آشنایی با شغل بازاریابی

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل بازاریابی

شغل بازاریابی در واقع شامل یک فرآیند مدیریتی و اجتماعی می باشد که از طریق آن افراد و گروه های متفاوتی می توانند از طریق ساخت و مبادله کالا با همدیگر به تامین نیازهای خود اقدام نمایند. در اصل این حرفه ما بین تقاضا و کالا و مبادله و معامله و بازار می چرخد.

بازاریابی چیست؟

این حرفه عبارت است از یک استراتژی که توسط شرکت برای برقراری ارتباط بین مشتری و شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. این حرفه موجب آگهی مشتری با ویژگی های متفاوت محصولات و خدمات می گردد. برای جذب مشتری به یک محصول با هدف خدمت در بازارهدف، شرکت ها از روش های بسیار خلاقانه به کار گرفته شده که برای مقابله با این رقبا در عرصه بازار آماده می کنند. بازاریابی در اصل یک روشی است که سرمایه گذاران، فروشندگان کالا، مدیران برای معرفی و ارائه خدمات خود استفاده می کنند. حال بازاریابی را از نظر تعریف انجمن آمریکا مورد بررسی خواهیم داد: در واقع مجموعه ای از روش ها و فرآیندهایی است که برای ایجاد ارتباط و هم چنین انتقال وسیع پیشنهادات ارزشمند به مشتریان کالا و خدمات و هم چنین جامعه به کار می رود. هدف از این گرایش شغلی، ایجاد فروش بیشتر می باشد و در نتیجه سود بالاتر برای حفظ مشتریان است. این فرآیند برای ارائه کمک و خدمات به افراد مورد استفاده قرار می گیرد و در اصل به معنای ارائه ارتباط بین مشتری و سازمان است و در اصل یک راهی است برای برقراری ارتباط با افرادی که نیاز شرکت را بشناسند و در ضمن به خدمات شرکت علاقه داشته باشد و در عین حال به شرکت نیز اعتماد کند. در ضمن بازاریابی به نام برندینگ، انتخاب نام تجاری و هم چنین قیمت گذاری و یک راه ارتباطی بین هزینه و در آمدهایی که از تبلیغات در رسانه ها ایجاد می گردد. امروزه در این شغل بیشتر بر روی مشتری نهایی تمرکز می شود و این تمرکز را رسانه ها و شبکه های مجازی انجام می دهند. این حرفه در خصوص شناخت بازار و هم چنین تولید محصول مناسب برای بازار هدف بسیار مناسب می باشد. در اصل این نوع شغل در ارتباط با ترویج اهداف شرکت طراحی شده اند و به علت اینکه دنیای کنونی بر مبنای ارتباط با مشتری و هم زمان معرفی محصول به مشتری می چرخد، در اصل یک فرصت برای ارائه محصول می باشد.

انواع بازاریابی:

 دارای انواع مختلفی است و هر یک نیز  در مکان های مناسب مورد استفاده قرار می گیرد، که شامل: صنعتی، مصرفی، عصبی، چند سطحی، مویرگی، شبکه ای، دهان به دهان و.... تقسیم می شود. در نوع صنعتی آن دسته از عملکردهای تجاری تعریف می گردد که پل ارتباطی ما بین تولید کنندگان و هم چنین مشتریان سازمانی است و مشتریان این نوع از فروش، خلق ارزش برای مشتریان به وسیله ارائه کالاها و خدماتی دانست و هم چنین هدف های آن ها را محقق می نماید. در فروش و مشتری مداری صنعتی، ویژگی های محصول بسیار با اهمیت است و در نوع مصرفی، قیمت بسیار تاثیر گذار می باشد. در نوع فروش صنعتی بسیاری از مشتریان حاضر هستند که قیمت بالاتری را پرداخت نمایند تا بتوانند سریع تر محصول خود را دریافت نمایند. در نوع صنعتی فرد فروشنده باید به این نکته واقف باشد که تقاضای کالاهای صنعتی از تقاضاهایی منشا می گیرد که مشتری مصرف کننده آن محصولات باشد. در ضمن گاهی با ارائه تبلیغات سعی می گردد مشتری تحریک شود تا اینکه تقاضا برای کالاهای صنعتی بیشتر گردد. در کل فروش و تبلیغ هر یک از این محصولات می تواند رابطه ای بین مشتری و شرکت تجاری ایجاد نماید که مدیریت این نوع ارتباطات بر عهده بازاریاب می باشد. نوعی دیگر نیز وجود دارد که در آن محصولات و برنامه های بازاریابی مطابق با نیازهای مشتریان ارائه می گردد که به این نوع فروش تک به تک، فردی و سفارشی سازی نیز گفته می شود. استفاده گسترده از این نوع فروش را، انبوه می گویند که مدت هاست به مصرف کنندگان خدماتی که ارائه می شده است را مخفی می نموده است. با همه این تفاسیر اگر بخواهیم تاثیر تکنولوژی را بر این حرفه بدانیم، باید به این مورد اشاره نمود که حضور شبکه های اجتماعی مختلف، پرینترهای سه بعدی امکان مقایسه محصولات وایجاد فضای رقابت را بیشتر نموده است، پس وجود شبکه های اجتماعی تا کنون توانسته است تاثیر بسیار زیادی را بر روی افزایش قیمت ها داشته باشد. پرینترهای سه بعدی نیز در ارائه کیفیت محصولات بسیار تاثیر گذار بوده است و همین عامل باعث شده است که انتقال محصولات نهایی نیز کاهش پیدا کند و بیشتر انتقال مواد خام انجام شود.

تفاوت یک فروشنده حرفه ای با غیر حرفه ای در چیست؟

در نوع فروش به صورت حرفه ای، فردی که خدمات و یا محصول را ارائه می دهد به نیاز شرکت یا خریدار اهمیت زیادی می دهد و تمام سعی خود را می نماید تا شرکت را قانع نماید که محصول یا خدمات مورد نیاز سازمان می باشد که این کار موجب می گردد، دو طرف سود داشته باشند و همه این فعالیت ها نیاز به شخصیت شناسی فرد فروشنده دارد. در مقابل فروشنده غیر حرفه ای نیز بدون اینکه نیاز خریدار خود را در نظر بگیرد شروع به صحبت در مورد ویژگی های محصول می نماید و اشتباه رایجی که این فروشندگان انجام می دهند این است که زمانی را که برای فروش یک محصول ارزان قیمت صرف می نمایند باید از رمانی که برای فروش محصول گران قیمت صرف می کنند، کمتر باشد. در صورتی که این فروشندگان باید به این نکته دقت داشته باشند که باید برای تمام مشتریان خود حتی جزئی  ترین مشتریان وقت و هم چنین ارزش قائل باشند. در ضمن یک فروشنده حرفه ای می داند که باید از مشتری خود دفاع نماید تا خریدار بتواند به وی اعتماد کامل نماید. پس نکته ای که موجب می گردد که فرد یک فروشنده حرفه ای شود این است که هر گز نباید محصولی را به خریدار بقبولاند و باید همیشه سعی نماید که نیاز فردی را شناخته و متناسب با نیاز خریدار محصول مناسب را ارائه نماید. نکته ای که بسیار تاثیر گذار است نوع بیان فروشنده می باشد که در ارتباط موثر با فروشنده بسیار تاثیرگذار می باشد و باید برای همه مشتریان وقت بگذارد و بتواند مشتری های خود را پای میز مذاکره بکشاند. نکته تاثیرگذار دیگر، برگزاری ملاقات های حضوری برای ارائه خدمات به مشتری و خریدار است و در غیر این صورت احتمال اینکه مشتری از بین برود بسیار زیاد است. پس نقش فروشنده بسیار در رونق هر تجارت و محصول موثر است و باید فروشنده به تمام جزئیات تسلط داشته باشد و در صورتی که خریدار سوالات را به صورت مکرر پرسید باید بتواند به تمام سوالات با صبر و تحمل زیاد پاسخ گوید. فروشنده حرفه ای با استفاده از اصولی که فرا گرفته است، می تواند به راحتی خریدار را ترغیب نماید تا محصول را بخرد و خریدار را به یک مشتری دائمی تبدیل نماید.

انواع متدهای بازاریابی:

روش های زیادی برای جذب و قانع کردن مشتری وجود دارد، از جمله روش هایی که می توان بیان نمود این موارد است: می توان وب سایت شرکت را بر روی کاغذهای کوچکی چاپ نموده و به مشتری و افراد مختلف بدهید و از آن ها بخواهید که این نوع از تبلیغات شما را ببینند و نظرشان را نیز بیان نمایند. این نوع از کارت ها به عنوان یک کارت ویزیت بسیار کوچک می ماند و اینکه اگر آن را به کسی داد، به منزله یک فروشگاه عمل می نماید. می توان تعدادی از این کارت ها را در بین مردم تقسیم نمود و سعی در ارائه تبلیغات بیشتری  نمود. در ضمن برگزیدن یک روش برای فروش کار بسیار مناسبی نمی باشد و باید به طور جدی روش های مختلفی را بررسی نمود و در ارتباط با این روش ها نیز نظر مشتریان را نیز جویا شد تا بتوان اثر بخشی بهتری در ارتباط با روش فروش ارائه کرد. یک فروشنده حرفه ای همیشه به خریداران قدیمی خود پایبند است و از آنان حمایت می نماید و سعی می کند به ان ها یک سری خدمات کوچکی را ارائه کند تا رابطه صمیمانه به قوت خود باقی بماند. نکته دیگری که باید مدنظر قرار داد این است که یک فروشنده باید برای مشتری خود هر چند کوچک وقت و انرژی کافی بگذارد وهمیشه برای تبلیغات محصول و خدمات شرکت، فرصت را غنیمت دانسته و در یک ایمیل یا نامه الکترونیکی به راحتی فرصت را غنیمت دانسته و تبلیغات کار خود را ارائه نماید تا مشتری بیشتری را جذب نماید. نکته دیگری که یک فروشنده حرفه ای باید مد نظر قرار دهد این است که باید با مشتری خود به گونه ای برخورد نماید تا احساس امنیت بالاتری را داشته باشد و در مدت زمان های مختلفی از ارائه خدمات هر چند کوچک به مشتریان قدیمی خود، دریغ نورزد. اصلی ترین عامل در یک فروش موفق، صداقت در نوع بیان فروشنده است، چراکه هر چقدر تقلب در کار کمتر باشد در پیشبرد هدف تاثیرگذارتر است و انتخاب یک قیمت مناسب با خدمتی که معرفی می شود، فروشنده را یک نماینده متعهد به اصول اخلاقی معرفی می نماید.

 

ارسال نظر