بررسی شغل طراح طلا و جواهر

نوشته شده توسط

الو استخدام

بررسی شغل طراح طلا و جواهر

طراح و تولیدکننده طلا و جواهرات به شخصی گفته می‌شود که در طراحی هرگونه جواهر و زیورآلاتی دارای خلاقیت است و می‌تواند به برشکاری فلزات و هم‌چنین تولید مدل های متفاوت طلا بپردازد. فردی که در شغل طراح طلا و جواهر مشغول به فعالیت می‌گردد باید دارای خلاقیت ذهنی و به هنر علاقه داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه شغلی به ادامه مطالبی که در این مقاله ارائه می‌شود توجه کنید.

طراح طلا و جواهر کیست؟

 شغل طراح طلا و جواهر شغل پرزرق و برقی به نظر می رسد که اگر در این زمینه شغلی دارای استعداد و خلاقیت باشید می‌توانید به درآمد خوبی برسید. از جمله مشاغل ارزشمندی است که فرد می‌تواند با استفاده از ذوق و استعداد و علاقه شخصی که دارد در این صنعت از پیشرفت بالایی برخوردار شود. برای به دست آوردن این شغل باید مهارت طراحی زیورآلات را به دست آورد و بتوان مدل های متفاوت و جذابی را در جواهرات ایجاد کرد. با یادگیری در این زمینه می‌توانید برای خود شغل راه اندازی کنید و حتی می‌توانید با تولیدکنندگان جواهر و زیورآلات همکاری داشته باشید و پیشرفت داشته باشید. طراحی جواهر و زیورآلات را هم می‌توان به صورت آکادمیک فراگرفت و هم اینکه به صورت تجربی و فعالیت در این زمینه آموخت.

تحصیل در رشته طراحی و ساخت طلا و جواهرات

برای پیشرفت و ادامه کار در این شغل، می‌توان از طریق دانشگاه در رشته های مرتبط با این شغل تحصیل نمود. تولیدکنندگان جواهر می‌توانند در کنار فعالیت خود به صورت آکادمیک نیز در این زمینه شغلی فعالیت داشته باشند. در ضمن تولیدکنندگان می‌توانند با داشتن مدرک دانشگاهی به افراد علاقه مند در این زمینه شغل آموزش دهند. اغلب علاقه‌مندان به این زمینه شغلی نیز ترجیح می‌دهند به جای استفاده از تحصیلات آکادمیک به صورت تجربی از افرادی که در این زمینه فعال هستند، مراجعه کنند و آموزش ببینند. این نوع از آموزش به‌مراتب دارای مدت‌زمان کوتاه‌تری می باشد و می‌توان سریع‌تر در این حرفه پیشرفت نمود وارد بازار کار شد. در ایران در گروه هنر و معماری این رشته تحصیلی به تصویب رسیده و مجموع واحدهایی که برای گرفتن مدرک تحصیلی این رشته تحصیلی لازم است، در این گروه به تصویب رسیده است. این رشته در کشورهای دیگر نیز در بهترین دانشگاه‌ها از جمله موسسه فناوری راچستر در نیویورک و مدرسه طراحی در ایتالیا و هم‌چنین دانشگاه بیرمنگام در انگلستان تدریس می‌شود و از جمله بهترین دانشکده ها در زمینه شغل طراح طلا و جواهرات حساب می شود.

مهارت های لازم برای موفقیت در شغل

فردی که وارد این حرفه کاری می‌شود به صورت معمول از طریق شناخت قطعات و ابزار و انواع سنگ های قیمتی و اتصال آن ها به یکدیگر در شکل های متفاوت آغاز می نماید. بعد از این مرحله برای کسب موفقیت های بیشتر ضروری است مهارت های سخت تری را آموزش ببیند که این مهارت ها شامل ریخته گری فلزات قیمتی، قالب سازی و تراش سنگ ها می باشد. زمانی که شما این مهارت ها را آموزش می بینید می‌توانید بر روی سبک شخصی خودتان تمرکز داشته باشید و طرح هایی که با خلاقیت و استعداد خود طراحی می کنید را وارد بازار نمایید. برای موفقیت در این کار نیز باید انواع سنگ ها و خواصی که دارند را بشناسید و بر مبنای همین ویژگی ها طرح های خود را بر روی سنگ ها پیاده نمایید. برای وارد شدن در این زمینه شغلی نیاز به تحصیلات آکادمیک وجود ندارد ولی برای طراحی نیاز به دانستن نرم افزارهایی مانند اتوکد است که بتوان ایده های خود را به طراحی های زیبا بر روی جواهرات ایجاد نمایید.

مراحل ایجاد طرح های مختلف طلا و جواهرات

زمانی که یک طراح می خواهد ایده خود را تبدیل به طرحی بر روی جواهر نماید باید یک سری مراحل را طی نماید تا نبدیل به محصول نهایی گردد. بسته به موقعیت های متفاوت مرحله طراحی می‌تواند تا حدود یک هفته طول بکشد و برای ساخت جواهر نیاز به دو هفته زمان می باشد. یک طراح ابتدا طرح خود را بروی یک کاغذ می آورد و بعد از این مرحله سعی می نماید که توسط نرم افزارهای کامپیوتری ایده خود را تبدیل به یک مدل نماید و از طرح خود یک تصویر سه بعدی می سازد. بعد از اینکه مدل و طرح ایجاد می گردد لازم است با استفاده از ابزار و لوازمی از جمله نورد، کولیس، سوهانچه، انواع قلم های مخراجکاری، میله نمره و قالب خوشه شروع به ایجاد طرح بر روی جواهر نماید. در واقع بعد از تولید طرح کار فرد شروع می‌شود و بهتر است برای تکمیل اطلاعات خود و حرفه ای شدن در این زمینه شغل در یک طلا فروشی مشغول به فعالیت شوید. چرا که با فعالیت کردن در یک طلا فروشی در هر سمتی می‌تواند به شما کمک زیادی نماید تا در این شغل حرفه ای تر شوید.

طراحی طلا و جواهر در جهان

برای اینکه این حرفه در جهان دارای پیشرفت باشد لازمه یک بررسی تخصصی در تمام حوزه های این هنر است و این بررسی از طراحی شروع می‌شود و تا قالب سازی و تولید جواهر همگی نیاز به آموزش و استفاده از تکنولوژی دارد. جواهر سازی در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایتالیا، آلمان و فرانسه و آمریکا از جمله مشاغل بسیار ارزشمند است. در برخی از کشورها نیز این حرفه به صورت یک رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و یا اینکه زیر مجموعه صنعت مد محسوب می‌شود. در برخی از کشورها به صورت تخصصی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند که معروف‌ترین مرکز در کشور ایتالیا می باشد که آکادمی داموس و نابای از بهترین های این مراکز هستند. ایتالیا از جمله بهترین کشورهای جهان در زمینه جواهرات است که شهر میلان به عنوان بهترین مرکز در اروپا توانسته است در صنعت طراحی طلا و جواهر از رشد بالایی برخوردار باشد.

مراحل کاری یک طراح طلا و جواهر

برای تولید یک جواهر مراحل بسیار زیادی طی می‌شود تا یک نمونه ناب و جذاب وارد بازار گردد. اساسی ترین مرحله داشتن ایده و ساخت قالب اصلی جواهر است. در زمان های قدیم ساخت ایده توسط هنرمند به شکل سنتی و توسط ابزار دستی انجام می شد و بر روی یک موم قالب سازی انجام می شد و برای تولید انبوه وارد بازار کار می شد. ولی با پیشرفت تکنولوژی، ایجاد قالب های جواهر سازی با استفاده از نرم افزارهایی مانند راینو و ماتریکس انجام می‌شود. مراحل کار بدین صورت است که بعد از تائید ایده، طرح توسط متخصصین به شکل سه بعدی طراحی می‌شود و در نهایت این مدل توسط دستگاه های بسیار پیشرفته ساخته می‌شود و به عنوان یک قالب برای تولید استفاده می گردد. نرم افزار های طراحی جواهرات باعث افزایش سرعت و دقت در کار، کاهش میزان خطا و امکان کنترل وزن نمونه تولیدی را فراهم می سازد در ضمن امکان ایجاد قالب با طرح های سخت را نیز فراهم می نماید. در کل باعث افزایش کیفیت و کمیت در کار می گردد و افراد می‌توانند با سرعت بیشتری طرح های خود را وارد بازار نمایند.

مراحل موفقیت در شغل طراح طلا و جواهر

فردی که وارد این حرفه کاری می گردد برای موفقیت در این حرفه لازم است همیشه یک نمونه کاری به عنوان رزومه همراه خود داشته باشد. بعد از طراحی طلا با استفاده از نرم افزارهای مخصوص می‌توانید قطعه تکمیلی را به نمونه کاری خود اضافه نمایید. مهارت های خود را با تمرین از طریق نرم افزارهای کامپیوتری افزایش دهید. چرا که افزایش میزان مهارت در این زمینه می‌توانید فرصت های شغلی بهتری کسب نمایید. در ضمن علاوه بر جنبه های خلاقانه و فنی مورد نیاز در این رشته می‌توانید در دوره های طراحی جواهر در آموزشگاه های مختلف شرکت نمایید و از طریق کسب اطلاعات فنی و مهارت های لازم مرتبط با این رشته می‌توانید وارد بازار کسب و کار طراحی جواهر شوید و در این رشته بسیار موفق شوید و به کسب درآمد بپردازید. در عین حال می‌توانید از طریق ارائه طرح های برتر با بیشتر مشتریان ارتباط برقرار نمایید و بدین صورت فرصت های کاری بسیار عالی به دست بیاورید. از این راه می‌توانید درآمد بیشتری برای خود به دست بیاورید. در عین حال با طرح های سفارشی بیشتر از ایده های بهتری می‌توانید برای ایجاد مدل استفاده کنید.

راه های کسب ایده برای  شغل طراح طلا و جواهر

 زمینه کاری شغل طراح طلا و جواهر بسیار گسترده است و با الگو گرفتن از زمینه های متفاوت مانند طبیعت، حیوانات و گرایش های مذهبی، آداب و رسوم اقوام مختلف و یا سبک های هنری مختلف می‌توانید ایده ایجاد کنید. در واقع یک طراح جواهر از دو طریق می‌تواند ایده ایجاد کند یا از طریق طراحی و یا دیزاین و یا اینکه از طریق طراحی مجدد ایده ایجاد نماید. در نوع اول بعد از بررسی ایده محصول تولید می‌شود اما در نوع دوم ایده روش فرق می کند. با تولید یک ایده در بازار ممکن است با بازخوردهای مثبت روبرو شود و نیاز به تولید همان ایده باشد. گاهی نیز احتمال دارد با بازخوردهای منفی روبرو شود که نیاز به اصلاح در ایده اولیه است.

نتیجه:

مطالبی که در این مقاله ارائه شد بیانگر این است که شغل طراح طلا و جواهر از جایگاه اجتماعی بسیار خوبی برخوردار است و اگر قدرت خلاقیت و ایده پردازی داشته باشد در این حرفه به سرعت موفق می‌شود. به هر حال برای موفقیت در این شغل نیاز به گذراندن دوره های آموزشی و کار با نرم افزارهای مربوط به طراحی های طلا و جواهر است. به هر حال امیدوارم با ارائه مطالبی که در این مقاله بیان شده، در انتخاب مسیر شغلی شما موثر باشد.

ارسال نظر