آشنایی با مشاغل املاک

نوشته شده توسط

ساراعیوضی

آشنایی با مشاغل املاک

خرید ، فروش ، رهن ، اجاره و قیمت و نوسانات اقتصادی مسکن و.... از جمله عباراتی هستند که همه ما با آنها آشنا و در بسیاری از تبلیغات با آنها مواجه شده ایم. انجام کلیه این امورات برای هر دو طرف معامله را به عنوان یک شغل می دانیم که آن را مشاور املاک و مستغلات می شناسیم.

در مورد این شغل باید بگوییم که یک شغل واسطه گری است که هر دو طرف پس از معامله خود مبلغی را به این واسطه پرداخت می کنند. واسطه گری این شغل تنها واسطه گری است که مرسوم و مقبول کشور است و تابع قوانین و مقررات خاص خود است و اشخاص به طور سلیقه ای نمی توانند از طرفین معامله هزینه دریافت کنند. شاغلان املاک و مستغلات قبل از هر فعالیتی در این زمینه باید مجوز و تأییدیه از صنف مربوطه را داشته باشند این شاغلان باید از همه موارد و شرایط ملک مورد معامله آگاهی داشته باشند و کلیه این موارد را به طرف مقابل انتقال دهند به طور کلی مهم ترین وظیفه شاغلان املاک و مستغلات بحث ارزیابی ملک و یا مورد معامله می باشد. در مورد مجوز این شاغلان که در حقیقت سند اعتماد مشتریان  و اعتبار این فعالان است باید بگوییم شرایط خاصی دارد و این مجوز یک محصول مشترک از پلیس اماکن ، مجامع امور صنفی تولیدی و توزیعی و وزارت بازرگانی است.

مشاغل املاک دارای قدمت زیادی است و از آن دسته از مشاغلی است که به عنوان مشاغل سودآور شناخته می شود ، شاید هزینه دریافتی از پیوند یک معامله به اندازه حقوق چند ماه یک کارمند باشد. میزان کمیسیون یا همان دریافتی از واسطه گری به میزان نرخ معامله است که صورت می گیرد و این میزان طبق اتحادیه هر ساله بیان می شود. میزان فعالان این شغل در چندین سال پیشرفت بسیاری داشت و یک سیر صعودی را طی کرد ، اما از آنجا که مسائل سیاسی بر روی ساخت و ساز و مسکن تأثیر دارد در چند سال اخیر فعالیتی بیشتر به حالت سکون داشته است. طبق آمار مشاورین املاک در سطح کشور 75 هزار بنگاه معاملاتی مسکن در فعال هستند و با توجه به اینکه نزدیک به 300 میلیون مسکن شهری وجود دارد به صورت تقریبی به ازای هر 175 مسکن یک بنگاه معاملاتی در کشور فعالیت دارد . از شاغلان در این شغل انتظار می رود که در نهایت صداقت واسطه گری کنند و هر دو طرف معامله برایشان یکسان باشد زیرا شاید همه سرمایه و هستی هر کدام از این دو ، همان معامله باشد و در صورتی که عدم صحت و یا نقصی در ملک مورد معامله باشد ضرر و زیان جبران ناپذیری برای خسارت دیده داشته باشد.

منبع : باجاب

ارسال نظر