شرح وظایف مدیر روابط عمومی

نوشته شده توسط

الو استخدام

شرح وظایف مدیر روابط عمومی

معرفی و توضیح شرح وظایف مدیر روابط عمومی در سازمان ها که شامل مهارت ها، تحصیلات و تجربه ی کاری مدیر روابط عمومی می شود و اطلاعاتی در مورد نحوه ی استخدام این موقعیت شغلی و آنچه که صاحبان کار از مدیر روابط عمومی انتظار دارند در این مقاله آمده است.

مدیر روابط عمومی از طیف گسترده ای از رسانه ها استفاده می کند تا از طریق کمپین های تبلیغاتی برنامه ریزی شده و فعالیت های روابط عمومی، تصویر خوبی را برای یک شرکت، سازمان یا برند بسازد.

مدیر روابط عمومی وظیفه اداره ی همه جانبه ی کمپین تبلیغاتی برنامه ریزی شده و فعالیت های روابط عمومی را بر عهده دارند.

گاهی وظیفه مدیر روابط عمومی را با وظیفه ی مدیر تبلیغات اشتباه می گیرند، اما باید به شما بگوییم در اصل مدیر روابط عمومی چهره ی سازمان است.

این عبارت بدین معناست که تمامی فعالیت های مدیر روابط عمومی در مورد شرکت یا سازمان در مقابل دید عموم قرار دارد.

روابط عمومی(PR ) یا مدیر روابط عمومی  در مورد مدیریت (شهرت) سازمان است. مدیر روابط عمومی شغلی حرفه ای در روابط عمومی است که شامل به دست آوردن درک و پشتیبانی از مشتریان، و همچنین تلاش برای تأثیرگذاری بر عقیده و رفتار آنها است. شما برای ایجاد، حفظ و مدیریت اعتبار نزد مشتریان خود از همه نوع رسانه و ارتباطات استفاده خواهید کرد. این وظایف از نهادهای عمومی یا سازمان های خدماتی، تا مشاغل و سازمانهای داوطلبانه متغیر است.

به منظور ایجاد و حفظ حسن نیت و تفاهم بین یک سازمان و مشتریان آن، پیام های کلیدی، اغلب باید با استفاده از تاییدیه های شخص ثالث، به مردم انتقال یابد تا اعتبار شرکت را تضمین کند.

مدیر روابط عمومی، مانند شخصی که تصویر یک شرکت و سازمان است، تبلیغات انجام می دهد و تحقیق می کند تا نگرانی ها و انتظارات ذینفعان سازمان و مشتریان خود را دریابد. سپس یافته ها را به مدیریت سازمان گزارش و توضیح می دهد.

شرح وظایف مدیر روابط عمومی

مسئولیت ها و وظایف مدیر روابط عمومی :

شما معمولاً در بخش خصوصی یا دولتی، از بخش خدماتی و رسانه ها تا سازمان های داوطلبانه و غیر انتفاعی، در داخل یا خارج از کشور می توانید کار کنید.

برخی از اشخاصی که مدیر روابط عمومی هستند ممکن است مستقر در بخش مشاوره شرکت باشند.

نقش مدیر روابط عمومی بسیار متنوع است و وظایف به سازمان ها و بخش های آن بستگی دارد.

مسئولیت ها اغلب شامل موارد زیر است:

 • برنامه ریزی ، تدوین و اجرای استراتژی های روابط عمومی
 • برقراری ارتباط با همکاران و سخنگویان کلیدی
 • ارتباط و پاسخ به سوالات رسانه ها، افراد و سازمان های دیگر، اغلب از طریق تلفن و ایمیل
 • تحقیق، نگارش و توزیع و انتشار اطلاعیه های مطبوعاتی در رسانه های هدفمند
 • جمع آوری و تجزیه و تحلیل پوشش رسانه ای
 • نوشتن و ویرایش مجلات داخلی، مطالعات موردی ، گفتارها ، مقاله ها و گزارش های سالانه
 • تهیه و نظارت بر تولید بروشورهای تبلیغاتی، جزوات، نامه های دعوت برای مراسم ها، فیلم های تبلیغاتی ، عکس ها ، فیلم ها و برنامه های چندرسانه ای
 • طراحی و هماهنگی برای گرفتن عکس از همایش ها و مراسم های شرکت
 • برگزاری برنامه هایی از جمله کنفرانس های مطبوعاتی، نمایشگاه ها، روزهای آزاد و تورهای مطبوعاتی
 • نگهداری و به روز کردن اطلاعات در وب سایت سازمان
 • مدیریت و به روز کردن اطلاعات و تعامل با کاربران در سایت های رسانه های اجتماعی مانند توییتر و فیس بوک و اینستاگرام
 • مدیریت منابع و فرصت ها برای برگزاری همایش و جذب حمایت مالی و اسپانسرینگ
 • راه اندازی تحقیقات بازار مانند یک مدیر بازاریابی
 • تقویت روابط جامعه از طریق رویدادهایی مانند روزهای آزاد (منظور روزهایی است که مردم عادی می توانند در رویدادهای شرکت حضور پیدا کنند) و از طریق مشارکت در ابتکارات جامعه
 • مدیریت جنبه روابط عمومی از وضعیت بحرانی بالقوه.
 • رسیدگی به استعلام از مردم، مطبوعات و سازمان های مربوطه
 • صحبت عمومی در مصاحبه ها، کنفرانس های مطبوعاتی و سخنرانی ها
 • ارائه اطلاعات به مشتریان در مورد فرصت های تبلیغاتی جدید و پیشرفت کمپین های روابط عمومی فعلی
 • ارتباط با مشتریان، مدیران و روزنامه نگاران در مورد بودجه، بازه زمانی و اهدافی که کارفرما تعیین کرده است. مدیر روابط عمومی ممکن است ملزم به انجام مسئولیت های بازاریابی دیگر یا وظایف عمومی تر نیز باشد.
 • این وظایف می توانند شامل کار در وب سایت ها و رسانه های اجتماعی و نگارش و  یا تولید سخنرانی، گزارش، مقاله، جزوه، مجله و بروشور برای توزیع و انتشار در خارج از کشور و یا داخل کشور نیز باشد.

مسئولیت ها و وظایف مدیر روابط عمومی

میزان دستمزد مدیر روابط عمومی

حقوق در روابط عمومی بسته به شرایط و منطقه متفاوت است. به عنوان مثال، دستمزد معمولاً در بخش دولتی بیشتر است. به غیر از بخش خصوصی ، به طور کلی مقیاس حقوق و دستمزد تعیین نشده وجود دارد، و حقوق شروع اولیه می تواند متوسط باشد.

برخی از سازمان ها دارای طرح های پاداش هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مشوق های دیگری مانند بیمه درمانی خصوصی یا ماشین شرکت را ارائه دهند. همچنین ممکن است یک لپ تاپ یا تلفن همراه به شما ارائه شود.

حتی برخی از سازمان ها حضور و شرکت در دوره های آموزشی را برای مدیر روابط عمومی ایجاد کرده اند یا به مدیر روابط عمومی امکان تحصیل در درجات عالی تحصیلی را می دهند.

ساعات کاری مدیر روابط عمومی

ساعات کار مدیر روابط عمومی تمام وقت است، عموماً از 9 صبح تا 5:30 بعد از ظهر می باشد، اما اغلب ممکن است بسته به حجم کار و متناسب با نوع کار، ساعات کاری افزایش یابد. شما ممکن است مجبور شوید در ساعاتی از شب در رویدادها شرکت کنید یا آخر هفته ها در کنفرانس ها باشید یا مدام در تماس با اشخاص مختلف باشید تا سریعاً با بحران های بوجود آمده در شرکت مقابله کنید.

در برخی اوقات نیز ممکن است این وظیفه شغلی مدیر روابط عمومی بصورت پاره وقت در شرکت یا سازمان ها انجام شود.

ساعات کاری مدیر روابط عمومی

 

شرکت ها و سازمان ها از مدیر روابط عمومی چه انتظاری دارند؟

مدیر روابط عمومی عموماً مستقر در دفتر است، اما ممکن است از شما خواسته شود که در رویدادها، سمینارها، برنامه ی تلویزیونی و رسانه های مختلف و همچنین جلسات با مشتریان، تأمین کنندگان و سازمانهای همکار شرکت کنید.

در مراحل اولیه، می توانید انتظار داشته باشید که با مشتریان مختلف، سخنگویان کلیدی و مدیران که غالباً در سطح ارشد هستند، ملاقات و همکاری نزدیک داشته باشید.

تعداد زن و مرد شاغل در صنعت روابط عمومی تقریباً برابر است، اگرچه هنوز تعداد زنانی که در سطح مدیران ارشد فعالیت می کنند به میزان قابل توجهی پایین است.

صنعت روابط عمومی دارای پراکندگی جغرافیایی گسترده ای در سراسر مراکز اصلی تجاری در ایران است با این حال عموما از این حرفه در استان های بزرگ و مراکز استان ها استقبال بیشتری می شود.

مدیر روابط عمومی بصورت حرفه ای لباس می پوشد و عموما به فنون مذاکرات تجاری مسلط است.

از مدیر روابط عمومی انتظار می رود که با مشتری ها، رسانه ها و همکاران شرکت خود ارتباط برقرار کند و روابطی نزدیک و طولانی مدت با آنها داشته باشد. زندگی اجتماعی و کار برای  مدیر روابط عمومی ممکن است کمی در هم تنیده باشد.

این احتمال وجود دارد که مجبور شود در طول روز کاری سفر کند، از جمله اینکه گاهی اوقات شب ها دور از خانه بماند و این نقش بسته به سازمان ها متغیر است، ممکن است نیاز به سفر بین المللی داشته باشد

شرکت ها و سازمان ها از مدیر روابط عمومی چه انتظاری دارند؟

صلاحیت ها و مدارک مورد نیاز برای مدیر روابط عمومی:

هیچ مدرک مشخصی برای تبدیل شدن به یک مدیر روابط عمومی وجود ندارد، اما اغلب بیشتر متقاضیان یا رشته ی روابط عمومی و یا مدیریت تبلیغات را در دانشگاه گذرانده اند و مسلط به زبان انگلیسی هستند.

فرصت ورود به پوزیشن مدیر روابط عمومی هم برای فارغ التحصیلان دانشگاه و هم برای تحصیل کنندگان این رشته وجود دارد.

مدرک تحصیلی در انواع موضوعات و رشته های تحصیلی قابل قبول است، اگرچه تحصیلات در رشته ی زبان انگلیسی، مدیریت، کسب و کار یا رسانه، بازاریابی یا علوم رفتاری ممکن است توسط برخی کارفرمایان ارجحیت داشته باشد اما مدرک تحصیلات تکمیلی رشته ی روابط عمومی  نیز می تواند کمک کننده باشد.

تجربه های کاری به دست آمده در روابط عمومی، بازاریابی، جمع آوری سرمایه، ارتقاء رویدادها یا کسب و کار و روزنامه نگاری همچنین ممکن است در برنامه های شما سودمند باشد.

جالب است بدانید که روابط عمومی یکی از محبوب ترین گزینه های شغلی برای فارغ التحصیلان در انگلستان است ، دارا بودن مدرک تحصیلی در رشته های زیر می تواند برای استخدام به عنوان مدیر روابط عمومی بسیار مفید باشد:

 • تجارت یا مدیریت
 • ارتباطات و مطالعات رسانه ای
 • مترجمی یا فارغ التحصیلان زبان انگلیسی
 • متخصصان بازاریابی
 • سیاست
 • علوم اجتماعی و...

گرفتن مدرک تحصیلات تکمیلی در روابط عمومی ممکن است شانس شما برای ایجاد موقعیت بهتر بهبود بخشد، اگرچه مدرک تحصیلی جایگزین خصوصیات و تجارب شخصی که کارفرمایان به دنبال آن هستند نیست.

بسیاری از سازمان ها، کارمندان جدید را ترغیب می کنند که به دوره های کوتاه مدت و خارج از سازمانی که برای متخصصان روابط عمومی طراحی شده است، شرکت کنند.

صلاحیت ها و مدارک مورد نیاز برای مدیر روابط عمومی

مهارت های کلیدی برای مدیر روابط عمومی

 • مهارت های عالی ارتباطی یعنی هوش زبانی و کلامی ( به معنی توانایی در گفتگو و در ضمن نگارش مطالب )
 • مهارتهای عالی بین فردی
 • مهارت های خوب IT
 • مهارت سخنرانی
 • ابتکار عمل
 • توانایی اولویت بندی ها و برنامه ریزی مؤثر
 • آگاهی از برنامه های مختلف رسانه ای
 • رانندگی، شایستگی، انعطاف پذیری و تمایل به یادگیری
 • مهارت های عالی سازمانی و مدیریت زمان با توانایی چند وظیفه
 • توانایی مقابله با فشار
 • خلاقیت ، تخیل و ابتکار عمل
 • مهارت های خوب در کار تیمی، تحلیلی و حل مسئله
 • آگاهی کسب و کار و دانش بالا از امور جاری سازمان
 • شیک پوشی و فنون مذاکرات تجاری

مهارت های کلیدی برای مدیر روابط عمومی

تجربه کاری مدیر روابط عمومی

تجربه کاری مرتبط به مراتب بهتر است اما داشتن تجربه در برخی رشته ها برای تصدی شغل مدیر روابط عمومی مناسب است از قبیل : ارتباطات ، بازاریابی و رسانه

اگر چه یافتن کار برای کسانی که تجربه کاری ندارند کمی مشکل است، اما کار داوطلبانه روشی بسیار مفید برای به دست آوردن تجربه است. با کمک به یک موسسه خیریه محلی می توانید در معرض برنامه ریزی رویدادها ، تماس با رسانه ها و نوشتن اطلاعیه های مطبوعاتی و مقالات قرار گیرید. اغلب کارفرمایان همچنین فارغ التحصیلانی را که تجربه نگارش برای مجلات دانشجویی دارند را دوست دارند و علاقمند به جذب اشخاصی هستند که در رادیو یا جوامع دانشگاهی شرکت کرده اند.

می توانید با یک موسسه ی کاریابی تماس بگیرید و در دفاتر آنان ثبت نام کنید، تا شغل مورد نظرتان را به شما معرفی کنند.

رقابت برای مشاغل بسیار شدید است و اگرچه روابط عمومی دارای چهره ای پر زرق و برق است، اما باید از مزایا و معایب این حرفه، از  فشارها و همچنین پاداش های آن آگاه باشید.

به عنوان یک مدیر روابط عمومی، باید دانش خاصی در مورد منطقه خاصی که در آن کار می کنید بدست آورید تا بتوانید یک برنامه روابط عمومی خاص را برای برآورده کردن نیازمندیهای سازمان طراحی و پیاده سازی کنید.

مدیر روابط عمومی به عنوان مشاور خدمات مختلفی را به چندین سازمان مشتری ارائه می دهد که اغلب در بخش های بازار بسیار متفاوتی فعالیت می کنند. مشاوره از نظر اندازه متفاوت است، از شرکتهای بزرگ بین المللی با دفاتر در سراسر جهان گرفته تا شرکتهای کوچک محلی که ممکن است در یک بخش خاص مانند مد، موسیقی، مراقبت های بهداشتی یا امور مالی تخصص داشته باشند. مشاوره در ابعاد بزرگتر احتمالاً دارای مشتری گسترده تری است، از موسسات حقوقی گرفته تا تجار و سازندگان.

چه ارگان ها و سازمان هایی استخدام مدیر روابط عمومی را دارند؟

 • آژانس های تبلیغاتی یا بازاریابی
 • آژانس های مشاوره ای
 • سازمانهای تجاری و صنعتی
 • شرکت های خصوصی
 • خرده فروشان
 • تولید کنندگان
 • سازمان های نیکوکاری
 • سازمان های دولتی

تبلیغ جهت استخدام مدیر روابط عمومی توسط سازمان های کاریابی، آژانس های تخصصی استخدام و یا آگهی در روزنامه های ملی و نشریات تجاری از جمله مطبوعات، روزنامه ها، هفته نامه ها و سایت ها معتبر انجام می شود.

در ایران سایت های معتبری برای استخدام مدیر روابط عمومی و دیگر موقعیت های شغلی فعالیت می کنند.

بسیاری از فارغ التحصیلان مدیر روابط عمومی وارد حرفه های می شوند که وظایف شرح آنها بازاریابی، روزنامه نگاری یا مسئولیت تبلیغاتی است که در نهایت به سمت هدف روابط عمومی حرکت دارد. نت ورکینگ یا شبکه سازی نیز همچنین می تواند یکی از تکنیکهای مفید برای یافتن فرصتها باشد که در اصل یک نمونه از وظایف مدیر روابط عمومی است.

ارسال نظر