معرفی شغل بازیگری

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

معرفی شغل بازیگری

شغل بازیگر در اصل جان بخشیدن به شخصیت ها در تئاتر، فیلم و تلویزیون و رادیو می باشد و هر فردی در این شغل باید دارای استعداد و خلاقیت برای ایفای نقش ها به صورت طبیعی و قابل باور را داشته باشد و باید با تمام وجود در سر صحنه حضور داشته باشد.

معرفی شغل بازیگری:

هر فردی که وارد این حرفه می گردد باید دارای استعداد و هم چنین خلاقیت زیادی باشد تا بتواند در این حوزه پیشرفت داشته و موفق گردد. از مهم ترین ویژگی هایی که یک فرد برای این شغل باید داشته باشد ، مردم شناسی و هم چنین دارای شناخت نسبتا خوب نسبت به انسان و جامعه باشد و به عنوان مثال می توان اگر یک فردی بخواهد نقش یک بیمار خاص را بازی نماید باید به مدت طولانی در مورد این نقش تحقیق نماید و با شرایط زندگی و خانواده، مشکلات و هم چنین دغدغه های این نقش به خوبی آشنا گردد. در ضمن وی باید دارای هوش بسیار مناسب و در ضمن دارای قدرت یادگیری بسیار بالایی باشد و در عین حال پذیرای نظرات و هم چنین انتقادات کارگردان و دیگر منتقدان باشد. در ضمن باید دارای توانمندی باشد و بتواند نقش های متفاوتی را نیز بازی نماید و در صورتی که فرد دارای مهارت و تسلط بالایی باشد می تواند باور پذیری را در مخاطب خود افزایش دهد. هر فردی که وارد این حرفه می گردد یا در زمینه رشته دانشگاهی تحصیل نموده و یا اینکه در دوره های آموزشی شرکت نموده است. البته برخی از افراد نیز به صورت تجربی وارد این حرفه می شوند. ساعات کاری در این حرفه نیز تقریبا به صورت نامنظم می باشد و در ضمن این نکته را باید مد نظر قرار داد که اغلب تئاتر ها در شب اجرا می گردند و اینکه در طول روز وی باید به تمرین و هم چنین اجرای آزمایشی این حرفه بپردازد و در عین حال نیز باید در فیلم و تلویزیون هم معمولا در طول روز زمان های زیادی را ما بین صحنه های فیلم برداری بگذارد.

مهارت های لازم برای شغل بازیگری:

فردی که وارد این حرفه می گردد باید دارای یک سری توانمندی های لازم باشد که می توان به این موارد اشاره نمود: فرد باید دارای هوش و هم چنین خلاقیت بالایی باشد و باید خیلی سریع با روند فیلم آشنا گردد و متن فیلم نامه را نیز حفظ نماید و هم چنین در بسیاری از موارد که پیش می آید باید از خلاقیت خود در ایفای نقش نیز استفاده نماید. در ضمن باید دارای توانایی کار تیمی را نیز داشته باشد و از جمله کارهای تیمی که باید انجام دهد ساخت فیلم، سریال یا برنامه ای که مستلزم همکاری تیمی می باشد و در ضمن دارای نتیجه بسیار خوبی نیز می باشد. در عین حال باید دارای استقامت و هم چنین انرژی بدنی خوبی باشد تا بتواند از عهده آن برآید. در عین حال این شغل از جمله مشاغل بسیار سختی است که باید توانایی ساعت های طولانی کار فیلمبرداری را داشت تا اینکه خستگی بر روی کار فرد تاثیر منفی نگذارد. در ضمنز باید دارای تناسب اندام متناسب با نوع فیلم نامه را نیز داشته باشد و ممکن است بر حسب یه فیلم قرار باشد چاق و یا لاغر گردد. در ضمن فرد باید باید دارای قدرت انعطاف پذیری با شرایط و هم چنین افراد را نیز داشته باشد، زیرا که هر فرد موقع اجرا باید باید بتواند مرتبا با موقعیت ها و انسان های دیگر در ارتباط باشد و در ضمن احتمال دارد لحظه های غیر منتظره پیش بیاید که باید مرتبا خود را با این شرایط وفق بدهد و کار را پیش ببرد. در ضمن باید با گروه های مختلف آشنایی داشته باشد و با آداب و رسوم و هم چنین ویژگی های رفتاری و گفتاری این افراد در ارتباط باشد و بتواند برای ایفای نقش بهتر و واقعی تر با این افراد برای مدتی زندگی کند تا بتواند از عهده نقش بازیگری به خوبی برآید. در ضمن فرد باید توانایی کار تیمی را نیز داشته باشد و در عین حال در یک مجموعه کار، فرد باید در زمینه شغلی خود تحقیقات و بررسی های لازم را انجام دهد و در ضمن دارای تمرین نیز باشد. برای کسب هر نوع نقشی باید در ابتدا تست داد و برای ایفای نقش باید با آن نقش زندگی کرد تا بتوان قدرت باورپذیری را در مخاطب افزایش دهد.

چگونگی ورود به شغل بازیگری:

افرادی می توانند وارد شغل بازیگری شوند که در رشته های تحصیلی بازیگری، کارگردانی، ادبیات نمایشی و هم چنین سایر رشته های مرتبط تحصیل نموده باشند. در ضمن بسیاری از افراد نیز هستند که دارای تحصیلات مرتبط نمی باشند ولی استعداد بسیار خوبی در این زمینه دارند و به این کار مشغول هستند. برخی از افراد نیز با گذراندن یک سری از دوره ها در موسسات آموزشی، در این حوزه متخصص شده و وارد این حرفه می گردند. برای اینکه با نحوه ورود به این حرفه آشنا شوید به نحوه ورود برخی از افراد در این حوزه اشاره می نماییم:

  • نیکی کریمی: نقش اولیه و بسیار موثر وی، عروس است. فیلمی که برای اولین بار یک سری کلوزآپ هایی از سیمای بازیگران جوان ارائه می نماید. در ضمن فیلم عروس آقای افخمی در محبوبیت افرادی از جمله نیکی کریمی و ابوالفضل پور عرب بسیار تاثیرگذار بود. در ضمن نیکی کریمی در فیلم «وسوسه» آقای حیدری نیز به خوبی درخشید. در ضمن وی از دوران دبیرستان علاقه بسیار زیادی به تئاترهای مدرسه ای داشته و همین علاقه نیز وی را به ستاره سینما در آن سال ها تبدیل نمود. نکته دیگر این که ورود وی به سینمای ایران هیچ گونه حرف و حدیثی نداشته و اکثرا از ورود ایشان به عرصه سینما استقبال بسیار زیادی نموده اند.
  • بهرام رادان: وی از جمله افرادی است که از طریق آگهی های روزنامه به این شغل دست یافت و از طریق آگهی کلاس بازیگری « هیوا فیلم» وارد این حرفه شد و بعد از یک هفته توانست در اولین فیلم سینمایی حضور پیدا نماید. در ضمن در کلاس ثریا قاسمی « شور عشق» را بازی نمود تا روی نقش مجید یا «کیان» نقش آفرینی نماید. در ضمن نقشی که وی فکر می کرد یکی دو تا دیالوگ بیشتر ندارد و در ضمن غافل از اینکه از نقش های اصلی فیلم بود و توانست سکوی پرتاب برای رادان باشد.
  • شهاب حسینی: وی مرحله به مرحله در این حرفه تلاش نموده و توانست پیشرفت نماید و درباره حضور وی در سینما هیچ گونه حرف و حدیثی وجود ندارد. شهاب حسینی به همراه تعدای از غعالان این حوزه که بعدها کار تلویزیونی کردند، گروهی بودند که برنامه سفر و اجرای برنامه های شاد را داشتند. بعد ها برای آیتم طنز« جمعه ها با شبکه 2» فعالیت نمود. در ضمن با نقش آفرینی در برنامه هایی از جمله« اکسیژن، پلیس جوان، سوپر استار» توانست جایگاه خوبی در زمینه شغلی را از آن خود نماید. رشته تحصیلی شهاب حسینی روان شناسی است و ارتباط مستقیمی با کار حرفه ای وی  ندارد.

درآمد بازیگری در ایران و سایر کشورهای جهان:

میزان درآمد این افراد در قرارداد فیلم ها و هم چنین برنامه مشخص می شود و این نوع تفاوت به دلیل متفاوت بودن توانایی شخصی، شهرت، سابقه و هم چنین تجربه کاری وی می باشد. به عنوان مثال افرادی که سوپر استار در زمان خود می شوند، برای نقش آفرینی در فیلم ها و یا شرکت هایی پول زیادی را دریافت می نمایند. البته درآمد این افراد نیز معمولا به صورت دوره ای تغییر می نماید و در برخی مواقع احتمال پیشنهاد فیلم به وی زیاد است و همین موجب می گردد که میزان درآمد وی نیز بیشتر گردد و در نتیجه درآمد خوبی را نیز کسب نماید. به همین دلیل نیز می باشد که بسیاری از این افراد کار دومی را نیز در کنار حرفه اصلی  خود در نظر می گیرند. در ضمن می توان این حرفه را در سایر کشورهای جهان نیز بررسی کرد و متوجه شده دارای چه میزان درآمد می باشد. از جمله کشورهایی که برای این شغل بررسی شده است کشور آمریکا است. متوسط درآمد این شغل در کشور آمریکا به طور میانگین ساعتی 17.44 دلار و برای همه مشاغل نیز ساعتی 16.27 دلار در سال 2010 پیش بینی شده است و بر اساس آخرین آمارها در سال 2013 نیز متوسط درآمد برای این شغل در حدود 51200 دلار بوده است. در کشور استرالیا نیز متوسط درآمدی که برای این شغل در نظر گرفته شده است در حدود 81000 دلار قبل از کسر مالیات می باشد. در ضمن کشور انگلستان نیز برای این شغل در حدود 45500 دلار درآمد دارند. در ضمن در کشور انگلستان میزان درآمدی که برای این شغل در نظر گرفته می شود به کمتر از 45500 دلار در سال می رسد. بسیاری از این افراد درآمدشان کمتر از 15000 دلار در سال می گردد و فقط افرادی می توانند درآمد بسیار بالایی داشته باشند که بسیار معروف باشند. پس برای اینکه در این حرفه بتوان مشهور شد و درآمد بالایی را نیز کسب نمود باید دارای استعداد و قدرت یادگیری خوبی نیز بود و وی در زمینه شغلی هر گز نباید دست از تلاش و پشتکار فراوان بردارد و در ضمن هیچ گاه نیز نباید از آموزش برای کار خویش خسته شود.

ارسال نظر