اشنایی با شغل مشاور

نوشته شده توسط

الو استخدام

اشنایی با شغل مشاور

مسلماً هر انسانی در زندگی خود دچار مشکل و یا مسائلی می شود که نیاز به هم صحبتی با کسی را دارد که بتواند در تصمیم گیری و یا پیدا کردنش او را یاری کند.مشکلاتی مانند عدم قدرت تصمیم گیری، عدم اعتماد به نفس، احساس پوچ بودن و یا ناتوانی، عدم تفاهم های زناشویی و یا مسائل ازدواج و مسائل مربوط به تحصیلات از جمله مواردی هستند که یک راهنما می تواند منجی شخص باشد.

مشاوره در منابع مختلف تعاریف خاصی دارد اما به طور جامع می توان گفت مشاوره را روش های مصاحبه کردن به منظور کمک گرفتن برای حل یک مشکل یا گرفتن یک تصمیم منطقی و یا تعاملی دانست که با گفت گو درباره نگرانی، روابط،اعتقادات ، باورها و... شروع شده و در نهایت به یک تغییر سازنده و کمک دهنده به شخص ختم می شود. در مورد بیشینه مشاوره باید بگوییم از زمانی که انسان زندگی گروهی و اجتماعی را انتخاب کرده است و روز به روز در حال پیشرفت و تنوع فعالیت ها ومشکلات است مشاوره متولد شده و با انسان سیر پیشرفت خود را طی می کند. هیچ انسانی کامل نیست و نمی تواند مسائل خودش را به تنهایی حل کند ویا با آنها کنار آید یا به گونه ­ای دیگر بگوییم آنها را در خود بریزد، زیرا این کار باعث می شود از جنبه های دیگری باز مانده و با مشکلاتی دیگر مواجه شود. به طور مثال کسی که والدین یا عزیزترین کس خود را از دست داده است یا کسی که قدرت تصمیم گیری ندارد یا کسی که احساسات و عواطفش بر او تأثیر گذاشته، از جمله مواردی هستند که نیاز به صحبت کردن دارند. ارتباط برقرار کردن دو نفر با یکدیگر که یکی قصد کمک کردن به دیگری را دارد بیان ساده دیگری از مشاوره است و انسان ها از دیرباز خود را با این کار آرام کرده و می کنند.

مشاور باید طوری رفتار کند که در ذهن و قلب مخاطب خود فرو رفته و هر چه را که نیاز است از او بشنود و طوری باشد که مخاطب هیچ حرفی را در خود در آن زمینه نگه ندارد، زیرا آگاه بودن از افکار، علایق، احساسات و دیدگاه هر شخصی از مهم ترین مواردی هستند که مشاور با کمک گرفتن از آنها می تواند مؤثر و مفید باشد و باید گفت این آگاهی و شناخت تنها با سخن گفتن مراجعه کننده و شنیدن با دقت مشاور حاصل می شود.مشاور باید شرایطی را به وجود آورد که مخاطب او بتواند دید بهتری به زندگی و همچنین نگاه رضایت بخش تری نسبت به قبل  را در  خود پیدا کند و این تغییر دادن در یک سری افکار و دیدگاه ها شروع می شود، که نتیجه تعامل و صحبت کردن سازنده است. انتخاب آگاهانه و عاقلانه و متناسب با توانایی های شخص، پیروز شدن بر مشکلات و مسائل، ایجاد سازگاری مطلوب، پرورش خود رهبری و گسترش بینش حل تعارض های درونی و رشد سازندگی از اهداف کلی هر مشاور برای مراجعین خود است.

در بسیاری از موارد مشاوره را همان روان درمانی می دانند که این دو را از دیدی دیگر نگریسته و نتیجه را به برداشت شخص واگذار می کنیم: مشاوره در حقیقت پیشگیری کردن از یک سری مشکلات است که ممکن است شخص را تحت تأثیر مسائل و یا حتی دچار بیماری کند در صورتی که روان درمانی یک معالجه است. روان درمانی به موارد بیماری روانی، درگیری ها و ناسازگاری های شخصیتی می پردازد. مشاوره به افراد در زمینه های استقلال، تصمیم گیری، خود یاری و رفع مشکلات کمک می کند ولی فعالیت روان درمانی مربوط به مسائل تضادی است که در درون فرد است. روان درمانی نیازمند به گرفتن تست و وسایل روان سنجی می باشد در صورتی که مشاوره با صحبت کردن، چند دیدار و ملاقات می تواند نتیجه داشته باشد. خدمات مشاوره بیشتر در مراکز آموزشی؛ تربیتی و اجتماعی صورت می گیرد در حالی که روان درمانی در بیمارستان ها انجام می گیرد. روان درمانی هدفش بازسازی و مشاوره هدفش بازپروری است. اما باید بگوییم هر دو مورد یک نیت دارند و آن هم کمک کردن به مخاطب خود می باشد ولی فنون و تکنیک های خاص خود را دارند.

انواع مشاوره

معمولاً مشاوره را به دو بخش فردی و گروهی تقسیم می کنند که هر دو را در اینجا شرح می دهیم:

مشاوره فردی :

اگر مشاور و مراجعه کننده یکی باشند مشاوره فردی داریم. مشاوره فردی برای اتخاذ یک تصمیم درست و عاقلانه برای فرد است که همه شرایط او  در آن دخیل هستند و مشاور سعی می کند اطلاعات لازم را ابتدا از خود شخص دریافت کند و اگر نیاز شد از اطرافیان او اطلاعات جمع آوری کند. مشاوره شخصی در حقیقت رفع مشکلات شخصی است به عنوان مثال اضطراب یا استرس داشتن،داشتن دلهره و یا ترس در هر موردی، ناامیدی، عدم اعتماد به نفس یا عدم انتخاب درست از شغل و یا رشته تحصیلی و یا انتخاب همسر، رفع بی خوابی، رفع اختلالات شخصیتی و مدیریت کردن فعالیت ها از مواردی هستند که در خود شخص می باشند و مشاوره برای رفع آنها تلاش می کند. در مشاوره فردی، مشاور سعی در شناخت فردی در اولین مرحله را دارد و همه تلاش خود را می کند که منبع این مشکلات را پیدا کرده و با دانشی که دارد سعی می کند مرحله کمک کردن و پیروز شدن بر آن را شروع کند و تا نتیجه گرفتن و پروراندن به طوری که شخص به توانایی و اعتماد به نفس کامل برسد در کنار او می ماند.

مشاوره گروهی :

یکی از تأثیرگذارترین مشاوره ها، مشاوره های گروهی است و در این مشاوره کلیه افراد مشارکت داشته و افراد می توانند دانش و تجربه بیشتری به دست بیاورند و دیدگاه های مختلفی ارائه می شود که باعث می شود شخص درک بهتری از موضوع را داشته باشد. در حالت دیگر باید بگوییم با شنیدن مشکلات دیگران و حل مشکلات از طریق نظرات گوناگون یک حس خوبی در شخص پدید می آورد و باعث پیشرفت در او می شود. در مشاوره های گروهی افراد رفته رفته احساس بهتری به دست می آورند و می توانند نظرات و دیدگاه های خود را درمیان بگذارند و در حل آنها به نتیجه برسند.

 این مشاوره سه حالت دارد: حالت اول یک مشاور و چند مراجعه کننده، حالت دوم چند مشاور و یک مراجعه کننده و حالت سوم چند مشاور و چند مراجعه کننده می باشند. در حالت اول چند نفر که دارای یک مشکل مشابه هستند توسط یک نفر مورد مشاوره قرار می گیرند؛ به طور مثال نفراتی که در یک سیستم یا شرکت و یا کارخانه ای فعالیت دارند و برای یک مشکل مشترک به نزد مشاوره شرکت خود می روند از این نوع مشاوره است. در حالت دوم چند مشاور به حل مشکل و یا مسائل یک مراجعه کننده می پردازند؛ درباره این حالت باید بگوییم که یک اتفاق یا مورد خاص که در یک سیستم اداری و اجتماعی یا سیاسی رخ می دهد از چنین مشاوره ای بهره می بریم. در حالت سوم که کمتر از دو حالت ذکر شده پیش می آید زمانی اتفاق می افتد که یک مجموعه به طور هماهنگ از یک تیم مشاور درخواست کمک می کنند.

اصول و قواعد مشاوره

- برقراری رابطه موثر و کارآمد با مراجعه کننده از مهم ترین اصول این حرفه است.

-رعایت اصول اخلاقی در برخورد با مراجعه کننده

- راهنمایی به صورت اجبار نباید باشد.

- مشاوره باید در مقابل مراجعه کننده خود را مسئول بداند و تا زمانی که او به کمک نیاز دارد در کنارش باشد.

- مشاوره دادن و برنامه داشتن باید متناسب با شخص باشد/

- مشارکت افرادی که در ارتباط نزدیک و تأثیرگذار بر روی شخص هستند.

- آگاهی داشتن از ساختار و تشکیلات مشاوره

- تعیین و مشخص کردن اهداف هر جلسه­ ی مشاوره یا به بیان دیگر مشاور باید بداند در پایان جلسه مشاوره، چه چیزی را در ذهن مراجعه کننده تداعی کرده است و او چه تغییراتی داشته است.

- با کار گیری قیاس و مثال ها و بررسی راه حل ها، گزینه مناسب را کشف کنند.

مهارت های مشاور

- باید شنونده خوبی باشد زیرا گاهی شنیدن خود درمان و حل کننده مسئله می باشد.

- توانایی ارتباط برقرار کردن چه احساسی چه عاطفی اما کنترل شده

- با فصاحت و صراحت صحبت کند تا از سردرگمی مخاطب خود جلوگیری کند

- عدم قضاوت کردن و توجه به شرایط مراجعه کننده از نظر فرهنگی،سطح زندگی،اجتماعی و ....

- داشتن صبر و تحمل زیاد در برخورد با افراد

- توجه داشتن به کلیه حرکات و سخنان مراجعه کننده و دقیق بین بودن

- دادن امیدواری به بیمار و هم چنین خوش بین بودن نسبت به او

- عدم روحیه انتقادی و یا توصیه مستقیم به شخص و از راه کارساز و مفید هدف خود را بیان کند.

- دارا بودن سلامت جسمی و روانی

- روحیه بالا بردن سطح و دانش خود و همچنین داشتن خودآگاهی و خود سرپرستی

- روحیه تحمل عقاید و نظراتی که خود آنها نسبت به آنها معتقد نیستند.

- آگاهی لازم و کافی درزمینه های مشاوره، جامعه شناسی و ویژگی های شخصیتی داشتن

- عدم روحیه تحمیل عقاید و یا تبعیت از خویش در مراجعه کننده

- مدیریت زمان داشتن و وقت شناس بودن به خصوص در هماهنگی جلسات مشاوره ای

وظایف مشاور

- تأمین و ارتقاء بهداشت و روان مراجعه کننده

- درک کامل مراجعه کننده به طوری که او احساس امید به حل مشکل خود را داشته باشد.

- یاری کردن مراجعه کننده در جهت ارتقاء سطح خود در زمینه هایی که مفید می باشد.

- کسب اطلاعات لازم و کافی در مورد شخص چه به صورت فردی چه به صورت پرسش و تحقیق از افرادی که با او ارتباط دارند.

- شناخت و توجه به تفاوت هایی که در بین افراد با مشکلات مشابه وجود دارد.

- برقراری ارتباطی که مراجعه کننده احساس راحتی کند و کاملاً آزادانه صحبت کند.

- بررسی و تشریح عوامل و مسائلی که برای مراجعه کننده پیش آمده

- کمک کردن به مراجعه کننده در نتیجه گیری ها و تعیین اولویت ها و ترتیب مسائل برای رسیدگی و حل مشکلات

- ایجاد یک نگرش و روحیه در مراجعه کننده که خود را قدرتمند و توانمند در پیروزی بر مشکلات ببیند

- برنامه ریزی داشتن برای کلیه جلسات و ملاقات ها و نتیجه گیری کلی در پایان هر جلسه

بازارکار و درآمد مشاور

با توجه به افزایش دغدغه ها و مشکلات و معضلات مختلف روزمره­ای در این روزها، نیاز به مشاور بیشتر از پیش دیده می شود مشاوره های خانوادگی و ازدواج، مشاوره های تحصیلی و شغلی از مواردی هستند که بیشترین فراوانی را دارند. مراکز بهداشت درمانی، مدارس و دانشگاه ها و مراکز مشاوره ای در زمینه های مختلف از بخش هایی هستند که مشاوران می توانند در آنجا مشغول شوند. این فعالان می توانند در سازمان ها و مؤسسات دولتی استخدام شده و یا در بخش های خصوصی فعالیت داشته باشند.این افراد با توجه به کیفیت خدمات و دانش و مهارتی که دارند می توانند تعداد مراجعه کنندگان متفاوتی داشته باشند که خود درآمد متفاوت را نتیجه می دهد.

ارسال نظر