بررسی شغل خبرنگار

نوشته شده توسط

الو استخدام

بررسی شغل خبرنگار

خبرنگار شخصی است که با استفاده از منابع خبری، می تواند گزارش های تصویری، مکتوب و صوتی تهیه نماید. هم چنین وی می تواند برای تهیه اخبار روزنامه، رادیو و تلویزیون از راه دور به لحاظ مکانی خبر را تهیه نماید. شغل خبرنگار در کل با گردآوری و تحلیل واقعیت رویدادهای مهم خبری از طریق مصاحبه، تحقیق یا مشاهدات صورت می گیرد. هم چنین فرد می تواند با گزارش و نوشتن مطلب برای روزنامه و رادیو و یا تلویزیون این کار را انجام دهد. در این مقاله قصد داریم در مورد این شغل بحث نماییم، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

معرفی شغل خبرنگار:

خبرنگار در واقع به کسی گفته می شود که خوش ذوق و دارای استعداد شخصی باشد و با توجه به علاقه خود به تهیه خبر و مسئولیت اجتماعی که دارد، نسبت به بدست آوردن و آماده نمودن خبرها اقدام می نماید. هم چنین وی از طریق وسایل ارتباط جمعی مانند مطبوعات، رادیو و تلویزیون و خبرگزاری اقدام به ارائه خبر های جمع آوری شده خود می نماید. به علاوه هر چقدر که خبرنگار نسبت به مخاطب خود شناخت بیشتری داشته باشد بهتر می تواند خبر تهیه نماید و باید از استعداد و خلاقیت خود برای جذاب نمودن خبر استفاده نماید تا خبر به میزان کافی برای شنونده جذاب و حساس باشد. هر چقدر شناخت خبرنگار نسبت به مخاطب بیشتر باشد، در تهیه و تولید و بیان خبر دقیق تر عمل می نماید.

وظایف خبرنگار چیست؟

از جمله وظایفی که می توان برای خبر نگار برشمرد شامل این موارد می باشد: یک خبر نگار باید به موقع در محل رویداد حضور داشته باشد تا بتواند خبر خود را تهیه نماید. با افراد به صورت حضوری ارتباط برقرار کند و سعی نماید خبر را با بررسی رویداد و با اعمال پوشش های خبری تهیه نماید. علاوه بر این فرد باید خبر خود را با رعایت اولویت های خبری ارائه نماید. در کنفرانس ها و رویدادهای مختلف برای ایجاد خبر شرکت نماید و با دریافت آخرین اطلاعات بتواند خبر تهیه نماید. با تهیه گزارش جلسات و مصاحبه ها با استفاده از ابزارهای ضبط صدا و یا از طریق خلاصه نویسی این کار را انجام دهد. با مطالعه و جستجوی همیشگی رویدادهای جدید به منظور پیگیری و تولید اخبار جدید و جذاب برای مخاطبان بتواند خبر خوب تولید نماید. در ضمن یک خبرنگار می تواند مقاله تهیه نماید و از ثبت خبر خود در روزنامه مخاطبین را به سمت خود جذب نماید.

مهارت ها و توانایی های لازم برای شغل خبرنگار:

یک خبرنگار برای موفقیت در شغل خود نیاز به یک سری مهارت ها می باشد تا بتواند به آسانی از عهده فعالیت کاری خود برآید. این مهارت ها شامل:

 • مهارت ارتباط برقرار نمودن با دیگر افراد به صورت موثر.
 • توانایی تفکر انتقادی برای نقد رویدادها و خبرهای ایجاد شده.
 • توانایی حل مساله
 • توانایی پرسیدن و خوب گوش دادن
 • مهارت نگارشی و نوشتاری به منظور تنظیم خبر
 • توانایی تجزیه و تحلیل رویدادها و خبرها
 • توانایی بداهه گویی
 • توانایی های گفتاری و صدای مناسب
 • شفافیت در گفتار و نوشتار
 • توانایی درک جزئیات و شفافیت در نوشتار
 • سلامت جسمانی و سیستم تنفسی سالم

سختی های شغل خبرنگار:

این روزها خبرنگاری از جمله مشاغل پر خطر دنیا محسوب می گردد و خبرنگار تحت عنوانی قرار است مورد بررسی قرار بگیرد که خود دارای زیرگروه های شغلی بسیاری است: گزارشگران رادیویی و تلویزیونی، خبرگزاری های سایت های خبری، روزنامه نگاران، دبیران و سر دبیران، تصویربرداران خبری همگی تحت عنوان شغلی خبرنگار می باشند. شغل خبرنگار از جمله مشاغلی است که دارای سختی های بسیاری است و دارای شرایط پر استرسی می باشد ولی با این حال دارای جذابیت هایی نیز در این میان می باشد. تا زمانی که افراد در این موقعیت شغلی قرار نگیرند نمی توانند شرایط شغلی این عنوان شغلی را درک نمایند. در کل شغل خبرنگار مشکلات اجتماعی را مورد بررسی قرار می دهد و به بررسی واقعیت های تلخ جامعه می پردازد، مسائل و نیازهای جامعه را درک می نماید و برای انتشار این اخبار خبرنگار خود را مسئول می داند و در واقع رابطی بین مردم و مسئولان می باشد. از آنجایی که خبرنگار مطالبه گر نیازهای جامعه می باشد دقت و توجه به این شغل مورد نیاز جامعه می باشد و هیچ کدام از اقشار جامعه نمی توانند همانند خبرنگار صدای مردم را به گوش دیگران برسانند. یک خبرنگار چنان در زمینه مسائل و رویدادهای اجتماع مطالبه گر است، در صورتی که نسبت به مسائل خود اینقدر حساس نمی باشد. در یک نگاه کلی ابزار مورد نیاز یک خبر نگار تنها یک کاغذ و قلم است در صورتی که همین ابزار بسیار کوچک می تواند موجب تحولی عظیم در دنیا گردد و موجب پیشرفت و ترقی افراد گردد.

تحصیلات مورد نیاز شغل خبرنگار:

افرادی که به شغل خبرنگار علاقه مند هستند باید در رشته علوم ارتباطی تحصیل نمایند و یا اینکه رشته خبرنگاری را در دانشگاه انتخاب نمایند. در ضمن برخی از آموزشگاه ها به صورت آزاد یک سری از دوره ها را برگزار می نمایند که می توان در زمینه خبرنگاری مهارت کسب نمود. از دروسی که در این رشته تحصیلی باید گذراند می توان به نظریه های ارتباط جمعی، گرافیک و صفحه آرایی در مطبوعات، افکار عمومی و مسائل ارتباط جمعی، مبانی ارتباطات و توسعه، حقوق ارتباط جمعی، شیوه نگارش فارسی، نظریه های جامعه شناسی، اصول روابط و سازمان های بین المللی اشاره نمود.

آینده شغلی خبرنگار:

همیشه بر سر خبر نگاری برای روزنامه های سراسری و یا شبکه های تلویزیونی رقابت تنگاتنگی برقرار بوده است ولی می توان از یک روزنامه و یا یک شبکه محلی برای شروع شغل خبرنگار شروع نمود و به مرور و با کسب تجربه و هم چنین به دست آوردن سابقه می توان وارد رسانه های سراسری شد. علاوه براین خبرنگار می تواند در شغل های ویراستاری، کارشناس خبری و یا تحلیلگر خبری مشغول به فعالیت گردد. در ضمن این روزها می بینیم که اغلب خبرنگاران به نویسندگی روی آورده اند و در قالب تحلیل خبر در رسانه های مجازی مشغول هستند.

ویژگی های یک خبرنگار:

فردی که وارد شغل خبرنگاری می شود باید در زمینه جمع آوری اطلاعات دارای علاقه باشد و در صورتی که در این زمینه علاقه و ذوق و سلیقه ای نداشته باشد، موفق نخواهد شد. یک خبرنگار باید در زمینه شغلی خود یک فرد کنجکاو باشد و با تیز بینی اخبار و رویدادها را دنبال کند تا بتواند خبر موفقی را تهیه نماید. هر چند تیز بینی و پیگیری رویدادها در مرحله اول چندان مهم نباشد اما ممکن است در پس آن، یک خبر با ارزش و قابل انتشار وجود داشته باشد. داشتن جسارت از مهم ترین ویژگی هایی است که یک خبرنگار باید داشته باشد و شخصی که ترسو است اصلا شغل خبرنگاری برای وی مناسب نمی باشد. در ضمن خبرنگار باید بتواند در مورد ارزش یک خبر تصمیم گیری نماید. از دیگر ویژگی های که یک خبرنگار باید داشته باشد حس مسئولیت پذیری است، در صورتی که فرد نسبت به قوانین اخلاقی مسئولیت پذیر نباشد احتمال دارد استانداردهای انتشار خبری را نادیده بگیرد. از جمله عواملی که مسئولیت پذیری یک خبرنگار را نشان می دهد می توان به عدم ارائه نظر شخصی بر مبنای سود و یا منفعت خبرنگار می باشد. از سویی دیگر خلاق بودن در ارائه خبرهای مفید و موثر برای مردم تاثیر بسزایی دارد. امانت داری از دیگر ویژگی های اخلاقی است که یک خبرنگار باید داشته باشد تا در انتقال و ارائه خبر هیچ کم و کاستی نکند و اصل خبر را با درستی کامل به مردم انتقال دهد. فروتنی، توانایی انتخاب های صحیح و مشورت و انتقاد پذیر بودن و مردمی بودن از دیگر ویژگی های یک خبرنگار موفق می باشد.

انواع خبرنگاری:

خبرنگاری شامل دو گونه است: خبرنگاری رادیو تلویزیونی و خبرنگاری غافلگیرانه. در نوع خبرنگاری رادیو تلویزیونی حقایق توسط فرد خبرنگار جمع آوری می گردد و سپس با دقت و قاطعیت ارائه می شود، ولی در این میان باید جلوه های صوتی نیز به گزارش خود بیافزاید که این کار از طریق مصاحبه با افرادی که در حین رویداد نقش داشته اند میسر است. گزارشگران رادیو نیز باید مقدمه ای برخبر بنویسند که توسط گوینده خوانده می شود. خبرنگاران تلویزیون برای توضیح گزارش خود به اطلاعات تصویر، از جمله مصاحبه زنده با افراد درگیر در ماجرا، تصاویری از صحنه ایجاد ماجرا و تصاویر گرافیکی که در ایستگاه تلویزیون برای قالب گیری خبر ایجاد شده قانع هستند. علاوه بر این گزارشگران تلویزیون ممکن است مانند گزارشگران رادیویی مقدمه ای برخبر بنویسند که توسط گوینده تلویزیون خوانده شود و به صورت معمول گزارشگران رادیو و تلویزیون از فضایی که به مطبوعات برای انتشار اطلاعات در اختیار دارند، برخوردار نمی باشند. در نوع خبرنگاری غافلگیرانه نیز از روش های تهاجمی برای مواجه نمودن افراد با سوالاتی که تمایلی به صحبت در این موارد ندارند به کار می گیرند. این روش مخصوص گزارشگرانی است که در تلویزیون در شبکه فاکس نیوز و دیگر شبکه های محلی ارائه می گردد مورد استفاده قرار می گیرد. این روش بسیار مورد انتقاد افراد قرار گرفته و استفاده از این نوع خبرنگاری را کاملا غیر اخلاقی می دانند.

افراد مناسب شغل خبرنگار:

به طورکلی افرادی مناسب این شغل هستند که ذاتا جستجوگر و پرسشگر هستند و تمایل زیادی به کشف حقیقت دارند و توانایی موفق شدن در این رشته تحصیلی را نیز دارند. اشخاصی که دارای این ویژگی هستند که تا رسیدن به هدف عقب نمی شینند و افرادی خجالتی نیستند و می توانند در این شغل موفق شوند. ولی واقعیت این است که فردی که وارد این شغل می شود باید دارای علاقه و عشق به زمینه شغلی خود باشد. چرا که این شغل دارای سختی های بسیاری است و ممکن است هر فردی در ابتدای مسیر خود منصرف شود ولی در صورتی که فرد به شغل خود علاقه زیادی داشته باشد به راحتی می تواند تمام سختی ها را پشت سر بگذارد و حتی شاید تمام این سختی ها برای وی خوشایند باشد.

مباحث تکمیلی در ارتباط با شغل خبرنگار:

با تمام مطالبی که در این مقاله در ارتباط با شغل خبرنگار ارائه شد متوجه شدیم که این شغل دارای شرایط پر استرس و در عین حال از شرایط جذاب و پرانگیزه ای برخوردار است و افرادی که جسور و پر انرژی هستند در این شغل موفق می شوند. منتها برای موفقیت در این شغل نیاز به یک سری مهارت ها و ویژگی هایی است که کاملا در این مقاله توضیح داده شد. امیدوارم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد، موفق و پیروز باشید.

ارسال نظر