آشنایی با رشته مهندسی مکانیک

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با رشته مهندسی مکانیک

یکی از رشته های پرطرفدار برای دانش آموزان ریاضی و فیزیک رشته مهندسی مکانیک است که دانشجویان این رشته با سایر مهندسی های دیگر ارتباط نزدیکی دارند. دانش آموختگان رشته مهندسی مکانیک طراحی می کنند،ساخت و راه اندازی دستگاه،قطعات و ماشین آلات را انجام می دهند و در نهایت با فعالیت خود در جامعه و صنعت بسیار مفید و مؤثر ظاهر می شوند. مهندسی مکانیک در فعالیت های خود از مفاهیم ریاضی و اصول فیزیک استفاده می کنند و نیروهای وارد بر اجسام و حرکت آنها را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می دهند و در نتیجه این تجزیه و تحلیل به پیشرفت های آن زمینه کمک می کنند.

دانشجویان رشته مهندسی مکانیک با تبدیل و استفاده از انرژی های مختلف نظیر انرژی خورشیدی،انرژی هسته ای و انرژی شیمیایی و بهره گیری از اصول حرکت و کار و هم چنین نیروهای وارد شده طراحی و ساخت قطعات و دستگاه های مورد نیاز خود در صنعت را انجام می دهند. انجام مدل سازی ها، شبیه سازی های مورد نیاز قبل از طراحی و ساخت قطعات ویا دستگاه ها؛ تهیه نقشه ها و انجام یک سری آزمایشات برای صحت عملکرد درست در قطعات تولیدی و یا دستگاه ها و ماشین آلات از جمله فعالیت های مهم و پرکاربرد برای دانش آموختگان رشته مهندسی مکانیک است. در بسیاری از منابع مهندسی مکانیک را یک گستره وسیعی ازدستگاه ها، فرآورده ها و فرآیندها می دانند که زمینه های بسیار زیادی در صنعت نیازمند این رشته هستند. از ویژگی های مهندسی مکانیک باید به قوی بودن در دروس ریاضی و فیزیک و هم چنین قدرت تجسم بالا داشتن برای طراحی و رفع عیوب سیستم و یا حیطه کاری خود ،تحمل فشار کاری در شرایط سخت، توانایی کار با نرم افزارها و دقت داشتن به جزئیات را اشاره کنیم. مهندسی مکانیک در صنعت خودرو، ساخت انواع موتورها برای استفاده های مختلف، انجام طراحی ها و ساخت موارد مورد نیاز با بهره گیری از کامپیوتر، ساخت قطعات خاص در صنایع و کارخانجات تولیدی و تولید انبوه هر کدام از طراحی هایی که در نهایت به تولید یک محصول می انجامد و به طور کلی هر وسیله یا ابزاری که در زندگی روزمره استفاده می شوند را باید از گستره وسیع فعالیتی دانش آموختگان این رشته دانست. اهمیت رشته مهندسی مکانیک در بسیاری از کشورها به طوری است که از بهترین اساتید برای آموزش دادن به دانشجویان این رشته استفاده می کنند. زیرا وجه اشتراک و هم پوشانی بسیاری از فعالیت ها در مهندسی های عمران؛ مهندسی صنایع،مهندسی معدن،مهندسی فضانوردی،مهندسی برق،مهندسی هسته ای، مهندسی شیمی، مهندسی رباتیک، مهندسی هوافضا و مهندسی کشاورزی تحت الشعاع تأثیرات دانش آموختگان این رشته است. دانشجوی رشته مهندسی مکانیک باید قدرت تجزیه و تحلیل بالایی داشته باشد و مهارت ها و دانش لازم برای این رشته مهندسی را کسب کند. در حقیقت دانشجویان این رشته باید نسبت به جامعه و زمینه هایی که تأثیر گذار هستند باید مسئولیت پذیر باشند زیرا حس مسئولیت پذیری سبب می شود نسبت به کلیه زمینه های فعالیتی خود انگیزه داشته باشند و احساس خستگی نکنند و نتیجه این کار بهبود کیفیت کلی زندگی و ارتقای امنیت و آرامش برای افراد جامعه است. طی انجام یک سری تحقیقات از مهندسین مکانیک آنها قدرت فنی داشتن و توانایی در شناسایی حل مساله وقدرت حل مسائل را از مهم ترین فاکتورهای موفقیت خود میدانند. یک مهندس مکانیک باید در کنار علم مکانیک بسیاری علوم دیگر را یاد گرفته و برخی فعالیت های فنی را کسب کنند در برخی موارد رشته مهندسی مکانیک را رشته تحلیل و طراحی سیستم های دینامیکی و استاتیکی تعریف می کنند؛ استاتیک ، دینامیک، مقاومت مصالح، طراحی اجزاء، ترمودینامیک، مکانیک، سیالات، انتقال حرارت، هیدرولیک، پنوماتیک ،مکاترونیک، کنترل اتوماتیک و شکل دهی فلزات مبحث ها و موضوعات مهم در رشته مهندسی مکانیک هستند.

گرایش های رشته مهندسی مکانیک

گرایش حرارت و سیالات : یکی از شاخه های پرکاربرد رشته مهندسی مکانیک همین گرایش است. همان طور که از نام این گرایش مشخص است سیالات و حرارت به جا مانده از آنها و تغییرات حاصل شده از سیالات مورد بررسی قرار می گیرند. خواص مایعات،گازها و ترکیب آنها،نیروهای وارد شده بر سیالات و نیروهایی که سیالات به دیگر اجسام وارد می کنند مهم ترین مباحث در این گرایش هستند. مکانیک سیالات به دو دسته استاتیک سیالات و دینامیک سیالات تقسیم می شوند. منظور از استاتیک سیالات مطالعه و بررسی سیالات ساکن است که بیشتر مباحث فشار و نیروهای وارد شده را مورد بررسی قرار می دهد. اما دینامیک سیالات، رفتار مایعات و گازها را در حال حرکت و یا نیروهایی که به یک جسم متحرک در سیال ساکن وارد می شوند می پردازند. طراحی کشتی ها، خطوط انتقال مایعات مانند آب و نفت، طراحی خطوط انتقال گاز،طراحی تهویه های مطبوع، صنایع پتروشیمی، طراحی خودروها ، زیردریایی ها و شناورها، طراحی کندانسورها، طراحی بویلرها و پمپ ها، طراحی موشک ها و تانک ها و... از جمله فعالیت های دانش آموختگان این گرایش هستند.

- دروس تخصصی گرایش حرارت و سیالات : دینامیک گازها، سوخت و احتراق، موتورهای احتراق داخلی، سیستم های انتقال آب، انتقال حرارت، طراحی مبدل های حرارتی، طراحی سیستم های تهویه، نیروگاه ها، کنترل آلودگی محیط زیست، مقدمه ای بر محاسبات سیالاتی، کاربردهای انرژی خورشیدی، ماشین های آبی، طراحی سیستم های تبرید و سردخانه ها، مکانیک سیالات زیستی، مهندسی اقیانوس، آزمایشگاه ماشین حرارتی، آزمایشگاه انتقال حرارت

گرایش طراحی با جامدات : هدف از تربیت دانشجویان در این گرایش مورد مطالعه قرارد دادن رفتار مواد جامد تحت هر گونه بارگذاری از نوع مکانیکی،حرارتی،الکتریکی و یا ترکیبات آنهاست که با توجه به شرایطی که دارند می توانند متفاوت باشند.دانش آموختگان این گرایش با تمام صنایع در ارتباط هستند. طراحی ماشین آلات و دستگاه های مورد نیاز در پالایشگاه ها و خودروسازی ها و ساخت قطعات بیشترین فراوانی از عملکرد این مهندسین را برخوردار هستند. مهندسین این گرایش نیروها و گشتاورها به محصولی که قصد تولید آن را دارند از همه نظر را مورد بررسی قرار می دهند.

- دروس تخصصی گرایش طراحی با جامدات : مکانیک شکست مقدماتی، مواد مرکب، شناخت فلزات صنعتی، پلاستیسیته عملی و تغییر شکل فلزات، مقاومت مصالح، روش های تولید و کارگاه، علم مواد، تکنولوژی و روش های جوشکاری، طراحی مخازن تحت فشار، آزمایشگاه علم مواد

گرایش ساخت و تولید : نام این گرایش خود معرف هدف تربیت دانشجویان این گرایش است. ساخت یک قطعه، دستگاه یا ابزار به منظور اینکه با چه روشی تولید شوند که بهترین کیفیت را داشته باشند یا نیاز به آن محصول را برطرف سازد و اینکه به چه میزانی تولید شود از جمله فعالیت های مربوط به حیطه دانش آموختگان گرایش ساخت و تولید است.

- دروس تخصصی گرایش ساخت و تولید : ماشین های کنترل عددی، طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر، پلاستیسیته عملی و تغییر شکل فلزات،روش های تولید و کارگاه، تکنولوژی های روش های جوشکاری، آزمایش های غیر مخرب NDT، طراحی و ساخت قالب های پرس،طراحی و ساخت قید و بست ها و فرامین، رباتیک، شناخت فلزات صنعتی، سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک و آز آن، کارگاه ریخته، علم مواد، سیستم های اندازه گیری و آزمایشگاه آن، آزمایشگاه علم مواد

گرایش مهندسی دریا : در این گرایش مباحثی هم چون طراحی بدنه کشتی،استحکام بدنه کشتی،پایداری کشتی در برابر امواج مورد بررسی قرار می گیرند. رشته مهندسی دریا دارای سه گرایش مهندسی کشتی،کشتی سازی و دریانوردی می باشد. مهندسی کشتی مسئولیت تعمیر و نگهداری و راه اندازی کشتی را بر عهده دارد.مهندسی کشتی سازی در حقیقت تربیت متخصصان در کارخانجات کشتی سازی را انجام می دهند. مسئولیت طراحی، ساخت و نظارت بر ساخت کشتی و تعمیرات آن بر عهده دانش آموختگان این گرایش است.

- دروس تخصصی گرایش مهندسی دریا : با توجه به گرایش های مختلفی که در این رشته وجود دارد هر کدام دروس تخصصی خود را دارند که در اینجا ما دروس مشترک برای هر سه گرایش را ذکر می کنیم. ریاضیات عمومی،معادلات دیفرانسیل، مکانیک سیالات،طراحی اجزاء ماشین، انتقال حرارت،کنترل مکانیک،محاسبات عددی، فیزیک مکانیک، شیمی و خواص مواد، مبانی مهندسی برق، رسم فنی، استاتیک، دینامیک، مقاومت مصالح، ترمودینامیک

آینده شغلی و درآمد رشته مهندسی مکانیک

همانطور که در بالا ذکر کردیم رشته مهندسی که در همه صنایع و فعالیت ها به طور مستقیم و غیر مستقیم کاربرد دارد رشته مهندسی مکانیک است زیرا گستره فعالیت دانش آموختگان در این رشته نامحدود است و با انجام طراحی ها، تحلیل و بررسی های لازم، ساخت قطعات، تأثیرات مواد در حالات مختلف، بررسی های نیروهای وارد بر اجسام در شرایط مختلف و... می توانند بسیار تأثیر گذار در هر فعالیتی باشند که خود نیازمند به افرادی است که در این زمینه دانش و مهارت کسب کرده اند. انواع طراحی های مربوط به حیطه فعالیتی برای دستگاه ها و ماشین آلات، طراحی و ساخت تجهیزات مکانیکی، نیروگاه ها، سیستم های انتقال مایعات،سیستم های مکانیکی و کنترلی در صنایع مختلف،انواع کارخانجات،ساخت تجهیزات نظامی،تأسیسات حرارتی و برودتی در ساختمان ها و قسمت های مورد نیاز،طراحی و ساخت تجهیزات حمل و نقل زمینی،دریایی و هوایی و... از جمله مواردی هستند که یک مهندس مکانیک با توجه به رشته تحصیلی خود در آنها مشغول می شود. نکته قابل ذکر در مورد مهندسی مکانیک کسب تجربه در کنار دانش و هم چنین فعالیت در زمینه ای که تحصیل داشته اند می باشد و باید گفت کمتر مهندس مکانیک هست که در زمینه­ای که تخصص دارد فعالیت نداشته باشد. مهندس مکانیک اگر در بخش های دولتی استخدام شود متناسب با قوانین کشوری دریافتی خواهد داشت و اگر در بخش های خصوصی استخدام شوند متناسب با مهارت و تخصص و هم چنین میزان فعالیتی که دارند دریافتی خواهند داشت.به طور میانگین در قراردادهای این مهندسین دریافتی هایی بین 2 تا 7 میلیون برای هر ماه مشاهده می شود. نکته قابل ذکر در مورد برخی رشته مهندسی مکانیک این است که برخی فعالیت ها در این رشته باید به دور از خانواده باشند گرایش مهندسی دریا و انتقال خطوط گاز یا آب از جمله این فعالیت ها هستند که افراد باید حتماً تحمل دوری از خانواده  و شرایط دور از محل زندگی خود را داشته باشند.

ارسال نظر