آشنایی با شغل برنامه نویسی کامپیوتر

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با شغل برنامه نویسی کامپیوتر

برنامه نویس کسی است که کدهای نرم افزارهایی که ما از آنها در موارد مختلف استفاده می کنیم را می نویسد. به بیان دیگر باید بگوییم برنامه نویس کسی است که زبان کامپیوتر را درک می کند و با تحلیل و تفسیری که از موضوعی خاص دارد سعی در آن دارد که از کامپیوتر برای خدمت رسانی بهره بگیرد.

به طور جامع باید بگوییم برنامه نویس به طور مستقیم و غیر مستقیم در حال خدمت رسانی است. بازی های کامپیوتری، برنامه های پرکاربردی مثل office ، برنامه های محاسباتی و سایر برنامه ها که در زمینه های مختلف کاربرد دارند و همه روزه از آنها استفاده می کنیم از دانش و هنر برنامه نویس است که نهایت تلاش خود را کرده که یک مجموعه کامل را در اختیار ما قرار دهد. یک

حتماً باید صبر و حوصله و پشتکار زیاد داشته باشد زیرا در برخی از موارد یک برنامه نویس باید حتی یک سال و یا بیشتر این برای کامل شدن و تولید برنامه خود، زمان صرف کند.یک برنامه نویس با طراح نرم افزار یک رابطه نزدیک و تنگاتنگ دارد و در بسیاری از موارد کارهای یک طراح را هم انجام میدهد. برنامه نویس نیازمند یک ذهن گسترده، دید باز و دارای خلاقیت است چون گاهی در برخی موارد یک برنامه نویس با ایده ای جدید می تواند برنامه ای را بنویسد که شاید قبل از آن برای نوشتن آن زمان زیادی نیاز بوده و یا مشکلات عمده ای داشته است.

زبان های برنامه نویسی به دو دسته تقسیم می شوند که برنامه نویس باید مسیر خود را تعیین کند و در آن زمینه مهارت و تخصص های لازم را کسب کند. زبان اول زبان برنامه نویسی دسکتاپ است که برای اجرای سیستم عامل های مختلف مانند اتوماسیون های اداری، ماشین حساب، برنامه های موبایل و... به کار می رود و زبان دوم زبان برنامه نویسی تحت وب است که برای طراحی و توسعه وب می باشد. شبکه های اجتماعی، فروشگاه های اینترنتی و... جزو این برنامه نویسی هستند. زبان های برنامه نویسی شارپ، زبان برنامه نویسی پایتون، زبان برنویسی جاوا، زبان برنامه نویسی جاوا اسکریت و زبان برنامه نویسی php از قدرتمند ترین و مشهورترین زبان های برنامه نویسی برای زبان دسکتاپ و تحت وب می باشند.

تقسیم بندی برنامه نویسان

برنامه نویسی اپلیکیشن

در این روزها سیستم عامل اندروید سهم بسیار زیادی از فعالیت های انسان از جمله در بازار را به خود اختصاص داده است و افراد بیشتر از هر سیستمی دیگر با این سیستم کار کرده و اغراق نیست بگوییم هر نفر حداقل با یک برنامه اندرویدی کار می کند. یکی از دلایل استفاده از اندروید اپلیکیشن هایی است که دارد. یک ایده خوب و یا خلق یک راه حل برای یک مسئله با بهره گیری از دانش یک برنامه نویس می تواند تأثیر به سزایی در وقت و هزینه داشته باشد. اپلیکیشن پرداختی و نقشه جزو پر استفاده ترین اپلیکیشن ها هستند. برنامه هایی مانند  Ap inventor که از سریع ترین برنامه ها برای ساخت اپلیکیشن اندروید است، B4A که طراحی یک اپلیکیشن با حداقل ترین مشکل که در واقع یک IDE (Integrated Development Environment) که محیط یکپارچه اختصاصی برای اندروید است، AIDE که با استفاده از موبایل و تبلت می توان اپلیکیشن طراحی کرد، unity که برای طراحی بازی های دو و سه بعدی استفاده می شود و Game salad که برای افراد مبتدی و علاقه مند به طراحی بازی های اندرویدی است از جمله برنامه هایی هستند که برای برنامه نویسی طراحی اپلیکیشن از آنها استفاده می شود.

برنامه نویسی سیستمی

این برنامه نویسی مجموعه یکپارچه ای از برنامه­ های فرعی یا زیر برنامه هاست. برنامه نویسی سیستمی تعداد زیادی مسائل فرعی و متنوع دارد و برای پشتیبانی از برنامه های کاربردی و نرم افزار های دیگر استفاده می شود و به صورت پیوسته در حال تکامل است. برنامه نویسی های ترجمه، شبیه سازی ها، مدیریت اطلاعات و... از جمله برنامه های این برنامه هستند.

 برنامه نویسی بازی

همان طور که از نام این نوع برنامه نویسی مشخص است برنامه نویس برای ساخت وتولید برنامه بازی تلاش می کند. زبان های برنامه نویسی C++ ، CSS3 ، HTML5 ، سی شارپ، جاوا و جاوا اسکریت از جمله زبان های برنامه نویسی هستند که برای ساخت و طراحی بازی استفاده می شوند. باید بگوییم نمی توان گفت بهترین زبان برنامه نویسی کدام است و مهم تر از برنامه انتخابی برای برنامه نویسی بازی اجرای یک پروژه ساخت بازی است.

 برنامه نویسی موبایل 

یکی از ابزارهای جدانشدنی از هر شخصی در این روزها که به هر نحوی نیاز به ارتباط داشتن با آن را دارد موبایل است و به همین دلیل دستگاه های موبایل روز به روز قوی تر می شوند که برنامه نویس تأثیر بسیار زیادی در این زمینه داشته است. برنامه نویس در این برنامه نویسی برای گوشی های تلفن همراه، تبلت ها، ساعت های هوشمند و همه انواع دیگر گجت ها برنامه می نویسد. برنامه نویسی موبایل توسعه اپلیکیشن هایی که فقط بر روی موبایل اجرا شوند نیست و طراحان در تلاش هستند صفحه هایی را طراحی کنند که روی موبایل هم اجرا شوند.

 برنامه نویسی وب 

این برنامه نویس نوشتن کدهایی را انجام می دهد که کاربر آنها را نمی بیند و در حقیقت باید بگوییم پردازشی است که در پشت صحنه انجام می شود. مهم ترین فعالیتی که یک مهندس وب انجام می دهد ارتباط برقرار کردن با پایگاه داده ها یا دیتا بیس است. از مزیت های برقراری این ارتباط این است که می توان اطلاعات را از دیتا بیس دریافت و یا وارد کرد. دریافت و نمایش آخرین مقالات یک سایت از پایگاه داده ها، بررسی و پردازش فرم ها برای کاربران، وارد کردن اطلاعات در دیتا بیس از جمله خدماتی هستند که یک برنامه نویس وب انجام می دهد. باید بگوییم طراح وب و برنامه نویس وب به یکدیگر وابسته هستند و یک طراح وب بعد از انجام طراحی های لازم وب سایت مورد نظر آن را در اختیار برنامه نویس داده و برنامه نویس ارتباط بین داده ها و سایت را ممکن می سازد. زبان PHP، ASP.NET، زبان Python، زبان Ruby، زبان java   از پرکاربردترین زبان ها برای برنامه نویسی وب هستند.

همان طور که در بالا ذکر کردیم برنامه نویسی و طراحی وب به یکدیگر وابسته هستند اما بسیاری از افراد فکر می کنند این دو یکی هستند که باید بگوییم طراح وب در حقیقت طراح و خلق کننده­ ی آن چیزی است که در صفحه نمایش کامپیوتر دیده می شود ولی برنامه نویس در پشت صحنه این صفحه خدمت می کند. طراح وب صفحه وب را طراحی و محل جایگزینی آن را مشخص می کند. عدم نیاز به نصب نرم افزار روی سیستم کاربر و یکپارچگی سیستم و گزارش و ارسال آنلاین داده ها از جمله دلایل استفاده از برنامه های وب هستند که برنامه نویس آنها را در اختیار کاربر قرار می دهد.

مهارت های برنامه نویس کامپیوتر

- روحیه یادگیری داشتن زیرا باید از آخرین تکنیک های برنامه نویسی استفاده کنند و دارای اشتیاق لازم برای گسترش دانش خود باشند.

- انعطاف پذیر بوده و روحیه تلاش دوباره کردن برای رسیدن به موفقیت را داشته باند.

- روحیه تمرین بالا و فعالیت مستمر داشتن زیرا فاصله افتادن بین برنامه نویسی باعث می شود برنامه نویس در نوشتن یک برنامه ساده هم به مشکل برخورد کند.

- خلاق و مبتکربودن، برنامه نویس باید برای حل مسائل از ایده های نو در برنامه نویسی استفاده کند نه اینکه تکراری و تقلید داشته باشد.

- تسلط و آشنایی با زبان انگلیسی، هر برنامه نویسی که با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشد می تواند موفق تر باشد و در آموزش و یادگیری سرعت بیشتری داشته باشد.

- تفکر تحلیلی داشتن؛ هر برنامه ای که برنامه نویس می نویسد باید قدرت درک و تحلیل آن را داشته باشد.

- مهارت رفع مشکل در برنامه داشتن، برنامه نویس باید پتانسیل این را داشته باشد که مشکل حاصل شده در برنامه خود را برطرف سازد.

- روحیه همکاری داشتن، اغلب برنامه نویسان به صورت گروهی کار می کنند و کمتر دیده می شود که به صورت انفرادی فعالیت داشته باشند به همین دلیل باید حتماً روحیه تعاون و کار تیمی را داشته باشند.

- روحیه تحقیق و جستجو داشتن؛ برنامه نویس باید متناسب با نیازی که هست برنامه را طراحی کند و برای رسیدن به این هدف در حرفه های مختلف باید با تحقیقات لازم اطلاعات لازم و کافی را به دست آورد.

وظایف برنامه نویس کامپیوتر

- طراحی و تولید برنامه ها از طریق یکپارچه سازی مؤلفه ها

- انجام تست ها و آزمایشات لازم برای برنامه هایی که نوشته اند

- نوشتن برنامه متناسب با نیازی که کاربر دارد.

- همکاری های لازم با طراحان،کارشناسان شبکه و ....

- به روز کردن دانش خود و آگاهی از پیشرفت فعالیت ها در زمینه کاری خود

- توانایی و قدرت نوشتن برنامه های مختلف کامپیوتری

- رفع اشکالات و محدودیت های برنامه ای که تولید کرده اند

- استفاده کردن از آخرین تکنیک ها و روش ها برای نوشتن کدها و دستورات

- تسلط لازم به هر زبان برنامه ای که قصد استفاده کردن از آن را دارند

- نوشتن برنامه هایی که برای اهداف خاصی هستند مثلاً تعداد بازدید در یک سایت

بازار کار و درآمد برنامه نویس کامپیوتری

به طور جامع باید بگوییم کامپیوترها در همه زمینه ها حضور داشته و به عنوان یک پشتیبان و یاری رسان به افراد در زمینه های مختلف به انسان خدمت می کنند که این گستردگی خود، نیازمند طراحی و تولید برنامه هایی متناسب با نیاز هر حیطه کاری است که برنامه نویس این موضوع را به تحقق می رساند و می توان بگوییم برنامه نویسی جزو مشاغلی است که روزانه نیاز به آن بیشتر می شود. با قاطعیت می توانیم بگوییم هر برنامه نویس که به طور حرفه ای فعالیت داشته باشد و مهارت های لازم را کسب کرده باشد علاوه بر حضور در یک شغل می تواند در چندین زمینه این حیطه فعالیت داشته باشد. نکته قابل ذکر در مورد این فعالان این است که یک زبان را جهت یادگیری انتخاب می کنند و علاوه بر تسلطی که در آن برنامه پیدا می کنند می توانند در یادگیری دیگر زبان ها هم موفق شوند. برنامه نویس می تواند در رده های مختلف سازمانی مانند کارشناس، سرپرست و مدیر فعالیت داشته باشد. برای برنامه نویس در رده کارشناسی حقوقی بین 2 تا 5/3  میلیون، برای رده سرپرستی حقوقی بین 5/2 تا 5 میلیون و برای رده سازمانی مدیر حقوقی بین 5/3 تا 7 میلیون برای هر ماه در قراردادها مشاهده کرد که اختلاف بین دریافتی هر رده به دلیل مهارت، تخصص و تجربه کاری که دارند می باشد. 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است