آشنایی با شغل معلمی

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با شغل معلمی

کسانی که به شغل معلمی علاقه دارند لازم است در مورد شرایط مختلف آن و مراحل استخدامش از پیش زمینه ی اطلاعاتی مطلوبی برخوردار باشند، تا بتوانند بهترین اقدام را برای رسیدن به هدف مد نظر خود انجام دهند. اگر شما جزء علاقه مندان پر و پا قرص شغل معلمی هستید حتماً در ادامه با ما همراه باشید، لذا این شغل را از جهات گوناگونی بررسی کرده ایم.

شغل معلمی را می توان به عنوان یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین مشاغلی نام برد که افراد زیادی را به خود علاقه مند کرده است، به صورتی که طبق نتیجه ی آمار گیری ها، در سال تعداد قابل توجهی از متقاضیان استخدام و کاریابی به دنبال استخدام در حوزه ی آموزش و معلمی هستند. شغل معلمی شغلی است که پیرامون ارائه ی انواع محتوا های آموزشی در زمینه های گوناگون انجام می گیرد، در واقع معلم ها کسانی هستند که در حال آموزش انواع و اقسام مطالب و یا محتوا های آموزشی می باشند.

معلمی شغلیست بسیار مقدس و با اهمیت چرا که می توان گفت آینده ی هر کشوری به کیفیت کار معلمان آن کشور بستگی دارد، لذا این معلم ها هستند که افراد متخصص در حوزه های مختلف را آموزش داده و وارد دنیای کار و جوامع بیرونی می کنند. از پزشکان گرفته تا مهندسان، هنرمند ها، ورزش کار ها همه و همه کسانی هستند که نه تنها کیفیت و نوع عملکرد شان، بلکه بسیاری از ویژگی های اخلاقی و اجتماعی آن ها بسته به نحوه ی آموزش معلم ها می باشد. بنابراین اگر شغل معلمی در کشور ها جدی گرفته شود و در بهبود عملکرد افراد مشغول در این حوزه اقدامات لازم انجام گیرد به طور حتم آینده ی کشور ها تضمین شده و موفق خواهند بود.

شغل معلمی

با توجه به گفته های مذکور نتیجه می گیریم شغل معلمی نه تنها شغل بسیار جذاب و زیبایی است، بلکه از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. گفتنیست این شغل از جمله متنوع ترین شغل هاست، زیرا معلم ها در انواع و اقسام رشته ها و مقاطع مشغول به تدریس و ارائه ی انواع محتوا های آموزشی هستند. جالب است بدانید معلمین مقاطع ابتدایی به خصوص اول دبستان با این که مطالب به مراتب سهل و آسانی به دانش آموزان آموزش می دهند اما در مقایسه با دیگر مقاطع تحصیلی از اهمیت بسیار بیشتری برخوردارند، لذا اگر فرایند شروع هر کاری با کیفیت و به نحو احسن انجام گیرد در ادامه به نتایج مطلوب تری می رسد؛ این مسئله در مورد فرایند آموزش و گذراندن دوران تحصیلی نیز کاملاً صادق است.

اگر شما یکی از متقاضیان استخدام در شغل معلمی هستید بهتر است قبل از هر اقدامی در مورد برخی از مسائل مربوط به این شغل بدانید تا آگاهانه ترین تصمیم ممکن را اخذ کنید. از این رو در ادامه شغل معلمی و مراحل استخدام در آن را از جهات گوناگونی مورد بررسی قرار داده ایم که کمک مطلوبی برای متقاضیان استخدام در شغل معلمی هستند.

مهارت هایی که برای شغل معلمی باید کسب کنید

هر شغل و حرفه ای مستلزم کسب یک سری مهارت است که منجر می شوند شاغلین در راستای انجام شغل مربوطه به نحو احسن و موفقیت آمیز عمل کنند. شاید شما فکر کنید برای شغل معلمی تنها مهارت مورد نیاز داشتن تخصص در مورد رشته ای است که معلم آن را آموزش می دهد، اما باید بگوییم اگر این چنین می اندیشید سخت در اشتباهید، چرا که برای شغل معلمی باید مهارت های جانبی بسیار زیاد دیگری هم داشته باشید تا در راستای انجام آن موفق شوید.

از جمله بارز ترین و مهم ترین مهارت های مورد نیاز برای شغل معلمی عبارتند از مواردی که برخی از آن ها را در ادامه آورده ایم:

 • اولین موردی که هر معلمی می بایست در زمینه ی آن از مهارت مطلوبی برخوردار باشد، استعداد در زمینه تدریس و ارائه ی محتوا های آموزشی است. به عبارتی دیگر معلمی موفق است که برای تدریس دانش آموزان اشتیاق داشته باشد.
 • معلم باید فردی با توانایی روابط بالای اجتماعی باشد، لذا معلم ها می بایست بتوانند برای حفظ کیفیت کار خود رابطه ی مطلوبی با دانش آموز ها، والدین دانش آموزان، عوامل اجرایی آموزشگاه مربوطه و ... داشته باشند.
 • شخصیت معلم باید به گونه ای باشد که در مورد ضوابط، شرایط و قوانین شغل معلمی کاملاً متعهد بوده و در راستای رعایت آن ها تمام تلاش خود را انجام دهد، به نحوی که برای انجام آن ها از طرف شخص معلم هیچ نوع کم کاری و سهل انگاری رخ ندهد.
 • از جمله دیگر مهارت های مهمی که معلم ها باید داشته باشند، رعایت برابری بین دانش آموز ها است، به طوری که به صورت یکسان به همه ی دانش آموز ها توجه کنند.
 • مهارت خلاقیت و ابتکار عمل از دیگر مواردی است که اگر معلم ها از آن برخوردار باشند می توانند در روش تدریس و انجام کار های گروهی بهره مند شده و به مراتب موفق تر عمل کنند.
 • از دیگر مهارت های یک معلم موفق این است که بتواند انگیزه ی دانش آموز ها را بالا برده و آن ها را برای یادگیری مشتاق تر کند.
 • یک معلم موفق برای پرورش بهتر دانش آموزان باید از مهارت مدیریت زمان برخوردار باشد.
 • داشتن صبر و شکیبایی را می توان به عنوان یکی از دو مهارت مهم هر معلمی نامید، چرا که معلم ها اگر در فرایند آموزش صبر و شکیبایی بیشتری داشته باشند، بهترین دانش آموزان را آموزش داده و وارد جامعه خواهند کرد.
 • و موارد بسیار زیاد دیگر نظیر مورد های مذکور.

با توجه به موارد بالا مهارت روانشناسی را می توان به عنوان مهارتی عمومی نام برد که هر معلمی می بایست در مورد آن دارای پیش زمینه ی مطلوبی از اطلاعات مفید در زمینه ی ارائه ی آموزش باشد.

مهارت هایی که برای شغل معلمی باید کسب کنی

شرایط استخدام معلم

اولین مرحله برای رسیدن به شغل معلمی اخذ مدارک معتبر دانشگاهی است. بهترین مدرک ها برای استخدام معلم نیز مدارک دانشگاه های مرتبط با آموزش و پرورش هستند. لذا کسانی که جزء فارغ التحصیلان دانشگاه های معلمی هستند برای استخدام در اولویت می باشند. افراد می توانند در گرایش ها و رشته های گوناگونی که در این دانشگاه ها ارائه می شوند دوران تحصیل خود را بگذرانند. البته لازم است بدانید آموزش و پرورش در برخی از مواقع فارغ التحصیلان دانشگاه های دیگر را هم می پذیرد که به صورت آگهی به اطلاع متقاضیان استخدام می رساند.

علاوه بر مدرک تحصیلی برای استخدام معلم پارامتر های دیگری هم وجود دارند که مورد بررسی قرار می گیرند. اکثر این پارامتر ها جزء شرایط و ویژگی های فیزیکی افراد هستند.

از جمله بارز ترین موارد جانبی شرایط استخدام معلم عبارتند از:

 • معلم باید با استفاده از عینک دارای قدرت دیدی کمتر از ۱۰/۱۰ نباشد. و همچنین فاقد عارضه های چشمی دیگری مثل وجود نقص در میدان بینایی دو و یا یک چشم، بیماری نیستاگموس، دوربینی های شدید، عارضه های سخت، شدید و غیر قابل درمان قرنیه ها و کور رنگی باشد.
 • علاوه بر بررسی قدرت بینایی، بررسی قدرت شنوایی نیز از دیگر پارامتر های مد نظر در استخدام معلم است. در حقیقت لازم است بگوییم قدرت شنوایی یک معلم نباید کم تر از چهل دسی بل باشد. به گونه ای که بتواند صدا را با وجود فاصله ی شش متری به طور کامل بشنود.
 • نداشتن نقص عضو، به استثناء جانباز ها
 • نداشتن بیماری های پوست و مو
 • کوتاه نبودن قد تا یک حدی
 • مبتلا نبودن به انواع بیماری های ریوی و مربوط به قفسه سینه
 • نداشتن بیماری های مربوط به گوش، گلو، بینی، فک و دندان ها
 • نداشتن بیماری های مربوط به مغز و اعصاب
 • مبتلا نبودن به انواع بیماری های اعصاب و روان
 • مبتلا نبودن به انواع عارضه ها و بیماری ها اندام، مفصل ها و استخوان ها
 • نبود انواع و اقسام بیماری های غددی
 • نبود انواع بیماری های دستگاه گوارش
 • نبود انواع و اقسام بیماری های عفونی
 • و موارد بسیار زیاد دیگری که همه ی آن ها توسط پزشکان مورد بررسی قرار می گیرند. لازم است بدانید در صورت تایید پزشک مراحل دیگر استخدام معلم ادامه خواهد یافت.

  از جمله بارز ترین موارد جانبی شرایط استخدام معلم عبارتند از:

شرایط کسب درآمد در شغل معلمی

شغل معلمی حرفه ای است که درآمد آن پس از یک ماه کاری از طرف سازمان آموزش و پرورش پرداخت می شود. گفتنیست درآمد این شغل نرخی ثابت است که همواره دارای سنوات مخصوص به خود می باشد و پس از هر سال درصد مشخصی به میزان آن اضافه می شود. البته اگر حقوق چند معلم را بپرسید می بینید که هر کدام مبلغ متفاوتی به عنوان حقوق دریافت می کنند، چرا که نرخ حقوق معلمین به عوامل گوناگونی بستگی دارد. از این رو معلم ها دارای درآمد هایی با نرخ های متفاوت و متعددی هستند.

در ادامه به بعضی از مهم ترین و موثر ترین عوامل تعیین کننده ی نرخ حقوق شغل معلمی اشاره کرده ایم:

 • مقاطع تحصیلی مختلف دارای حقوق گوناگونی هستند به گونه ای که حقوق معلم های مقاطع دبستان با حقوق معلم های مقاطع دبیرستان فرق دارد.
 • نوع آموزشگاه نیز از جمله دیگر عوامل تاثیر گذار در نرخ حقوق شغل معلمی است لذا حقوق پرداختی در آموزشگاه ها و مدارس دولتی با نرخ حقوق های پرداختیِ آموزشگاه های غیر انتفاعی و غیر دولتی کاملاً متفاوت است.
 • در برخی از موارد رشته ی تحصیلی معلم نیز جزء عوامل تعیین کننده ی نرخ حقوق استخدام شدگان در حوزه ی معلمی است.
 • سابقه ی کاری را هم می توان در زمره ی اصلی ترین و مهم ترین موارد موثر در مبالغ حقوق شغل معلمی قرار داد، لذا هر چه سابقه ی تدریس معلم بیشتر شود حقوق به مراتب بیشتری دریافت خواهد کرد.
 • و ...

به طور کلی تمام معلم ها بر اساس طرحی به نام طرح رتبه بندی در رتبه های مختلفی جای گرفته اند. لازم به گفتن است مبالغ حقوق شغل معلمی با توجه به لیست ارائه شده در طرح رتبه بندی معلمین پرداخت می شود. در این طرح برای رتبه بندی معلم ها موارد گوناگون و در عین حال متعددی اثر می گذارند‌.

• یک معلم وظیفه دارد تا برای تدریس برنامه ریزی کند و آن ها را به بودجه آموزش و پرورش برساند.
• به دید یکسان به بچه ها نگاه کردن و ارزیابی و نمره دادن به اون ها از روی علم و راه صحیح.
• مدیریت رفتار دانش آموزانش و نصیحت آن ها به درست ترین روش ممکن.
• توجه به مشکلات شخصی و اجتماعی دانش آموزان در طی سال های درسی و کمک کردن به آن ها در مسائل درسی در هر موقع که در دسترس دانش آموز است.
• همکاری با مشاوران و یاد گرفتن روش های صحیح برای در کنترل داشتن دانش آموزان و جدیت کافی حین تدریس و نصیحت آن ها.
• ارتباط با والدین در حوزه درسی و اعلام نتایج پیشرفت آنها معلم که در اصطلاح خانواده‌ی دوم ما است پس ارزش زیادی در حوزه خانه و خانواده دارد.
برای معلم شدن نیازمند تحصیلات دانشگاهی است و میزان آن در حوزه درآمد مشخص می‌شود.
کسانی که به معلمی علاقه دارند باید به دانشگاه های آموزش و پرورش بروند و از ابتدایی شروع کنند تا مقاطع بالاتر بیایند.
یکی از مهم ترین وظایف معلم بازسازی تفکر و اندیشه کودکان است کودکی مهم ترین سن است که نیازمند معلمی قوی و با تدبیر است.
دانش اموزان بايد در حیطه تعليم و تربيت شهامت لازم را بدست آوردند و استعداد خود را تقویت کنند تا بتوانند در برخورد با موقعیت های تازه، در باورها و اطلاعات خود صرف نظر کنند و آنها را دوباره بسازند .
تا در این حیطه خود را بعنوان يک فرد تربيت‌شده و عاقل نشان دهند .
گاهی ممکن است معلمان تفکری غلط و عقیده ای نادرست را در کودکان ایجاد کنند عقایدی که موجب مشکلات و دردسرهای بزرگ‌تر در جامعه می‌شود عقاید غلط به ذهن ها و انسان های دیگر آسیب میزند پس مربی و معلم باید بسیار دقیق و منظم در این موقعیت عمل کنند
گاهی ممکن است دانش اموز قبول کنید که عقاید معلم او نسبت به خودش برتری دارد و در موضوعات اجتماعی و عارفی دچار شکست موقت و دائم شوند
اگر گاهی به دانش اموزان سخت گرفته نشود ممکن است بسیار ضعیف و شکننده بشود و در هر جایی نیازمند شخصی است که طرف او باشد به عبارتی نمیتواند بر روی پا های خود به ایستد پس می‌توانم نتیجه بگیریم معلمی بسیار مهم در تربیت و تعلیم است
بدون تردید شخصیت و ویژگی‌ها معلم، یکی از مسائل بسیار مهم در نظم‌دادن به کلاس می‌باشد.
معلمی که ظاهر آن تمیز و مرتب باشد، مثبت و خوش رواست به توانایی‌هایی ذهنی، جسمی، عاطفی و تفاوت‌های فردی شاگردان توجه دارد، شرایط فیزیکی کلاس را از قبل ترتیب دادم می‌سازد، مهارت امتحان و پرسش های کلاسی را می‌داند، دانش‌آموزان را صادقانه دوست دارد و به کارش علاقه‌ نشان می‌دهد، این معلم فرق دارد
معلمین باید این صفات را در خود آشکار کنند
حداقل حقوق معلمان حدود یک میلیون و 400 هزار تومان و حداکثر آن حدود 2 میلیون و 700 هزار تومان است.ولیکن که به میزان سابقه آن ها ربطی مستقیم دارد و هر چه سابقه بیشتر درآمد آن ها افزایش می یابد

ارسال نظر