بررسی شغل کاشی‌کار

نوشته شده توسط

الو استخدام

بررسی شغل کاشی‌کار

کاشی کاری را می توان در دو زمینه کاربردی و هنری مورد بررسی قرار داد. کاشی کاری هنری بیشتر بر روی استفاده از کاشی های تزئینی برای ساختمان های تاریخی و هنری بحث می نماید که این روزها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و بخش کاربردی شغل کاشی‌کار در صنعت ساختمان است که برای کاشی کاری منازل و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به بررسی جوانب این کار می پردازیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

معرفی حرفه کاشی کاری

کاشی کاران در دو سبک کاری مشغول به فعالیت هستند، سبک هنری و سبک کاربردی. در سبک هنری که این روزها کاربرد چندانی ندارد و بیشتر در ساختمان های هنری کاربرد دارد. در زمینه کاربردی صنعت کاشی کاری که با ساختمان سازی در ارتباط است و می توان به کاشی و سرامیک کردن انواع ساختمان ها می پردازد. فرد کاشی کار در ساختمان ها با استفاده از کاشی سطح دیوارها و هم چنین کف اتاق را پوشش می دهد که این کار می تواند از کاشی نمودن فضای یک آشپزخانه در یک ساختمان و یا یک حمام و یا یک مغازه باشد. فرد کاشی کار باید بر اساس سلیقه مشتری و میزان هزینه ای که می خواهد انجام دهد، کاشی های مورد نظر را انتخاب نماید و براساس طرح درخواستی مشتری شروع به کاشی کاری نماید. برای شروع به کار باید ابزار ها و مصالح مورد نیاز را فراهم نماید و با این ابزارها کاشی ها را نصب نماید. در پایان کار نیز با استفاده از دوغاب کاشی ها را تثبیت نماید. از ابزاری که کاشی کار می توان برای کار خود استفاده نماید می توان به متر، پرگار،گونیا، شابلون، خط کش، دستگاه برش کاشی و .. اشاره نمود. فرد در این حرفه باید از دقت بالایی برخوردار باشد و در تعیین قیمت و مواد مورد نیاز از محاسبات دقیقی برخوردار بود. در ضمن باید توانایی جسمی خوبی داشته باشد و در زمان کار کردن نیز باید از لباس مخصوص استفاده نماید و قبل از اینکه وارد این حرفه شود باید در نزد فردی شاگردی کند تا بتواند تجربه لازم را بدست بیاورد. زمانی که کاشی کار با مشتری قرارداد می بندد باید به صورت تمام وقت کار کند، گاهی نیز کاشی کار ممکن است برای مدتی مشتری نداشته باشد.

مهارت های مورد نیاز برای شغل

یک کاشی کار برای اینکه در شغل خود موفق شود نیاز است که دارای مهارت های لازم برای موفقیت در این شغل باشد که شامل:

 • قابلیت کار عملی
 • مهارت در اجرا نمودن طرح های متفاوت در مکان های مختلف
 • توانایی کار کردن به صورت تیمی و گروهی
 • داشتن مهارت حساب و تخمین هزینه و مواد مورد نیاز کار
 • داشتن دقت و صبر در انجام کار
 • توانایی برقراری ارتباط با مشتریان
 • تسلط بر روی قوانین ایمنی و بهداشتی

وظایف شغل کاشی‌کار

از جمله وظایفی که می توان برای یک کاشی کار بیان نمود می توان به این موارد اشاره کرد:

 1. صحبت با مشتری و توضیح دادن شرایط کار و در نهایت بستن قرارداد کاری با وی بر حسب نوع کاشی و طرحی که نیاز دارد
 2. محاسبه و اندازه گیری محل مورد نظر برای محاسبه میزان کاشی مورد نیاز و موادی که برای کار نیاز است
 3. انتخاب طرح کاشی بر حسب سلیقه مشتری و میزان هزینه برآورد شده
 4. برش کاشی ها و هم چنین فرم دادن آن ها با استفاده از ابزارهای کار
 5. قرار دادن کاشی ها و هم چنین استفاده از مواد مناسب برای چسباندن و هم چنین پر نمودن فضای بین کاشی ها

در ضمن در برخی از موارد نیاز است که قبل از شروع به کار از کاشی های قبلی که نیاز به تعمیر دارند استفاده نماید. یک کاشی کار بیشتر با مواد ساختمانی از جمله سرامیک، شیشه و سفال و سنگ و گرانیت و یا مرمر سروکار دارد.

چگونه می توان یک کاشی کار شد؟

فردی که قرار است شغل کاشی‌کار را انتخاب نماید، باید برای مدتی در کنار یک استاد مشغول به فعالیت شود تا تمام قواعد کار را یاد بگیرد. در صورتی که ترجیح دهد کار را از طریق تحصیلی آموزش ببیند بهتر است بعد از سپری نمودن سال اول دبیرستان وارد رشته کاشی کاری در زیر مجموعه کار و دانش شود و از این طریق کاشی کاری را آموزش ببیند. در عین حال در برخی از آموزشگاه ها دوره های آموزشی کاشی کاری تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای نیز برگزار می شود که هر فردی می تواند با شرکت در این دوره ها مهارت های لازم برای شروع به این شغل را کسب نماید و هم چنین بعد از اتمام این دوره ها نیز مدارک معتبر ارائه می گردد.

اصولی که کاشی کار در زمان کار باید رعایت نماید

انتخاب مناسب کاشی و سرامیک نقش بسیار مهمی در اجرای کار دارد، به همین علت است که کاشی کاران در این مورد دقت بسیاری می کنند. کاشی باید جنس خوبی داشته باشد تا در دراز مدت دچار ترک خوردگی، رنگ پریدگی و یا سائیدگی نشود. در ضمن کاشی کار باید سطح دیوارها را تراز کند و برای برطرف نمودن نواقص کاری باید زاویه ها را کنترل نماید. از هر نوع ملات به غیر از ماسه و سیمان برای نصب کشی سرامیک نباید استفاده نماید. هر گز نباید برای تهیه ملات از سیمان سفید استفاده کرد اما در صورت استفاده از سیمان سفید باید از مقداری کوارتز نیز استفاده نمود. برای بندکشی نیز میزان دوغابی که مورد استفاده قرار می گیرد بستگی به اندازه مصالح دارد و این دوغاب باید بیشتر از فضای خالی باشد و مقداری از آن بر روی سرامیک ریخته شود که باید بعد از ریختن از روی سرامیک پاک شود.

 

بررسی وضعیت کاری حرفه کاشی کاری در ایران و جهان

فردی که در شغل کاشی‌کار مشغول به فعالیت می شود اغلب به صورت آزاد و مستقل کار می کند. یک کاشی کار می تواند به صورت قراردادی با شرکت های مختلف ساختمانی، مشاغل متفاوت و هم چنین با افراد مختلف همکاری نماید. از دیگر فرصت های شغلی کاشی کار این است که در شرکت های ساختمانی استخدام شود و با کسب تجربه و مهارت های لازم در این شغل در سمت سرپرست و ناظر ساختمان مشغول به فعالیت شود. از آن جایی که یک کاشی کار با صنعت ساختمان سازی و هم چنین بازسازی ساختمان ها در ارتباط است همیشه به شغل کاشی‌کار برای هر ساختمانی نیاز است. پس چنانچه فردی در این حرفه از تخصص و تجربه کافی برخوردار باشد و بتواند در پایان، کار بی عیب و نقصی ارائه دهد می تواند همیشه مشتری داشته باشد و درآمد خوبی نیز کسب کند. در ادامه اگر بخواهیم وضعیت کاری این حرفه را در سایر کشورهای جهان مورد بررسی قرار دهیم می توان گفت که بر مبنای آمار به دست آمده در کشور آمریکا، میزان استخدام برای این حرفه ما بین سال های 2010 تا 2020 میلادی از رشد 25 درصدی برخوردار بوده که رشد نسبتا خوبی است. در صورتی که دیگر مشاغل از رشد 14 درصدی برخوردار بوده اند. تحقیقات در کشور استرالیا نشان می دهد که این حرفه در یک بازه 5 ساله رشد منفی 23.1 درصدی داشته است ولی برای آینده از رشد نسبتا خوبی برخوردار خواهد بود.

بررسی وضعیت درآمد کاشی کار در سایر کشورها

در هر ساختمان برای ساختن و بازسازی ساختمان نیاز به حرفه کاشی کاری وجود دارد. میزان درآمد کاشی کارها بر اساس میزان قراردادها و مشتری هایی است که دارند، هر چقدر تعداد این قراردادها بیشتر شود، درآمد فرد بیشتر می شود. تعداد مشتری هر کاشی کار نیز بر اساس تخصص، تجربه و کیفیت کار، مسئولیت پذیری و مشتری مداری است که در حین انجام کار رعایت می کند. میزان درآمد یک کاشی کار در کشورهای جهان از جمله آمریکا از میزان درآمدی در حدود 38110 دلار در سال 2010 تعیین شده و در سال 2013 میلادی در حدود 37200 دلار است. در کشور استرالیا میزان درآمد به صورت سالیانه در حدود 43200 دلار است. درکشور انگلستان متوسط درآمدی که برای این شغل در نظر گرفته می شود برای افراد بی تجربه و مبتدی در حدود 16500 تا 24000 دلار است و برای افراد متخصص بین 26000 تا 35000 دلار است و این مبلغ برای افراد با سابقه ما بین 38000 تا 45500 دلار است.

این شغل مناسب چه افرادی است؟

 برای انتخاب یک شغل نیاز به شناخت ویژگی هایی از جمله مهارت ها، سلیقه ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ویژگی های شخصیتی است. مهم ترین و تاثیرگذار ترین ویژگی بر روی انتخاب شغل ویژگی های شخصیتی است که شناخت درست و صحیح شخصیت هر فردی نیاز به زمان کافی دارد. البته هر فردی دارای  ویژگی های منحصر به فردی است که می تواند تیپ های شخصیتی مشابهی با دیگر افراد داشته باشد ولی در برخی از موارد با دیگر افراد تفاوت دارد. به صورت کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های مختلفی وجود دارند که از تیپ های شخصیتی خاصی هستند که می توانند در شغل خود موفق شوند. اما تحقیقاتی که بر مبنای شخصیت شناسی MBTI صورت گرفته است تیپ های شخصیتی مناسب برای این شغل شامل تیپ شخصیتی ISFJ است که توجه بسیار زیادی به جزئیات دارد و با زندگی روزمره سروکار دارد. تیپ شخصیتی ISFP نیز شخصیتی است که کار با دست و استفاده از حواس پنج گانه را دوست دارد و در ضمن به کارهای منعطف و جدا از مقررات علاقه دارد.

مطلب پایانی

با توجه به مطالبی که در این مقاله ارائه شد اگر شما فردی هستید که به کارهای عملی علاقه داشته و هم چنین دارای مهارت باشید و در پیاده سازی طرح های مختلف دارای مهارت و ذوق کافی باشید این حرفه برای شما مناسب است. به هر حال برای موفقیت در این شغل نیاز به کسب تجربه و صبر است تا بتوان کاری با کیفیت ارائه نمود. امیدوارم مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد و شما را در انتخاب مسیر شغلی تان کمک نموده باشد.

 

ارسال نظر