آشنایی با شغل آشپزی

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با شغل آشپزی

یکی از مواردی که مردم همه ی دنیا برای آن اهمیت بسیاری قائل هستند، بحث غذایی و کیفیت غذایی است و د ر فرهنگ های مختلف نوع طبخ غذا مختلف است چون ذائقه مردم هر بلادی متفاوت است ؛ برخی کشورها سرخ کردنی ، برخی دیگر خام پزی و .... را می پسندند.

مفهوم آشپزی در لغت به معنی طباخی، خوراک پزی، طباخی و خرده پزیست. آشپزی یک هنر است ، هنری که وقتی با عشق همراه است طعم و مزه بی نظیری حاصل می شود. تعاریف مختلفی برای آشپزی وجود دارد در برخی دیدگاه ها آشپز به کسی گفته می شود که با روشهای مختلف بافت و ظاهر مواد خام راتغییر داده و یک غذای لذیذ درست می کند.در برخی دیدگاه ها تغییر مواد خام با تغییرات شیمیایی که در آنها حاصل می شود را آشپزی می گویند.

در نهایت باید گفت آشپزی تغییر دادن مواد از حالتی به حالت دیگر که مصرف کننده از آن لذت برده و در عین حال خواص مواد از بین نرفته و به سلامتی شخص ضرری نرساند، را می گوییم.آشپزی به صورت پختن در تحت حرارت و گرما با تنوری و فر و یا  پختن در آب آب پز و بخار پز و یا سرخ کردنی انجام می شود.یک آشپز در حقیقت یک عاشق است، عاشق لباس، عاشق وسایل مورد نیازش در آشپزخانه، عاشق محیط کارش، عاشق سبزیجات و پروتئین ها و... . یک آشپز باید حتما نسبت به محلی که در آنجا غذا طبخ می کند نسبت به فرهنگ غذایی، سطح اقتصادی و... آشنا باشد، همچنین باید در مورد علایق و سنت های مردم آنجا اطلاعات کسب کند. یک آشپز باید خواص موادی که به کار می رود را بداند مثلا مواد سرخ کردنی یا آب پز شده یک مورد چه تفاوتی دارند، باید بداند مخلوط کردن برخی مواد شاید اثرات و خواص دیگر مواد را خنثی کند، یک آشپز باید حتما نظافت شخصی و بهداشت محیط کار در اولویتش باشد.یک آشپز حتما باید کیفیت مواد استفاده شده، دستورالعمل های سلامتی و شناخت کامل از شغلش را کامل درک کند. همه ما از ترکیب رنگ ها لذت می بریم؛ در آشپزی هم، هر چه میزی با رنگ های متفاوت داشته باشیم لذت بیشتری می بریم در حقیقت منظور ما این است که یک آشپز باید یک نقاش خوب هم باشد. مهارت های زیادی برای یک آشپزشدن لازم است که مهم ترین آنها عبارتند از: روحیه همکاری داشتن، دارای سرعت عمل بالا، داشتن و توانایی انجام چندین کار به طور هم زمان.

آشپزها و عشق آنان را می توان مادران دوم دانست که از لذت بردن دیگران از طبخ غذا و دست پختشان بسیار خشنود می شوند . شغل آشپزی با توصیف فوق در صدر مشاغل و استخدام های روزمره خواهد بود . انواع استخدام با عناوین مختلف استخدامی ،  در صدر آگهی استخدام قرار دارند .

منبع : باجاب

ارسال نظر