آشنایی با مشاغل آموزشی

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با مشاغل آموزشی

آموزش به مفهوم کمک کردن به دیگران برای یادگیری است ؛ این یادگیری می تواند همه زمینه ها برای شخص و جامعه و به طور کلی برای کشور را، فراهم سازد. ا ز مهم ترین گزینه های استخدام و به کارگیری افراد در هر شغلی دارا بودن مهارت آنان است و مهارت جز با آموزش دیدن حاصل نمی شود. وقتی دلیل سرعت پیشرفت کشورهای پیشرفته را از آنان می پرسیم آنها بحث جدیت در آموزش و تاثیر آموزش درست به افراد دارای صلاحیت آن مهارت را بیان می کنند.

در این کشورها سیاست به این گونه است که اگر برای یک شخص مدت ها زمان گذاشت و هزینه هایی هم صرف کرد و آن شخص تحت آموزش، اگر بازده ای در سال های دور داشته باشد که به پیشرفت حتی یک درصدی هم بیانجامد، ازرش دارد . ولی آموزش داشتن و آموزش دیدن در هر زمینه ای حتما باید با برنامه باشد. شخص تحت آموزش حتما باید استعداد یابی شود که آیا در زمینه تحت آموزش پیشرفت پذیر هست یا نه، آیا مهارت لازم برای نوآوری و خلاقیت که به بالا بودن بازده ختم می شود را دارا هست یا نه، شخص تحت آموزش باید ذهنی آماده داشته باشد و از همه مهم تر هدف از شغل و آموزش را بداند. آموزش دهندگان باید توانایی ارتباط داشتن با کارآموزانشان را داشته باشند. فن بیان و قدرت انتقال مدرسان آموزش در یادگیری نفرات تحت آموزش بسیار مهم است و مدرسان حتما باید به آن دقت کرده و این توانایی را در خود روز به روز قوی تر کنند. در مهارت های خاص و تخصصی پیشنهاد می شود افراد با تجربه برای آموزش دادن انتخاب شوند.آموزش دهندگان در هر زمینه ای باید طوری کاراموزان را آموزش دهند که هر کدام مانند نهالی کوچک باشند و گذر زمان آنها را روز به روز تنومندتر کرده و شاخ و برگ های آنان مانند چتری محکم و قابل اعتماد از خود و جامعه در برابر مشکلات حفاظت کنند. در بحث آموزش مدت زمان مفید راندمان داشتن و کاربرد نفرات تحت آموزش بسیار مهم است؛ مثلا اگر شخص در دوران نوجوانی و جوانی تحت یک آموزش خاص قرار گیرد بسیار پر بازده تر از یک شخص میان سال است که همان آموزش را ببیند؛ از دید دیگری هم می توان گفت نوجوان و جوان، مانند یک زمین حاصل خیز هستند که آماده ی زراعت برای هر بذری متناسب با وجود و هویتشان هستند . مشاغل آموزشی و استخدام های این عناوین شغلی در آگهی استخدام کاربرد بسیار فروانی دارد .

 


از مهم ترین عوامل و فاکتورهای پیشرفت و توسعه در کلیه ابعاد یک سازمان، افراد و جامعه در حالت کلی آموزش است. آموزش باعث تغییر و دگرگونی در شخص می شود، شخص را به کسب توانایی و کشف استعدادهای خود حرکت می دهد. آموزش انسان ها را هدف دار،سازنده و حرکت کننده در یک مسیر معین برای آنها را به ارمغان می آورد. بدون شک همه ما انسان ها در هر زمینه ای نیاز به آموزش داریم، آموزش ما را به یادگیری سوق می دهد و یادگیری ما را به مهارتی می رساند که می توانین از آن مهارت شخصیت و شعور خود را در جامعه پیدا کنیم. اگر کشوری بیشترین سرمایه خود را به آموزش اختصاص ندهد مسلماً کشوری عقب افتاده خواهد بود و روز به روز در گودال جاهلیت فرو می رود.آموزش دادن، خود شاغلان خاص خود را می خواهد، اگر اساتیدی خروجی یک سیستم هستند، اگر متخصصی باعث و دلیل پیشرفتی در زمینه ای شده است و.... همه شاگردان و کارآموزانی بوده اند که روزی آموزش دیده اند و رسیدن به اهداف در هر جامعه ای نیاز به آموزش دارد. شاغلان در آموزش باید به طور مستقیم بر تعالی بخش ابعاد اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی و... تأثیر دارند. تکنولوژی بر روی کار شاغلان در آموزش هم تأثیر گذاشته است و در بسیاری از موارد ذکر شده است که تکنولوژی شاید به نحوه ی دسترسی افراد به آموزش خدمت بزرگی کرده است ولی افراد از اینکه رو در روی استاد خود و یا آموزش دهنده خود قرار نمی گیرند و به طور کلی شیرازه ای از آموزش خود را می بینند بازده خوبی در این چندین سال نداشته و در برخی موارد و مسائل افراد با سن و سال بالا  و یا مهارت بالا که نتیجه تجربه ی بالا، آنهاست برای حل مشکل باید وارد میدان شوند. شاغلان آموزش که آموزش های خود را براساس تکنولوژی و فناوری ارائه می دهند به چهار قسمت تقسیم می شوند، حالت اول خود یادگیری است، حالت دوم آموزش از راه دور، حالت سوم کلاس های مجازی و چهارمین حالت یادگیری های گروهی است.مشاغل آموزشی در همه سازمان ها مفید هستند و اهدافی از قبیل: رسیدن سازمان در بهترین حالت به هدف خود، شکوفا کردن استعدادها و عدم ظهور رفتارهای نابه هنجار، ایجاد هماهنگی در کلیه امورات و جلوگیری از تداخلات مسئولیتی و از همه مهمتر کمک به بهینه کردن در همه موارد و کارایی بیشتر افراد و اثرگذار بودن بر روی سازمان و هم چنین رشد و موفقیت کارکنان را دنبال می کنند.در مورد حقوق این کارکنان باید گفت بسیار متفاوت است، مثلاً مشاغل آموزش فنی با مشاغل آموزشی در تئوری متفاوتند، به طور کلی بر روی آموزش دهندگان در هیچ زمینه ای نمی توان قیمتی نهاد زیرا توسعه و پیشرفت همه جانبه به همین آموزش دهندگان وابستگی دارد.

منبع : باجاب

ارسال نظر