بررسی شغل صدابردار

نوشته شده توسط

الو استخدام

بررسی شغل صدابردار

شغل صدابردار از جمله مشاغل مهمی است که در تهیه فیلم های سینمایی، سریال های تلویزیونی و... مورد استفاده قرار می گیرد. صدابردار از اهمیت بسیار بالایی در حوزه صدا و سیما برخوردار است. یک صدابردار در زمان تهیه و پخش برنامه ها از کلیه تجهیزات و هم‌چنین سیستم های صدابرداری را کنترل می نماید. یک صدابردار در زمان ضبط صدا باید دقت بسیار بالایی داشته باشد و بتواند در انجام کار تمرکز بیشتری داشته باشد. در ادامه به بررسی این شغل می پردازیم.

معرفی شغل صدابردار

با به وجود آوردن سیستم های صوتی و تصویری، برای داشتن صدایی بهتر و رساتر نیاز به فردی است تا بتواند این کار را انجام دهد. صدابردار با استفاده از توانایی هایی که دارد، می‌تواند صدایی با کیفیت ایجاد نماید. در نظر مردم صدابردار به شخصی گفته می شود که مسئولیت پخش صدا را دارد و یک فرد معمولی است و نیاز به تخصص خاصی نیز ندارد. در ضمن این مشکل همیشه پیش می آید که در زمان پخش موسیقی یا  فیلم برداری هیچ وقت از صدابردار موسیقی سوالی نمی شود.

شغل صدابردار کاملا یک حرفه سختی است که برای انجام دادن آن نیاز به دانستن تکنیک و علم صدابرداری است. این علم شامل مواردی از جمله آشنایی نسبی با کامپیوتر، بررسی عیب یابی، تسلط کامل به زبان انگلیسی و دانستن کار با سیستم های حرفه ای صوتی و تصویری است. بیشتر احساسات و عواطف فرد از طریق بیان و نوع صدایش پخش می شود، به گونه ای که بیشتر نوازندگان در هنگام نواختن موسیقی، چشمان خود را می بندند و سعی می کنند با چشمان بسته احساس خود را با تولید صدای بهتر انتقال دهند.

مهارت‌های لازم برای شغل صدابردار

شغل صدابردار یک شغل بسیار حساسی است و دلیلش آن است که اغلب احساسات انسان از طریق صدا انتقال می یابد و فردی که وارد این حرفه می گردد باید از تمرکز و دقت بالایی در زمینه شغلی خود برخوردار باشد. صدابردار باید به تمام نت های صدا مسلط باشد و کاملا از طریق گوش خود تمام این مباحث را پیگیری نماید. در عین حال باید توانایی میکروفون گذاری را نیز داشته باشد و این را نیز تشخیص دهد که فرکانس های مختلف صدا کجاست و در چه زمانی باید استفاده شود. صدابردار باید در زمان صداگذاری قدرت تشخیص نوع صدا را داشته باشد و بتواند بیننده را در فضای اصلی فیلم نگه دارد. این نکته را نیز باید مد نظر داشت که صدابرداری در دو حوزه موسیقی و فیلم از یکدیگر کاملا جدا هستند و هیچ ربطی به یکدیگر ندارند.

مشکلات کاری صدابردار

یک صدابردار در زمینه پیشرفت شغلی دارای یک سری مشکلاتی است که موجب می گردد که صدابرداران در زمینه شغلی خود دارای محدودیت هایی می شوند از جمله: کشور ایران به لحاظ تجهیزات مربوط به صدابرداری دارای مشکل است و از این لحاظ دچار کمبودهایی است که همین عامل موجب می شود که در تولید فیلم و برنامه های مختلف نمی‌توان از طریق جدیدترین روش ها صداگذاری را انجام داد و در نهایت نمی‌توان محصولات با ارزشی ایجاد کرد. این نکته را نیز باید مد نظر قرار داد که عوامل مختلفی در پیشرفت کاری یک صدابردار تاثیر گذار است و آن آموزش در زمینه های آموزش علم تصویربرداری است و در عین حال صدابرداران که با هیچ کمبودی از لحاظ آموزش در کشور ایران مواجه نیستند.

وظایف شغلی صدابردار

شغل صدابردار مسئولیت ضبط صدا و بررسی صدا برای اغلب فیلم های تلویزیونی زنده و یا ضبط شده را دارد و برای این کار از تجهیزاتی از جمله میکروفون، نرم افزارهای کامپیوتری که مسئول ویرایش صدا هستند و باعث تولید یک صدای واضح و بسیار با کیفیت می شوند، استفاده می نماید. اگر یک صدابردار مسئول ضبط صدا در سر صحنه باشد باید ضبط صدا و نگهداری بوم صدا را انجام دهد و در این مواقع از یک دستیار برای بهتر پیش بردن کار خود استفاده می کند. وظایف یک صدابردار به صورت خلاصه شامل این موارد است:

  • ضبط صدا بر روی صحنه
  • فعالیت های مربوط به ضبط صدا و انجام کارهای ویرایش مربوط به صدا
  • مسئول ضبط صدا و نصب میکروفون های ثابت بر روی صحنه
  • نظارت کامل بر کیفیت صدا
  • ضبط صدا به صورت دیجیتال
  • قرار دادن پس زمینه های صدا و موزیک به برنامه های زنده
  • مسئولیت صداگذاری و تدوین دیالوگ ها و هنرمندان فولی
  • توانایی ترکیب نمودن صداها با موسیقی های پس زمینه
  • ویرایش و اصلاح صداهای اضافی موجود بر فیلم

ساعات کاری یک صدابردار

صدابرداری از جمله مشاغلی است که ساعات کاری متغیری دارد و بسته به مدت زمان فیلم برداری و یا هر پروژه دیگری دارد و می‌تواند از تمام وقت تا پاره وقت باشد. گاهی به صورت صبح زود و یا گاهی نیز تا نیمه شب می‌تواند ادامه داشته باشد. محل کار یک صدابردار نیز می‌تواند در استودیوها و یا در فضاهای باز مانند سر فیلم برداری مشغول به فعالیت باشد. از دیگر سختی های کاری یک صدابردار این است که باید بتواند در شرایط مختلف آب و هوایی مسئولیت خود را انجام دهد.

برخی از ابزارهای مورد نیاز صدابرداری

انواع میکروفن هایی که برای صدابرداری می‌تواند کاربرد داشته باشد شامل: میکروفون ریبون که جزو اولین میکروفون های کاربردی هستند که وارد حرفه صدابرداری شده اند. میکروفون تفنگی که در کشور به نام گان معروف است و از جمله معمولی ترین میکروفن های حرفه ای هستند که در اندازه های مختلفی وجود دارند. میکروفن داینامیک یک نوع دیگری از میکروفن است که سیگنال صدا از طریق یک هادی در بین یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود. در اغلب این میکروفن ها یک دیافراگم بسیار نازک در پاسخ به فشار هوا حرکت می نماید. نوع دیگری از میکروفن ها، میکروفن های یقه ای است که از نوع خازنی هستند و ازجمله پرکاربرد ترین میکروفن هایی است که مورد استفاده قرار می گیرد و اغلب در مصاحبه های تلویزیونی و سایر برنامه های تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرد. میکروفن های خبرنگاری نیز برای ضبط صدا در فاصله بسیار نزدیک مورد استفاده قرار می گیرد و این نوع از میکروفن ها دارای بدنه ای باریک و کشیده هستند.

از دیگر ابزاری که یک صدابردار برای انجام فعالیت خود نیاز دارد، بوم است که به شکل تلسکوپی و حداکثر دارای ارتفاع سه متر است. اغلب از جنس آلومینیوم است که سنگین تر هستند ولی نوع سبک آن از جنس فیبر کربن است. پوشش های میکروفن هم در مواقعی که در فضای باز صدابرداری انجام می شود مورد نیاز است و ساده ترین نوع پوشش میکروفن اسفنجی است. از پوشش های خزدار نیز در بازار موجود است که دارای کاربرد بسیاری است و در بارندگی ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. هدفون نیز برای نظارت بیشتر صدابردار ضروری است و باید برای کنترل وضعیت ضبط صدا از هدفون استفاده نمود. ضبط کننده صدا نیز از دیگر وسایل کاربردی برای ضبط صدا است که با پیشرفت تکنولوژی در حال رشد و توسعه است و برای افزایش کیفیت صدا از چندین کانال صدا و کد گذاری برای این دستگاه استفاده شد. میکسر هر چند از نامش پیداست برای ترکیب صدا استفاده نمی شود و کاربردی که دارد برای شکل دهی به صدا و ایجاد فضای مورد نظر در صدا است.

آینده شغلی صدابردار

صدابرداران بعد از فارغ التحصیلی در صدا و سیما یا در بعضی از استودیوهای صدا و سیما استخدام می شوند و برخی نیز به صورت مستقل با تلویزیون و رادیو و یا در شرکت های تولید فیلم مشغول به فعالیت هستند. قرار دادهایی که شغل صدابردار با این ارگان ها می بندد می‌تواند از یک روز تا چندین ماه به طول بیانجامد. مهم‌ترین عاملی که در موفقیت یک صدابردار تاثیر گذار است آشنایی با آخرین تکنولوژی های کار صدابرداری است وافرادی که دارای تجربه بیشتری در این زمینه هستند می‌توانند از موقعیت شغلی بهتری برخوردار شوند. این شغل در سایر کشورهای جهان مانند آمریکا نیز از رشد متوسطی برخوردار است و در حدود 10 درصد می باشد در صورتی که سایر مشاغل از رشد بالای 14 درصد برخوردار می باشند.

وضعیت درآمد شغل صدابردار در ایران و جهان

یک صدابردار با توجه به محدودیت هایی که در کشور وجود دارد و هم‌چنین شرایط مالی و اقتصادی شرکت ها می‌تواند متفاوت باشد. اگر یک صدابردار به صورت مستقل فعالیت نماید، شرایط بهتری می‌تواند داشته باشد و این میزان درآمد می‌تواند در اثر فعالیت های بیشتر افزایش داشته باشد. در کشورهای دیگر نیز یک صدابردار می‌تواند در آمد متغیری داشته باشد. به عنوان مثال در کشور آمریکا میزان درآمد سالیانه یک صدابردار از 47080 دلار در سال 2010 و در سال 2013 در حدود 54000 دلار می باشد. در کشور انگلستان نیز متوسط درآمد در حدود 58500 دلار تا 117000 دلار می باشد.

شخصیت های مناسب شغل صدابرداری

در انتخاب شغل ویژگی‌های متفاوتی تأثیرگذار است که می‌توان به ویژگی‌های شخصیتی، خانوادگی، علایق و هم‌چنین مهارت‌های فردی اشاره کرد. ولی مهم‌ترین ویژگی تأثیرگذار ویژگی‌های شخصیتی است که نیاز به تجربه و زمان دارد. به صورت کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی در تمام مشاغل هستند که در شغل های خود موفق هستند. برمبنای تیپ های شخصیت شناسی MBTI، تیپ های شخصیتی ISTP,ENTP,INTP,ESFP در صدابرداری می‌توانند موفق شوند.

نتیجه گیری در مورد شغل صدابردار:

به هر حال شغل صدابردار از جمله مشاغلی است که نیاز به صبوری و تحمل شرایط سخت کاری دارد و باید بر مبنای آخرین تکنولوژی های روز صدابرداری فعالیت نماید و بتواند کیفیت صداهای ضبط شده را حفظ نماید. در صدا و سیما و سایر مراکز تلویزیونی و مراکز خبرنگاری می‌توان از صدابرداری برای افزایش کیفیت صدا و ارائه حس بهتر به بیننده و یا شنونده استفاده نمود. امیدواریم با تمام مطالبی که در این مقاله ارائه شد، بتوانید مسیر شغلی مناسبی را انتخاب نمایید.

ارسال نظر