بررسی شغل کارشناس بازرسی

نوشته شده توسط

الو استخدام

بررسی شغل کارشناس بازرسی

یکی دیگر از موقعیت های شغلی بیشتر مکان های اداری و سازمان های دولتی و خصوصی شغل کارشناس بازرسی است. این شغل شامل یک سری پست های سازمانی است که افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت می شوند، تحت نظارت مافوق خود به امر بازرسی می پردازند که این زمینه بازرسی می تواند در زمینه های اداری و مالی باشد. به هرحال برای آشنایی بیشتر در این زمینه شغلی با ما همراه باشید.

کارشناس بازرسی کیست؟

یک سری افراد متخصص هستند که بعد از ثبت شرکت برای بازرسی فعالیت های مدیران شرکت و هم چنین اطلاع از شرایط کاری آن ها به بررسی فعالیت های کاری آن ها می پردازد. اغلب از طرف مجمع عمومی انتخاب می شوند مدت فعالیت کاری آن ها نیز به مدت یک سال است. ضرورت وجود بازرسین برای یک شرکت بسیار مهم است. بر اساس قانون کارشناس بازرسی در شرکت های که دارای سهام خاص هستند می توانند از اعضای یک شرکت باشند ولی در شرکت هایی که دارای سهام عام هستند می توان از افراد خارج از شرکت انتخاب نمود. منتها یک شرطی که دارد این است که افرادی که از خارج از شرکت انتخاب می شوند را باید براساس قانون نام آن ها را در فهرستی رسمی بازرسان شرکت که از سمت وزارت اقتصاد تهیه می شود حتما قید نمود. بر مبنای قوانین کشور نظارت دولت را در شرکت های سهامی عام توسط کارشناس بازرس ایجاد می کنند ولی این اجبار وجود دارد که در ابتدا باید توسط مجمع عمومی موسسین و در آینده نیز از طرف مجمع عمومی عادی انتخاب گردند. هم چنین این نکته را باید مد نظر قرار داد که مجمع عمومی برای اجرای قوانین بهتر از یک یا چند بازرس علی البدل نیز انتخاب می نماید تا در صورت معذوریت و یا فوت و یا در صورت بروز هر گونه مشکلی برای بازرس اصلی جایگزین مناسبی برای بازرس اصلی وجود داشته باشد تا بتواند مسئولیت های کاری وی را برطرف نماید. مجمع عمومی عادی همان گونه که بازرسین را انتخاب می نمایند توانایی عزل نمودن آنها را نیز دارند و در این وضعیت نیز آنها را انتخاب نماید و انتخاب مجدد بازرسین بلامانع است.

شرایط احراز شغل

هر فردی که قرار است در این موقعیت شغلی مشغول به فعالیت شود نیاز به یک سری شرایط تحصیلی دارد که می توان این موراد را بیان نمود:

 • تحصیلات مرتبط: دارا بودن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد و یا مدرک دکترا و یا معادل در یکی از رشته های تحصیلی مدیریت گرایش های مدیریت دولتی و یا سایر گرایش ها، مدیریت گرایش های اجرایی، مدیریت سیستم های مالی، مدیریت بازاریابی بین المللی، مدیریت صنعتی، مدیریت و برنامه ریزی آموزشی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت سیستم و بهره وری، مدیریت مالی، مدیریت استراتژیکف اقتصاد و علوم اقتصادی، اقتصاد اسلامی، اقتصاد و برنامه ریزی سیستم اقتصادی، علوم اسلامی، معارف اسلامی، مدیریت نظارت و بازرسی، حقوق بین المللی، حقوق خصوصی، حسابداری، برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها، مدیریت سیستم و بهره وری و هم چنین مدیریت سیستم ها می باشد.
 • داشتن مهارت: هر فردی نیاز دارد در زمینه های مختلف مانند تجزیه و تحلیل مسائل توانایی داشته باشد. هم چنین اطلاعات کامپیوتری بالایی در این زمینه داشته باشد و تسلط بالایی در زمینه مهارت های هفت گانه ICDL داشته باشد.
 • شرکت در دوره های آموزشی: از دیگر شرایط لازم برای بدست آوردن شغل کارشناس بازرسی نیاز به گذراندن  دوره های آموزشی قوانین و مقررات بازرسی کشور، نظام رسیدگی به تخلفات اداری و هم چنین قوانین و مقررات مالی و محاسباتی است تا بتواند از مسئولیت های مربوط به کار خود برآید.

وظایف کارشناس بازرسی چیست؟

کارشناس بازرسی در هر ارگان و یا سازمانی دارای وظایف مشترکی است که از جمله وظایفی که دارد می توان به این موارد اشاره نمود:

 1. انجام دادن ماموریت های در سایر شهرها برای نظارت دقیق تر برای انجام کارها به صورت صحیح و هم چنین برای حسن اجرای امور اداری و مالی. مشاهده نقص های کاری و ارائه راهکار برای برطرف نمودن این گونه از مشکلات با استفاده از راهنمایی سازمان های مربوطه برای پیشرفت در کار.
 2. نظارت و بررسی اطلاعات جمع آوری شده و مطالعه در جهت برطرف نمودن مشکلات کاری.
 3. بررسی اولیه مشکلات و شکایاتی که به شرکت ارجاع داده می شود و انجام اقدامات لازم برای حل مشکلات.
 4. نظارت بر فعالیت های شرکت و هم چنین مطابقت دادن این فعالیت ها با خط مشی های شرکت
 5. نظارت و بررسی فعالیت های سایر بازرسین شرکت
 6. تشخیص تخلفات سایر بازرسین مسئول در شرکت و رسیدگی به آن ها
 7. تنطیم برنامه های مختلف بازرسی و نظارت بر درست انجام دادن ان ها
 8. انجام بازرسی های لازم برای اطمینان از اجرای سیاست و خط مشی های دولت و در عین حال اجرای برنامه های متفاوت و ایجاد هماهنگی ما بین کارهای اداری و یا مالی وزارتخانه ها و هم چنین سازمان های دولتی
 9. ارائه گزارش های لازم در این زمینه و تحویل گزارش ها به ما فوق مربوطه
 10.  شرکت در جلسات و کمیسیون های متفاوت

چه افرادی نمی توانند کارشناس بازرسی شوند؟

بر اساس یک ماده قانونی یک سری افراد نمی توانند در این موقعیت شغلی مشغول به فعالیت شوند. ماده قانونی 148 افراد زیر را از قرار گرفتن در این جایگاه شغلی ممنوع نموده است.

 • مدیران و مسئولین شرکت
 • اشخاص نام برده در ماده قانونی 111 قانون
 • نزدیکان و افرادی که نسبت سببی با مدیران و مدیر عاملین شرکت دارد که این نسبت می تواند از درجه سوم از طبقه اول و دوم
 • هر فردی که خودش و یا همسرش از جمله افرادی باشد که از خود شرکت حقوق دریافت می نمایند.

روش انتخاب بازرس در شرکت

بر اساس ماده قانونی کشور هر شرکت سهامی مجبور است برای نظارت درست فعالیت های شرکت، یک بازرس استخدام نماید. در ضمن هر شرکت سهامی این اختیار را نیز دارد که برای نظارت دقیق تر برای شرکت خود از چند بازرس استفاده نماید و زمانی این کار نتیجه خواهد داشت که کارهای شرکت از حجم نسبتا زیادی برخوردار باشد. در ضمن انتخاب یک یا چند بازرس علی البدل نیز بر اساس قانون برای شرکت مهم است تا در صورتی که بازرس اصلی قادر به انجام دادن فعالیت کاری خود نباشد بتوان از بازرسین علی البدل استفاده نمود. نکته دیگری که باید در انتخاب بازرسین مد نظر قرار داد این است که بازرسین نباید هیچ گونه سمت فامیلی با اعضای شرکت داشته باشند.

شرایط کاری بازرسین شرکت های تضامنی

شرایط کاری شغل کارشناس بازرسی در شرکت تضامنی بدین نحو است که کلیه اعضای شرکت می توانند در امور مربوط به شرکت دخالت داشته باشند. بر مبنای قانون تجارت در این شرکت ها استخدام و تعیین بازرس به هیچ وجه الزامی نمی باشد و هر یک از شریکان می توانند در امور شرکت بازرسی را انجام دهند و مشکلات مربوط به کار را مورد بررسی قرار دهند. در ضمن باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که چنانچه در این شرکت ها نیاز به استخدام کارشناس بازرس باشد از لحاظ قانونی هیچ گونه مشکلی ندارد. بعد از این که در این گونه از شرکت ها بازرس تعیین شد باید اسامی این افراد را به اطلاع ثبت شرکت ها رساند که اسم آن ها نیز ثبت و آگهی شود.

مسئولیت های کاری بازرس

قانونگذار دولت برای اینکه بازرسین در انجام وظایف شغلی خود تمام جوانب کاری خود را مد نظر قرار دهند از دو نوع مسئولیت برای بازرسین تعریف نموده اند که شامل:

 • مسئولیت مدنی: براساس این مسئولیت بازرس و یا بازرسین هر شرکت ملزم هستند که در مقابل شرکت و یا اشخاص ثالث نسبت به تخلفاتی که در انجام وظایف خود مرتکب می شوند بر طبق قانون عمومی مربوط به مسئولیت مدنی که در اختیار دارند مسئولیت جبران خسارات وارده به شرکت باشند. در ارتباط با این مسئولیت یک سری نکات را باید مد نظر قرار داد از جمله اینکه مسئولیت بازرس زمانی شکل می گیرد که اشتباه بازرس منجر به ضرر شرکت شود. در ضمن هر فردی از شرکت که ادعا نماید اشتباه بازرس منجر به خسارت به شرکت شده است باید آن اشتباه را با دلیل و مدرک اثبات نماید. در ضمن در صورتی که بازرس در انجام وظایف محوله خود کم کاری نماید مشمول این مسئولیت می شود و باید جبران نماید. در عین حال فردی که مدعی است خطا از سمت بازرس بوده است باید رابطه علت و معلولی را اثبات نماید. نکته دیگر این است که اگر بازرس و مسئولین شرکت موجب خسارت زدین به شرکت شده باشند باید خسارت را بین خود تقسیم نمایند.
 • مسئولیت کیفری: این مسئولیت شامل جرائم عام و خاص می گردد و منظور از جرائم عام، جرائمی است که هر فردی احتمال دارد آن را مرتکب شوند مانند جعل. ولی یک سری از جرائم هستند که مخصوص بازرس در شرکت های سهامی است و اگر بازرسین در شرکت های سهامی این جرائم را مرتکب شوند، محکوم به دو تا شش ماه حبس می شوند و یا اینکه باید جریمه نقدی آن را پرداخت نمایند که از بیست هزار ریال تا صد هزار ریال می باشد و یا اینکه محکوم به هر دو جریمه می شوند.

مطالب پایانی:

با توجه به مطالبی که در این مقاله بیان شد متوجه شدیم که در هر شرکت سهامی باید یک بازرس وجود داشته باشد تا بتواند مسئولیت بازرسی و نظارت بر فعالیت های هیات مدیره و سایر مدیران شرکت را داشته باشد و در عین حال بتواند در زمینه مشکلات مالی و اداری شرکت اظهار نظر نماید. پس تا اینجا با شرایط کاری شغل کارشناس بازرسی آشنا شدید و متوجه شدید که باید چه شرایط تحصیلی داشت تا در این موقعیت شغلی مشغول به فعالیت شد. امیدواریم مطالب این مقاله برای انتخاب مسیر آینده شغلی شما موثر بوده باشد.

 

ارسال نظر