آشنایی با رشته بینایی سنجی

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با رشته بینایی سنجی

از رشته های زیرگروه علوم تجربی رشته بینایی سنجی است و بدون شک و تردید همه ما برای چندین بار هم که شده تست های لازم برای ارزیابی چشم های خود را انجام داده ایم و همگی با علامت Eهای کوچک و بزرگ که در جهات مختلف نشان داده می شوند آشنا هستیم. بینایی و چشم و مباحث مربوط به آن تاحدی دارای اهمیت است که اگر بگوییم نسبت به سایر اجزا مقدم تر و حساس تر است اغراق نکرده ایم. علم بینایی سنجی حفظ و نگهداری سلامت و بهداشت عضو حساس و پراهمیت چشم را بر عهده دارد.

در بسیاری از منابع این رشته را مراقبت از بینایی نیز تعریف می کنند. در مورد این رشته باید بگوییم افرادی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارند باید بسیار بادقت و توجه به جزئیات داشته باشند زیرا چشم حساس ترین عضو بدن است که کوچکترین سهل انگاری می تواند بینایی یک نفر را از او سلب کند و یا بینایی او را دچار اختلال سازد برای اهمیت چشم و مسائل مربوط به آن باید اهمیت بینایی را بیان کنیم. بینایی یک فاکتوری است که همه فاکتورهای لازم برای آرامش و لذت بردن را در دل خود جای داده است. به عنوان مثال شما اگر بهترین و زیباترین صحنه طبیعت روبرویتان باشد،بهترین غذای ممکن بر روی سفره شما باشد و به طور کلی لذت بخش ترین موارد ممکن برای انسان در اختیار شما باشد و شما از بینایی محروم باشید و یا قدرت بینایی سالم نداشته باشید نمی توانید از آنها لذت ببرید و احساس خستگی و بی احساسی در شما موج می زند. به طور جامع باید بگوییم هر چیزی با دیدن لذت دارد و دیدن در چشمانی سالم است. افرادی که بینایی سالمی دارند شاید هیچ گاه نتوانند به اندازه افرادی که به هر دلیلی دچار مشکلات چشمی هستند یا حتی عینک به چشم آنها چسبیده است اهمیت دید درست و سالم را درک کنند. طبق آخرین مطالعات علمی و محیط شناسی انجام شده بیان شد که 80 درصد از اطلاعات محیطی انسان از طریق سیستم بینایی او دریافت می گردد لذا مسائل مربوط به بینایی و یا همان چشم ها از اهمیت ويژه ای برخوردار است.قدرت تمرکز بالا داشتن چون انجام بررسی های مسائل مربوط به چشم تمرکز بالایی را می طلبد، روحیه مطالعه و یادگیری داشتن بالابه دلیل اینکه همه روزه پیشرفت های بسیار زیادی در علوم مختلف و علم بینایی می شود که افراد با مطالعه و آگاهی از این پیشرفت ها می توانند عملکرد بسیار موثرتر و مفیدتری داشته باشند،آشنایی با دستگاه های مربوط به زمینه فعالیتی بینایی و نحوه کارکردن با آنها ، قدرت مشاوره دادن و انجام بررسی های لازم در رابطه با مشکلات بینایی افراد مراجعه شده، انجام آگاهی سازی با زمینه های که تأثیر بیشتری دارند زیرا در بسیاری از موارد عدم آگاهی به چشم و بینایی ضرر می رساند و دلیل بیماری های چشمی می شود، روحیه همکاری داشتن و هم چنین روحیه پیگیری کردن بیماران و قدرت تشخیص دهی از جمله ویژگی ها و مهارت هایی هستند که دانش آموختگان این رشته باید داشته باشند. اما وظایف دانش آموختگان در این رشته به بخش های مختلف تقسیم می شود؛ نقش پیشگیری مانند همکاری های منطقه­ ای و کشوری در زمینه بیماری های چشمی با سایر مسئولین نظام سلامت، ارائه گزارشات در مورد بیماری ها و مشکلات مربوط به چشم، نقش تشخیص مانند درمان و مراقبت، برقراری ارتباط مؤثر، تشخیص بیماری و انجام بررسی های لازم در این زمینه،انتخاب عملکرد مناسب برای درمان بیماری،انجام پیگیری های لازم و در صورت نیاز آنها را به متخصص و یا فعال در آن زمینه ارجاع دهند و انجام معاینات تخصصی، در نقش آموزشی مانند آموزش بیماران یا همراهان که با آنها در ارتباط هستند، شرکت در جلسات آموزشی در حیطه تخصصی خود، در نقش مشاوره ای نظیر ارائه مشاوره های کارساز و مفید و لازم به دیگر افراد متخصص، مدیریت و یا سرپرستی بخش مربوطه،در نقش پژوهشی مانند همکاری های لازم در طرح های پژوهشی داشتن و ارائه نتایج تحقیقات و مطالعات و بررسی ها، در نقش مدیریتی مانند مدیریت تیم سلامت در حوزه چشم و بینایی و همکاری های لازم داشتن در مدیریت کردن های مربوط به واحدها در حوزه فعایتی را باید از وظایف دانش آموختگان رشته بینایی سنجی بیان کنیم.

گرایش های رشته بینایی سنجی

- گرایش بینایی سنجی : هدف از این گرایش تربیت دانشجویانی است که خدمات اپتیومتری پیشرفته، انجام تحقیقات و پژوهش ها در زمینه اپتیومتری و انجام آزمایشات تشخیص الکترونیزیولوژی چشم و عکس برداری از قسمت های مختلف چشم را انجام دهند. درمان تنبلی چشم، تجویز لنزهای طبی و غیر طبی استاندارد، راهنمایی های لازم در انتخاب عینک مناسب با ضعیفی چشم، انجام برخی از ارزیابی ها و تست های مربوط به بیماری ها  و اختلالات چشمی، تشخیص عیوب ضعیفی چشم ، تأیید سلامت چشم و حداقل دید لازم استخدامی در سازمان های دولتی، بررسی انحرافات چشمی و اصلاح انحرافات از جمله وظایفی است که از دانش آموخته این گرایش انتظار می رود. لازم به ذکر است این افراد در ساخت، عرضه و فروش وسایل بینایی از جمله عینک ها و لنزها و تشخیص بینایی برای درمان و یا ارجاع دادن به چشم پزشک برای انجام جراحی می تواند نقش بسیار مفید و مؤثری ایفا کنند. در رابطه با این گرایش باید بگوییم نسبت به چشم پزشکان  و دانش آموختگان آن اطلاعات بیشتری دارند و در اکثر کشورها تعداد دانش آموختگان بینایی سنجی نسبت به دانش آموختگان گرایش چشم پزشکی بیشتر و حتی چند برابر هستند به طور مثال در کشور انگلیس تعداد متخصصان بینایی سنجی 5 برابر تعداد چشم پزشکان است.

- دروس تخصصی گرایش بینایی سنجی : اپتیک هندسی و فیزیکی 2و1،لابراتور اپتیک 2و1، فیزیولوژی اپتیک 2و1، مقدمات اپتومتری، تاریخچه اپتیومتری و بینایی، اپتومتری 3و2و1، اپتومتری کودکان 2و1، درمان آنومالی دو چشمی 2و1، مکانیسم دید دو چشمی 2و1، آنالیز مشاهدات کلینیکی، اپتومتری پیشرفته، اپتومتری افراد مسن و نیمه بینایان، اپتومتری مشاغل و بهداشت چشم، ابرزواسیون، زبان تخصصی، آسیب شناسی چشم 2و1، عدسی های 2و1.

- گرایش چشم پزشکی : انسان ها در زندگی های  روزمره خود و  فعالیت های که دارند دچار حوادث و یا اتفاقاتی می شوند که چشمان آنها تحت تأثیر این اتفاقات قرار می گیرند. نزدیک بینی، پیرچشمی، کوررنگی، دکولمان شبکیه و... از جمله این موارد هستند و چشم پزشکان با توجه به مهارت و تخصصی که کسب کرده ­اند بر روی چشم های آسیب دیده جراحی های لازم را انجام می دهند طبق آمار اعلام شده بیشترین فراوانی در جراحی های صورت گرفته بر روی چشم، انجام فعالیت های فیزیکی مانند ساخت و سازهای ساختمانی و تصادفات رانندگی است.چشم پزشکی یک دوره بالینی است که در آن درمان و مراقبت از چشم، ضمائم و اختلالات آن از مباحث است که به دانشجویان این گرایش آموزش داده می شود. به روز بودن و آگاهی از جدیدترین تکنیک ها و پیشرفت ها در زمینه کاری خود، تمرکز بالا داشتن، توجه به جزئیات داشتن، مهارت ارتباط برقرار کردن با بیمار و انتقال راهنمایی های مناسب و کارآمد به او، قدرت تشخیص و ارزیابی لازم، مهارت استفاده کردن از کامپیوتر در حیطه فعالیتی خود، توجه به مسائل بهداشتی  و روحیه همکاری داشتن با دیگر بخش هایی که با آنها ارتباط دارند از مهم ترین مهارت ها و ویژگی هایی هستند که یک چشم پزشک باید داشته باشد. انجام معاینات مربوط به چشم، دادن آرامش به بیماران در قبل و بعد از عمل، انجام جراحی هایی نظیر جراحی پلک، جراحی اربیت، جراحی سیستم اشکی، جراحی استرابیسم، اعمال جراحی های داخل چشمی از جمله فعالیت های چشم پزشکان است. چشم پزشک در تعامل با دیگر پزشکان است زیرا برخی آسیب ها و یا اختلالات چشمی ناشی از بیماری های می توانند باشند به عنوان مثال فشار خون بالا می تواند بر روی چشم تأثیر داشته باشد که چشم پزشک باید فرد بیمار را به سمت دکتر مربوطه راهنمایی کند.

بازارکار ودرآمد رشته بینایی سنجی

همان طور که در بالا ذکر کردیم از مهم ترین و حساس ترین عضوها در بدن چشم ها هستند و افراد همه تلاش خود را برای مراقبت و سلامتی از چشم ها انجام می دهند و سعی می کنند یک آگاهی نسبت به کمترین موردی که چشم ها را تحت تأثیر قرار می دهد و یا به آنها آسیب می زنند کسب کنند و این خود یک بازار کار خوبی را برای این رشته ایجاد کرده و می کند. دانش آموختگان رشته بینایی سنجی بیشتر در بیمارستان ها و کلینیک ها مشغول به خدمت رسانی هستند البته در صورت علاقه می توانند در زمینه آموزش و تحقیقاتی در دانشگاه ها و یا مؤسسات فعالیت داشته باشند. نکته قابل ذکر در مورد این رشته را باید تمایل بیشتر فعالان این حوزه، برای فعالیت داشتن به طور مستقل را باید بیان کنیم که بیشتر این دانش آموختگان مطب های شخصی داشته و یا در مطب ها و یا درمانگاه های خصوصی فعالیت دارند. در مورد حقوق دریافتی این دانش آموختگان نمی توانیم به طور قطعی اظهارنظر کنیم زیرا فاکتورهایی هم چون تخصص، مهارت، تجربه، میزان تحصیلات، حوزه فعالیتی از نظر دولتی، خصوصی و یا مستق بودن و هم چنین میزان ساعت کاری افراد در بخش های فعالیتی خود از مواردی هستند که بر روی حقوق دریافتی تأثیر گذار هستند. اما باید به این اشاره کنیم که هر فعالی در رابطه با چشم خدمت رسانی می کند می تواند حقوق خوبی داشته باشد و جراحان چشم پزشکی جزو جراحانی هستند که حقوق های بسیار بالایی دارند.

 

ارسال نظر