خبرنامه

خبرهای جدید را زودتر از بقیه دریافت کنید

در دیگر صفحات ما مجازی ما عضو شوید و ما را دنبال کنید

فیسبوک لینکدین اینستاگرام
بازار کار رشته حقوق

رشته تحصیلی

بازار کار رشته حقوق

در این موضوع که رشته حقوق، در ردیف رشته های پرطرفدار و در عین حال محبوب گروه علوم انسانی قرار داد، جای هیچ حرف و حدیثی نیست. از سوی دیگر، درآمد بالا و بازار کار مناسب، یکی از مهمترین دلایل توجه بسیاری از داوطلبان به این رشته جذاب و پر مخاطب محسوب می شود.

بازار کار رشته داروسازی

رشته تحصیلی

بازار کار رشته داروسازی

یکی از رشته های جذاب از رشته های علوم پزشکی به رشته داروسازی اختصاص پیدا می کند. به طور کلی، رشته داروسازی از جمله بهترین و در عین حال سخت ترین رشته های دانشگاهی محسوب می شود. این رشته در زیر گروه رشته تجربی قرار دارد. بنابراین علاقمندان به این رشته جذاب میتوانند از طریق تحصیل در رشته تجربی شانس خود را در این زمینه امتحان کنند.

درآمد رشته مهندس صنایع غذایی

رشته تحصیلی

درآمد رشته مهندس صنایع غذایی

هدف از نگارش این مقاله ما بررسی درآمد رشته مهندس صنایع غذایی می باشد. از این رو ما در این مطلب به معرفی شغل مهندسی صنایع غذایی، اهمیت و جایگاه این شغل و وضعیت استخدام آن و درآمد آن پرداختیم. اگر شما نیز قصد کسب اطلاعات در این حوزه را دارید می توانید این مقاله را مطالعه نمایید.

آشنایی با رشته شنوایی شناسی

رشته تحصیلی

آشنایی با رشته شنوایی شناسی

یکی از رشته های گروه علوم تجربی که از رشته های نوپا است و توجه زیادی به آن می شود رشته شنوایی شناسی است. دانش آموزان با کسب نمره لازم در کنکور سراسری می توانند به این رشته وارد شده و آن را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند. این رشته با توجه به اینکه نوپا است اما با توجه به اهمیت و نیازی که به کارشناس و متخصص در رابطه با شنوایی است تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ها شرایط آن فراهم است.شنوایی شناسی یا ادیومتری (Audiometry) به مسائل مربوط به شنوایی از جمله مطالعه و بررسی عوامل تأثیرگذار بر روی شنوایی و اختلالات شنوایی و اقدامات لازم در زمینه پیشگیری می پردازد که مهم ترین هدف این رشته را باید آگاهی سازی افراد به خصوص افرادی که در صنعت و محیطی هستند که سر وصدا زیاد است بیان کنیم. یک نکته قابل ذکر برای رشته شنوایی شناسی این است که بسیاری از افراد بر این باورند که این رشته در حقیقت سنجیدن شنوایی افراد یا شنوایی سنجی است که باید بگوییم شنوایی سنجی خود بخشی از شنوایی شناسی است یا به تعریفی دیگر شنوایی سنجی را باید یکی از خدمات شنوایی شناسی ذکر کنیم.

آشنایی با رشته بینایی سنجی

رشته تحصیلی

آشنایی با رشته بینایی سنجی

از رشته های زیرگروه علوم تجربی رشته بینایی سنجی است و بدون شک و تردید همه ما برای چندین بار هم که شده تست های لازم برای ارزیابی چشم های خود را انجام داده ایم و همگی با علامت Eهای کوچک و بزرگ که در جهات مختلف نشان داده می شوند آشنا هستیم. بینایی و چشم و مباحث مربوط به آن تاحدی دارای اهمیت است که اگر بگوییم نسبت به سایر اجزا مقدم تر و حساس تر است اغراق نکرده ایم. علم بینایی سنجی حفظ و نگهداری سلامت و بهداشت عضو حساس و پراهمیت چشم را بر عهده دارد.

آشنایی با رشته اقیانوس شناسی

رشته تحصیلی

آشنایی با رشته اقیانوس شناسی

از رشته های زیر گروه علوم تجربی یک رشته که بسیار پرکاربرد است اما دانش آموزان کمی به سمت آن رشته گرایش پیدا کرده¬اند و آن را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می کنند رشته اقیانوس شناسی است. درباره این رشته باید بگوییم با توجه به اینکه وسعت بسیار زیادی از کره زمین را آب تشکیل داده و دریاها و اقیانوس ها و مباحث مربوط به آنها از جمله از نظر دسترسی راه ها و زمینه اقتصادی بالا بسیار اهمیت دارد نیاز به مطالعات و پژوهش های بسیار بیشتری در این زمینه را دارد. باید گفت کشورهایی که مرزهای آبی دارند و یا به دریا نزدیک هستند این رشته دارای اهمیت ویژه¬ای است و در کشور ما نیز به دلیل مرزهای آبی که در شمال و جنوب داریم و هم چنین بهره برداری هایی که در اقتصاد و دیگر فعالیت ها وجود دارد نیازمند بهره بردن بیشتری از دانش آموختگان این رشته هستیم.

آشنایی با رشته آمار

رشته تحصیلی

آشنایی با رشته آمار

یکی از رشته هایی که در بسیاری از موارد به خصوص اقتصاد و برنامه ریزی¬های آن و مسائل اجتماعی و فرهنگی تأثیر دارد رشته آمار است. رشته آمار از زیر گروه رشته ریاضی و فیزیک است که دانش آموزان با کسب رتبه لازم می توانند آن را برای تحصیلات دانشگاهی خود انتخاب کنند. همان طور که از نام این رشته مشخص است نیازمند دانش ریاضیاتی است. تجزیه و تحلیل،انجام تحقیقات در رابطه با موضوع هدف،پردازش کردن اطلاعات و ارائه یک نتیجه از فعالیت های خود عموماً به صورت عدد و ارقام و نموداری را باید هدف جامع و کلی این علم بدانیم. رشته آمار را باید جزو علومی دانست که فعالیت سایر علوم دیگر را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

آشنایی با رشته مهندسی تولیدات گیاهی

رشته تحصیلی

آشنایی با رشته مهندسی تولیدات گیاهی

از رشته هایی که در همه جوامع و همه زمان ها به آن توجه شده است و امروزه نگاه بیشتری را به خود معطوف کرده است را باید رشته هایی بیان کنیم که از دل طبیعت بیرون می آیند و یا اینکه بشر آنها را به طور طبیعی کشت می کند. یکی از رشته ها که خاصیت دارویی و ارزش غذایی دارد رشته مهندسی تولیدات گیاهی است. این رشته دارای اهمیت خاصی از نظر تأمین بهداشتن و سلامتی به منظور پیشگیری از بیماری ها و خاصیت دارویی و هم چنین تأمین منابع غذایی برای انسان را داراست.این رشته از زیر گروه علوم تجربی است که دانش آموزان به توجه به علاقه و میزان نمره کسب شده که در کنکور سراسری دارند می توانند این رشته را برای خود انتخاب کنند و در سلامت و کیفیت غذایی جامعه خود مفید واقع شوند.

آشنایی با رشته مهندسی کامپیوتر

رشته تحصیلی

آشنایی با رشته مهندسی کامپیوتر

یکی از رشته های پرطرفدار سال های اخیر و حال را که دانش آموزان بسیار زیادی به سمت این رشته گرایش پیدا کرده اند باید مهندسی کامپیوتر بدانیم. اهمیت این مهندسی هر روز بیشتر از روز قبل می شود زیرا گسترش و پیشرفت های تکنولوژی استفاده بیشتر از کامپیوترها را می طلبد. نکته دیگر در مورد افزایش اهمیت مهندسی کامپیوتر بدانیم تأثیر گذاری بر روی سایر فعالیت های دیگر به خصوص صنعت و صنایع است و به طور جامع باید بگوییم هر مهندسی در هر زمینه¬ای که فعالیت دارد در انجام فعالیت های خود قبل از هر چیزی نیازمند به پیشرفت های این رشته مهندسی از نظر سخت افزاری و نرم افزاری است. همه شرکت ها و مؤسسات برای افزایش بهره وری و کارایی خود در هر زمینه فعالیتی نیاز به شبیه سازی و طراحی دارند. از پزشکی گرفته تا ساده ترین فعالیت، نیازمند به هنرنمایی خود با کامپیوتر هستند که یک دانش آموخته مهندسی کامپیوتر با طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر و برنامه های کاربردی خود می تواند تأثیر مستقیم خود را بر روی سیستم اعمال کند.

آشنایی با رشته زبان و ادبیات فارسی

رشته تحصیلی

آشنایی با رشته زبان و ادبیات فارسی

از رشته های شیرین و جذاب که طرفداران خاص خود را در بین دانش آموزان دارد رشته زبان و ادبیات فارسی است. شعرهای حافظ،غزلیات و حکایت های سعدی، شعرهای نیمایی، پیغام های نهفته در سروده های سهراب و اخوان ثالث، شاهنامه و حماسی هایی که در آن آورده شده است و همه و همه می توانند بسیار شیرین تر از حل سخت ترین مسئله ریاضی و فیریک باشند. زبان فارسی را باید هویت و پشتوانه فرهنگی و آثار ادبی را باید سرمایه هایی از دیروز برای امروز و فردا بدانیم که فرهنگ و هنر ما را به دنیا گوشزد می کند. بیشتر از هر کسی مسئولیت زنده نگه داشتن زبان و ادبیات فارسی بر روی دوش دانش آموختگان این رشته است. درباره اهمیت و زیبایی که در این رشته نهفته است باید بگوییم بسیاری از کشورهای دنیا در رشته های دانشگاهی خود برای رشته زبان و ادبیات فارسی احترام خاصی قائل هستند و آن را تدریس می کنند که این خود توجه بیش از پیش به این رشته را می طلبد.

آشنایی با رشته داروسازی

رشته تحصیلی

آشنایی با رشته داروسازی

یکی از رشته های زیر شاخه گروه تجربی رشته کاربردی و مهم داروسازی است. حفظ سلامت انسان و محیط زندگی او را باید از مهم ترین حقوق او تعریف کنیم. در حفظ سلامتی انسان عوامل بسیار زیادی دخیل هستند که اگر بگوییم دارو یکی از مهم ترین آنهاست اغراق نکرده¬ایم. با توجه به نیاز انسان ها در همه عصرها به درمان بیماری های خود و پیشرفت علم شیمی،بیولوژی رشته داروسازی بیشتر از هر زمانی پیشرفت داشته است. نکته قابل ذکر برای این رشته را باید شناخت کامل و صحیح آن بدانیم زیرا بسیاری از افراد بر این باورند که داروسازی دارو فروشی یا محدود به ساخت دارو است در صورتی که داروسازی را باید یک تخصص بدانیم که بخش مهمی از علوم پزشکی و نقش بسیار تأثیر گذاری در سلامت افراد دارد. عدم موفقیت در بهبود بیماران در بسیاری از مسائل را نمی توانیم تشخیص نادرست بیان کنیم بلکه باید نیاز به دارویی را بیان کنیم که برای رفع آن بیماری نیاز داریم و عدم آن داروی کارساز است که باعث می شود بیماری بر سلامتی غلبه کند و جان افراد را به خطر بیاندازد.

آشنایی با رشته مهندسی مواد

رشته تحصیلی

آشنایی با رشته مهندسی مواد

یکی از رشته های دانشگاهی که کاربرد بسیار زیادی در تولید فرآورده های گوناگون دارد رشته مهندسی مواد است که شاخه¬ای از گروه فنی و مهندسی است. با نگاهی به پیرامون خود می توانیم دست های یک مهندس مواد را بیشتر از هر مهندسی دیگری ببینیم. کامپیوتری که در جلوی چشمان ماست،لباس هایی که بر تن داریم،خودرویی که بر آن سوار می شویم،خودکاری که با آن می نویسیم و موارد زیاد دیگری هستند که یک مهندس مواد بر روی تولید آن نقش داشته است. بهتر است ابتدا علم مواد و مهندسی مواد را شرح دهیم؛ تحقیقات، پژوهش ها و بررسی های لازم و مورد نیاز برای دستیابی به دانش پایه و اساسی در مورد ساختار درونی و خواص مواد را علم مواد تعریف می کنیم. اما مهندسی مواد استفاده و به کارگیری عملی از علم مواد است و به نحوی از این علم استفاده می شود که محصول مورد نیاز را تولید کنیم و یا بتوانیم محصول تولید شده را از هر نظر به خصوص کیفیت ارتقاء دهیم.