آشنایی با رشته مهندسی عمران

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با رشته مهندسی عمران

از رشته های جذاب و مورد علاقه دانش آموزان رشته ریاضی و فیزیک رشته مهندسی عمران است که پس از قبول شدن در کنکور سراسری و کسب تراز لازم می توانند به این رشته مهندسی ورود پیدا کنند. مهندس عمران جزو افرادی است که در کلیه زیرساخت های ساختمانی و بناهای مختلف از نظیر راه ها،سدسازی ها، تونل ها و... بسیار مؤثر و تأثیر گذار است. رشته مهندسی عمران را می توانیم یک مهندسی تعریف کنیم که آباد سازی در زمینه های مختلف را با دانش بالایی که دارد فراهم می سازد. با توجه به پیشرفت هایی که در حوزه های مختلف داشته ایم نیاز است به کارهای عمرانی توجه و دقت بیشتری شود. فعالیت های عمرانی در بسیاری از اذهان به ساختمان سازی و راه سازی ها محدود است که باید بگوییم رشته مهندسی عمران در همه صنایع و حوزه ها فعالیت دارد. کشاورزی، راه و شهرسازی، تأمین مسیرهای دسترسی به هر منطقه مسکونی، شبکه های آب رسانی، ساخت زیر ساخت های مربوط به فعالیت های مهندسی برق و انرژی هسته ای، احداث پل ها و تونل ها برای موارد مورد نیاز به خصوص سهولت و جابه جایی ها و سایر موارد عمرانی دیگر از جمله فعالیت های دانش آموختگان این رشته است.

مهندس عمران با توجه به هنر و استعدادی که دارد و هم چنین مهارت هایی که کسب کرده است از تأثیر گذارترین افراد بر روی اقتصاد جامعه هستند.در مورد فعالیت های مهندس عمران باید بگوییم در بسیاری از موارد دیده شده است که اثرات سازه های این مهندسین سال ها بعد نیز پابرجا هستند و یا سال ها بعد نیز افراد جامعه می توانند از آنها بهره ببرند. برای مثال ساخت یک پل ارتباطی که همه اصول مهندسی از نظیر استحکام و قدرت تحمل فشاری که دارد می تواند در یک حادثه مانند سیل و زلزله جان هزاران نفر را به خاطر دسترسی به آنها نجات دهد که این خود تحسین مهندس عمران را نتیجه می دهد. مهم ترین نکته در مورد افرادی که  رشته مهندسی عمران را برای تحصیل انتخاب کرده اند را باید قدرت تجزیه و تحلیل داشتن بالا را بیان کنیم زیرا هر سازه ای قبل از اینکه شروع به فعالیت کند باید از همه جوانب و زوایا بررسی و کنترل شود و پس از آن برای اجرای طراحی های لازم اقدام شود.در مورد اهمیت این رشته باید بگوییم در بسیاری از کشورها برای افرادی که قصد تحصیل در این رشته را دارند یک سری فیلترهای خاص قرار داده شده است؛ زیرا خروجی این رشته پیشرفت های بسیاری را تحت الشعاع خود قرار می دهد به همین دلیل نیاز است افرادی که مسئولیت آموزش این دانشجویان را دارند با برنامه ریزی های صحیح و آموزش های لازم و انجام تحقیقات لازم در زمینه های فعالیتی مربوطه آنها را بسیار پربار و با مهارت تربیت کنند. همان طور که در بالا ذکر کردیم همه صنایع و فعالیت های مختلف به طور مستقیم و غیرمستقیم با رشته مهندسی عمران در ارتباط هستند و تربیت مهندسین این رشته در حقیقت روی فعالیت آنها هم تأثیر دارد. مسئله مهم در مورد رشته مهندسی عمران را باید منابع موجودی که در اختیار این مهندسین قرار داده می شود و هم چنین شرایط اقتصادی بیان کنیم. مطمئناً حمایت های مالی مورد نیاز یک مهندس که اجرای طرح و سازه ای را انجام می دهد می تواند تمرکز او را بیشتر از زمانی بالا ببرد که درگیر مسائل اقتصادی باشد.

گرایش های مهندسی عمران

گرایش سازه : از پرطرفدار ترین گرایش ها رشته مهندسی عمران گرایش سازه است که هدف آن تربیت دانشجویانی است که تجزیه و تحلیل سازه های مختلف را انجام دهند.اتصالات، انواع سیستم های سازه ای، تحلیل المان های محدود،بررسی پل ها، سازه هایی با سیستم دال انتقالی،سازه های اوتریگردار،سازه هایی با رفتار غیر خطی و انواع مقاطع به کار رفته در تیر و ستون و مدل سازی دقیق سازه ها از جمله مباحثی هستند که به آنها در این گرایش پرداخته می شود.

- دروس تخصصی و الزامی گرایش سازه : ارتعاشات سازه ها،اجزاء محدود، پایداری سازه ها، ریاضی مهندسی پیشرفته،تئوری الاستیسیته

گرایش ژئوتکنیک : انجام تمام کارهای عمرانی نیازمند این گرایش هستند چون هر سازه ای بر روی فوندانسیون و یا خاک بنا می شود و بررسی خصوصیات و رفتار خاک تحت بارها و شرایط مختلف مربوط به فعالیت مهندسین این گرایش است. آزمایشات خاک در نمونه برداری ها، انجام آزمایشات سه محوری و تحکیم،طراحی پی ها،مقاوم سازی دیوارهای حائل، مقاوم سازی خاک بستر و دیوار های خاکی به روش های مختلف از جمله فعالیت های دانش آموختگان این گرایش است.

- دروس تخصصی و الزامی گرایش ژئوتکنیک : دینامیک خاک، مکانیک خاک پیشرفته، مکانیک محیط های پیشرفته، مهندسی پی پیشرفته، ریاضیات مهندسی پیشرفته

گرایش حمل و نقل : همان طور که از نام این گرایش پیداست انجام پروژه ها و طرح های حمل و نقل اعم از دریایی،زمینی،جاده ای و هوایی مربوط به حوزه فعالیتی مهندسین این گرایش است.این مهندسین بیشتر در سازمان های راه و ترابری و شهرداری ها و سازه های حمل و نقل ترافیک مشغول هستند.

- دروس تخصصی و الزامی گرایش حمل و نقل:  سیستم های حمل و نقل، تحقیق در عملیات حمل و نقل، ریاضیات مهندسی پیشرفته، تقاضای حمل و نقل

گرایش راه و ترابری : هدف از این گرایش آموزش های لازم به دانشجویان برای طراحی را ه ها در مسیرهای مختلف مانند کوهستان، بیابان و ... است . مهم ترین نکته در مورد این گرایش انجام کلیه تحقیقات و بررسی های لازم جهت احداث راه ها می باشد به طوری که کمترین هزینه و کمترین زمان ممکن برای احداث راه صرف شود.

- دروس تخصصی و الزامی گرایش راه و ترابری: تکنولوژی و مواد روسازی، تحلیل و طراحی روسازی پیشرفته، طرح هندسه راه پیشرفته و به انتخاب دانشجو و در صورت وجود استاد مربوطه یکی از دروس مهندسی ترافیک پیشرفته یا مدیریت تعمیر و نگهداری

گرایش سازه های دریایی : شاید کمتر کسی این آگاهی را داشته باشد که سازه های که با نفت و گاز در ارتباط هستند یا سازه های ساحلی چه سازه ها نزدیک چه دور مربوط به حیطه مهندسی این گرایش در رشته مهندسی عمران است. مهم ترین مسئولیت دانش آموختگان در این گرایش انجام طراحی های لازم برای انواع اسکله ها، موج شکن ها،دیوارهای ساحلی،تأسیسات حفاظتی و بندری است.

- دروس تخصصی و الزامی گرایش سازه های دریایی : مبانی هیدرولیک دریا، اصول طراحی سازه های دریایی و انتخاب دو درس از روش های عددی در مهندسی دریا،روش اجزای محدود، اصول مهندسی سواحل و دینامیک سازه های دریایی

گرایش آب و سازه های هیدرولیکی : هدف این گرایش طراحی و مکان یابی های مناسب از هر نظر برای احداث سدها و سیستم های جمع آوری آب است. به طور کلی تحلیل و طراحی سازه هایی که با آب سر وکار دارند مربوط به حیطه فعالیتی این دانش آموختگان است. موضوع آب و کمبود آن در قسمت های مختلف کشور و هم چنین بحث حفظ و انتقال آب در دهه گذشته سبب شده است که به این گرایش نگاه ویژه ای شود و سرمایه گذاری های قابل توجهی برای جمع آوری و نگهداری  آب انجام شده است.

- دروس تخصصی و الزامی گرایش آب و سازه های هیدرولیکی : هیدرولیک پیشرفته، طراحی هیدرولیکی سازه ها، و یکی از دروس سدهای خاکی و سد های بتنی و هم چنین یکی از دروس روش اجزاء محدود و هیدرو دینامیک

گرایش زلزله : یکی از اتفاقاتی که می تواند خسارت های مالی و جانی زیادی به بار بیاورد زلزله است. اما می توان با انجام مقاوم سازی ها و سازه های مستحکم این خسارات را حداقل یا کاهش داد. هدف از این گرایش تربیت افرادی است که بتوانند بارهای ناشی از زلزله، مقاوم سازی های ساختمان ها؛انواع سازه ها و سایر تأسیسات دیگر را کارشناسی کنند که از خسارات ناشی از زلزله جلوگیری و یا آنها را کم کنند.

- دروس تخصصی و الزامی گرایش زلزله : دینامیک سازه ها، طراحی لرزه ای سازه ها، دینامیک خاک، لرزه شناسی و مهندسی زلزله

گرایش مهندسی و مدیریت ساخت : اجرای پروژه های عمرانی زمانی موفق آمیز است که مدیریت صحیح و انجام برنامه ریزی های درست و اصولی در آنها دخیل باشد. هدف این گرایش تربیت دانسجویانی است که مدیریت کردن سازه های عمرانی را آموزش ببینند. کنترل و مدیریت پروژه از نظر زمان، شرایط اقتصادی و روند رو به پیشرفت آن در مراحل اجرایی،امور قراردادها،هدایت و رهبری منابع انسانی،تحلیل انواع مصالح، استفاده بهینه از وسایل و ابزار و ابعاد حقوقی از مهم تری مسائلی هستند که از دانش آموختگان این گرایش انتظار می رود.

- دروس تخصصی و الزامی این گرایش : مدیریت و مقررات پیمان، روش های ساخت، تحلیل و طراحی سیستم ها، روش های برنامه ریزی و کنترل پروژه، مدیریت ماشین آلات ساخت

گرایش محیط زیست : محیط زیست و مباحث مربوط به آن از مهم ترین مباحث چند دهه گذشته می باشد. انجام اقدامات و تحقیقات لازم در زمینه آلودگی های هوایی، زباله ها و ضایعات صنعتی، اصلاح و بهبود مکان هایی که از آلودگی آسیب می بینند و یا دیده اند،طراحی تأسیسات لازم  برای حفاظت از محیط زیست مانند تأسیسات آب و فاضلاب، شناخت و کنترل آلودگی منابع آب ؛خاک و هوا، تصفیه آب، تصفیه فاضلاب، آلودگی های حاصل از مواد جامد از جمله فعالیت های دانش آموختگان این گرایش هستند.

- دروس تخصصی و الزامی گرایش محیط زیست: تصفیه آب، تصفیه فاضلاب ها، آلودگی هوا و روش های کنترل آن، مدیریت پسماندهای جامد و ریاضیات مهندسی پیشرفته

آینده شغلی و درآمد رشته مهندسی صنایع

با توجه به گستردگی که در این رشته است که در بالا گرایش های آن را ذکر کردیم رشته مهندسی عمران از بازار خوبی برخوردار است و دانش آموختگان در این رشته می توانند با کسب مهارت و تجارب لازم برای جامعه بسیار مفید و مؤثر واقع شوند. ساختمان سازی، پل سازی،سد سازی، تونل سازی و راه سازی ها، سازه های مؤثر و تأثیر گذار بر روی محیط زیست، شبکه های آب رسانی و انتقال آب، سازه های دریایی و ... از جمله فعالیت هایی هستند که یک مهندس عمران متناسب با دانشی که دارد در آنها مشغول می شود. در مورد حقوق دریافتی این مهندسین باید بگوییم حوزه ی فعالیتی دولتی و یا خصوصی که در آنجا مشغول هستند و مهارت و تخصصی که دارند از دلایل متفاوت بودن حقوق این فعالان است. به طور میانگین حقوقی بین 5/2 تا بیش از 10 میلیون تومان در قراردادها برای این مهندسین مشاهده شده است. البته لازم به ذکر است که در برخی سازه ها مانند راه سازی ها و تونل و پل سازی های خارج از شهر و محل زندگی نیازمند این است که افراد تحمل دوری از خانواده را داشته باشند که این خود یک شرایط سختی است.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است