۲۵۷ طرح تعاونی برای اشتغال ۹۹۰۰ نفر راه اندازی شد

نوشته شده توسط

الو استخدام

۲۵۷ طرح تعاونی برای اشتغال ۹۹۰۰ نفر راه اندازی شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عصر سه شنبه از طریق ویدئوکنفرانس ۲۵۷ طرح تعاونی را افتتاح کرد که برای ۹۹۰۰ نفر فرصت جدید شغلی خلق می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، آیین افتتاح ۲۵۷ طرح تعاونی در ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
مدیرکل تعاونی های تولیدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم گفت: ۲۵۷ طرح تعاونی با سرمایه ۷۲۴ میلیارد تومان به بهره برداری رسید که برای ۹۹۰۰ نفر شغل ایجاد می کند.
البرز محمدی ادامه داد: ۶۱ درصد این طرح ها در حوزه تولید، ۲۳ درصد خدمات و ۱۱ درصد در زمینه تعاونی های مسکن است.
وی افزود: سهم اشتغال تعاونی های تولیدی ۳۷ درصد و خدمات ۱۶ درصد است و ۴۷ درصد باقیمانده نیز به اشتغالزایی در سایر تعاونی ها مربوط می شود.
این مسئول ادامه داد: ۴۸ درصد طرح های افتتاح شده در زمینه اشتغال روستایی است و سرانه سرمایه گذاری به ازای هر شغل نیز ۷۵ میلیون تومان برآورد می شود.
«اکنون ۹۳ هزار تعاونی در کشور فعالیت می کنند که بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده اند».
وی از ایجاد بیش از چهار هزار تعاونی جدید در یک سال گذشته خبر داد و افزود: این تعاونی ها برای ۶۶ هزار نفر شغل ایجاد کرده اند.
اعتبارسنجی ۱۱۰۰ طرح تعاونی برای ضمانت
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون نیز در این مراسم گفت: تاکنون اعتبارسنجی ۱۱۰۰ پروژه انجام شده است و به طرح هایی که توانایی لازم را نداشته اند راهکارهایی برای توانمندسازی ارائه کرده ایم.
مهدی حسین نژاد افزود: ۹۵ درصد پروژه های معرفی شده به صندوق ضمانت سرمایه گذاری پایدار بوده و میزان ریسک پروژه های معرفی شده به صندوق فقط پنج درصد است.
وی افزود: انواع ضمانت نامه برای طرح های بخش تعاون صادر می شود که هزینه آن معادل ۸۰ درصد صدور ضمانت نامه های بانکی و کارمزدش نیز معادل نیمی از هزینه کارمزد بانک هاست.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تصریح کرد: ارزش ضمانت نامه های صادر شده برای طرح ها در مناطق برخوردار ۷۰ درصد ارزش کل طرح، در مناطق محروم ۸۰ درصد و برای طرح های دارای ارزش کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان، ۱۰۰درصد است.
به گفته حسین نژاد، طرح های تعاونی زنان تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان در قالب اخذ سفته ضمانت می شود تا بدین ترتیب امکان حمایت از مشاغل خانگی و صنایع دستی مهیا شود.
پرداخت ۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات در بانک توسعه تعاون
در ادامه این مراسم، مدیرعامل بانک توسعه تعاون اعلام کرد: ۶۰ درصد تعاونی ها مشتری بانک توسعه تعاون به شمار می روند و ما مکلفیم تا ۷۰ درصد تسهیلات بانک را در اختیار تعاونگران قرار دهیم.
حجت الله مهدیان درباره مشارکت بانک توسعه تعاون در طرح های ملی از جمله اشتغال پایدار و اشتغال روستایی گفت: در قالب طرح اشتغال روستایی ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.
وی افزود: از آغاز امسال تاکنون ۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است که این رقم پارسال هفت هزار میلیارد تومان و در سال ۹۵ نیز حدود پنج هزار میلیارد تومان بود.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر