آشنایی با شغل مربی مهدکودک

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با شغل مربی مهدکودک

مربی مهدکودک مادر دوم کودکان است که مهم ترین وظیفه این مربی ارتباط برقرار کردن با کودکان است به طوری که این ارتباط بسیار سازنده و مناسب با کودک باشد. مربی مهد کودک صبور و خوش اخلاق و مهربان است و با این خصوصیات و ویژگی هایی که دارد زمینه شکوفایی استعداد بچه ها را فراهم می سازد و در مرحله دوم کلیه مهارت های لازم، ارزش ها، اصول اخلاقی و مسائل مربوط به فرهنگ و اجتماع را به آنها انتقال می دهد.

 مورد قابل ذکر در مورد مربی مهدکودک و حیطه کاری او این است که مهد کودک آغاز زندگی اجتماعی و اولین واکنش های کودک در مقابل شرایط دور از والدین است که در زندگی اجتماعی او بسیار تأثیر گذار است که مربی مهدکودک را مجبور می کند به همه جنبه های رشد کودک توجه داشته باشد و حتی یک لحظه هم از او غافل نشده و همه عکس العمل های کودک را زیر نظر داشته باشد. به طور جامع باید بگوییم مربی مهد کودک تنها وظیفه نگهداری و سرپرستی کودک را برای ساعاتی ندارد بلکه همه تلاش خود را برای آموزش و اجتماعی شدن او انجام می دهد. مربی مهد کودک در اینکه مهد را بستری برای پرورش جسمی و روحی کودک قرار دهد و در شکل گیری شخصیت کودک به خصوص شخصیت تحصیلی و اجتماعی کودک، می تواند بسیار تأثیر گذار باشد. مربی مهد کودک رفتارهایی که مثبت  و جامعه پسند هستند را به کودک آموخته و سعی می کند کلیه رفتارهای منفی را با بیانی درست در کودک از بین ببرد.

شاید خالی از لطف نباشد که بگوییم بسیاری از مفاهیم را باید از طریق اجتماعی  بودن و قرار گرفتن بین افرادی که از جنبه های مختلف بسیار شبیه به یکدیگر هستند بیاموزیم و نقش مربی مهدکودک در راس همه این موارد است. نحوه ارتباط برقرار کردن با دیگران، یادگیری آموزش هایی از قبیل فعالیت های گروهی و درک مفاهیم از جمله مواردی است که در مهدکودک به آنها توجه می شود و کسی که مسئولیت آموزش همه این موارد را دارد مربی مهد کودک است چون او بیشترین ارتباط را با کودکان داشته و در همه لحاظات کنار آنهاست.

ویژگی هایی که مربی مهد کودک باید داشته باشد

 - اولین ویژگی مربی مهد را باید درک احساسات و عواطف کودک دانست.

- مربی مهد کودک قبل از هر فعالیتی برای کودکان باید به رشد استعداد و مهارت کودکان توجه داشته باشد.

- مربی مهد کودک باید با هر کودکی متناسب با خودش رفتار کند و این طبیعی است که کودکان در بسیاری از موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

- مربی مهد باید با یک سری تمرینات و بازی ها، اعتماد به نفس کودک را بالا ببرد.

- مربی مهدکودک به جای دو چشم و دو گوش به ازای هر کودک، باید یک چشم و گوش داشته باشد تا بتواند همه آنها را دیده و با آنها صحبت کند و به خوبی آنها را کنترل کند.

- مربی مهد کودک باید در مقابل اشتباهات کودکان صبور باشد و اجازه جبران به آنها بدهد.

- فضای کلاس، محیط آموزشی از نظر زیبایی وبهره بردن از وسایل آموزشی که در رشد کودک مؤثر است جزو توانایی های مربی مهدکودک است

- توجه داشتن به نیازهای کودک مانند صحبت کردن با او، نگاه کردن و توجه به نیازهای روحی کودکان از دیگر ویژگی مربی مهد کودک است.

- مربی مهد کودک باید کودکان را به کنجکاوی و پرسش کردن تشویق کند و در پاسخ دادن به سوالات کودک نهایت دقت را داشته باشد.

- مربی مهدکودک باید رفتارهای درست کودکان را تشویق و رفتارهای بد آنها را با آموزش صحیح اصلاح کند.

- نظم و انظباط داشتن و رعایت حقوق کودک از طرف مربی مهدکودک یک ویژگی خاصی است که باید به بهترین نحو انجام بگیرد.

- آموزش زبان آموزی و تمییز شنوایی و بیان صحیح واژه ها از دیگر ویژگی های مربی مهد است.

در پایان این ویژگی ها باید بگوییم مربی مهد کودک تأثیری که بر روی شخصیت و روح و روان کودک می تواند داشته باشد بسیار بیشتر از هر استاد و معلمی است زیرا کودک در این سن دارای بستری است که هر نهالی در آن می تواند رشد کرده و به درختی پایدار تبدیل شود جالب است بدانیم در بسیاری از کشورها که در زمینه های مختلف پیشرفت داشته اند تأثیر مربیان مهد کودک در شناسایی استعداد و آموزش هایی که در مهد داشته اند را از فاکتورهای مهم در این پیشرفت دانسته  و مربی مهدکودک قبل از شروع فعالیت خود حتماً باید آموزش های لازم را کسب کرده و باید از یک فیلتر عبور کند.

مهارت های مربی مهدکودک

- ارتباط برقرار کردن با کلیه کودکان چه آنها که گوشه گیر هستند و چه آنها که شلوغ کارند.

- توجه داشتن به برقراری عدالت در بین کودکان چه از نظر محبت چه از نظر آموزش

- قدرت شناسایی مشکلات کودکان از نظر رفتاری و حرکت بدنی و به طور کلی قدرت شناسایی مشکلات روحی و روانی کودک را داشته باشد.

- توانایی درک کودکان و تفاوت آنها را داشته باشد و انعطاف پذیر و انتقادپذیر باشند.

- دارا بودن صبر و حوصله زیاد و سعی کند کودک را تا حدودی آزاد بگذارد تا مشکلات خود را به طوری خلاقانه حل کند.

- مهربان و دلسوز باشد تا کودک با او احساس آرامش داشته باشد.

- داشتن مدیریت زمان و توجه به برنامه ریزی آموزشی

- دارا بودن نظم و انظباط و و توانایی آموزش کلیه مسائل مربوط به نظم و انظباط به کودک

- دارا بودن روحیه مطالعه و آموزش پذیری برای افزایش آگاهی خود

وظایف مربی مهدکودک

- کمک به پیشرفت کودک با استفاده از بازی و ابزارهای بازی

- آموزش برخی مهارت های لازم مانند رفتارهای درست و آشنایی با ادبیات و ریاضی

- تهیه برنامه های آموزشی و رعایت آن برنامه ها

- طرح مفاهیم آموزشی به طوری که برای کودک قابل فهم باشد

- برخورد مناسب و صمیمانه با کودک به طوری که کودک به مهد اشتیاق داشته و عدم  وجود هر نوع تنبیه و تهدید در مهدکودک که سبب ترس در کودک شود.

- با شناسایی مشکلات اخلاقی و رفتاری کودک آنها را به مدیر مهد گزارش دهد.

- نظارت داشتن بر بهداشت فردی و عمومی کودک

- همکاری های لازم داشتن با والدین و دیگر افرادی که می توانند در پیشرفت کودک مؤثر باشند.

- پرورش کودک در ابعاد روحی و روانی

- توجه داشتن به کلاس قبل از شروع و بعد از اتمام آموزش

- توجه و نظارت داشتن به برخی مسائل کودک مانند تغذیه، نوع لباس پوشیدن و...

برخی مشکلات مربی مهدکودک

شاید در اذهان بسیاری از افراد مربی مهدکودک و محیطی که او کار می کند بسیار لذت بخش و سرگرم کننده باشد اما باید بگوییم سرکار داشتن با کودکان و کنترل تک تک آنها کار بسیار سختی است و یک غفلت کوچک از کودک می تواند خطری بزرگ را نتیجه دهد که در اینجا چند مورد از مشکلات مربی مهد را بیان می کنیم:

- این طبیعی است که شرایط خانوادگی هر کودک متفاوت بوده و ویژگی های خاص خود را دارند، به طور مثال کودکی که در خانواده فرهنگی به دنیا آمده با کودکی که در خانواده پرجمعیت و به دور از آگاهی از نیازهایی که دارد به دنیا آمده، بسیار متفاوت هستند و مربی مهد باید با این تنوع برخورد کند و شرایط رشد و پیشرفت را برای هر دو فراهم سازد.

- مورد بعدی از مشکلات مربی مهدکودک، فعالیت  داشتن زیاد اوست که در همه ساعات کاری باید ایستاده و به دنبال بچه ها باشد و هر کودکی که هرجایی برود باید سایه مربی هم همراه او باشد که این موارد خود کمردرد و زانو درد را برای مربی به ارمغان می آورد.

- همیشه در بین بچه ها کسانی هستند که بهانه گیرند که این بهانه ها می تواند برای پدر و مادر باشد، برای خوراکی باشد یا بهانه ای برای تصاحب یک وسیله بازی باشد و.... که کنترل و برخورد با این کودکان خود نیازمند یک اعصاب قوی است.

- حقوق و مزایا دیگر مشکل این مربیان است که متناسب با مسئولیت و فعالیت مربی مهدکودک نیست و بسیار پایین است.

- مورد دیگر از مشکلات مربی مهدکودک نیازهای ویژه برخی کودکان است. به طور مثال کودکی توانایی بالایی در یادگیری دارد و خواندن و نوشتن را یادگرفته با کودکی که این خصوصیات را ندارد مربی مهدکودک را مجبور می کند فعالیت های خود را تقسیم کند چون تکرار آموزش برای کودکی که آموزش های لازم را آموخته برای او خسته کننده و انگیزه او را می گیرد.

- عدم وجود سازمان و جایگاه شغلی هم از موارد مهم این مشکلات است که این شغل ابتدا در حیطه سازمان بهزیستی بوده و حالا به آموزش و پرورش واگذار شده است و آموزش و پرورش هیچ تعهدی نسبت استخدام مربی مهدکودک ندارد.

بازارکار و درآمد مربی مهدکودک

در سال های اخیر با مشخص شدن اهمیت دوران مهد کودک بر روی یادگیری و تأثیرات اجتماعی که بر روی شخصیت کودک داشته از یک طرف و شاغل بودن پدر و مادر از طرف دیگر سبب شلوغ شدن مهدکودک ها شده که این خود باعث افزایش مربیان مهدکودک و بهتر شدن بازار کاری آنها نسبت به چند سال قبل شده است. مربی مهد کودک در حقیقت یک سری وظایف والدین کودک را انجام و یا به آنها در انجام وظایف کمک می کند. دربسیاری از کشورها مربی مهدکودک به دلیل تأثیرات مثبت و جاودانه ای که دارند جزو مشاغل حساس و کاربردی به شمار می آید.در کشور آمریکا میزان رشد این مربیان 17 درصد است که از میانگین سایر رشته ها 3 درصد بیشتر است. در مورد حقوق مربی مهد کودک نسبت به مسئولیتی که دارند شاید نتوانیم سقفی تعیین کنیم و یک مادر می تواند یک مربی را به طور کامل درک کند. داشتن روابط عمومی بالا، روان شناس بودن و صبر و حوصله زیاد از فاکتورهای مهم برای مربیان مهد کودک است. مربی مهدکودک می تواند در پیش دبستانی های دولتی و خصوصی، سازمان بهزیستی و آموزش پرورش فعالیت داشته باشد و متناسب با ساعت کاری که دارند حقوق دریافت کنند. میزان حقوق این مربیان به طور میانگین بین 1 تا 2 میلیون تومان است.

ارسال نظر