آشنایی با شغل کارشناس تحقیقات بازار

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با شغل کارشناس تحقیقات بازار

پیشرفت در تجارت و موفقیت در رقابت زمانی حاصل می شود که یک محصول به موقع و با یک محاسبات دقیق وارد بازار شود و مسلماً تولید کننده محصولی که نیاز به بازار را درک کرده است و به آن نیاز پاسخ دهد موفق تر است.

اما درک نیازهای بازار خود نیازمند آگاهی و پیش بینی هایی است که فقط نتیجه کسب آموزش، تجربه و مهارت های لازم است. در کنار تمرکز و توجه به نیاز بازار باید کیفیت، عملکرد رقبا، قیمت و توجه به قدرت خرید را در نظر گرفت که دقت داشتن به این موارد و مشاوره های لازم در حیطه کاری کارشناسان تحقیقات بازار است. کارشناس تحقیقات بازار همه شرایط بازار را می سنجد، نیازهای مردم را متناسب با شرایط خاص مانند فصول سال، اعیاد خاص و... شناسایی می کند، عادات خرید را شناسایی و بررسی های لازم را انجام می دهد و در طی گزارشی این اطلاعات را در اختیار سازمان و یا شرکت تولید کننده محصولات خود قرار می دهد و در فروش بیشتر و بهتر که راندمان بالایی را نتیجه می دهد سازمان خود را یاری می کند.تجزیه و تحلیل بازار، انجام محاسبات و مصاحبات لازم، اطلاعات ثبت شده­ ی فروش ماه قبل یا سال قبل همان زمان، پرسشنامه ها و نظرسنجی ها از جمله مواردی هستند که به کارشناسان تحقیقات بازار از طریق آنها اطلاعات لازم را کسب نموده و یک نتیجه گیری را حاصل می کنند. کارشناسان تحقیقات بازار نتایج خود را در قالب نمودار و یا گرافی که کاملاً واضح و شفاف باشد ارائه می دهند.

در بسیاری از موارد مشاهده شده است که تحقیقات بازار با تحقیقات بازاریابی اشتباه گرفته می شود که بر خود لازم دانستیم یک شرح مختصر ولی مفید از این دو بیان کنیم : تحقیقات بازار در حقیقت زیر مجموعه تحقیقات بازاریابی است و تحقیقات بازار همانگونه که ذکر کردیم وظیفه جمع آوری اطلاعات و ارائه این اطلاعات را دارد در صورتی که تحقیقات بازاریابی تفسیر اطلاعات و داده هاست که این تفاسیر مدیران و مسئولان فروش را در انجام تصمیمات یاری می دهند به گونه دیگر باید گفت مدیران نیاز به اطلاعاتی دارند که محصولات خود را علاوه بر معرفی به فروش خوبی هم برسانند. تحقیقات بازار و بازاریابی می توانند در تصمیماتی که گرفته می شود بسیار تأثیر گذار باشند و مسیری موفق آمیز برای شرکت خود برگزینند.اما باید به این نکته هم دقت شود که اطلاعات باید کاملاً درست و منطقی باشند و از نظر جنبه های مختلف سنجیده شوند.

فاکتورهایی که در تحقیقات بازار مورد بررسی قرار می گیرند

- تغییرات بازار در یک دوره معین از زمان : به طور مثال در پایان هر سال یا مناسبت های خاص یک تغییر در بازار داریم.

- تقسیم بندی بازار : در این بخش ابتدا بازار را با توجه به ویژگی هایی که دارد تقسیم می کنیم. مواردی هم چون انتخاب ها،جنسیت ها، شخصیت ها و جمعیت شناسی از فاکتورهای تعیین مرزها می باشد و هر بخشی نیازها و خواسته های یکسانی دارد که باید به آنها پاسخ داده شود.

- اطلاعات موجود بازار : اطلاعاتی در مورد موارد مختلف بازار از جمله قیمت محصولات و موجودی های بازار از یک محصول در تحقیقات بازار می تواند بسیار مفید و کارآمد باشد.

- تجزیه و تحلیل کردن بازار : شناخت و آگاهی از نقاط قوت و ضعف بازار، فرصت ها و اخطارها و تحلیل آنها می تواند کمک شایانی به هر شرکت تولیدی داشته باشد و عدم این آگاهی مسلماً آنها را با شکست مواجه می کند.

موارد مهم در تحقیقات بازار

- احساس نیاز به تحقیقات بازار : زمانی که برای یک تصمیم گیری نیاز به اطلاعات لازم و کافی داشته باشیم تحقیقات بازار صورت می گیرد.

- تعریف مسئله : تعریف دقیق مسئله مورد پژوهش و جواب چراها و مشکلات مطرح شده در تحقیقات بازار بسیار مهم است.

- تعیین اهداف بازار : پاسخ دادن به اینکه چه اطلاعاتی نیاز است تا مشکل را با بهترین عملکرد پاسخ دهیم، هدف را مشخص می کند و اهداف تحقیق توسط تعریف مسئله  مورد پژوهش تعیین می شود.

- تعیین قالب تحقیق : این مورد خود به سه دسته تقسیم می شود؛ حالت اول تحقیق اکتشافی است که در آن داده ها به صورت ساختاری سازمان نیافته و فقط جمع آوری شده­ اند، حالت دوم تحقیق توصیفی و حالت سوم تحقیق معلولی است که به صورت آزمایش انجام می شود.

- مشخص کردن منابع و نوع اطلاعات

- تعیین روش های دستیابی به اطلاعات

- طراحی نوع و قالب جمع آوری اطلاعات

- جمع آوری اطلاعات و تحلیل اطلاعات

- ارائه گزارشات تحقیق

انواع تحقیقات بازار

نتیجه تحقیقات به دو صورت بیان می شود یکی به صورت کمی و دیگری به صورت کیفی است که در اینجا هر دو را شرح می دهیم:

تحقیقات کمی : با توجه به تحقیقاتی که شده نتیجه به صورت عددی و آماری ارائه داده می شود این نوع بسیار قابل درک و شفاف است به طور مثال یک شرکت نسبت به خدماتی که دارد نظر سنجی عددی از 1 تا 20 را برای پاسخ مشتریان خود طرح می کند.

کیفی : این تحقیقات در حقیقت در ارتباط با مشتریان است و نتیجه پاسخ دادن به سوالات مشتریان است.تحقیقات کیفی به روش های مختلفی صورت می گیرد: مصاحبه های عمیق، مصاحبه های دونفره، مصاحبه های سه نفره، گروه کوچک، گروه متمرکز، مشاهدات، جلسات طوفان فکری و جلسات گروه کانونی،پنل های تخصصی و عمومی از جمله انواع  این تحقیقات می باشند.

مزایای تحقیقات بازار

از مهم ترین مزایا تحقیقات بازار این است که افراد را قادر به پیدا کردن فرصت ها  می کند به طور مثال اگر محصولی ارائه شده و مخاطب خود را نشناخته، تحقیقات بازار مخاطب او را شناسایی می کند. مورد دیگر از مزایای تحقیقات بازار برقراری ارتباط با مشتریان است و زمانی که شخص ویژگی های شخصیتی مانند علایق و دیدگاه های مخاطب خود را بشناسد راحت تر می تواند ارتباط سازنده و مفید برقرار کند. در مورد مزیت دیگر تحقیقات بازار باید گفت سبب می شود که اگر ریسکی هم باشد موفق آمیز باشد نه اینکه احتمالات و فرضیات بر آن حاکم باشد. مزایای دیگر تحقیقات بازار کشف مشکلات احتمالی است زیرا تحقیقات انتخاب ها و اولویت های مشتریان را شناسایی می کند و این شناسایی کردن می تواند محصول را در هر مرحله ای که هست تغییر دهد و این خود از ضرر و زیان جلوگیری می کند.

مهارت های کارشناس تحقیقات بازار

- توانایی کار در شرایط و محیط های گوناگون و انعطاف پذیر بودن

- دارا بودن مهارت های ارتباطی از نوع مختلف

- آشنایی با انواع روش های جمع آوری اطلاعات و توانایی گزارش نویسی آنها

-  تسلط داشتن به دروس ریاضیاتی و آماری مربوط به زمینه فعالیتی خود

- قدرت تجزیه و تحلیل داشتن اطلاعات و توجه داشتن به فاکتورهای مهم در تحقیقات

- دقت و توجه داشتن به جزئیات در جمع آوری اطلاعات

- آگاهی و شناخت داشتن به علم روانشناسی و علوم رفتاری

- تسلط داشتن به زبان انگلیسی

- داشتن روحیه بالا برای کار گروهی کردن و همکاری داشتن با سایر قسمت های و بخش های مرتبط

وظایف کارشناس تحقیقات بازار

- جمع آوری اطلاعات و داده های لازم در بازار در مورد محصولی که قصد ارائه به بازار دارند

- برقراری ارتباط های سازنده و مؤثر با مشتریان

- بررسی و شناسایی سایر شرکت های رقابت کننده در بازار

- حفظ و نگهداری اطلاعات و رعایت کلیه اصول اخلاقی

- ارائه گزارشات نهایی و پیشنهادات مفید به کارفرما یا رئیس خود

- بررسی میزان فروش محصولات و تهیه آمارهای تحلیلی

- شناخت و بررسی فرصت ها و تهدیدهای بازار

- توسعه و اجرای روش هایی برای شناسایی نیازهای تبلیغاتی

- اندازه گیری های لازم و ارزیابی مشتریان و میزان رضایت آنها

- انجام تحقیقات از نظرات مشتریان و استراتژی های مختلف کاری مانند ارزیابی،نظرسنجی و...

- ارائه اطلاعات و آمارها از طریق نمودارها و جداول که درک بهتری داشته باشند

بازارکار و درآمد کارشناس تحقیقات بازار

همه صنایع و شرکت های تولیدی یا هر سیستمی که با بازار در ارتباط است نیاز به اطلاعات در مورد بازار دارد که این اطلاعات از مهم ترین فاکتورها برای موفقیت هر محصولی هستند و جمع آوری و ارائه این اطلاعات وظیفه اصلی کارشناسان تحقیقات بازار است. کارشناسان تحقیقات بازار می توانند در کلیه صنایع کوچک و بزرگ فعالیت داشته باشند و به عنوان یک عضو مهم و کلیدی در تصمیمات به حساب می آیند. این کارشناسان عموماً در شرکت های دولتی و خصوصی فعالیت می کنند و کمتر زمینه مستقل کار کردن را دارند مگر اینکه خود تولیدی داشته و به عنوان کارشناس تحقیقات برای تولیدی خود تحقیقات بازار را انجام دهند. در اکثر کشورها به این کارشناسان نگاه ویژه ای معطوف است و این کارشناسان دارای زمینه کاری بسیار خوب و بالایی هستند به طور مثال در کشور آمریکا میزان میانگین رشد سایر رشته ها تا سال 2020 به طور متوسط 14 درصد پیش بینی شده است که میزان استخدامی این کارشناسان تقریباً سه برابر این میانگین است که خود اهمیت این کارشناسان را می رساند. فاکتورهای مهمی چون سابقه کار، تجربه، مهارت ها و تخصص و نوع شرکتی که این کارشناسان در آن فعال هستند از عوامل تأثیر گذار بر روی حقوق دریافتی آنها می باشد. طور میانگین حقوقی بین 5/1 تا 6 میلیون دریافتی در هر ماه برای این کارشناسان در قراردادهایشان دیده می شود.

 

ارسال نظر