بررسی شغل تدوینگر

نوشته شده توسط

الو استخدام

بررسی شغل تدوینگر

شغل تدوینگر به فردی گفته می شود که تدوین فیلم را انجام می دهد و این شغل در کشور فرانسه به مونتور و در انگلیسی به ادیتور معروف است. در واقع شغل تدوینگر به فردی گفته می شود که توانایی گزینش و زمان بندی نماها در فیلم را داشته باشد و وی با توجه به ویژگی های موضوع فیلم و نوع فیلم نامه و هم چنین شیوه طراحی دیداری فیلم ساز، انجام می دهد. شغل تدوینگر باید دارای یک سری مهارت ها و توانایی هایی نیز باشد که قرار است در این مقاله راجب به آن توضیح داده شود. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه شغلی با ما همراه باشید.

شغل تدوینگر:

تدوین در واقع در آخرین مرحله فیلم صورت می گیرد و بعد از مرحله تدوین نیز، شکل نهایی فیلم آماده می گردد.  کاری که یک فرد تدوینگر انجام می دهد در اصل نوعی مونتاژ و ترکیب سازی است و از طریق صحنه های فیلم که به صورت قطعه قطعه ضبط شده و در آخر نیز بعد از تمام شدن فیلم برداری، بر اساس چگونگی روند فیلم توسط تدوین گر به گونه ای به یکدیگر وصل می گردد که به بهترین شکل دارای معنا و مفهوم گردد. در ضمن شغل تدوینگر، زیر مجموعه گروه فیلم برداری می باشد و فیلم های خام و صداهای ضبط شده را با تمام افکت ها و هم چنین تصاویر گرافیکی و در عین حال جلوه های ویژه ترکیب می نماید و در نهایت فیلم را تولید می کند.  شغل تدوینگر رابطه بسیار مستقیمی با کارگردان دارد و  نظرات و عقاید کارگردان را در انجام تدوین به کار می گیرد. از توانایی هایی که یک تدوینگر باید داشته باشد، آشنایی به امور تصویر برداری، صدابرداری، کارگردانی است. در ضمن یک تدوین گر باید این توانایی را نیز داشته باشد که تمام اصطلاحات و اشتباهات تدوین را به خوبی انجام دهد. در ضمن زمانی کار تدوین گر آغاز می گردد که فیلم برداری شروع شده باشد، به گونه ای که صحنه هایی که به صورت روزانه فیلم برداری می گردد در اختیار تدوین گر قرار می گیرد و وی بر اساس داستان فیلم و هم چنین نظرات کارگردان سعی می کند مراحل تدوین فیلم را انجام دهد. تدوینگر در پایان مرحله فیلم برداری با یک فیلم خام روبرو است که با روند داستان ضبط شده است، در این مرحله است که کار تدوین گر شروع می گردد و در انتها نسخه نهایی برای چاپ و تکثیر به لابراتور ارسال می گردد. بعد از اکران خصوصی فیلم، بر مبنای بازخوردهایی که از تماشاگران و یا برمبنای نظر کارگردان هنوز می تواند جای اصلاحاتی را نیز داشته باشد.

مراحل کاری یک تدوینگر:

در مرحله تدوین یک فیلم، یک تدوینگر باید یک سری مراحل را طی نماید که این مراحل شامل: مرحله اسمبلی، که در این مرحله تدوینگر از روی یادداشت های گزارش صحنه برای ایجاد نظم بین نماهای فیلم از پلان اول تا به آخر بتواند شماره بندی درستی را انجام دهد و در این مرحله تدوینگر هیچ موردی را حذف نمی نماید. در مرحله بعدی که مرحله راف کات نامیده می شود، در ابتدا و انتهای فیلم یک پلان بیشتر از آن چیزی که مورد نیاز می باشد، فیلم برداری انجام می گردد. تا در مرحله ای که تدوینگر قرار است کار خود را انجام دهد بتواند در هر لحظه که مناسب است لحظه ای از  فیلم را برای بریدن انتخاب نماید. در این مرحله به صورت واقعی تدوین آغاز می گردد. ولی در این مرحله نیز هنوز بین پلان ها پیوند نهایی و منطقی ایجاد نشده است. در مرحله بعدی که فاین کات نام دارد، تدوینگر می تواند تصمین نهایی را در مورد لحظه ی برش و کات و یا پیوند لحظات را با یکدیگر انجام میدهد. در ضمن در این مرحله پلان هایی که به هنگام ساخته شدن فیلم به صورت جداگانه در زمان ها و مکان های مختلفی فیلم برداری شده اند از نظر موضوع داستان به لحاظ زمانی و مکانی تداوم می گردد. در ضمن شماره هر پلان و سکانس و برداشت بر روی کلاکت ها نوشته می شود و در زمان فیلم برداری جلوی دوربین شماره هر پلان نمایش داده می شود. در ضمن از دیگر وظایفی که یک تدوینگر دارد، تشخیص زمان مناسب قرار دادن صحنه های مختلف فیلم در کنار یکدیگر می باشد و باید در حین انجام این کار از دقت بالایی نیز برخوردار باشد. در ضمن از دیگر تجربیاتی که در این شغل باید داشت، مهارت های فنی، تجربه و در ضمن ویژگی های فردی است. در ضمن باید به این نکته نیز باید دقت داشت که کار تدوینگر فقط مختص فیلم سازی تلویزیون و سینما نمی باشد، بلکه یک سری از تدوین گران در تولید پروژه های تبلیغاتی و ویدئو کلیپ ها دارای نقشی اساسی می باشند.

وظایف شغلی تدوینگر:

شغل تدوینگر بسته به نوع تخصصی که دارد و بر مبنای اندازه پروژه کاری دارای وظایف مخصوصی می باشد که می توان به این موارد اشاره نمود: انتقال نسخه اولیه فیلم به دستگاه کامپیوتر، جدا نمودن و اتصال بین بخش ها با استفاده از بخش ها با استفاده از نرم افزارهایی که ویرایش را انجام می دهند، بررسی نسخه اولیه و هم چنین تشخیص بخش های مناسب و بخش های حذفی می باشد، در ضمن حفظ داستان اصلی فیلم بر علیه ویرایش های انجام شده می باشد، در نهایت ایجاد نسخه خام از بخش های مختلف انتخاب شده، در ضمن افزایش کیفیت تصاویر به صورت دیجیتالی، استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری برای ایجاد عناوین، تصاویر گرافیکی و در ضمن افکت های تصویری، قرار دادن همه قسمت های مختلف در کنار یکدیگر و تهیه نسخه نهایی فیلم، تولید و تهیه دی وی دی ها است. در ضمن یک تدوین گر به صورت پروژه ای فعالیت می نماید ولی گاهی اوقات مجبور است بر مبنای زمان بندی استودیو به صورت شیفتی و گاهی نیز به صورت شب کاری فعالیت نماید. در ضمن وی باید انطاف پذیر باشد و بتواند در زمان های طولانی فعالیت نماید و یک تدوینگر باید به مدت طولانی پشت کامپیوتر بنشیند و مشغول به کار باشد.

مهارت  و دانش های لازم برای شغل:

فردی که وارد شغل تدوینگری می گردد باید دارای کی سری مهارت ها و دانش هایی نیز باشد که مبه این موارد اشاره می گردد: داشتن خلاقیت، که اکثر کارهای هنری نیاز به داشتن خلاقیت می باشد تا فرد بتواند محصولی را مورد توجه مخاطبین قرار دهد. در ضمن یک تدوینگر باید در طول فعالیت خود، نظرات و دیدگاه های مخاطبین را نیز بشناسد و برای اثر گذاری بیشتر از خلاقیت استفاده نماید. در ضمن باید دارای دید هنری نیز باشد و این از ویژگی های ضروری است که یک تدوینگر باید داشته باشد، تا بتواند روند کارها و ایده ها و نظرات فیلم ساز را به تدوین گر اعمال نماید. در ضمن شغل تدوینگر نیاز به دقت بالایی در زمینه جزئیات دارد و باید بتواند تمام صحنه ها را در کنار یکدیگر قرار دهد و بر اساس داستان فیلم پیش برود. از دیگر مهارت های ارتباطی که یک تدوینگر باید داشته باشد توانایی ارتباط خوب برقرار نمودن با کارگردان، تهیه کننده و سایر اعضای فیلم برداری می باشد. در ضمن باید توانایی همکاری های تیمی را نیز باید داشته باشد تا بتواند که محصولی با کیفیت بالایی تولید نماید. هم چنین داشتن مهارت های کامپیوتری خوب نیز از دیگر توانایی های ضروری است که یک تدوینگر باید داشته باشد. چرا که امروزه تمام فعالیت هایی تدوین توسط کامپیوتر صورت می پذیرد.

بازار کار شغل تدوینگر:

فردی که وارد شغل تدوینگری می گردد، می تواند فعالیت خود را با هر موسسه ای به صورت قرار دادی آغاز نماید و اغلب با شرکت های تبلیغاتی، شرکت های تولید فیلم کار می کند. در ضمن نکته دیگر این است که ممکن است مدت زمان قرارداد برای این شغل می تواند از یک روز تا چند ماه باشد. در ضمن تعدادی از تدوینگران می توانند در سازمان صدا و سیما مشغول به فعالیت شوند و در مقابل یک سری از افراد می توانند در شرکت های خصوصی مشغول به فعالیت شوند. در ضمن این شغل در کشور ایران با  مشکلاتی رودرو است. این مشکلات شامل نداشتن امنیت شغلی است و در عین حال یک سری از استودیو های غیر مجاز تدوین نیز شروع به فعالیت نموده اند که منجر به آسیب زدن به کار حرفه ای افراد تدوینگر می گردد. در ضمن در ارتباط با وضعیت کار این شغل در ایران آمار دقیقی در دسترس نمی باشد.

میزان در آمد شغل:

بر اساس آخرین آماری که توسط تعدادی از متخصصان صورت گرفته است و در مورد گروه های مختلف شغلی صورت گرفته است مشخص شده است که میزان حقوق و درآمد یک تدوینگر در شرکت های کوچک بین 800000  تومان تا 2700000 متغیر است و میزان درآمد در شرکت های بسیار بزرگ می تواند بین 1100000 تومان تا 3000000 تومان باشد. در ضمن باید توجه نمد که این تفاوت درآمدها رابطه مستقیمی با میزان سابقه کاری، تخصص فرد، زمینه های کاری فرد، نوع شرکت، مکان فعالیت و ... بستگی دارد. در ضمن باید دانست که افرادی که کارآفرین می باشند و به صورت تخصصی مشغول به فعالیت هستند می توانند درآمد بالاتری داشته باشند.

مطالب پایانی در ارتباط با شغل:

با توجه به مطالبی که در مورد این شغل بیان شد، نشان می دهد که فردی که می خواهد وارد شغل تدوین فیلم گردد، باید دارای مهارت های لازم و خلاقیت باشد. این شغل در حوزه فیلم و تلویزیون از جایگاه خوبی برخوردار است و می توان بعد از اتمام تحصیلات وارد بازار کار شد. امیدوارم با بیان تمام ویژگی های شغل تدوینگر، بتوانید انتخاب درستی را داشته باشید.

 

ارسال نظر