آشنایی با شغل خبرنگار

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با شغل خبرنگار

خبرنگار کسی است که وظیفه تهیه گزارش و یا اطلاع رسانی از یک اتفاق یا رویداد را دارد.خبرنگار با بهره گیری از استعدادی که دارد و با استفاده از منابع مختلف و یا مصاحبات و ملاقات های رو در رو سعی می کند یک گزارش مکتوب یا تصویری یا صوتی به مخاطب خود عرضه کند.یک خبرنگار وسعت دیدی به اندازه همه دنیا دارد و سعی می کند از کلیه حوادث و رویدادهای سیاسی،اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی اطلاع داشته و به بهترین نحو ممکن آن را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

خبرنگار در هر رسانه ای که فعالیت داشته باشد اعم از تلوزیون،رادیو و روزنامه و مجلات خبری در اطلاع رسانی های گوناگون می تواند بیشترین تأثیر را داشته باشد. یک اطلاع رسانی از یک رویداد یا مشکل در یک نقطه می تواند بر روی حل آن مشکل در همه جنبه ها مؤثر باشد که شاید هیچ موردی دیگر به اندازه این اطلاع رسانی موفق نباشد.در بسیاری از منابع خبرنگار را قبل از اینکه یک گزارش دهنده و یا اطلاع رسان تعریف کنند، آن را یک ارتباط دهنده بین مردم و دولت تعریف می کنند زیرا یک خبرنگار با یک گزارش یا اطلاع رسانی مختصر و مفید می تواند مشکل و یا مسائل مربوط به هر حیطه ای را به گوش دولت مردان برساند و یا یا با اطلاع رسانی از فعالیت ها و اقدامات دولت می تواند افراد جامعه را از این فعالیت ها کاملاً آگاه سازند. خبرنگار و خبرنگاری را باید یک نوری بدانیم که در هر زمینه ای می تواند یک روشن کننده مسیر موفق آمیز برای حل مسائل آن حیطه باشند. یک نکته قابل ذکر در مورد خبرنگار این است که این روزها با استفاده از تکنولوژی به خصوص دنیای بزرگ اینترنت افراد زیادی در این شغل و یا حریم این شغل وارد شده اند که هدف آنها تنها دست یابی به اهداف خود و یا تشویش افکار عمومی است که افراد باید نسبت به صحت و درستی این اطلاع سازی بسیار دقت داشته باشند زیرا یک اطلاع رسانی سازمانی شده و نادرست و به دور از واقعیت می تواند یک جنبش سیاسی یا اقتصادی و ... را به وجود بیاورد که برای خنثی سازی و یا جبران آن باید وقت و هزینه­ ی زیادی صرف شود.

ویژگی های خبرنگار

- عدم بزرگ نمایی و واقعیت را گفتن : خبرنگار نباید یک رویداد را بزرگتر از آنجه که هست نشان دهد و همان طور که آن رویداد اتفاق افتاده است آن را بیان کند نه اینکه بی مورد به آن جهت دهی و یا پروبال دهد.

- اطلاعات جامع داشتن : خبرنگار در مورد هر زمینه­ای ک قصد اطلاع رسانی دارد باید طلاعات جامع و کاملی داشته باشد زیرا عدم اطلاعات کافی خبرنگار باعث می شود نتواند سؤالات خود را طوری طراحی کند ک نیاز مخاطب یا شنونده خبر خود را برطرف سازد و این خود سبب می شود که مخاطب به دنبال پاسخ و نیازهای خود به سمت دیگر رسانه ها برود.

- ساده نویسی : خبرنگار باید در اطلاع رسانی و گزارشات خود تا جایی که می تواند از اصطلاحات عام و قابل درک برای کلیه افراد جامعه استفاده کند به عنوان مثال گزارش از یک عمل موفق آمیز مغز که پر از اصطلاحات تخصصی است نمی تواند کاملاً مخاطب را آگاه از آن موفقیت بکند در صورتی که یک ساده نویسی و دیدی کاملاً ساده که قابل تجسم و درک برای افراد باشد می تواند تأثیر بسیار بیشتری داشته باشد.

- عدم طرفداری کردن : خبرنگار باید در گزارش خود بی طرف باشد نه اینکه از شخص و یا سازمان خاصی دفاع کند و یا بالعکس سازمان یا شخصی را تخریب کند. بی طرفی در گزارشات خود یک سیاست است. البته لازم به ذکر است که در برخی از موارد که با قاطعیت کوتاهی و یا مقصر بودن یک حیطه فعالیتی مشخص و تأیید شده است می توانند آن حیطه را مخاطب خاص خود قرار داده و از آنها جویای پاسخ عملکردشان باشند تا به یک شفاف سازی درست برای آگاهی عموم دست یابند.

- عدم قضاوت و یا تحمیل نظرات شخصی داشتن : اولین و آخرین وظیفه یک خبرنگار اطلاع رسانی درمورد یک موضوع و یا یک رویداد است و نباید در مورد آن اتفاق نظرات خود را بیان کند.

- سرعت عمل داشتن : تهیه خبر و دریافت اطلاعات درست از موردی که قصد اطلاع رسانی آن را دارند زمانی حاصل می شود که خبرنگار سرعت عمل خوبی داشته باشد. اهمیت سرعت عمل خبرنگار این است که نیازِ دانستن سریع مخاطب خود را به موقع پاسخ دهد و علاوه بر این به دیگر زمینه های اطلاع رسانی که رسانه های دیگر فعالیت دارند پیروز گردد. البته لازم به ذکر است که سرعت عمل داشتن در یک اطلاع رسانی نیازمند سرعت عمل داشتن کلیه افراد مجموعه است، به عنوان مثال یک نفر اطلاعات را جمع آوری می کند، نفری دیگر باید گزارش ابتدایی آن را انجام دهد و نفر دیگری باید قدرت نگارشی بالایی داشته باشد و ... که سرعت عمل این همکاری ها باعث می شود یک اطلاع رسانی به موقع و در کمترین زمان ممکن به دست مخاطب برسد.

- همراه داشتن وسایل مورد نیاز برای خبرنگاری : خبرنگار باید همیشه ابزار و تجهیزات مربوط به فعالیت خود را همراه داشته باشد زیرا هر مکانی می تواند یک سوژه مناسب برای اطلاع رسانی داشته باشد که عدم همراهی وسایل مورد نیاز سبب می شود نتواند آن مورد را اطلاع رسانی کند. وسایلی هم چون دوربین،ضبط صوت، خودکار و کاغذ از مهم ترین ابزار برای یک خبرنگار هستند.

- عدم بی تفاوتی نسبت به پیرامون خود : یک خبرنگار که به پیرامون خود دقت بیشتری دارد بسیار موفق تر می تواند باشد این ویژگی باعث می شود که خبرنگار توجه به جزئیات را در خود پرورش داده و نسبت به اتفاقات پیرامون خود از هیچ کوششی برای اطلاع رسانی و آگاهی سازی دریغ نکرده و مسئولیت پذیری خود را به سایر افراد دیکته کند.

- اهل مطالعه بودن : از مهم ترین ویژگی خبرنگار باید اهل مطالعه بودن را بیان کنیم.مطالعه باعث می شود علاوه بر افزایش اطلاعات عمومی و بالابردن دایره لغات خبرنگار طوری بر روی بیان جملات او مؤثر باشد که بیشترین تأثیر ممکن در انتقال پیام خود به مخاطب را داشته باشد.

- عدم پیش بینی کردن در مورد حوادث و یا اثرات آن : خبرنگار نباید حدس،گمان و یا فرضیات خود را نسبت به گزارشی که تهیه می کند بیان کند زیرا حدس و گمان از فاکتورهایی است که بر روی اعتبار او می تواند خدشه وارد کند و اگر کسی نسبت به آن موضوع حدس و گمانی دارد از نقل قول او بیان کند زیرا هر برخوردی نسبت به آن حدس و گمان دامن گیر گوینده­ ی آن است و تأثیری بر روی اعتبار خبرنگار ندارد.

مهارت های خبرنگار

- آگاهی و شناخت از مهارت های ارتباطی و هم چنین به کاربردن آنها در جای مناسب : از واجبات خبرنگاری باید ارتباط برقرار کردن را بیان کنیم و این ارتباط برقرار کردن است که اطلاعات لازم در هر رویداد و اتفاقی را توصیف می کند.

- روحیه همکاری داشتن : خبرنگاری جزو مشاغلی است که به صورت تیمی است و حداقل ترین تیم می تواند دو یا سه نفره باشد.

- قدرت تصمیم گیری : یک خبرنگار دائم در حال تصمیم گیری است به عنوان مثال آیا مورد مشاهده شده سوژه­ای مناسب هست یا خیر،مخاطب مورد نظر انتخاب درستی هست یا نه،نوع کلمات و طرز بیان را چگونه انتخاب کند، زاویه دید دوربین مناسب است یا خیر،چه سؤالاتی را مطرح کند که مؤثرتر هستند و... از جمله تصمیمات یک خبرنگار است.

- وقت شناس بودن : حضور به موقع در انجام گزارشات را باید از مهم ترین موارد دانست و زمانی حاصل می شود که خبرنگار اهمیت وقت و زمان در حیطه فعالیتی خود را کاملاً درک کرده باشد و وقت شناس خوبی باشد.

- دارا بودن برخی مهارت های عمومی : مهارت هایی مانند رانندگی،عکاسی،تند نویسی و تایپ از جمله مهارت های عمومی برای خبرنگار هستند.

- آمادگی جسمانی داشتن : خبرنگار یک فرد پرتحرک است که سلامت بدنی و جسمانی بالایی باید داشته باشد.

- آشنایی با مردم شناسی،فرهنگ شناسی و جامعه شناسی : این مهارت سبب می شود خبرنگار یک سری خط قرمزها و چهارچوب های کلی مربوط فرهنگ،اعتقادات و طرز فکرها نسبت به مواردی که قصد تهیه گزارش را دارد بشناسد.

- توانایی جمع آوری اطلاعات : این مهارت از فاکتورهای مهم یک خبرنگار است چون اطلاع رسانی زمانی موفق است که اطلاعات درست و جامعی درباره آن حیطه داشته باشند و این مورد منتنجه جمع آوری اطلاعات از منابع معتبر می باشد.

- دارا بودن مهارت سخن گفتن : این مهارت باعث می شود که خبرنگار در حال گزارش یا اطلاع رسانی خبر خود به خصوص به صورت زنده و مستقیم بسیار آرام و به دور از استرس و در برقرار کردن ارتباط موفق باشد.

- مهارت استفاده کردن از تکنولوژی : استفاده از تکنولوژی های روز مانند اینترنت و صفحات مجازی این روزها بیشترین تأثیر در خبرگزاری ها را دارند که یک خبرنگار با این مهارت می تواند در این زمینه بیشترین تأثیر خبری را داشته باشد.

- آگاهی از رعایت کلیه مسائل مربوط به حیطه اخلاقی : صداقت و راستگویی،رفتار و برخورد مناسب،رعایت انصاف و بی طرفی و رعایت حریم خصوصی از جمله مسائل اخلاقی هستند که خبرنگار باید آنها را کاملاً شناخته و به رعایت آنها توجه کند.

وظایف خبرنگار

- عدم بزرگنمایی و یا اغوا کردن در گزارشات و بیان واقعیت آنچه که اتفاق افتاده است.

- انجام تحقیقات و بررسی های لازم که اطلاعات کامل و جامع را حاصل کند.

- رعایت کلیه مسائل نگارشی در گزارش های خبری خود

- انجام پیگیری های لازم برای تهیه اخبار جدید و هم چنین پیگیری تأثیر گزارشات قبلی خود

- انجام اولویت بندی ها برای انجام گزارشات و اطلاع رسانی ها

- پرهیز از تعصبات و طرفداری کردن

- امانت دار بودن به طور مثال اطلاعات شخصی مخاطب خود را نباید منتشر کنند.

- رعایت مسائل اخلاقی به خصوص مواردی هم چون رعایت حریم خصوصی و احترامات لازم

- کنار گذاشتن پیش فرض ها و یا حدس و گمان در گزارشات

- انجام مصاحبات و یا ملاقات ها با افراد برای تهیه خبر

- شرکت در کنفرانس ها و یا برخی نشست ها که مجاز هستند حضور داشته باشند.

بازارکار و درآمد خبرنگار

با توجه به اهمیت اطلاع رسانی در رسانه های مختلف باید گفت این شغل دارای رشد بسیار خوبی نسبت به قبل شده است و افرادی که استعداد خبرنگار شدن و مهارت های لازم این حرفه را دارند از افراد تأثیر گذار و مؤثر در جامعه هستند. اما باید گفت مسائلی هم چون حضور در همه اتفاقات مانند سیل،زلزله و ... می توانند خطرات احتمالی بالایی برای خبرنگار باشند و علاوه بر این برخوردهای نامناسب از طرف افراد یا سازمان ها و فعالیت زیاد داشتن این اجازه را صادر می کنند که این شغل را جزو مشاغل سخت بدانیم. تهیه گزارشات در کلیه زمینه ها مانند اتفاقات سیاسی ،اقتصادی، فرهنگی،ا جتماعی و ورزشی و... از جمله زمینه های فعالیتی خبرنگارهستند که یک بازار کارگسترده برای این حرفه فراهم کرده است.در مورد حقوق خبرنگار باید گفت نسبت به فعالیتی که دارند و هم چنین وظیفه سنگینی که بر دوش دارند حقوق بالایی هم دریافت نمی کنند.در برخی رسانه ها به ازای تهیه تعداد گزارشات تأیید شده و در برخی به صورت قراردادی با خبرنگار قرارداد بسته می شود.به طور میانگین حقوقی بین 2 تا 4 میلیون در قراردادهای خبرنگاران دیده می شود.

ارسال نظر