نکاتی که یک گزارشگر باید بداند

نوشته شده توسط

الو استخدام

نکاتی که یک گزارشگر باید بداند

گزارشگری و گویندگی یک حرفه و شغل بسیار حساس و سخت و پیچیده به حساب می آیند و حداقل یک گزارشگر باید در نقش یک نویسنده ایفای نقش کرده و به خوبی متن ها و مطالب مورد نظر خود را به رشته تحریر درآورد و آنها را آماده کند و همچنین در قالب یک خبرنگار در آمده به خوبی به دل مردم و جوامع مختلف رفته و با آنها ارتباط بگیرد. در حالت کلی گزارشگری یک شغل و حرفه بسیار سخت و اساسی به حساب می آید.

گزارشگری و گویندگی یک حرفه و هنر به حساب می آید که فرد گزارشگر در طی آموزش‌هایی که می بیند به شناخت و درک کامل از زبان مادری و ادبیات مربوط به زبان مادری دست یافته و زبان مکتوب مورد نظر خود را با به کارگیری اندام های گفتاری مانند زبان و دهان و با استفاده از لحن مناسب و در جهت ایجاد ارتباط و انتقال هرچه بهتر مفاهیم با حفظ تمامی اصول و رعایت تمام و کمال امانت به مخاطب خود انتقال می دهد. در حالت کلی گزارشگر خوب به گزارشگری گفته می شود که به صورت تمام و کمال و صحیح بتواند تنها با کلماتی که در اختیارش قرار داده می شود را به مخاطب خود منتقل نمایند و احساس موجود در کلمات را به درستی به مخاطبین منتقل کند. چیزی که مشخص است این است که ارتباط گفتاری یکی از مهم‌ترین رفتارها و هنجارهای انجام شده توسط انسان به حساب می آید یکی از مسائلی که انسان ها را از حیوانات متمایز می دارد همین مسئله سخن گفتن و ارتباط گرفتن از طریق کلام و سخن می باشد. در حالت کلی چهار عنصر به عنوان عناصر اصلی ارتباط انسانی به حساب می آیند که به ترتیب سخن گفتن، گوش دادن، خواندن و نوشتن هستند. اورالیت یا همان جنس صدا ویژگی های مربوط به ۳ امری کاملا خدادادی و ژنتیکی می باشد با افراد مختلف چگونه دخل و تصرف و دخالتی در آن ندارد با توجه به موضوع چگونگی بیان کردن کلمات و آشنایی کامل با فنون سخن گفتن و سخنوری امری غیر غریزی بود که با تمرین و ممارست فراوان می توان سخنرانی خود را تا حدود زیادی تقویت نموده و سریع آموزش و تمرین و تکرار فراوان می توان این مهم را تا حدود زیادی بهبود بخشید. گوینده نیاز دارد تا آموزش سخنوری و فن بیان را به صورت تمام و کمال بیازماید و بهتر است از دوران جوانی و نوجوانی آموزش فن بیان را آغاز نموده و در مرور زمان با تکیه بر دانش و استعداد و بهره‌وری ذاتی خود به فردی تبدیل گردد که دارای فن بیان قوی بوده و سخنوری حرفه ای به حساب می آید. در حالت کلی باید بگویم که گزارشگری نیز مانند تمام مهارت‌ها و هنرهای دیگر نیاز دارد تا با آموزش اصولی و صحیح صدا و فن بیان گوینده تقویت گردد.

معرفی شغل گزارشگری

معرفی انواع گزارشگری

شغل گزارشگری انواع مختلفی دارد که تمامی این انواع مختلف در رادیو و تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه به مهمترین آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • گزارشگری تحت عنوان گزارشگر پخش و اعلام برنامه های رادیو تلویزیون به فردی اطلاق می گردد که در فواصل میان برنامه های رادیو تلویزیون گزارشگری کرده و به نوعی این برنامه ها را به یکدیگر متصل می نماید.
 • مجری و گوینده برنامه های رادیویی و تلویزیونی گوینده ای است که با مهمانان حاضر در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی ارتباط برقرار کرده و در این بین یک سری آقایان با بیان شیوا میخواهند که معمولاً گزارشگرهای برنامه رادیو تلویزیون نیاز است تا در کنار فن بیان قوی که دارند توانایی اجرا و همچنین ذهن آماده داشته باشند.
 • گوینده و گزارشگر آگهی های تلویزیونی که متن آگهی های بازرگانی پخش شده در رادیو و تلویزیون را قرائت می نماید.
 • گزارشگر و کارشناس رادیو و تلویزیون که معمولاً افراد گفتگو های تخصصی که در برنامه مختلف رادیو تلویزیون نیاز می باشد را گزارشگری می نمایند.
 • گزارشگر برنامه های کودک و تلویزیون که معمولاً گزارشگر وظیفه دارد برنامه های مختلفی در رادیو و تلویزیون برای کودکان و نوجوانان ساخته می‌شود را در دست گرفته و به گزارشگری آن مشغول شود.
 • گزارشگر و مجری انواع مختلف برنامه های تفریحی و مسابقات رادیو تلویزیونی به گزارشگری اطلاق می گردد که وظیفه گرداننده این مسابقات را برعهده داشته و باید در حین برنامه ها فضای مخاطب پسند و جذاب با توجه به توانایی های شخصی خود ایجاد نماید.
 • گوینده برنامه‌های گفت‌ وگو محور این گزارش که چنین برنامه هایی باید از توانایی و درک بسیار بالایی بهره برده و همچنین بتواند با گفتگو و پرسش و پاسخ های ارائه شده را با تعادل خاصی جلو ببرد.
 • گزارشگر نریتور که معمولاً گزارشگر وظیفه دارند تصاویر تلویزیونی و متن های مربوط به آن را گزارشگری نماید.
 • گزارشگر و گوینده اخبار به فردی اطلاق می گردد که با توجه به تمرکز و فن بیان بالایی که دارد مجموعه خبرها را برای بینندگان و شنوندگان رادیو و تلویزیون قرائت نماید.
 • گزارشگر ورزشی این گزارشگر یک گزارشگر اخبار به حساب می آید که بر روی خبرهای ورزشی متمرکز بوده و باید این خبرها را به سمع و نظر بینندگان و شنوندگان برساند.
 • گوینده هواشناسی که وظیفه دارد به وضعیت آب و هوایی موجود در اخبار پرداخت و گفت این افراد کارشناسان هواشناسی هستند.

معرفی انواع گزارشگری

مهمترین جنبه ها و ویژگی های روحی روانی گزارشگر

در حالت کلی گویندگی علاوه بر این که یک شغل به حساب می آید یک هنر نیز می باشد. شغل گویندگی و یا هر شغل دیگری نیازمند این است تا إه آن شغل عشق ورزید و عاشقانه شغل خود را دوست داشته باشید تا بتوانید در حرفه و شغل خود حرفه ای شوید. در هر شغل و حرفه ای فراز و نشیب ها و تلخی ها و کاستی های زیادی وجود دارد و فقط عشق بازان حرفه و شغل هستند که می‌تواند این سختی ها را به شیرینی تبدیل نمایند. گوینده باید حس اعتماد به نفس را در خود تقویت نماید البته باید بگویم که اعتماد به نفس با خود بزرگ بینی و تکبر کاملاً متفاوت بوده و نباید به اشتباه گرفته شود هر گزارش و گوینده نیاز است تا در حین فعالیت خود از آرامش و کنترل های لازم بهره ببرد و در صورتی که اعتماد به نفس فرد گزارشگر تقویت شده باشد آرامش در فرد دو چندان شده و به هیچ وجه خشمگین نشده و کنترل خود را از دست نمی دهد. از دیگر جنبه ها و ویژگی هایی که گزارشگر باید به آن توجه کند این است که هر شخص گزارشگر باید سعی کند خودش باشد و در حین فعالیت و حرفه گزارشگری سعی کند سبک و سیاق مرتبط با خود را ساخته و از دیگران تقلید نکند چرا که در حالت کلی تقلید و تکرار و کپی برداری حالت خوبی نداشته و لازم است هر شخص با استفاده از شخصیت کلام و گفتاری که دارد به گزارشگری بپردازد و خلاقیت های وجودی و درونی خود برای ایجاد لحظات بسیار عالی برای مخاطبین استفاده نماید. هر گزارشگر لازم است در کارش جدیت و تلاش فراوانی داشته باشد تا در نتیجه سخن و کلام او شیوا و تاثیرگذار به نظر برسد. در صورتی که در حین کار اشتباهی در تلفظ کلمات به وجود آورد از آنها فرار نکرده و به اشتباه خود اقرار نماید. گزارشگر باید بتواند با استفاده از لحن و آهنگ صدای خود حس کلمات را به درستی به مخاطبین خود منتقل نماید همچنین لازم است گزارشگر به گفته ها و متن هایی که می خواند به صورت تمام و کمال باور داشته باشد تا در نتیجه لحن گفتار دشوارتر شده و تاثیر بیشتری در مخاطبین ایجاد نماید.

گویندگی در میان حرف ها و شهرهای موجود در رسانه های مختلف از دورترین و فنی ترین گرایش ها به حساب می آید. حرفه های دیگری مانند خبرنگاری، برنامه نویسی، خبر نویسی و غیره هر یک به نوبه خود دشواری ها و مهارت های مختلفی را می طلبد اما به عبارتی می‌توان گفت گویندگی رسانه ترکیب و تلفیقی از تمامی فنون های موجود در رسانه به حساب می آید گزارشگر باید مانند یک خبرنویس تمامی حساسیت ها ویژگی ها و اثرگذاری های مدرن را انتقال داده و همچنین مانند یک خبرنگار باید به کم و کیف این خبرها بپردازد و همچنین مانند یک برنامه نویس ارزش واژه ها و این جمله پردازی ها را بداند و با ترکیب و تلفیق تمامی این فنون اجرای درخور و شایسته به مخاطبین خود تحویل نماید. با توجه به حساسیت و شرایط ویژه‌ای که در شغل گویندگی وجود دارد علاوه بر ویژگی های باطنی و روحی که یک گزارشگر باید به تمامی آن ها دست یافته باشد لازم است تا از نظر جسمانی نیز در شرایط ویژه‌ای باشد.

مهمترین جنبه ها و ویژگی های روحی روانی گزارشگر

آمادگی جسمانی گزارشگر

اگر بخواهیم به یک گزارشگر اخبار اشاره کنیم باید بگوییم که هیچ وقت خبرها منتظر گزارشگر نمی ماند همچنین موضوعات مختلف خبری جذاب و داغ نیز به هیچ وجه منتظر گزارشگر نمی ماند نیاز است تا گزارشگر همیشه آماده به کار و در هر لحظه که به او نیاز شد آمادگی این را داشته باشد تا به صورت تمام و کمال در اختیار رسانه بوده و روی صحنه برود و نقش خود را به درستی ایفا کند. یک گزارشگر باید از لحاظ بدنی و فیزیکی در شرایط مناسبی به سر برده و در صورت نیاز و لزوم برای پراکنده در مناطق سخت و در ستاد مناطق زلزله زده مناطقی که دچار بلایای طبیعی شده و یا در آنها سرما و گرمای شدید وجود دارد و غیره آماده باشد و به هیچ وجه شانه خالی نکند. در حالت کلی رسانه هیچ گاه نمی پذیرد به خاطر شرایط جسمانی و یا روحی بد گزارشگر، گزارشگر نتوانسته وظایف محول شده به آن را به درستی انجام دهد.

ریسک پذیری و شهامت گزارشگر

یکی از دشواری های حرفه گزارشگری این است که گزارشگر ممکن است در حین فعالیت خود با پدیده‌های روبرو شود که بسیار مورد غیر طبیعی داشته و شرایط سختی را برای گزارشگری ایجاد می نمایند از جمله شرایط سختی که برای گزارشگر پیش می آید می توان به قرار گرفتن درباره یک سوژه سوء استفاده و یا گزارش از فعالیت قاچاقچیان و همچنین گزارش در مورد انواع کالاهای قاچاق ماده انواع پوشاک و مارک های معروف اروپایی یا تهیه گزارش در مورد افرادی که مردمان او اعتماد کرده اعتماد مردم سوء استفاده کرده‌اند مواردی هستند که گزارشگر ممکن است به تهیه گزارش و برنامه رسانه‌ای از آنها بپردازد و باید فرد گزارشگر به خوبی شهامت و خطرپذیر لازم برای مواجهه با چنین پروژه‌هایی را از خود نشان دهد.

فن بیان عالی و تسلط بر زبان و ادبیات

در حالت کلی گویندگی از حالت های مختلفی با ادبیات متفاوت می باشد اما یک فرد گوینده و گزارشگر هر چه از نظر تسلط بر زبان و ادبیات دارای قدرت بیشتر باشد در حرفه و کار خود موفق تر و محبوب تر خواهد بود گزارشگر باید به عنوان یک مخترع فعالیت نماید و هر آنچه را که می بیند کشف کرده و آنها را جستجو نماید با استفاده از زبان گیرا و جذاب و بیان قوی دریافت های خود را با مخاطبین خود به اشتراک بگذارد. در حالت کلی هرچه گزارشگر بهزبان و ادبیات تسلط بیشتری داشته باشد و با تعبیرها، واژه ها، ضرب المثل ها و نکته های ادبی به صورت سرشار تر و بیشتری آشنا باشد در نتیجه سخن و کلامش جذاب تر و روان تر شده و تأثیر بیشتری در مخاطب ایجاد می نماید. شاید نمی توان یک گزارشگر را به یک ادیب تشبیه نمود اما گزارشگر لازم است در حدود یک دانا و ادیب به زبان و ادبیات تسلط داشته باشد چرا که مخاطبین به راحتی مهارت ادبی یک فرد را تشخیص داده و با کلام و بیان او ارتباط برقرار می‌کند. به عنوان مثال در رسانه رادیو گوینده و گزارشگر به صورت مستقیم با مردم به سخن می‌پردازند و دستوراتی که به سطح مناسبی از زبان و ادبیات تسلط داشته باشد سخن و کلام زیبا تر و تاثیر بسیار بیشتری در مخاطب ایجاد می گردد.

مهمترین جنبه ها و ویژگی های روحی روانی گزارشگر

به روز بودن گزارشگر

گزارشگر باید هر روز و یا بهتر است بگوییم هر لحظه از اتفاقات و رویکردهای اطرافش مطلع باشد و آنچه باید از سطح مطالعه و نمایش بالایی بهره برد و بیش از مردم عادی به کتاب خواندن، روزنامه خواندن و تماشای فیلم و سریال مشغول گردد. به روز بودن یا آپدیت بودن گزارشگر و گوینده به او کمک می کند تا بتواند گزارش ها و متن های بهتری را آماده کرده و در هنگام اجرا نیز با دستی پر تر بر روی صحنه رفته و گزارش و برنامه درخور مخاطبین و رسانه مربوطه ارائه نمایند. آپدیت و به روز بودن به معنای ایجاد ارتباط و تعامل با دنیا و مناطق مختلف این مهم میسر می گردد. مسئله ای که مشخص است شغل گزارشگری حرفه ای نیست که متوقف گردد و با توجه به اخبار و گزارش‌های در هر لحظه ایجاد شده و به گوش ما می رسند گزارشگر باید در لحظه به لحظه خودش را از دنیا اطرافش آپدیت نموده و با سیر خبرها و گزارش های در حال اتفاق جلو برود و خود را از این حیث کاملاً غنی نماید.

آشنایی داشتن گزارشگر با وسایل و ابزار فنی

در شغل و حرفه گویندگی نیز مانند هر شغل و حرفه دیگری یکی از وسایل و تجهیزات مورد نیاز وجود دارد که گزارشگر با استفاده از آنها انجام فعالیت مورد نظر خود مشغول می گردد. اگر بخواهیم در این زمینه مثالی بزنیم می‌توانیم به گوینده رادیو اشاره بنماییم که برای کار خود به دستگاه ناگرا و ضبط صدا که بتواند که با کیفیت خوب و مناسبی صدای گوینده را دریافت نماید احتیاج دارد و لازم است گوینده رادیو به خوبی کار کردن و استفاده صحیح از این دستگاه را آموخته و در مواقع لزوم بتوانند به صورت درست و اصولی با دستگاه کار کرده و وظیفه خود را به صورت تمام و کمال به انجام رساند.

آشنایی داشتن گزارشگر با وسایل و ابزار فنی

داشتن حس انسانیت و دغدغه های انسانی

در صورتی که یک گوینده و گزارشگر دغدغه‌های انسانی نداشته باشد و حس انسان دوستانه نداشته باشد و اعتقاد به مردم و اعتقادات آنها نداشته باشد نمی‌تواند به هیچ وجه در دل مخاطب مردم جای پیدا کند. در حالت کلی گزارشگر نیز خود جزئی از مردم است گزارشگر باید به خوبی در دل مشغولی ها و نگرانی ها و دغدغه های مردم سهیم بوده و بتواند با سخن بیان خود به گونه‌ای گره ای از مشکلات و دغدغه‌های انسان های مختلف موجود در محیط اطرافش بازگشایی کند. افرادی هستند که احساس می کنند گزارشگری یک حرفه قانونمند و دارای چارچوب مشخص است و باید بگویم که این افراد سخت در اشتباه هستند چرا که معمولا بهترین اجرا های انجام شده توسط گزارشگران معروف در سراسر دنیا گزارش ها و کارهایی هستند که از دل مردم برخاسته و با روابط ظریف انسانی رابطه مستقیم داشتند.

نکات پایانی در مورد گزارشگری

گزارشگر باید سعی کند لباس آراسته داشته باشد از تجمل و زیاده روی در پوشش خود خودداری کند چرا که یک گزارشگر به صورت مستقیم با مردم و جامعه خود در ارتباط بوده و این صدا و کلمات ادا شده توسط گزارشگر بر روی مردم تاثیر می‌گذارد نه از ظاهر او  و همچنین گزارشگر در حد گزارش خود باید سعی کند واضح و با اطمینان با دیسیپلین مناسبی سخن بگوید و سرعت ادا کردن کلمات را به گونه ای تاثیر و تنظیم کند که آهنگ کلام از دستش خارج نشده و عبارات و کلمات مختلف به شکل صحیح ادا گردند. همچنین می گویند که قبل از آنکه بر روی صحنه برود لازم است تا تمرینات تنفسی لازم را انجام داده و با استفاده از چند نفس عمیق هرگونه استرس و نگرانی را از خود دور کرده و با آرامش خیال بسیار خوبی بر روی صحنه رفته و به اجرای موفق شده به او بپردازد. موارد بسیار زیادی هستند که در حین اجرای مطلوب گزارشگر اجرای زنده مشکلات و حوادث پیش می‌آید در مواجهه با چنین مشکلاتی بهتر است گزارشگر یا گوینده آرامش خود را تمام و کمال حفظ کند و به این موضوع توجه کنند که اگر مشکل و یا اشتباهی رخ داده است این به معنای تمام شدن کار نبوده و دنیا به آخر نرسیده است.

ارسال نظر