آشنایی با شغل گرافیست

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با شغل گرافیست

یکی از هنرهای تجسمی که قدمتی دیرین دارد گرافیک است.گرافیک نوعی دیگر از ارتباط برقرار کردن است که در آن پیام مورد نظر از طریق تصویر انتقال می یابد. اگر به طورجامع بخواهیم تعریف کنیم گرافیک یک خلاقیت،ایده و یک ترکیب بندی بین نوشته و تصویر است و این هنر بسیاری از هنرهای ­دیگر را درخدمت ­خود قرار­گرفته است تا تأثیر خود را برروی هدف، بیشتر از هر موردی دیگر از موارد ارتباطی بگذارد و مفیدتر واقع شود .

گرافیک برای رساندن پیام خود بر­روی­ سطوح مختلف مانند کاغذ، دیوار، فلز، چوب، پلاستیک، پارچه،سنگ و نمایشگر رایانه ای طراحی های دوبعدی انجام می دهد که این طراحی ها خود، تکنیک و روش هایی دارد که در رسیدن به هدف تأثیر گذاری خاصی دارند.

گرافیک به دو صورت جدید و قدیم یا نوین و سنتی بیان می شود:

گرافیک سنتی :

ارتباط برقرار کردن با یکدیگر به صورت بصری از نقاشی روی دیوارها،غارها و مجسمه سازی ساخته شده از چوب و سنگ شروع شده است. گرافیک سنتی شامل طراحی،نقاشی دو بعدی،خطاطی و کنده کاری های روی چوب و سنگ است و بیشترین کاربرد گرافیک سنتی در آرایش کتاب ها به خصوص کتاب های کودکان  است.

گرافیک نوین :

تولد این نوع گرافیک را باید در اواسط قرن نوزدهم دانست چون تا آن زمان آثار گرافیکی به صورت سیاه و سفید بر کاغذ چاپ می شد و بعد از تحولاتی، گرافیک وارد مرحله ای جدیدی شد و ممکن است هر طرح  با چند روش مورد استفاده قرار بگیرد.نخستین طراحی گرافیک معرفی کردن است که این معرفی خود یک شناخت حاصل می کند مانند تابلوها یا علائم ساختمانی، دومین کارکرد در زمینه اطلاع رسانی و آموزش است و ارتباط بین دو مورد از نظر موقعیت و مقیاس را آشکار می کند مانند نمودارهایی که یک اطلاعاتی را بیان می کنند و یا نقشه ها. سومین کارکرد، تفاوت بین دو کارکرد بالاست که برای جلب توجه مخاطب و اثر گذاری ماندگارتر میباشد مانند نمایش و تبلیغات. اعلانات دیواری، مطبوعات، لوگوها، سینما و تلوزیون از مواردی هستند که گرافیک نوین در آنها کاربرد بسیاری دارد و علاوه بر خط و رنگ به عناصر دیگری مانند حجم و نور کمک شایانی می کند.

گرافیک یک زبان سخن گو است که قواعد و دستورات نامعین در آن روز به روز در حال گسترش و تغییر است و فهمیدن آن نیاز به درک این زبان است و کسی که این زبان را بشناسد و یا در مورد آن اطلاعات داشته باشد می تواند با هنر گرافیک و پیام آن ارتباط برقرار کند.قلمو، مقوا، آبرنگ، مداد رنگی، رنگ روغنی، مدادطراحی، وسایل مورد نیاز مانند چوب ویا سنگ و... ورقه فلزی، دوربین، فیلم و کاغذ عکاسی از جمله وسایلی هستند که گرافیست کار با آنها زندگی می کند و این ابزار جزئی از وجود او هستند که همیشه همراه خود آنها را می بیند.

شاخه های طراحی گرافیک

- طراحی مخصوص چاپ

- طراحی بسته بندی محصولات

- طراحی تبلیغات

- برندیگ

- طراحی تابلو

- طراحی دیجیتال

- طراحی اپلیکیشن موبایل

- طراح و برنامه نویس

- طراحی فیلم،ویدئو و مباحث مربوط به مدیا و مباحث مربوط به ارائه

- طراحی ظاهر سایت یا رابط کاری

نرم افزارهای کاربردی گرافیست کار

- photoshop : نرم افزاری برای ترکیب،ویرایش؛بازسازی و دگرگونی عکس ها و نگاره ها

- Adob Illustrator : نرم افزاری برای طراحی برداری روی تصاویر،فایل های تصویری و انیمیشن ها و...

- Atodesk 3d Max : نرم افزاری سه بعدی که برای ساخت پویانمایی،مدل ها،بازی ها و تصاویر سه بعدی استفاده می شود.

- CorelDraw :یکی از نرم افزارهایی است که بهترین مجموعه ابزارهای طراحی گرافیکی را دارد و بیشتر برای طراحی مورد استفاده قرار می گیرد و از هر دو مد برداری و پیکسلی پشتیبانی می کند.

- Maya : این نرم افزار امکانات و ابزارهای گوناگونی برای مدل سازی و طراحی های سه بعدی ارائه می دهد و از آن در اکثر مدل سازی های سه بعدی،تولید انیمیشن و فیلم سازی استفاده می شود.

- GIMP : نرم افزاری برای ویرایش حرفه ای بر روی عکس است و می تواند یک جایگزین مناسب برای فتوشاپ باشد که کارهای مربوط به ویرایش عکس مانند مبدل های فرمت تصویری،پردازش دسته ای،کار با لایه ها، ترکیب خلاقانه تصاویر و...  را به راحتی با کمک این نرم افزار می توان انجام داد.

- paint : نرم افزاری جهت ویرایش تصاویر و عکس هاست که بر روی ویندوز طراحی شده است.

- blender : نرم افزاری آزاد و متن باز که امکان ایجاد محتوای دو بعدی و سه بعدی را ارائه می دهد.انیمیشن سازی، معماری و پست پروداکشن،شبیه سازی مایع،قسمت های پوستی،مفصل ها و استخوان بندی کاراکترها،تحرک بخشی و جان دادن به اشیا پروژه،باز کردن UV،ریگ بندی و سایر شبیه سازی ها از زمینه های کاری این نرم افزار است.

- light wave 3D Max : نرم افزاری برای ساخت انیمیشن های سه بعدی با کارکردی شبیه 3D Max ولی حجمی کمتر.

- InDesign : نرم افزاری قدرتمند در زمینه صنعت چاپ و صفحه آرایی

- Firework : نرم افزاری برای آماده سازی و بهینه ساختن تصاویر جهت انتشار بر روی وب و ساخت انیمیشن های GIF

مهارت های گرافیست کار

- تسلط داشتن به نرم افزارهای زمینه فعالیتی خود

- آشنایی با تئوری رنگ

- آشنایی با کلیه ابزار و تجهیزات مورد نیاز در طراحی و همچنین نحوه کار با آنها

- داشتن یک تخیل قوی که نتیجه­­ی آن ایده پردازی است.

- دارا بودن استعداد و مهارت عکاسی

-  داشتن مهارت های ارتباطی بالا

- داشتن مهارت نقاشی و ارتقاء دادن به آن

- اطلاع داشتن از آخرین پیشرفت ها و تغییرات در حوزه گرافیک

- آشنایی با طراحی حروف صفحه آرایی و تصویر سازی برای کتاب ها

- آشنایی با طراحی هایی مانند پوسترها؛بسته بندی ها و جعبه سازی

- داشتن روحیه جستجو برای تجزیه و تحلیل یک اثر هنری

- داشتن تفکر انتقادی سازنده  و مشاهده ای برای تولید یک خروجی با کیفیت

- درک زیبا شناسی در هنرهای دیجیتالی

- توانا در طراحی کارکترها،روابط گرافیکی آیکون ها،پس زمینه و اشیاء بازی

وظایف گرافیست کار

- کسب اطلاعات لازم در زمینه ای که قصد طراحی دارند

- توجه داشتن به شرایط اقتصادی مشتری سفارش دهنده طراحی

- انجام دادن طراحی ها براساس دانش اصول طراحی و مفاهیم طراحی هنری

- دقت داشتن به اندازه و فونت متن، تصاویر انتخاب شده و...

- شناخت ویژگی و خصوصیات موردی که قصد طراحی برای آن را پذیرفته اند

- انتخاب تکنیک و شیوه­ی مناسب با موضوع طراحی

- انجام مواردی که باعث جذابیت بیشتر می شود مانند معکوس کردن قسمت های نوشتاری،کوچک و بزرگ کردن تصاویر و تغییرات غیر معمول و غیر منتظره و تصاویری که با یکدیگر تضاد دارند.

- توجه داشتن و احترام گذاشتن به نظرات و پیشنهادات سفارش دهنده

- ایجاد یک حفظ هماهنگی و هارمونی در کل طرح ارائه داده شده

- توجه داشتن به فرهنگ بصری و کلامی مخاطبان و اعمال این توجه در طراحی

- استفاده کردن از نرم افزارهای کامپیوتری در طراحی ها

- مرور چندین باره طرح نهایی و اصلاح در صورت نیاز 

بازارکار و درآمد گرافیست کار

یکی از رشته های پرطرفدار و دارای تنوع در رشته فنی و حرفه ای همین رشته گرافیک است و افرادی که دارای دید هنری و خلاقیت در زمینه نقاشی دارند بیشتر به سمت این رشته گرایش پیدا می کنند.این رشته در بسیاری از صنایع وارد شده و تأثیر به سزایی هم در عملکرد موفق آمیز آنها داشته به طور مثال در زمینه اطلاع رسانی با یک طراحی خلاقانه  بیشتر از هر زمانی می توان یک بازار فروش خوب را رقم زد. گرافیک در این روزها در ورزشهای با توپ هم وارد شده و این رشته های ورزشی به حضور این فعالان نیاز پیدا کرده اند.این افراد می توانند در زمینه های طراحی فرش،طراحی و چاپ لباس،طراحی صنعتی،رشته های عکاسی،آثار باستانی،صنایع دستی،سینما و تئاتر فعالیت داشته باشند و این گستردگی کاری و تنوعی که در این رشته هست یک بازار کار خوبی برای این فعالان حاصل کرده است. از مهم ترین فاکتورها برای این فعالان نوآوری و خلاقیت داشتن و دانش ارائه یک طرح جذاب  به طوری که هر کسی را مجذوب کند باید نام ببریم و البته دست یابی به این موارد نیازمند سال ها فعالیت و طراحی کردن است.این فعالان می توانند در سیستم ها و یا شرکت های دولتی استخدام شوند و یا در شرکت های خصوصی فعالیت داشته باشند.بیشتر گرافیست کارها به صورت مستقل کار می کنند و متناسب با هنری که دارند پروژه یا طرحی را انتخاب کرده و در زمان مشخص شده طرح نهایی خود را ارائه می دهند. در مورد حقوق این فعالان باید بگوییم با توجه به زمینه های فعالیتی متفاوتی که در این رشته وجود دارد تفاوت دریافتی هم زیاد است.اما به طور  میانگین حقوقی بین 5/1 تا 4  میلیون تومان و حتی بیشتر از این هم در قراردادهای این فعالان مشاهده شده است.

ارسال نظر