آشنایی با شغل فیزیوتراپی

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با شغل فیزیوتراپی

ابتدا بهتر است خود کلمه فیزیوتراپی را تجزیه کنیم:فیزیوتراپی از دو واژه فیزیک به علاوه تراپی که دو مفهوم را می رسانند، تشکیل شده است ابتدا درمان با استفاده از فیزیک و دوم درمان فیزیک بدن انسان مفهوم این کلمه است.

در بسیاری از موارد که افراد آشنایی و آگاهی از این رشته را ندارند فیزیوتراپی را برق درمانی می دانند که باید گفت برق درمانی یک بخشی از این رشته است.فیزیوتراپی به بهبود سیستم حرکت بدن،سیستم تنفسی،عصبی و بهبود سلامتی در برخورد با عوارض بیماری های دیگر کمک می کند.می توانیم به طور جامع بگوییم فیزیوتراپی به روش هایی برای درمان بیماری های عصبی و ماهیچه ای با استفاده از تمرینات ورزشی با تجهیزات الکتریکی و مکانیکی و عوامل فیزیکی می پردازد.فیزیوتراپی برای افراد سالمند یا میان سال و یا قشرسنی خاصی نیست بلکه برای همه افراد مؤثر و مفید است.یک ورزشکار،یک کودک،یک معلول و... می توانند با بهره گیری از این علم به بهبود سلامتی خود بسیار کمک کنند.

فیزیوتراپی عموماً به سه صورت انجام می شود:حالت اول مکانوتراپی یا همان تمرین درمانی است که در آن با فیزیوتراپ با آموزش ورزش های متناسب با بیمار و ماساژ یا روش های مناسب دیگر به درمان بیماری می پردازد با بیانی دیگر می توان گفت که  تمرین درمانی با حضور دامنه حرکتی و بهبود قدرت عضلانی به کاهش علائم یا بهبود عملکرد بیمار کمک می کند.حالت دوم الکتروتراپی است که فیزیوتراپ با بهره گیری از تجهیزات الکتریکی که امواج خاصی تولید می کنند به سلامتی و بهبود سلامتی بیماران کمک می کند.رایج ترین استفاده هایی که از جریان الکتریکی می شود تحریک پوست یا تحریک عضله و عصب است که برای کاهش درد و یا برای تقویت و فعال سازی عضله استفاده می شود.حالت سوم هیدروتراپی است که در این حالت فیزیوتراپ با استفاده از آب باعث خارج کردن سموم از بدن می شود و به درمان بیماری هایی مانند درد مفاصل و التهاب و روماتیسم مفاصل و استخوان می پردازد.از مهم ترین نکته ای که فیزیوتراپ باید به آن دقت داشته باشد و باید به آن اشاره کنیم توجه به شرایط افراد و بیماری هایی که ممکن است داشته باشند است به طور مثال آب درمانی یا همان هیدروتراپی برای درمان بیماری های تنفسی،تنگی نفس،کمردرد و درمان کم خونی و... مؤثر است اما برای افرادی که دچار عوارض قلبی و عروقی،بزرگی غده تیروئید و فشارخون بالا هستند اصلاً پیشنهاد نمی شود و می تواند برای آنها بسیار خطرناک باشد.فیزیوتراپ باید کاملاً به اصول اخلاقی پایبند بوده و حریم خصوصی بیماران را رعایت کرده و اطلاعات کسب شده ازآنها را فقط برای هدیه دادن سلامتی به آنها جمع آوری کند و از تکنولوژی در رسیدن به اهداف که چیزی جز برگرداندن یا بهبود سلامتی است استفاده نماید.بررسی،تشخیص،برنامه ریزی،مداخله و ارزیابی مواردی هستند که خود فیزیوتراپ حتماً باید بر آنها نظارت داشته باشد.

فواید فیزیوتراپی

- انجام حرکات و تمرینات متناسب با شرایط فرد که باعث پیشگیری از آسیب های ورزشی می شود.

- حفظ تعادل بدن و کاهش زمین خوردن

- توان بخشی و نیرومند کردن قسمت های ضعیف بدن به خصوص پس از سکته مغزی

- عدم نیاز به جراحی با توجه به روش هایی که فیزیوتراپ به بیمار ارائه می دهد.

- کاهش درد کمر با توان بخشی به ماهیچه ها و روش هایی که به عملکرد مفاصل کمک می کند

- یاد دادن چگونگی استفاده از عضو مصنوعی و استفاده صحیح از وسایل کمکی مثل عصا

- کنترل دیابت و بیماری های قلبی و عروقی

- تقویت توانایی جسمی به خصوص در راه رفتن و ایستادن ها

- حمایت های روحی و تقویت زا و افزایش انگیزه در بیماران برای بهبود سلامتی

- کاهش التهام و تورم

- یاری بخشیدن به کودکان در کنترل بیماری ها

- یاری بخشیدن به افرادی که در سوانح و یا موارد دیگر دچار آسیب شده اند

- افزایش انعطاف پذیری

کاربردهای فیزیوتراپ

- فیزیوتراپی در میوپاتی ها و بیماری های میاستنی :

دردرمان بیماری های میوپاتی مانند دیستروفی های عضلانی،میوپاتی های التهابی و مادرزادی،میوپاتی های آندوکرین ومیوپاتی های ناشی از داروها و سموم و هم چنین در درمان میاستنی ها مانند گراویس،میاستنی های مادرزادی و نوزادی،میاستنی ها به علت سرطان،میاستنی چشمی و میاستنی های داروها و مواد سمی می توان از فیزیوتراپی بهره برد.

- فیزیوتراپی در ارتوپدی :

آرتروز مفاصل،کشیدگی های عضلانی و پیچ خوردگی های مفاصل،دررفتگی مفاصل،سندروم گیرافتادگی شانه،تریگر پوینت،خشکی مفاصل،آسیب مینیسک زانو-تاندونیت و بورسیت،اختلالات ستون فقرات و مفصل مچ پا،ناهنجاری های ستون فقرات و مفصل مچ پا از جمله مواردی هستند که به فیزیوتراپی نیاز دارند.

- فیزیوتراپی در بیماری های تنفسی :

فیزیوتراپی در درمان بیماری هایی مانند آسم،سیستیک فیبروزیس،نارسایی قلبی،وریدهای واریسی،بی کفایتی مزمن وریدی،برونشیت مزمن،سندروم و دیسترس تنفسی و پنومونی می تواند بسیار مفید واقع شود.

- فیزیوتراپی در روماتیسم :

فیزیوتراپی در درمان بیماری هایی مانندآرتریت روماتویید،سندروم بهجت،روماتیسم غیر مفصلی،سندروم مارفان،درماتومیوزیت،پلی میوزیت،آرتروز مفاصل،اسپوندیلیت آنکیلوزان،استئوکندریت دیسکان مؤثر است.

- فیزیوتراپی در بیماری ها و اختلالات عصبی مرکزی :

سکته های مغزی،آسیب طناب نخاعی،بیماری ام اس،فلج مغزی،اختلالات ماهیچه ای،بیماری پارکینسون،ضایعه نورون حرکتی فوقانی،سیرنگومیلی،فتق نخاع و پرده های آن از بیماری هایی هستند که با فیزیوتراپی می توان در درمان آنها بهبود حاصل کرد.

- فیزیوتراپی در بیماری ها و اختلالات دستگاه عصبی محیطی :

بیماری هایی مانند سندروم گیلن باره،فلج اطفال،فلج بل (آسیب عصب چهره یا عصب هفتم)،گیرافتادگی تنه اعصاب محیطی در نواحی خاص و ضایعات اعصاب محیطی که خود داری سه بخش نوروپراکسی،آکسونوتمزیس و نوروتمزیس می باشد که با استفاده از فیزیوتراپی می توانند در درمان و یا تسریع بهبود در سلامت آنها نتیجه خوبی حاصل کرد.

- فیزیوتراپی در سوختگی ها :

فیزیوتراپی می تواند در بهبود کاهش دامنه حرکتی مفاصل و تغییر شکل آنها،افزایش قدرت عضلانی،عدم اختلال در هماهنگی عضلات،پیشگیری از مشکلات تنفسی و عدم چسبندگی و کوتاهی بافتی مفاصل بعد از عوارض سوختگی بسیار مؤثر واقع شود.

- فیزیوتراپی در جراحی ها :

تعویض مفاصل،جراحی های ترمیمی اعصاب محیطی،جراحی های نواحی فک و صورت،جراحی های قلب و عروق،جراحی های به علت شکستگی و در رفتگی،درد های قفسه سینه و ریه،ترمیمی تاندون ها،تومرهای سیستم عصبی و آمپوتاسیون ها از جمله مواردی هستند که بعد از عمل به فیزیوتراپی نیاز دارند.

- فیزیوتراپی در ورزشکاران :

در درمان برخی آسیب های مهم در ورزشکاران مانند پیچ خوردگی ها،ضایعات تاندومی،پارگی مینیسک زانو،در رفتگی های مفاصل،شکستگی ها،بورسیت و کشیدگی های عضلانی از فیزیوتراپی استفاده می شود.

- فیزیوتراپی در اطفال و کودکان :

در درمان بیماری هایی­مانند فلج­ مغزی، فلج­ کودکان، پاچنبری، کف ­پای­ صاف، سندروم ­گیلن باره، آرتروگریپوس، گردن کجی مادرزادی، فتق نخاع و پرده نخاع، فلج های زایمانی یک فیزیوتراپ می تواند سلامتی را به کودک یا طفل هدیه دهد.

- فیزیوتراپی در زنان و زایمان :

فیزیوتراپی در پیشگیری از گرفتگی عضلانی،اختلال در عضلات کف لگن،سندروم قفسه سینه و تونل کارپ،جداشدگی عضله مستقیم شکمی از خط وسط،اختلال در جریان وریدی،اختلالات وضعیتی  و دردهای کمر در هنگام بارداری و پس از آن ،درد مفاصل در اندام های تحتانی و اختلالات در عملکرد مفاصل در زنان بسیار مؤثر است.

مهارت های فیزیوتراپیست

- توانایی ارتباط برقرار کردن با افراد بیمار و همراهان او

- ایجاد یک انگیزه و تحریک بیمار برای انجام روش هایی که به آنها داده می شود

- داشتن سعی صدر و حوصله زیاد

- آشنایی با مفاهیم سلامت صنعتی و رزمی

- دارای دانش پزشکی مدرن و اطلاعات به روز در حیطه فعالیتی خود

- آشنایی با کلیه تجهیزات و روش های فیزیوتراپی

- دقت کردن به حفظ و نگهداری تجهیزات حیطه کاری خود

- دارای قدرت فیزیکی بالا به خصوص توانمند در مهارت های دستی و حرکات درمانی

- آشنایی با اصول مدیریت در روند بیماری

- در نظر گرفتن شرایط اقتصادی

وظایف فیزوتراپیست

- روحیه بالا در برخورد با افراد و ارتباط برقرار کردن با آنها

- تهیه برنامه های متناسب با شرایط و وضعیت بیمار

- همکاری های لازم با پزشک بیمار و احترام گذاشتن به نظرات او

- ارزیابی های بهبود سلامت بیمار و ارائه گزارشات آن به پزشک

- تلاش در تغییر سبک و الگوهای نادرست بیمار

- ارائه مشاوره و آگاهی بخشی لازم در جهت رفع بیماری به بیمار و افرادی که با آن ارتباط نزدیک دارند

- گزارش بیماری های صنعتی و اتفاقات خطرناک

- نظارت بر عملکرد تجهیزات فیزیوتراپی و دقت داشتن در نگهداری آنها

- نگاه ویژه داشتن به سبک زندگی بیمار

- مشارکت در برنامه هایی که مرتبط با سلامتی افراد جامعه در این زمینه فعالیتی است

بازارکار و درآمد فیزیوتراپیست

در مورد بازار کار این رشته باید بگوییم در بسیاری از جوامع بر عدم ورود تیغ جراحی به بدن و پیشگیری بسیار تأکید شده است و فیزیوتراپیست در تحقق این دو با پیشرفت هایی که داشته است بسیار مفید و مؤثر واقع شده است. در اکثر کشورها این حرفه رشد بسیار بالایی هم داشته است به طور مثال در کشور آمریکا میزان این رشد تا سال 2020 تقریبا 3 برابر میانگین رشد دیگر رشته ها پیش بینی شده است. در ایران به دلیل زیاد بودن تصادفات جاده ای و جنگ تحمیلی افرادی که دچار معلولیت و یا ناتوانی شده اند بسیار زیاد هستند و این خود نیاز به فیزیوتراپیست را بیان می کند.اما باید گفت متأسفانه برای بسیاری از افراد فیزیوتراپی هنوز ناشناخته شده است و از فواید و اهمیت آن آگاهی ندارند.  فیزیوتراپیست می تواند در بیمارستان ها،مراکز مراقبت های مرتبط با سلامتی،مطب ها یا کلینیک های خصوصی، در مراکز توانبخشی، مراکز بازتوانی، مراکز آموزشگاهی و تحقیقاتی،مدارس، مراکز بهداشت حرفه ای، در تیم های ورزشی، در درمانگاه ها، بهزیستی و هلال احمر به خدمت رسانی مشغول شوند. با توجه به گستردگی فعالیتی فیزیوتراپ که در درمان و پیشگیری و کمک کردن به بهبود سلامتی بیماران مؤثر است باید بگوییم این افراد می توانند درآمدهای قابل توجهی داشته باشند که مهم ترین فاکتور برای آنها محل کار،میزان تخصص و تجربه است. این افراد می توانند به طور مستقل کار کرده و یا در مراکز دولتی یا خصوصی فعالیت داشته باشند که متناسب با مکانی که خدمت می کنند حقوق های متفاوتی دارند و نمی توان در مورد حقوق این افراد به طور قطعیت نظر دهیم اما می توانیم این را بیان کنیم که  یک فیزیوتراپ با توجه مهارت و فاکتورهای موفق آمیزی که دارد می تواند حقوقی حتی بیشتر از بسیاری از پزشکان داشته باشد.

ارسال نظر