مربی اسکیت چه تخصص هایی باید داشته باشد؟

نوشته شده توسط

الو استخدام

مربی اسکیت چه تخصص هایی باید داشته باشد؟

ورزش اسکیت ورزشی است که لازم است برای یادگیری آن حتما از یک مربی حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. ایم مربی باید ویژگی های متعددی داشته باشد تا در نهایت بتئاند شاگرد را در جهت درستیابی به اهدافش یاری نماید. در این مقاله خصوصیات یک مدرس اسکیت بیان شده است.

ورزش اسکیت یکی از ورزش های پرطرفدار در میان سنین متفاوت است.مربی اسکیت موفق و حرفه ای در  زمینه آموزش اسکیت سبب می شود که افراد علاقه مند به این رشته با سرعت بیشتری در حرفه مورد علاقه خود موفق باشند. یکی از سوالاتی که در رابطه با استخدام مربی اسکیت توسط کارفرما پرسیده می شود، این سوال است که  شما به عنوان مربی اسکیت چه تخصص هایی را دارید؟ علاوه بر این تخصص های فرد در شغل مربی اسکیت برای فردی که می خواهد در این زمینه فعالیت کند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

در ادامه به بررسی تخصص های لازم برای اینکه یک فرد مربی حرفه ای اسکیت شود خواهیم پرداخت. شناخت این تخصص ها در آموزش اسکیت به شما چه به عنوان ورزشکار این حرفه ، چه به عنوان کارفرما و در نهایت چه به عنوان مربی کمک ویژه ای خواهد کرد.

تخصص مربی اسکیت به چه چیزهایی بستگی دارد؟

زمانی که می خواهیم در رابطه با تخصص مربی اسکیت صحبت کنیم، باید مشخص کنیم که در رابطه با کدام زمینه این رشته در حال گفت و گو هستیم و هدف از بررسی مهارت های تخصصی یک مدرس اسکیت چیست. همانطور که میدانید انواع متفاوتی از این رشته وجود دارد. به عنوان مثال در رشته ورزشی اسکیت می توان به اسکیت سرعتی ، اسکیت نمایشی و غیره اشاره کرد.

اگر مربی اسکیت به صورت حرفه ای و اختصاصی مشغول به فعالیت باشد در هر یک از زمینه ها نیاز به مهارت و تخصص های خاصی است. اما گاها منظور از  تخصص مربی اسکیت به صورت عمومی و اماتور است.

در نهایت می توان فهمید که تخصص مربی اسکیت با توجه به اینکه مربی می خواهد به یک فرد آماتور درس دهد یا هدف از استخدام مربی اسکیت آموزش به صورت حرفه است، متغییر است. در واقع شما باید تخصص مربی اسکیت را با توجه به موقعیت شغلی و جایگاه و فردی که میخواهد آموزش ببیند بررسی کنید. در ادامه به برخی از تخصص های مورد نیاز یک مربی اسکیت خواهیم پرداخت.

تخصص مدرس اسکیت به چه چیزهایی بستگی دارد؟

مربی اسکیت چه مهارت هایی را باید داشته باشد؟

همانطور که در قسمت بالا ذکر کردیم، مدرس اسکیت با توجه به شرایط و نوع آموزش نیاز دارد تا تخصص هایی را داشته باشد. در ادامه برخی از تخصص های لازم برای مربی اسکیت را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

شناخت تئوری اسکیت

لازم تدریس حرفه ای هر رشته ای شناخت تئوری است. شناخت تئوری هر ورزشی سبب می شود تا عملی نمودن حرکات راحت تر امکان پذیر باشد. یک مربی اسکیت موفق کسی است که تمامی تئوری های اسکیت را به خوبی بشناسد و بداند که چه سبک هایی در ورزش اسکیت وجود دارد. در نهایت شناخت این سبک ها مربی اسکیت باید ماهیت و هستی تئوری ها به خوبی درک کرده باشد تا بتواند آن ها را به صورت عملی اجرا کند.

اسکیت حرفه ای بدون شناخت تئوری های مربوطه هیچ گاه امکان پذیر نخواهد بود. در واقع اگر که یک مربی اسکیت بخواهد در این حرفه موفق عمل کند باید علت تمامی حرکات، قوانین فیزیکی در موفقیت حرکات و غیره را بشناسد و در نهایت با توجه به تئوری ها اجرا حرکات را آموزش دهد.

آمادگی بدنی

هیچ مربی بدون آمادگی بدنی مناسب نمی تواند مربی خوبی باشد. مدرس اسکیت باید از نظر جسمانی آمادگی اجرای حرکاتی که می خواهد به ورزشکار آموزش بدهد را داشته باشد. در واقع میزان آمادگی بدنی یک مربی باعث می شود که حرفه ای بودن وی ثابت شود. نمی توان گفت که عدم آمادگی به معنای عدم مهارت به جهت تدریس ورزش است اما هر اندازه که آمادگی بدنی مربی اسکیت بیشتر باشد ، حرفه ای بودن وی بیشتر در نظر می آید.

از نظر روابط اجتماعی قدرتمند باشد

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که یک مدرس اسکیت باید داشته باشد، قدرت برقراری ارتباط است. در واقع مربی اسکیت باید بتواند با شاگردان خود ارتباط موثری برقرار کند. این ارتباط موثر به معنای آن است که مربی اسکیت بتواند اصول آموزش را به سادگی به علاقه مندان به ورزش اسکیت آموزش دهد. هر اندازه که مهارت ارتباطی مربی اسکیت بیشتر باشد، ارتباط برقرار شده موثر تر خواهد بود و در نهایت نتیجه آموزش نیز  لذت بخش تر می شود.

برنامه ریزی

تخصص برنامه ریزی برای مربی اسکیت یکی از مهم ترین تخصص ها است. در واقع مدرس اسکیت باید بداند که از کجا شروع کند و در کجا کلاس را به پایان رساند. مربی اسکیت باید برنامه دقیقی به جهت تمامی لحظه های یادگیری شاگردان خود داشته باشد، تا شاگردان دچار سردرگمی نشوند.

مدیریت زمان

مدیریت زمان در تدریس توسط مربی اسکیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر که یک مربی اسکیت نتواند زمانبندی مناسبی را به جهت تدریس و آموزش اسکیت ارائه دهد. اگر که مربی اسکیت مدیریت زمان خوبی را ارائه ندهد پس از مدتی علاقه مندان به اسکیت دچار دلزدگی شده و از این حرفه دست می کشند.

مربی اسکیت چه مهارت های را باید داشته باشد؟

سبک تدریس

سبک تدریس مربی اسکیت از جمله مهمترین مسائلی است که به عنوان تخصص مربی اسکیت مطرح می شود. همانطور که میدانید هر فردی سبک تدریس مخصوص به خود را دارد. علاوه بر این مساله نمی توان به واسطه یک سبک خاص به تمامی علاقه مندان تدریس را انجام داد. مربی اسکیت باید سبک تدریس مخصوص به خود را در کنار انعطاف پذیری داشته باشد. سبک تدریس به معنای روشی است که مربی اسکیت به جهت آموزش اسکیت بر می گزیند.

اسکیت را بشناسد

یکی از مهم ترین تخصص ها برای مدرس اسکیت، شناخت کامل اسکیت است. یکی مربی اسکیت ماهر کسی است که اسکیت را به خوبی بشناسد و بتواند تشخیص دهد که کدام کفش اسکیت برای علاقه مندان به آموزش اسکیت مناسب است.

در واقع مشاوره اولیه مدرس اسکیت برای علاقه مندان به این حرفه از جمله موارد تاثیر گذار در ادامه دوره حرفه ای این افراد است . مربی اسکیت باید تمامی برند های موجود اسکیت در کشور را بشناسد و بتواند به فرد علاقه مند مشاوره های لازم به جهت خرید اسکیت مناسب را ارائه دهد.

شناخت لوازم کمکی

در تمامی آموزش ها لوازمی به عنوان لوازم کمکی وجود دارد که به شاگردان در راستای آموزش بهتر کمک می کند. یک مربی اسکیت فردی است که باید تمامی ابزارهای کمکی به جهت آموزش اسکیت را بشناسد تا بتواند در این حرفه موفق شود.

هر اندازه که تخصص مدرس اسکیت در رابطه با استفاده از لوازم کمکی حرفه ای تر عمل کند، آموزش را برای علاقه مندان به این رشته ساده تر می نماید. در نهایت شناخت لوازم کمکی یکی از تخصص های لازم برای مربی اسکیت به شمار می رود.

مدارک لازم را داشته باشد

شغل مربیگری اسکیت همانند سایر شغل ها نیازمند مدارکی است که صلاحیت مربی اسکیت را ثابت کند. دوره های مربیگری اسکیت از جمله دوره هایی است که درجه بندی خاص به خود را دارد و در ایران توسط فدراسیون اسکیت برگزار می شود.

 یکی مدرس اسکیت باید مدارک مربوط به این حرفه را از فدراسیون اسکیت دریافت کند. به منظور دریافت مداک مربیگری رشته اسکیت کافی است که علاوه بر ثبت نام و ارائه مدارک ثبت نام هزینه های مربوط به دوره که به دو سبک تئوری و عملی برگزار می شود نیز پرداخت شود. در نهایت دوره برگزار شده آزمون هایی از متقاضیان مدرس اسکیت گرفته شده و بر اساس مهارت این افراد به آنها مدرک مربیگری اعطا می شود.

مسابقات اسکیت را بشناسد

بسیاری از افراد علاقه مند به اسکیت، درخواست مدرس اسکیت به جهت شرکت در مسابقات حرفه ای را دارند. مربی اسکیت باید تمامی مسابقاتی که در این زمینه در حال برگزاری است را شناسایی کرده و شاگردان علاقه مند به یادگیری حرفه ای اسکیت را در این زمینه هدایت کند. مربی اسکیت باید به روز باشد و بداند چگونه می تواند شاگردان خود را در زمینه آموزش اسکیت به موفقیت برساند.

ایجاد انگیزه

ایجاد انگیزه یکی از تخصص های مهمی است که تمامی مربیان باید به آن توجه کنند. هر اندازه که تخصص یک مدرس اسکیت در ایجاد انگیزه به جهت ادامه این حرفه قوی تر باشد، شاگردان با قدرت بیشتری به یادگیری ادامه خواهند داد. در واقع ایجاد انگیزه توسط مدرس اسکیت سوخت هر شاگرد برای ادامه حرفه است.

سوابق مربی اسکیت

لازم که فرد پیش از انتخاب مدرس اسکیت از تجربه ی او در این زمینه آگاهی داشته و در مورد موفقیت های او در مسابقات مختلف اطلاعات لازم را کسب نماید. همچنین فرد می تواند از مربی خود در مورد شکست های او در مسابقات و علت این شکست ها سوال نموده و در نهایت سعی کند که اشتباهات را تکرار نکند. در ضمن یک مربی اسکیت خوب باید بتواند مشکلات و موانع موجود برای ادامه ی این رشته ی ورزشی را بیان کرده و تجربیات خود را در زمینه ی ورزش اسکیت در اختیار شاگرد خود قرار دهد.

سوابق مربی اسکیت

آموزش مربی اسکیت 

مهم است که از مربی مورد نظرتان در مورد اینکه اسکیت را نزد چه کسی یاد گرفته است سوال نمایید. در واقع اطلاع از این موضوع که چه کسی مربی شما را راهنمایی کرده می تواند در انتخاب مدرس اسکیت اهمیت زیادی داشته باشد. دلیل این اهمیت این است که مربی شما آنچه را که در گذشته آموخته به شما منتقل می کند و در صورتی که نزد فردی متخصص آموزش دیده باشد می تواند در روند یادگیری شما تاثیر بسزایی داشته باشد.

پشتیبانی و اعتماد به توانایی های فرد

در حقیقت یک مربی اسکیت حرفه ای ابتدا نقاط قوت شما را متذکر شده و به گونه ای که انگیزه ی شما کم نشود نقاط ضعف شما را نیز بیان خواهد کرد و شما در برطرف نمودن این ضعف های حمایت و پشتیبانی خواهد کرد.

چنین فردی که نگرانی و ترس های شما را پیش بینی کرده و در پشت سر گذاشتن این نگرانی ها به شما کمک می کند. همچنین یک مربی خوب به شما کمک می کند که نسبت به انتظارات خود معقول رفتار کرده و شما را در جهت دستیابی به هدفتان یاری خواهد کرد با این کار اعتماد به نفس شما افزایش یافته و فرد با اشتیاق بیشتری به یادگیری ورزش مورد نظر ادامه می دهد.

آموزش چگونگی بازخورد در مواجه با سختی ها

همانطور که میدانید ورزش اسکیت مانند هر رشته ی دیگری با سختی هایی همراه است و ممکن است که فرد در یادگیری قسمت های مختلف کند باشد و یا نیاز به تمرین بیشتری داشته باشد. در چنین مواقعی لازم است که مربی به شما یاد دهد که چگونه با انگیزه به انجام تمرینات بپردازید و بجای تمرکز بر روی نقاط ضعف خود ، در جهت برطرف شدن آنها گام برداشته و تلاش کنید.

آموزش چگونگی بازخورد در مواجه با سختی ها

معین نمودن اهداف

مربیان ماهر شما را در جهت روشن شدن اهدافتان راهنمایی خواهند کرد. آنها به شما کمک خواهند کرد که در موقعیت های دشوار اهداف خود را فراموش نکرده و امور مربوط به ورزش خود را سازماندهی کنید.

در واقع اهداف شاگرد نقش مهمی برای برای تشویق او به ادامه ی کار دارد و لازم است که مربی از این اهداف آگاهی داشته و در مواقع مورد نیاز آنها را برای فرد یادآوری نماید. در ضمن در صورتی که اهداف مورد نظر شما از همان ابتدا مشخص باشد می توانید در پایان دوره ی آموزشی بررسی کنید که آیا به اهدافتان دست یافته اید یا خیر.

در برخی موارد لازم است که در صورت عدم دستیابی به اهدافتان ، مجددا در دوره های آموزشی شرکت کرده و برای رفع نواقص خود تلاش کنید. اما مواردی نیز وجود دارد که در آن مربی مورد نظر وظایف خود را به درستی انجام نداده است. در چنین مواقعی باید مربی خود را عوض کرده و از فردی دیگری برای یادگیری اسکیت کمک بخواهید.

در پایان باید بگوییم که انتخاب مربی اسکیت در یادگیری این رشته ورزشی اهمیت زیادی دارد . در صورتی که مربی مناسبی برای این کار انتخاب نشود ممکن است که فرد با دلسردی مواجه شود. به منظور انتخاب یک مربی حرفه ای در این زمینه می توانید از شاگردان قبلی پرس و جو کرده و در مورد شیوه های تدریس مربی را آگاهی پیدا کنید.

برای انتخاب مربی مناسب باید تحقیقات زیادی صورت گیرد تا در نهایت فرد بتواند با داشتن انگیزه ی لازم و با تلاش در جهت دستیابی به اهداف خود، موفق شود.

ارسال نظر