رتبه‌بندی معلمان در دستور کار هیئت دولت

نوشته شده توسط

الو استخدام

رتبه‌بندی معلمان در دستور کار هیئت دولت

وزیر آموزش و پرورش، شفافیت عملکرد و سنجش کیفیت مدارس را از جمله برنامه های پیش روی این وزارتخانه برشمرد و گفت: برای دستیابی به این هدف شیوه نامه مدرسه محوری تا پایان سال جاری ابلاغ می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش امروز در گردهمایی مشترک با مدیران و نمایندگان معلمان مدارس در اردوگاه شهید بهشتی شهر ابریشم اصفهان، گفت: براساس این بخشنامه و شیوه نامه، مختصات مختلف و ساز و کار نیل به مدرسه محوری که اهداف اصلی سند تحول بنادین آموزش و پرورش است، تشریح خواهد شد.

 

وی اضافه کرد: در این شیوه نامه وزارت آموزش و پرورش و ادارات کل، نقش حامی و پشتیبان خواهند داشت و خود  مدارس  نقش کلیدی در برنامه ریزی و اجرای برنامه‌ها دارند.​

وزیر آموزش و پرورش، ارسال بیش از حد بخشنامه‌ها را معضلی در این مجموعه دانست و تاکید کرد: برای نمونه در یکسال تحصیلی حدود یکهزار بخشنامه به مدرسه ارسال می‌شود که به دلیل خاصیت دستوری این موضوع موجب سردرگمی و کاهش خلاقیت و نوآوری در مدارس شده است.

وی اظهارداشت: آموزش و پرورش اکنون در مقایسه با بهمن ۵۷ به پیشرفت‌هایی بویژه در شاخص‌های کمی دست یافته است که بسیاری از آن‌ها در منطقه و جهانی به عنوان یک ویژگی خاص مظرح می‌شود.

وی بیان کرد: در زمان حاضر ۶۵ هزار مدرسه به شبکه ملی اطلاعات و  ارتباطات  دسترسی دارند و هم اکنون پوشش پیش دبستانی به بیش از ۷۰ درصد رسیده است در حالی که این میزان پیش از انقلاب فقط ۲۰ درصد بود.

بطحایی ادامه داد: پیش از انقلاب میزان ورود دانش آموزان به مقطع متوسطه اول ۷۴ درصد بود، اما این میزان هم اکنون به بیش از ۹۶ درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه باید طرح سند تحول بنیادین را به جلو پیش ببریم، تاکید کرد: نیاز بیرون مدرسه در بسیاری از اوقات متفاوت‌تر از آن چیزی است که ما در مدارس آموزش می‌دهیم که این نقص باید جبران شود.

بطحایی با تاکید بر اینکه ویژگی‌های امروز اجتماعی و جامعه نسبت به گذشته تغییر کرد، تصریح کرد:  دانش آموزان  کنونی با دانش آموزان سال‌های گذشته متفاوت هستند و مدارس باید با تحلیل دقیق نیازها و شرایط جدید، تلاش و آموزش‌های خود را ثمر بخش کنند.

وی به لزوم اثربخشی مدارس اشاره کرد و گفت: فارغ التحصیلان مدارس باید پیش از ورود به جامعه در مدارس شیوه درست زندگی را تمرین کرده باشند که البته این موضوع هم اکنون در مدارس کمرنگ است.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: بسیاری از مفاهیم آموزشی در مدارس در زندگی به کار نمی‌آید برای نمونه در مراکز آموزشی باید صبر، تحمل، از خودگذشتگی و مسوولیت پذیری را آموزش داد، زیرا این صفات اهداف اصلی پرورش را شکل می‌دهند.

به گفته بطحایی محتواهای درسی آموزش و پرورش برگرفته از الگوهای آموزش عالی است و این دیدگاه نادرست و نیازمند اصلاح است.

وی با تاکید بر اینکه تغییرات آموزش و پرورش نباید هیجانی و پرسرعت دنبال شود، گفت: اصلاح صحیح نظام آموزشی نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم و آماده کردن افکار عمومی است همچنین باید بدانیم که تحول در محتواهای آموشی عامل حیاتی برای آموزش و پرورش به شمار می‌رود.

وزیر آموزش و پرورش مدرسه محوری را رکن اصلی برای اصلاح نظام آموزشی دانست و گفت: مدارس باید میزان ابتکار و خلاقیت‌های خود را افزایش دهند و بر همین اساس باید انتصاب مدیران از حالت ستادی خارج شده و براساس نامزدی و احراز صلاحیت‌ها صورت پذیرد، به این معنا که هر کسی می‌تواند برای تصدی پست‌های مدیریتی ثبت نام کند و برای سمت‌های مدیریتی انتخاب شود.

رتبه بندی معلمان در دستور کار هیئت دولت

بطحایی درباره رتبه بندی معلمان گفت: بررسی این موضوع آغاز شده و در دستور کار هیئت دولت قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه حرف‌های درون سازمانی نباید رسانه‌ای شود، گفت: به همین منظور شبکه اطلاع رسانی داخلی را راه اندازی خواهیم کرد تا اعلام برخی برنامه‌ها نه از مجرای مصاحبه بلکه بوسیله اطلاع رسانی داخلی اعلام شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به افزایش سهم این وزارتخانه از بودجه عمومی دولت درسال ۹۸ اظهار داشت: این سهم در سال جاری ۱۱، ۷ درصد بود و در سال آینده به ۱۳، ۲ افزایش پیدا می‌کند و این مجموعه قصد دارد برای افزایش سهم از بودجه عمومی دولت قدم به قدم جلو برود، تا مقدار آن در سال‌های آینده بیشتر شود.

بطحایی به استفاده نظام‌مند از تشکل‌های مختلف در آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: این تشکل‌ها می‌توانند با تصمیم گیری مناسب نقش ویژه‌ای در پیشبرد اهداف داشته باشند.

وی، از پرداخت معوقات  معلمان  حق التدریس و خرید خدمات تا روزهای آینده خبر داد و گفت: قصد داریم با برنامه ریزی مناسب نظام پرداخت ماهیانه را برای این افراد تشکیل دهیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره بازداشت شدگان اخیر اعتراضات صنفی معلمان گفت: این موضوع با تعاملات حراست این وزارت خانه با نهادهای مرتبط در حال پیگیری است، اما همه دلایل دستگیری و بازداشت آن‌ها مشکلات صنفی نبوده و دلایل دیگری داشته است.

۲۱ بهمن مدارس تعطیل نیستند

وی در پاسخ به درخواست حاضران برای تعطیلی یکشنبه هفته آینده ۲۱ بهمن، گفت: این روز تعطیل نیست.

پرداخت حق الزحمه معلمان حل شده است

وزیر آموزش پرورش با اشاره به پرداخت حق الزحمه و خرید خدمت معلمان تا چند روز آینده گفت: در جلسه‌ای که با محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس برنامه و بودجه کشور داشته ایم مسئله پرداخت حق الزحمه و خرید خدمت معلمان حل شده و تا چند روز دیگر پرداخت و از سال آینده خرید خدمات و حق الزحمه معلمان هم ماهانه پرداخت می‌شود.

وی گفت: بحث آموزش و پرورش روند رو به رشدی داردو اولین اعتبارات مسیر خود را پشت سر گذاشته و در سال آینده خبرها و روزهای بهتری برای فرهنگیان خواهد بود.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر