بررسی شغل پزشک داخلی

نوشته شده توسط

الو استخدام

بررسی شغل پزشک داخلی

پزشک داخلی در اصل یکی از تخصص های پزشکی می باشد که با پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های بزرگسالان در ارتباط می باشد. متخصصان داخلی از بیمارانی که در محیط بیمارستان بستری هستند و یا در شرایط آمبولانسی قرار دارند می توانند مراقبت نمایند. در ضمن متخصصان داخلی می توانند نقشی محوری در آموزش و پزوهش ایفا نمایند و در ضمن پزشکی داخلی را از تخصص های دامپزشکی نیز محسوب می نمایند. در این مقاله با بررسی تمام جوانب مربوط به این شغل می خواهیم انتخاب مناسب تری را برای شما فراهم آوریم. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

متخخص داخلی کیست؟

 پزشک داخلی در واقع یک تخصص پزشکی می باشد و متخصصین این زمینه پزشکی با پیشگیری، تشخیص و هم چنین درمان بیماری هایی سروکار دارند که اغلب بزرگسالان با این بیماری ها درگیر می شوند. به دفعات بسیار زیادی با افرادی روبرو می شویم که این افراد درگیر بیماری های مختلفی هستند و برای کنترل این گونه از بیماری ها نیز تحت نظر پزشک می باشند. به دفعات بسیاری با یک سری افراد برخورد می نماییم که درگیر بیماری های مختلفی هستند و برای کنترل این گونه از بیماری ها باید تحت مراقبت چندین پزشک باشند و بر اثر مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشکان مختلف به دلیل تداخل دارویی و یا عدم توجه به سایر بیماری های زمینه ای، بیمار درگیر عوارض بسیاری می گردد و در ضمن دچار یک سیکل معیوب می گردد. در نتیجه با صرف هزینه بسیار فراوان در ضمن به هدر دادن وقت و انرژی و هم چنین ضرر و زیان های جسمی و روحی عدیده است. در نهایت می توان گفت در حرفه پزشکی تنها گروهی که می توانند بیماری های متعددی را به صورت کاملا تخصصی ارزیابی و تحت درمان قرار دهد، متخصصین داخلی می باشند و دقیقا به همین علت است که این گروه از پزشکان می توانند یک بیمار را که به چندین نوع بیماری مبتلا می باشد را تحت درمان قرار دهد.

وظایف متخصص داخلی چیست؟

فردی که تحت عنوان پزشک داخلی مشغول به فعالیت می گردد می تواند در درمان بیماری های داخلی از جمله بالا بودن فشار خون، بیماری قلبی، دیابت و مشکلات ریوی و کلیوی و هم چنین دستگاه گوارش کمک نماید. پزشک داخلی در درمان و هم چنین کنترل مصرف  داروهای غیر وریدی می تواند نظارت داشته باشد. در عین حال می تواند به توضیح روش های درمانی و در عین حال نتایج آزمایش را می تواند برای خانواده بیمار شرح دهد و راه های درمان را به خانواده بیمار مشاوره دهد. از دیگر وظایف شغل پزشک داخلی می توان به مدیریت و هم چنین درمان مشکلاتی از جمله بیماری های عفونی و آنفولانزا، پنومونی و در عین حال بیماری های جدی و بسیار مزمن و پیچیده در نوجوانان و بزرگسالان و هم چنین سالمندان را نیز می تواند تحت درمان قرار دهد. شغل پزشک داخلی دارای تخصص در زمینه درمان بیماری ها و هم چنین اختلالات مزمن را نیز بر عهده دارد و با تجزیه و تحلیل سوابق، گزارش ها و در عین حال نتایج آزمایشات بیمار به تشخیص بیماری فرد کمک می نماید. در عین حال با جمع آوری و در ضمن ثبت و نگه داری اطلاعات مربوط به بیمار مانند تاریخچه پزشکی و در ضمن گزارش ها و نتایج بررسی ها به تحلیل بیماری می پردازد و بر همین مبنا می تواند به بیمار کمک نماید تا در زمینه درمان بیماری اش بهتر تصمیم بگیرد و با رائه مشاوره های بهداشتی و سلامتی به بیمار سعی می نماید کمک بهتری را به بیمار ارائه نماید. در عین حال پزشک داخلی می تواند با ارائه خدمات مشاوره ای به سایر پزشکان برای مراقبت بیماران با مشکلات خاص و یا دشوارکمک نماید و با نظارت بر کار پرسنل مراقبت از بیمار نیز می تواند در جهت بهبود بیماری فرد تاثیر گذار باشد.

ادامه تحصیل در گرایش های مختلف تخصص داخلی:

فردی که در شغل پزشک داخلی مشغول به فعالیت می گردد می تواند بعد از اتمام دوره پزشکی عمومی وارد رشته های تخصص داخلی گردد و در نهایت به این گونه از پزشکان متخصص داخلی گفته می شود. در ضمن یک پزشک متخصص می تواند بیماری های مختلفی را درمان نماید و در جهت سلامت و هم چنین پیشگیری از بیماری ها نیز می تواند به مردم آموزش دهد. هم چنین دانشجوی رشته تخصص داخلی با تحصیل در دانشکده پزشکی به یادگیری و هم چنین تشخیص و درمان بیماری در بزرگسالان می پردازد. پزشک داخلی در درمان بیماری های داخلی دارای علم و تجربه بسیار بالایی می باشد و متخصص داخلی در درمان بیماری های داخلی دارای تجربه و علم و دانش بالاتری نیز می باشد و یک متخصص داخلی با بررسی بیماری هایی که بر اندام محتلف و هم چنین سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد می توان به بررسی علت بیماری بپردازد و در ضمن منشا بیماری را نیز تشخیص دهد. برمبنای تقسیم بندی انجمن پزشکی داخلی آمریکا، فوق تخصص های پزشکی داخلی دارای این گرایش های تحصیلی می باشند: قلب شناسی، درون ریز شناسی، گوارش شناسی، خون شناسی، بیماری های عفونی، سرطان شناسی، کلیه شناسی، شش شناسی و روماتولوژی و ...

مزایای مراجعه به یک متخصص داخلی:

فردی که وارد شغل پزشک داخلی می گردد می تواند با تخصصی که در این زمینه کسب می نماید، بیماری های مختلفی را مورد بررسی و درمان قرار دهد. در اصل متخصصان داخلی به حل هر گونه مشکل و هم چنین بیماری که نزدشان می آید می پردازند و در ضمن پیچیدگی و شیوع آن بیماری برای یک متخصص داخلی اهمیتی ندارد و این فرد با تخصصی که دارد می تواند چندین بیماری را به صورت همزمان تشخیص دهد و در ضمن درمان را شروع نماید. پزشک داخلی در دوره تحصیل در زمینه های مختلفی می تواند آموزش ببیند و در ضمن آموزش هایی که می بیند می تواند شامل مراقبت های اولیه و در ضمن مراقبت از بیماران بزرگسال در طول زندگی نیز می باشد. متخصص داخلی با ایجاد روابط طولانی مدت با بیمارانشان می توانند تحت عنوان پزشک خانواده و یا پزشک عمومی به مراقبت از بیماران بپردازد و در ضمن می توانند به درمان بیماری های مخصوص کودکان نیز بپردازد. احتمال دارد برخی از متخخصان داخلی تمرکز خود را در مراقبت از بیمارانی قرار دهند که در بیمارستان بستری هستند. با این حال متخصصان داخلی می توانند یک سری مراقبت های سرپایی را نیز در مطب های پزشکی خود انجام دهند و یکسری دیگر از افراد نیز می توانند در محیط های دیگری مانند مراکز توان بخشی کار نمایند. یک متخخص داخلی می تواند بیماری های مختلفی از جمله درد های ناحیه قفسه سینه را درمان نماید که این درد می تواند ناشی از عواملی از جمله برونشیت، ورم معده، التهاب مری، سینه پهلو باشد. پزشکان داخلی در تعیین منبع درد قفسه سینه مزمن، تجویز درمان برای رفع علت زمینه ای نیز مهارت دارند. در ضمن یک پزشک داخلی در درمان فشار خون بالای فرد نیز تاثیر دارد. در ضمن فشار خون برای کاهش ریسک حمله قلبی، سکته قلبی حاد، نارسایی کلیه بسیار مهم است. از دیگر علت های فشار خون، شامل تغییرات رژیم غذایی، ورزش، کاهش وزن و ترک سیگار و دارو است.

وضعیت درآمد متخصصین داخلی:

بر مبنای اطلاعاتی که رئیس انجمن متخصصان داخلی ارائه داده است، نشان می دهد که متخصصان داخلی به علت اینکه دارای درآمد کافی در شغل پزشک داخلی نمی باشند برای دریافت پروانه مراجعه نکرده اند و در اثر فقر به کارهای دیگری رجوع نموده اند و تنها فقط 5 درصد از پزشکان دارای درآمد بالایی می باشند. در خصوص اینکه چرا درآمد پزشکان از سایر اقشار جامعه بالاتر می باشد، رئیس انجمن پزشکان بیان داشته است که در حدود 15 تا 25 هزار نفر از پزشکان برای دریافت پروانه اصلا مراجعه نکرده است و اگر پزشکان داخلی دارای درآمد خوبی بودند، تعداد زیادی از این افراد دست از شغل خود نمی کشیدند و به سراغ شغل دیگری نیز نمی رفتند. بر اساس گفته رئیس انجمن متخصصان داخلی، میانگین درآمدی که یکپزشک می تواند داشته باشد بین 3 تا 4 میلیون می باشد که در نهایت آن چیزی که برای فرد باقی می ماند در حدود 2 الی 3 میلیون تومان می باشد. در نهایت اگر پزشکی در یکی از مراکز مشغول به فعالیت شود میانگین درآمدی که می تواند این پزشک داشته باشد در حدود 2 الی 3 میلیون تومان می باشد. با این وجود درآمد های بسیاری از متخصصان داخلی در مقایسه با سایر رشته های پزشکی بسیار پایین می باشد ولی در عین حال کشور با کمبود متخصصین داخلی درگیر می باشد، از آن جایی که متخصص داخلی از جمله رشته هایی است که بسیار زحمت دارد و در ضمن دانشجویان این رشته در طول تحصیل نیز باید دارای پایه علمی بسیار قوی ای نیز باشند. با این حال وضععیت درآمد شغل پزشک داخلی مانند جراحان نمی باشد و به همین علت است که متخصصین داخلی تمایل زیادی به فعالیت در این رشته ندارند. با این حال در بسیاری ازشهرها به ویژه استان های کوچک، متخصص داخلی به میزان کافی وجود دارد، ولی به علت مشکلات درآمدی و هم چنین تعرفه های پایین تعداد پزشکان داخلی در کلان شهرها  در ضمن استان های بزرگ کشور بسیار کم می باشد.

مطالب پایانی در ارتباط با این شغل:

با بررسی هایی که در ارتباط با شغل پزشک داخلی در این مقاله انجام شد متوجه شدیم که متخصصین داخلی دارای علم و دانش بسیاری در زمینه بیماری های مختلفی می باشند که در این زمنه می توانند در درمان بیماری ها تاثیر بسزایی را داشته باشند. با این وجود دارای یک سری مشکلات شغلی مانند سایر شغل ها می باشند. امیدواریم با ارائه این مقاله توانسته باشیم، در زمینه انتخاب شغل آینده شما عزیزان تاثیرگذار بوده باشیم.

 

ارسال نظر