بررسی شغل مشاور املاک

نوشته شده توسط

الو استخدام

بررسی شغل مشاور املاک

از جمله مشاغلی است که در دید مردم به عنوان یک شغل پر درآمد است و اغلب افراد تمایل دارند برای کسب درآمد بیشتر وارد این حرفه شوند. به هر حال می توان گفت که شغل مشاور املاک در دسته مشاغل پرسود قرار می گیرد و اغلب افرادی که وارد این حرفه می شوند به این دلیل است که می توانند از یک درآمد نامحدود برخوردار شوند. بسیاری از افراد تمایل دارند که یک بنگاه مشاور املاک راه اندازی کنند ولی اطلاعات چندانی در این باره ندارند. در این مقاله قرار است اطلاعات کاملی را در مورد این شغل ارائه نماییم، با ما همراه باشید.

مشاور املاک کیست؟

ذهنیتی که اغلب مردم از شغل مشاور املاک دارند کاملا شبیه یکدیگر است و معتقدند که این شغل از جمله مشاغلی است که می توان با حداقل میزان تلاش موفقیت های کاری بزرگی داشت و در نهایت بیشترین درآمد را نیز کسب نمود. از دیگر دیدگاه هایی که در مورد این حرفه وجود دارد این است که فرد در دفتر املاک پشت میز می نشیند و با استفاده از یک خط تلفن و یک میز و صندلی به کسب درآمد می پردازد و مشاوران تنها تلاشی که در این کار می کنند دریافت حق کمیسیون از دو طرف معامله ملک است. ولی این نکته را باید در نظر داشت که همان طور که حرفه ملک می تواند تا حد بسیار زیادی برای افراد درآمد زایی داشته باشد و به لحاظ درآمدی از جذابیت بالایی نیز برخوردار باشد ولی با خود دارای یک سری استرس ها و سختی هایی نیز است. این نکته را باید در نظر داشت که فردی می تواند در این حرفه موفق شود که توانایی خوب حرف زدن را داشته باشد و بتواند مشتری را قانع کند که معامله را ثبت کند.

ویژگی های شخصیتی مورد نیاز شغل مشاور املاک

مشاور املاک از جمله مشاغلی است که فرد باید توانایی خوب صحبت کردن را داشته باشد و بتواند مشتری و صاحب ملک را قانع کند تا معامله را ثبت نماید. اگر فرد نتواند این ویژگی را در خود تقویت نماید هر گز نمی تواند در این حرفه موفق شود. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که در روزهای اول کاری ممکن است فرد تا مدت زمانی نتواند کسب درآمد کند ولی با کسب تجربه و مهارت در این شغل می تواند درآمد عالی را بدست بیاورد. این شغل از درآمد ثابتی برخوردار نیست، پس هر گز نباید برای موفقیت در این کار ناامید شد و این احتمال نیز وجود دارد تا 6 ماه هیچ معامله ای را ثبت نکند ولی باید امید داشت که با بستن یک قرار داد خوب می تواند از پورسانت بسیار خوبی برخوردار شود و تا مدت ها دغدغه پول را نداشته باشد. پس مشاور باید از صبر و قدرت دید مثبت برخوردار باشد تا بتواند معامله را ثبت نماید.

شرح وظایف شغل مشاور املاک

از جمله وظایفی که می توان برای مشاورین املاک بیان نمود شامل این موارد است:

 • تهیه فهرستی از ملک های مناسب برای متقاضیان
 • مقایسه و بررسی ملک های مشابه برای ارائه مشاوره بهتر به مشتری
 • مشاوره با فروشنده برای تعیین قیمت ملک بر مبنای ارزش آن
 • بررسی جزئیات مربوط به ملک برای مشاوره دقیق تر به مشتری
 • قرار دادن ملک در سایت های خرید و فروش و اجاره املاک و مستغلات
 • صحبت نمودن با صاحبین ملک برای برطرف نمودن مشکلات احتمالی مربوط به خانه
 • هماهنگ کردن یک عکاس برای گرفتن عکس برای ارائه نمای بهتری از ملک
 • ارائه تبلیغات از طریق سایت های اینترنتی
 • برنامه ریزی کردن برای بازدید مشتریان از ملک
 • بررسی بازخورد خریدار و مذاکره کردن با وی
 • بررسی و ثبت مبلغ هایی که خریداران برای ملک ارائه می دهند
 • بررسی مبلغ پیشنهادی با فروشنده
 • صحبت نمودن و مذاکره بر سر مبالغ پیشنهادی
 • بررسی و مذاکره نمودن در مورد شرایط قرارداد
 • صحبت نمودن در مورد تعمیرات احتمالی ملک
 • تنظیم نمودن تاییدیه خریدار به فروشنده ملک

بررسی هزینه های مورد نیاز برای راه اندازی بنگاه املاک

به علت نوسان قیمت در بازار املاک و مستغلات نمی توان به صورت قطعی مشخص کرد که برای راه اندازی ملک تا چه میزان نیاز به سرمایه وجود دارد. ولی به صورت تقریبی می توان این هزینه ها را برای راه اندازی بنگاه بیان نمود:

 • هزینه عضویت در اتحادیه: در شهرهای مختلف و در کلان شهر ها این مبلغ می تواند متفاوت باشد، که هزینه چندانی نیست.
 • هزینه های اجاره و یا خرید ملک: پرداختن پول پیش و یا اجاره مکانی که بسته به موقعیت و اندازه ملک می تواند متغیر باشد.
 • هزینه های لوازم اداری: برای خرید لوازمی از جمله میز و صندلی و لوازم التحریر برای ارائه خدمات به مشتری
 • هزینه های مربوط به قبض: می تواند شامل شارژ اینترنت، برق و گاز و آب باشد.
 • هزینه های مربوط به تبلیغات و آگهی برای فروش و اجاره ملک
 • هزینه های مربوط به مالیات و عوارض دارایی
 • بیشترین هزینه مربوط به تلفن و هزینه های درج آگهی در سایت های اینترنتی برای فروش و اجاره ملک است.

اطلاعات مورد نیاز مشاور املاک

فردی که به عنوان مشاور املاک مشغول به فعالیت می شود باید از یک سری اطلاعات مربوط به ملک مطلع باشد که شامل: تغییرات قوانین مربوط به ملک، استفاده از آموزش های به روز در مورد فروش املاک و مستغلات، بررسی مشکلات مربوط به سایت و بروز رسانی اطلاعات مربوط به سایت، جوابگویی به درخواست های اینترنتی در مورد ملک، فعال بودن در فعالیت های گروهی، جوابگویی به تماس های از دست رفته، توجه به جذب مشتریان جدید، درج مطلب در وبلاگ های شخصی از جمله اطلاعات به روزی است که مشاور باید در جریان باشد.

سختی های کار مشاورین املاک چیست؟

برخلاف تصوری که مردم از راحت بودن شغل مشاور املاک دارند در عین حال دارای یک سری سختی هایی نیز است که می توان به این موارد اشاره نمود:

 1. غیر قابل پیش بینی بودن وضعیت بازار: بازار ملک نه برای خریدار و نه برای فروشنده وضعیت ثابتی ندارد و همیشه در حال تغییر است. عواملی که در تغییر نرخ قیمت ملک تاثیر گذار است شامل تغییرات نرخ بهره بانکی، تردید مشتریان و فروشندگانی که در مورد ملک دارند، تغییرات در زمان بندی اهدای وام از عوامل تغییرات وضعیت بازار است.
 2. فراوانی دفاتر املاک: مشاور املاک برای اینکه بتواند در این بازار پر از رقابت درآمد کسب کند باید توانایی های خود را در این حرفه افزایش دهد. هر چقدر دفاتر املاک بیشتر شود بدست آوردن مشتریان حقیقی برای خرید و یا اجاره ملک کاهش می یابد.
 3. ارتباط مستقیم حق کمیسیون با ارزش ملک: هر چقدر ملکی که مشاور بر روی آن کار می کند از ارزش قیمتی پایینی برخوردار باشد، حق کمیسیون کمتری به آن تعلق می گیرد.
 4. توقعات غیر واقعی فروشنده از ملک: زمانی که از ارزش گذاری برای ملک صحبت به میان می آید، اکثر فروشندگان از فروش ملک خود انتظارات بسیار عجیبی دارند. پس از جمله وظایفی که می توان برای مشاورین در نظر گرفت این است که به فروشنده اطلاعات کاملی را در این مورد بدهند تا بتوانند ملک وی را به فروش برسانند.
 5. کاهش آمار معاملات ناشی از وضعیت بازار: هر چقدر وضعیت بازار از اوضاع متغیری برخوردار باشد مشاورین املاک به لحاظ وضعیت درآمدی در شرایط سخت تری هستند و می تواند این شرایط برای آن ها استرس زا باشد.
 6. زمانی که مشاور املاک سرمایه گذار است: استرس کاری در زمانی که مشاور املاک خود نیز در ساخت و ساز و هم چنین خرید و فروش ملک سرمایه گذار است می تواند در نتایج حاصل از وضعیت بازار تاثیرگذار نیز باشد و مشاور را در شرایط بحرانی قرار دهد.
 7. مشکلات حقوقی مشتریان: کار خرید و فروش ملک یک تصمیم بسیار مهم است که اغلب مشتریان دوست دارند بدون هیچ گونه دغدغه ای این کار را انجام دهند و از لحاظ حقوقی مشکلی پیدا نکنند. پس از جمله دغدغه های اصلی کار مشاور این است که از طرفین معامله اطلاعات کاملی را بدست بیاورد. اغلب این مشکلات زمانی پیش می آید که مشاور در بازدید از ملک برای مشتری کوتاهی کند که این امر منجر به اقامه دعوی مشتری از مشاور می شود که اطلاعات نادرستی در این زمینه به وی داده است.
 8. خظر آسیب و جراحت های فیزیکی: از دیگر خطرات احتمالی که مشاور در زمان کار کردن ممکن است با آن روبرو شود احتمال تصادف در زمان مراجعه به محل ملک است و یا اینکه در محل ملک دچار سقوط از پله و یا در اثر افتادن مصالح دچار حادثه شود که سلامت مشاور را تهدید می نماید.
 9. بازدید ملک با افراد غریبه: از دیگر خطرات احتمالی که می تواند فرد را تهدید کند این است که با افراد کاملا غریبه برای بازدید ملک برود که ممکن است این افراد از جمله افراد متخلف بوده و در قالب مشتری مراجعه کرده باشند. پس بهتر است مشاورین ساعات روز را برای بازدید از ملک انتخاب کنند که از امنیت بالاتری نیز برخوردار باشد.

مطلب پایانی:

با ارائه مطالبی که در این مقاله بیان شد متوجه شدید که انتخاب شغل مشاور املاک بر خلاف اینکه می تواند از درآمد بالایی برخوردار باشد از شرایط ریسک بالاتری نیز برخوردار است. پس هر فردی که تمایل دارد وارد این حرفه کاری شود بهتر است از خطرات و ریسک های احتمالی آن مطلع باشد و یک سری اقدامات احتیاطی را برای محافظت از جان خود انجام دهند. به هر حال امیدواریم مطالب این مقاله برای تکمیل اطلاعات شما در مورد این حرفه موثر بوده باشد.

ارسال نظر