بررسی شغل طراح لباس

نوشته شده توسط

الو استخدام

بررسی شغل طراح لباس

طراح لباس از جمله مشاغلی می باشد که همراه با پیشرفت در دنیای مد و تکنولوژی توانسته است جایگاه خوبی در اجتماع داشته باشد. صنعت مد و لباس به دلیل ناپایداری و شرایط متغیری که وجود دارد تا کنون توانسته است فرصت های کاری مختلفی را برای طراحان لباس فراهم کند، و در عین حال شرایط رقابتی و استرسی بالایی نیز دارد. در ادامه می خواهیم در مورد شرایط کاری شغل طراح لباس یسشتر صحبت کنیم با ما همراه باشید.

طراح لباس کیست؟

 طراح لباس همیشه در تلاش است تا بتواند لباسی را طراحی نماید که هم زیبا باشد و در عین حال از جذابیت خاصی نیز برخوردار باشد. طراح لباس باید این نکته را نیز مد نظر قرار دهد که هر مد لباس چه مخاطبینی دارد و هر لباس نیز در چه مکانی قرار است پوشیده شود. با در نظر گرفتن این موارد طراح می‌تواند ترکیبی از رنگ ها و الگوها را استفاده کند و طرح خود را ایجاد نماید. بر اساس اینکه لباس های روزانه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و در حیطه مدهای متداول و مرسوم می باشد که از طرفداران بیشتری برخوردار است. در مقابل لباس های شب که برای مراسم های مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرد نیز مخاطبین خاص خود را دارد. طراح لباس در مواقعی نیز باید برای فرد خاصی طرح بزند که بر اساس نوع مراسم و استایل فرد می تواند طرح متفاوت باشد.

انواع مد لباس

مدهای لباس حاصل ذوق و سلیقه طراحان لباس می باشد که توسط تولید کنندگان لباس ایجاد می شود و در سه دسته کلی قرار می گیرد که شامل:

 • تولید انحصاری: مد لباس تا سال 1950 میلادی فقط به صورت انحصاری صورت می گرفت و بر مبنای اندازه هایی بود که مشتری سفارش خود را به طراح لباس می داد. در کل هر لباس برای یک مشتری خاصی طراحی می شد. برای دوخت لباس مشتری ها در آن زمان نیز از پارچه های مخصوصی استفاده می شد که بسیار گران قیمت بودند و برای دوخت آن ها نیاز به دقت بسیار بالایی بود. به هر حال در آن زمان طراحی های لباس زمان بر بود و از عوامل بسیار تاثیرگذار در طراحی لباس در آن زمان، ظاهر و تناسب لباس بود.
 • تولید ماشینی: نوع دیگری از موقعیت های شغل طراح لباس، تولید به صورت ماشینی می باشد. در واقع لباس های ماشینی مرز بین طرح های سفارشی لباس و طرحی های انبوه است. این نوع از مدل های لباس برای افراد خاصی دوخته نشده اند ولی در دوخت این گونه از لباس ها دقت بسیار زیادی شده است. برای ضمانت این گونه از لباس ها تعداد محدودی سفارش انجام می شود پس از قیمت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند. در کل لباس های ماشینی در هر فصل به نام لباس های مد شناخته می شوند و توسط خانه های مد این لباس ها به نمایش گذاشته می شود. این نمایش ها در سال دو بار اجرا می شود و لباس هایی که در خانه مد و لباس عرضه می شود شامل مدهای بهار، تابستان، پاییز و زمستان و لباس های راحتی و لباس های شنا و لباس های عروس می باشد.
 • تولید انبوه: تا کنون صنعت طراحی و مد لباس بر فروش انبوه متکی بوده و تولید انبوه بیشتر مورد پسند است و می تواند نیازهای بیشتری از مشتریان را برآورده نماید. اسطوره های مد لباس برای هر فصلی یک سری روند هایی را تعریف می کنند که بر اساس این روندها لباس های ماشینی تولید می شود. در ضمن این افراد در زمان تولید و طراحی های فصلی لباس به صورت انبوه صبر می کنند تا از سبک مطرح شده در بازار بازخورد مثبتی را دریافت نمایند. بعد از آن شروع به ابتکار عمل می کنند و برای صرفه جویی در هزینه و هم چنین زمان از پارچه های ارزان تر و هم چنین تکنیک های بسیار راحت تر برای تولید لباس استفاده می نمایند که به آسانی توسط یک دستگاه امکان پذیر امی باشد. به همین علت است که لباس هایی که با روش تولید انبوه ساخته می شوند با قیمت ارزان تری فروخته می شوند.

مهارت لازم برای شغل طراح لباس

  هر فردی برای موفقیت در شغل طراح لباس باید یک سری توانمندی هایی را در این زمینه داشته باشد که شامل:

 •  توانایی طراحی لباس برای سایزهای مختلف بدن و افرادی که در اندام خود دارای نقص عضو هستند.
 • باید با تمام اجزای لباس آشنایی داشته باشد و بتواند برمبنای سایز هر فردی طراحی نماید.
 • باید تمام ترکیب رنگ و نوع پارچه ها را بشناسد و بر مبنای سلیقه مشتری و نوع پارچه طرح خود را اجرا کند.
 •  توانایی این را داشته باشد که طرح خود را بر روی مانکن به نمایش بگذارد. اجرای این کار در کاهش میزان خطا در طرح لباس کمک می نماید.
 •  طراح لباس علاوه بر دانش در زمینه طراحی باید دارای ذوق و سلیقه و هم چنین خلاقیت برای ایجاد ایده های جذاب باشد.
 • از قدرت تشخیص بازار نیز باید برخوردار باشد تا بتواند بر اساس نیاز بازار طرح خود را ارائه نماید.

عوامل موثر در موفقیت شغلی:

برای موفقیت در شغل طراح لباس نیاز به خلاقیت و استعدادهای هنری است. این دو عامل از مهم ترین عواملی هستند که فرد برای موفقیت در این موقعیت شغلی نیاز دارد تا بتواند در این زمینه مطرح شود. باید به این نکته نیز توجه داشت که در صنعت طراحی مد و لباس که همیشه تنوع در طرح و رنگ بسیار تاثیرگذار بوده است. افرادی که در این زمینه شغلی مشغول هستند باید با توجه به شرایط و نیاز بازار و هم چنین  نوع فعالیت بتوانند بهترین مد لباس را ارائه نمایند. در عین حال توانایی اجرا کردن ایده های خود را نیز داشته باشند. در کل شغل طراح لباس بخشی از هنر می باشد که به طراحی دوخت و تولید لباس افراد در سنین متفاوت و با فرهنگ های مختلف می پردازد. این حرفه شامل انتخاب طرح و هم چنین ایده پردازی و در نهایت دوخت و عرضه لباس است. هنر طراحی لباس در دو قسمت خلاصه می شود که شامل دوخت سفارشی و پوشاک آماده می باشد که هر یک از این موارد نیازهای خاص خود را می طلبد.

 جایگاه دوخت سفارشی در طراحی لباس

دوخت های سفارشی در طراحی های لباس بسیار با اهمیت هستند زیرا که در صنعت مد، شامل مد لاکچری ها نیز می شود، افرادی که علاقه دارند لباس های خاص و متفاوت بپوشند و همیشه خاص باشند. به همین دلیل است که طراحان لباس باید نسبت به این افراد توجه زیادی داشته باشند. از جمله افرادی که در این حوزه دنبال طراحی های خاصی هستند می توان به سلبریتی های دنیای موسیقی و ورزش اشاره کرد که مخاطبین خاص برای دوخت های سفارشی هستند. زیرا نوع پوشش در این افراد بیانگر حرفه و پرستیژ در این افراد است. در طول سال جشنواره های بسیار زیادی در این زمینه برگزار می شود که ایده های بسیار خوبی برای طراحان لباس فراهم می نماید.

جایگاه پوشاک آماده در طراحی لباس

از دیگر فعالیت های طراحان لباس در تولید لباس های عمده می باشد. تولید کنندگان لباس با ارائه طرحی از لباس به خانه های مد، به تولید لباس می پردازند. سایزهای لباس را تولیدکنندگان به طراح ها ارائه می دهند تا بر مبنای گروه سنی طراحی لباس انجام شود. در ضمن در زمینه پوشاک آماده دو بخش کلی وجود دارد و آن مجموعه طراح و مجموعه تولید انبوه است.

فرآیندهای طراحی لباس

طراحی لباس از یک سری فرآیندهایی تشکیل شده اند که شامل:

 1. مهارت در طراحی: اغلب طراحان لباس از قدرت طراحی بسیار خوبی بر روی کاغذ برخوردار هستند و دارای مهارت بسیار زیادی در هنگام کار با نرم افزارهای طراحی هستند. پس برای ورود به این عرصه هنری باید بر روی مهارت و یادگیری طراحی به خوبی کار کنید.
 2. مهارت خلاقیت: از دیگر مهارت هایی که یک طراح لباس باید داشته باشد ایده پردازی به صورت خلاقانه می باشد و لازمه داشتن ذهنی خلاق نیز قرار گرفتن در یک محیط بسیار شاد و پر از انرژی مثبت است تا بتوان ایده های نو و هم چنین تکنیک های خلاقانه ای را ارائه نمود.
 3. تشخیص بازار: بهترین طراحان لباس برای ایجاد طرح های خلاق نیاز به شناخت نیاز مخاطبین خود دارند و هیچ طراحی نیز بدون شناخت بازار و نیازهای مد روز مخاطبین امکان پذیر نمی باشد. پس باید برای پیشرفت در این حوزه حتما شناخت کافی در صنعت مد و لباس و هم چنین بازار مد و لباس داشت.
 4. شناخت جنس پارچه: یک طراح عالی باید شناخت بسیار خوبی در زمینه پارچه داشته باشد و بهترین طرح ها و طراحی ها را بر روی بهترین پارچه ها اعمال نماید. این نکته را باید مد نظر قرار داد که نوع پارچه و طرح پارچه دو جزء جداناپذیر هستند. جنس پارچه نیز بر مبنای نیازهای مکانی و زمانی مصرف کننده در نظر گرفته می شود.
 5. فرآیند چاپ: نوع چاپ بر روی پارچه نیز می تواند نقش بسیار مهمی در جذب یک مشتری داشته باشد. در ضمن فرآیند چاپ تا حد بسیار زیادی می تواند در طراحی و تکنیک های به کار رفته توسط طراح داشته باشد. پس در کل طرح های انتخابی برای چاپ باید به خوبی انتخاب شود و همه این عوامل بر عهده یک طراح لباس می باشد.

مطالب پایانی:

با توجه به مطالبی که در این مقاله ارائه شد متوجه شدیم که برای شغل طراح لباس دو عامل خلاقیت و نوآوری بسیار با اهمیت هستند و در طراحی لباس همیشه لازم می باشد که فرد از یک سری ابزارهای تجسمی استفاده نماید تا بتواند طرح بسیار خوبی را ارائه نماید. در ضمن طراح لباس با استفاده از شناخت خوب محیط اطراف و اجسام مختلف بتواند طرح یک لباس را ایجاد نماید. پس طراحی لباس نیاز به شناخت در زمینه جامعه و هم چنین روانشناسی رنگ ها دارد. در کل برای موفقیت در این شغل نیاز به ذوق هنری و خلاقیت است.

ارسال نظر