بررسی شغل چشم پزشک

نوشته شده توسط

الو استخدام

بررسی شغل چشم پزشک

شغل چشم پزشک شامل یک سری از مهارت ها و توانایی های فردی است که برای تشخیص و درمان بیماری های چشمی به کار برده می شود. اگر فرد در زمینه سلامت علاقه داشته باشد و به فکر خدمت رساندن به زندگی دیگران باشد، می تواند در این حوزه شغلی فعالیت نماید. در این مقاله می خواهیم به بررسی شغل چشم پزشکی پرداخته و شما را با تمام جوانب این شغل آشنا کنیم. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تعریف شغل چشم پزشکی:

چشم پزشکی نیز مانند سایر گرایش های پزشکی است که با زمینه آناتومی، فیزیولوژی و بیماری های چشمی در ارتباط است. در اصل یک متخصص چشم می تواند در تشخیص و درمان بیماری های طبی و جراحی چشم فعالیت داشته باشد. در صورتی که چشم یک انسان درگیر یک سری حوادث و بیماری های مختلفی شود می تواند با مراجعه به چشم پزشک درمان چشم خود را انجام دهد. فرد چشم پزشک با توجه به اطلاعاتی که در زمینه چشم پزشکی دارد می تواند انواع بیماری های چشمی مانند نزدیک بینی، پیر چشمی، کوررنگی، گل مژه، دکولمان شبکیه را مورد بررسی و مداوا قرار دهد. یک چشم پزشک می تواند در زمینه جراحی چشم نیز دارای تخصص شود و با استفاده از این تخصص خود بتواند جراحی های بیماری چشم را نیز انجام دهد. شغل چشم پزشک دارای بازه کاری تمام وقت است، ولی در صورتی که چشم پزشک دارای مطب باشد می تواند به صورت پاره وقت نیز فعالیت خود را انجام دهد.

وظایف شغلی چشم پزشک:

یک چشم پزشک دارای یک سری وظایف شغلی است که بر اساس نوع بیماری چشم می تواند متفاوت باشد. ازجمله وظایف شغلی یک چشم پزشک می توان به انجام معاینات دقیق چشمی اشاره نمود که با انجام این معاینات پزشک می تواند به تشخیص بیماری کمک نماید. بعد از انجام معاینه چشم و تشخیص بیماری باید به بررسی صدمات وارده به چشم بپردازد. از دیگر وظایف شغلی یک چشم پزشک می توان به درمان بیماری و نقص های چشمی نام برد و هم چنین وی در آرامش بخشیدن به بیمارانی که دچار بیماری های چشم شده اند نیز باید دارای مهارت باشند. چشم پزشک با استفاده از یک سری ابزار مخصوص سلامت بینایی فرد را مورد بررسی قرار می دهد و در جهت درمان بیماری چشم یک سری توصیه ها و اقدامات بهداشتی و درمانی را برای بیمار انجام می دهد تا درد و مشکل فرد از بین برود.

مهارت ها و دانش های مورد نیاز یک چشم پزشک:

یک فرد در صورتی می تواند وارد شغل چشم پزشکی شود که در زمینه علوم تجربی دارای قدرت درک بسیار بالایی باشد و تا حدود بسیار زیادی نیز در زمینه ریاضیات بتواند مهارت داشته باشد. باید یک فرد تیز بین و با دقتی باشد و بتواند کاملا به جزئیات توجه نماید. از جدیدترین تکنیک ها و ابزارآلات درمان چشم پزشکی اطلاع داشته باشد و بتواند از این ابزار برای درمان بیمار استفاده نماید. یک چشم پزشک باید قابلیت حفظ تمرکز برای کارهای پی در پی و ظریف و حساس  را نیز داشته باشد تا بتواند سرعت عمل بالاتری در زمینه معالجه و درمان داشته باشد. در ضمن وی باید قابلیت مشاوره و توضیح دستورات و علائم به کودکان و سالخوردگان را نیز داشته باشد.

شخصیت های مناسب شغل چشم پزشک:

در انتخاب هر گونه شغل، یک سری از معیارها دخالت دارند که در انتخاب صحیح و درست یک شغل تاثیر می گذارد، از جمله ویژگی هایی که در تعیین شغل تاثیر گذار است می توان به ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، مهارت ها، شرایط جامعه و شرایط خانوادگی هر فرد اشاره نمود. از مهم ترین عواملی که در تعیین شغل یک فرد تاثیر گذار است ویژگی های شخصیتی یک فرد است. شناخت درست و صحیح شخصیت هر فرد دارای یک سری فرآیندهای منحصر به فردی می باشد که این فرآیندها زمان بر است. در ضمن هر فردی دارای یک سری ویژگی های منحصر به فرد است که دارای تیپ های شخصیتی متفاوتی نیز می باشد و در برخی از ویژگی ها متفاوت هستند. به طور کلی همیشه افراد موفق از تیپ های شخصیتی متفاوت در تمام مشاغل وجود دارند که نمی توان به صورت دقیق اعلام نمود که فقط یک سری تیپ های شخصیتی هستند که از عهده این مشاغل برمی آیند. ولی بر اساس تحقیقات شخصیت شناسی MBTI که به عمل آمده است این تیپ های شخصیتی هستند که مناسب این شغل می باشند: تیپ شخصیتی ESTJ، ISFJ، ISFP.

فرصت های شغلی چشم پزشک در کشور:

معمولا چشم پزشکان به صورت مستقل فعالیت می نمایند و اگر این افراد استخدام بیمارستان ها و یا کلینیک ها شوند بر اساس مصوب قانون درآمد کسب می نمایند. در ضمن یک چشم پزشک می تواند در صورت علاقه مندی به مباحث علمی و آموزشی، در دانشگاه ها مشغول به فعالیت شود و به تدریس مشغول گردد و در ضمن به تحقیقات علمی نیز بپردازد. در ضمن از آن جایی که شغل چشم پزشکی از محبوبیت بالایی در بین اجتماع برخوردار است بسیاری از افراد می توانند بعد از فارغ التخصیلی سریع مشغول به فعالیت شوند و از لحاظ درآمدی نیز در جایگاه نسبتا خوبی در اجتماع برخوردار شوند.

میزان درآمد شغلی چشم پزشک در کشور:

شغل چشم پزشک از درآمد متغیری برخوردار است و بسته به محل کاری که مشغول می باشد دارای حقوق متفاوتی نیز خواهد بود. پس میزان درآمد یک چشم پزشک بستگی به کار در مراکز درمانی عمومی مانند بیمارستان ها و درمانگاه های پزشکی دارد و یا اینکه ممکن است فرد دارای مطب باشد و بسته به تعداد عمل های جراحی که می تواند انجام دهد، وظایف متفاوتی نیز خواهد داشت. در ضمن یک چشم پزشک با توجه به پشتکاری که دارد می تواند در زمینه شغلی خود دارای تجربیات و مهارت های بالاتری شود که این خود در کسب درآمد بالاتر نیز تاثیر گذار است. زیرا موجب افزایش تعداد مراجعین به مطب می شود که در نهایت منجر به افزایش درآمد می گردد. علاوه بر این هر پزشک می تواند با اضافه کاری و بدست آوردن مدارج بالاتر در زمینه شغلی حقوق بالاتری را نیز بدست بیاورد.

میزان درآمد شغلی چشم پزشک در سایر کشورهای جهان:

براساس آخرین اطلاعاتی که در مورد میزان دریافتی شغل چشم پزشک در سایر کشورهای جهان بدست آمده است می توان گفت که در کشور آمریکا، افرادی که در این حوزه شغلی مشغول به فعالیت می شوند، معمولا دارای درآمدهای بالاتری هستند. بر اساس آخرین آماری که از این شغل در کشور آمریکا در دسترس است این است که این شغل در سال های 2013 دارای بالاترین میزان درامد در حدود 270000 دلار و در پایین ترین حد خود نیز دارای 70000 هزار دلار درآمدی می باشد. درکشور انگلستان میزان متوسط درآمدی که این شغل می تواند برای فرد به همراه داشته باشد در سال 2013 میلادی معادل 165000 دلار آمریکا است.

وضعیت استخدام چشم پزشک در برخی از کشورهای جهان:

معمولا اغلب چشم پزشکان به صورت مستقل مشغول به فعالیت هستند و برخی نیز به صورت استخدامی در کلینیک ها و بیمارستان ها مشغول به فعالیت می شوند. با بررسی های انجام شده در این زمینه شغلی می توان بیان کرد که در کشور آمریکا بر مبنای پیش بینی های انجام شده میزان استخدام چشم پزشک در این کشور ما بین سال های 0102 تا 2020 میلادی در حدود 33 درصد دارای رشد بوده است و در حالی که میزان متوسط استخدامی که برای سایر مشاغل در نظر گرفته شده است در حدود 14 درصد بوده است که نشان دهنده رشد میزان استخدام این شغل در سایر کشورها می باشد. در کشور استرالیا نیز میزان رشد استخدام شغل چشم پزشکی در 5 سال گذشته یک رشد منفی داشته است و در حدود 17.7 درصد بوده است و در آینده نیز از میزان رشد بسیار کمی برخوردار است.

برخی از چشم پزشکان معروف ایرانی:

  • پروفسور محمد قلی شمس که پدر چشم پزشکی ایران است و بنیان گذار بیمارستان چشم پزشکی فارابی در ایران می باشد.
  • دکتر علی اصغر خدادوست که بهترین استاد چشم پزشکی در دانشگاه آمریکا است و یکی از بهترین جراحان پیوند قرنیه در دنیا محسوب می گردد.
  • دکتر غلامعلی پیمان: یک دانشمند ایرانی- آمریکایی است که عضو تالار مشاهیر چشم پزشکی جهان و مخترع عمل جراحی لیزیک در کشور است.
  • دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی: یکی از برترین چشم پزشکان برتر دنیا می باشد که دارنده مقالات علمی و مرجع راه اندازی 31 روش عمل جراحی چشم در ایران می باشد و تا کنون نفر اول در زمینه عمل جراحی لیزیک چشم در کشور بوده است.

مطالب پایانی در ارتباط با شغل چشم پزشکی:

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد، شغل چشم پزشکی به لحاظ اجتماعی بسیار موقعیت خاص و خوبی دارد و به لحاظ اقتصادی نیز از وضعیت درآمدی بسیار خوبی نیز برخورار است. البته میزان درآمد یک چشم پزشک که در مطب شخصی خود مشغول به فعالیت است بنا به تجربه فردی و میزان مهارتی است که دارد و هم چنین تعداد مراجعینی که به این پزشک مراجعه می نمایند. با این وجود اگر فردی در این شغل استخدام بیمارستان و یا مراکز درمانی باشد یک سری محدودیت ها را نیز باید تحمل کند، از جمله فشردگی شیفت ها، کم خوابی. ولی با این تفاسیر شغل چشم پزشک از میزان درآمد خوبی برخوردار است. امیدواریم با ارائه مطالبی که در این مقاله عنوان شد توانسته باشیم در انتخاب شغل آینده تان تاثیر گذار باشیم.

 

ارسال نظر