شرح کلی وظایف شغل مهندس برق

نوشته شده توسط

الو استخدام

شرح کلی وظایف شغل مهندس برق

مبحث این مقاله ما در مورد وظایف شغل مهندس برق میباشد. امروزه به دلیل وجود وسایل، تجهیزات برقی و استفاده زیاد از آنها شغل مهندسی برقی اعتبار و جایگاه خاصی در جامعه پیدا کرده است. به حدی که در بین سایر رشته های مهندسی جایگاه اول را دارد و وجود آن در دانشگاهها از اعتبارات دانشگاه محسوب میشود. برای کسب اطلاعات در این حوزه میتوانید این مطلب را مطالعه نمایید.

مبحث این مقاله ما به رشته و شغل مهندس برق اختصاص دارد. از آنجایی که زندگی امروزه بشر با انرژی برق گره خورده است و تقریبا میتوان گفت که بدون این انرژی زندگی جریان ندارد لذا یکی از شاخه هایی که امروزه در صنایع ما به ویژه صنعت برق بسیار کاربرد دارد شاخه مهندسی برق است که خود دارای گرایش های مختلفی همچون مهندس برق مخابرات، مهندس برق الکترونیک، مهندس برق کنترل و مهندس برق قدرت تقسیم می شود. همان طور که می دانیم مهندسی برق از زیر شاخه های مهندسی است و همچنین با توجه به نام این مهندسان که خود بیانگر و معرف وظیفه شغلی آن می باشد مهندسان در این شغل معمولا سر و کارشان با جریان برق و الکتریسیته و الکترونیک می باشند. از این رو ما در این مطلب به بررسی وظایف شغل مهندس برق می پردازیم و این وظایف را تشریح می کنیم.

معرفی مهندس برق

در ابتدا باید بگوییم که مهندس برق همان برق کار نیست. در گذشته رشته برق و مکانیک یک رشته بودند و به نام الکترومکانیک شناخته می شد. ولی از آنجایی که روز به روز این رشته پیشرفت خیره کننده و سریعی داشت باعث شد که این رشته خود را از رشته مکانیک جدا کند و به عنوان یک رشته مستقل شناخته و معرفی شود. پیشرفت این رشته به قدری بود که خود این رشته به دلیل گستردگی اش به گرایش های مختلف تقسیم شد. به قدری این رشته در زندگی امروزی تاثیرگذار است که شاخص ترین رشته مهندسی در زمینه مهندسی بشمار می رود و معمولا برجسته ترین استعدادها این رشته را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می کنند. این دلیل باعث شد که روز به روز بر سطح علمی و پژوهشی این رشته افزوده شود و اعتبار هر دانشگاهی را ارتقا دهد.

معرفی مهندس برق

اهمیت شغل مهندس برق

در واقع می توان گفت که سر و کار مهندس برق با انرژی برق است. انرژی پشتوانه و سرمایه هر کشوری است علی الخصوص انرژی برق که جایگاه خاصی دارد. چرا که مقدار تولید و مصرف این انرژی گرانبها مهم ترین دلیل رشد اقتصادی هر کشوری محسوب می شود. همچنین وجود این انرژی با ارزش باعث افزایش سطح رفاه خانواده شده است. در اطراف همه ما انبوهی از وسایل برقی وجود دارد و استفاده از این انرژی با ارزش روز به روز در حال افزایش است از این رو برای اینکه هر کشوری بتواند با رشد اقتصادی جهان پیش رود و آگاهانه و با محاسبات از این انرژی گرانبها استفاده کند باعث شد که شغل مهندس برق در بین تمام شاخه های مهندسی و همچنین صنعت از مهم ترین و پر طرفدارترین ها باشد.

تمام افرادی که علاقه مند به یادگیری این حرفه هستند باید بدانند که تحصیل در این رشته از اولین و مهمترین کارهایی است که باید انجام دهند تا بتوانند وارد این شغل شوند. از آنجایی که خود این رشته گرایش های مختلفی دارد لذا هر شخص باید در گرایش دلخواه و خاصی به تحصیل بپردازد. اگر هر شخصی بتواند در گرایشی که تحصیل کرده مشغول به کار شود طبیعتا بازدهی شغلی بیشتری خواهند داشت. به طور کلی می توان گفت که مبنای کار تمام گرایش های مهندسان برق این است که جریان برق یا الکتریسیته را برای منتقل کردن انرژی و یا تنظیم و پردازش اطلاعات بکار گیرند.

اهمیت شغل مهندس برق

تحصیل در رشته مهندس برق

امروزه اکثر وسایل و تجهیزاتی که انسان ها از آنها استفاده می کند برقی هستند لذا وجود مهندسین برق تحصیل کرده و کار بلد از الزامات هر کشوری است. به همین دلیل در حال حاضر تحصیل در رشته مهندسی برق در گرایش های مختلف چون مهندس برق مخابرات، مهندس برق الکترونیک، مهندس برق کنترل، مهندس برق قدرت بسیار طرفدار دارد و از محبوب ترین رشته های تحصیلی بشمار می رود. از آنجایی که استفاده از برق و وسایل برقی بسیار پیشرفت کرده است لذا سالانه شرکت های مهندسی مختلف تلاش می کنند تا با استخدام مهندس برق باعث گسترش عرصه کاری خود شوند و از استعداد جوانان در این عرصه بهره مند شوند.

تحصیل در رشته مهندس برق

مهارت های تخصصی مربوط به مهندس برق

مهم ترین عاملی که باعث موفقیت در هر شغلی می شود داشتن مهارت در آن شغل است. از این رو افرادی که علاوه بر تحصیل در رشته مهندسی برق از مهارت در این تخصص نیز برخوردارند قاعدتا در این رشته موفق تر نیز می باشند. معمولا افرادی که خلاق و به کارهای فنی علاقه مند و همچنین در حل مساله توانا هستند مناسب این شغل می باشند. در نتیجه افرادی که با علاقه وارد این رشته شده اند و از مهاتر خوبی نیز بهره می برند در شرایط کنونی بازار کار کشور که نامساعد است به راحتی می تواند وارد بازار کار شود و حقوق عالی نیز دریافت کند. از مهارت ها و تخصص هایی که یک مهندس برق باید از آن برخوردار باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • از آنجایی که مبنا و اساس مهندسی برق بر پایه علومی چون کامپیوتر، ریاض و فیزیک است لذا یک مهندس برق باید دارای استعداد خوبی در این علوم باشد.
 • از آنجایی که یک مهندس برق در پروژه های مختلف با مشکلات متفاوتی رو به رو می شود لذا باید برای حل مشکلات راه حل های کارآمد و خوبی ارائه دهد.
 • معمولا مهندسین برق در کارهای پروژه ای مسئول هستند لذا باید قدرت تصمیم گیری خوبی داشته باشند تا بتوانند در بهترین زمان بهترین تصمیم را بگیرند.
 • داشتن روابط عمومی بالا از دیگر مهارت هایی است که حتما باید یک مهندس برق داشته باشد چرا که او مسئول پروژه است و باید با مدیران و تکنسین های پروژه مناسب ترین رفتار و ارتباط را برای پیشبرد پروژه داشته باشد.
 • یک مهندس برق به دلیل حساس بودن این شغل باید توانایی مدیریت پروژه و برنامه ریزی وظایف را داشته باشد.
 • به دلیل اینکه شغل مهندس برق یه کار تیمی و پروژه ای است لذا باید مهندسین بر مدیریت کردن کار تیمی تسلط کافی داشته باشند.
 • از آنجایی که شغل مهندسی برق همواره با خطر روبه رو است لذا شخص مهندس برق برای محافظت از خود و سایر کارکنان پروژه باید از قوانین و مقررات شناخت کافی داشته باشد.
 • از دیگر مهارت هایی که یک مهندس برق برای ارتقا و پیشبرد حرفه خود و یا راحت تر پیدا کردن شغل مناسب حتما به آن نیاز دارد تسلط به نرم افزارهای کامپیوتری تخصصی مهندسی برق است. چرا که امروزه یکی از شرایط جذب و استخدام مهندس برق در اکثر شرکت ها و سازمان ها تسلط بر همین نرم افزارهاست.

مهارت های تخصصی مربوط به مهندس برق

تحصیلات مورد نیاز برای استخدام مهندس برق

شغل مهندسی برق یک شغل کاملا حرفه ای و تخصصی است یعنی افراد برای ورود به این حرفه حتما باید تحصیلات آکادمیک در این حوزه را گذرانده باشند. همچنین به دلیل حساس و حائز اهمیت بودن این شغل معمولا کارفرماها خواهان استخدام  افرادی هستند که در این رشته تحصیل کرده و متخصص می باشند. همان طور که در بالا ذکر کردیم به دلیل گستردگی رشته مهندسی برق این رشته را به چهار گرایش دیگر مانند مهندس برق مخابرات، مهندس برق الکترونیک، مهندس برق کنترل و مهندس برق قدرت تقسیم بندی کردند که افراد در این گرایش ها در مقاطع مختلف چون کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فارغ التحصیل می شوند.

لازم به ذکر است که بدانید درست است که این رشته گرایش های مختلف دارد و دانشجو فقط می تواند در یک گرایش به تحصیل بپردازد ولی دانشگاه ها معمولا برنامه های درسی و آموزشی آن ها را به گونه ای برنامه ریزی می کنند که دانشجو اطلاعاتی در هر چهار گرایش دارد.

تحصیلات مورد نیاز برای استخدام مهندس برق

شرح وظایف شغل مهندس برق

مهندسی برق در واقع علمی است که به بررسی و حرکت جریان الکتریسیته می پردازد. با توجه به گرایش های مختلف این رشته وظایف مختلفی نیز برای آن تعریف شده است که در این قسمت از مقاله به تشریح کلی از این وظایف می پردازیم:

 • گرایش برق و مخابرات وظایفی چون طراحی سیستم های مخابراتی مثل شبکه های ارتباطی بانک ها، سیستم های رادار جنگ، سیستم های ارتباطی راه دور و اجزای فرستنده و گیرنده های مخابراتی دارد.
 • برق الکترونیک وظایفی چون ساخت قطعات الکترونیکی و کاربرد آن ها در مدار دارد.
 •  گرایش برق و کنترل، این گرایش در فرآیندهای صنعتی و همچنین تولید و در هدایت موشک ها نقشی اساسی دارد. از این دانش در ارزان تر کردن وسایل صنعتی و ماشینی کردن تجهیزات دستی بسیار استفاده می شود. وظایف این گرایش در رابطه با طراحی و ساخت، نظارت و همچنین مدیریت سیستم هاست.
 • وظیفه گرایش برق قدرت نیز در رابطه با مسائلی چون تولید، توزیع و انتقال برق می باشد.

در کل می توان گفت به دلیل گستردگی رشته مهندسی برق معمولا این رشته در صنایع مختلف نظیر هوافضا، مخابرات، لوازم خانگی، حمل و نقل، پژوهش های علمی و ... کاربرد دارد و در یک کلام می توان گفت کار تمام این گرایش ها طراحی و توسعه ابزارآلات الکتریکی است.

همان طور که در بالا ذکر کردیم معمولا کار مهندسین برق پروژه ای است و آن ها مسئولان پروژه ها می باشند. از جمله وظایف مهندس برق در پروژه ها که با مهندسین و تکنسین های مختلف دیگر همکاری دارند شامل موارد زیر می باشد:

 • از جمله این وظایف بررسی و تست کردن نمونه های ﺁزمایشگاهی است که باید داده های به دست آمده از آن را تجزیه و تحلیل کنند.
 • از دیگر وظایف یک مهندس برق این است که جدیدترین و به روزترین تکنولوژی ها و تجهیزاتی که در حوزه کاری خودش وجود دارد را باید بررسی کند و از بین آن ها بهترین و مناسب ترین را در پروژه خود استفاده نماید.
 • هماهنگ کردن کارها و وظایف مربوط به کارکنان و تکنسین ها و مدیریت آن ها
 • یک مهندس برق باید هزینه هایی که برای پروژه خود مورد نیاز است را پیش بینی کند.
 • مهندسان برق باید نیروی انسانی مورد نیاز برای پروژه مورد نظر و همچنین برنامه زمانی لازم برای پروژه را تخمین بزنند.
 • از رعایت اصول و مقررات در پروژه اطمینان حاصل نماید.
 • مهندسان برق با توجه به تسلطی که بر نرم افزارهای تخصصی طراحی خود دارند باید برنامه های فنی و عملیاتی پروژه را به دست آورند.
 • مهندسان برق باید بتوانند انواع اجزای محصولات الکترونیکی را طراحی کنند. همان طور که گفتیم این تجهیزات در زمینه های مختلف چون عرصه های تجاری، علمی و پزشکی کاربرد دارند.

شرح وظایف شغل مهندس برق

بازار کار و درآمد مهندس برق

به جرأت می توان گفت مهندسین برق بازار کاری به وسعت تمام وسایل برقی روی زمین دارند. یک مهندس برق می تواند در بخش های دولتی نظیر نیروگاه ها، کارخانجات سیمان، کارخانجات ذوب آهن، مخابرات و صنایع دیگر مشغول یا حتی در بخش های خصوصی مشغول به کار شود.

این رشته و حرفه به قدری وسیع است که حتی اگر مهندسین برق موفق به یافتن شغل در بخش های خصوصی و دولتی نشدند می توانند خودشان به عنوان کارآفرین کسب وکار راه اندازی کنند و به صورت مستقل مشغول به کار شوند.

مهندسان برق حرفه ای با تحقیق و بررسی در بازار و شناخت نیازهای کشور خود در حوزه مهندسی برق به راحتی می توانند اقدام به کارآفرینی نمایند. در رابطه با استخدام مهندس برق می توان گفت از آنجایی که این حرفه از اهمیت بالایی برخوردار است و روز به روز نیاز جامعه به این مهندسین در حال افزایش است لذا انتظار می رود که بازار کار خوبی در انتظار این شغل باشد. لازم به ذکر است که بدانید هر چه مهندسان برق حرفه ای تر و در کار خود متخصص تر باشند یافتن شغل برایشان ﺁسان تر می باشد.

میزان درآمد مهندسان برق نیز بستگی به ﺁن دارد که در چه بخشی مشغول به فعالیت هستند مثلا اگر در بخش دولتی مشغول می باشند پس حقوق و درآمد آن ها بسته به قانون مدیریت خدمات کشوری است و بر طبق این قانون حقوق دریافت می کنند. اگر مهندسان در بخش خصوصی مشغول می باشند پس حقوقشان بسته به عوامل مختلفی چون نوع پروژه، توان مالی شرکت، گستردگی پروژه و عواملی از این قبیل می باشد. البته در بخش خصوصی توانایی های فردی مهندس چون تجربه و تحصیلا وی، دانش و مهارت او در خصوص کار با انواع سیستم ها، تسلط به نرم افزارهای تخصصی و ... بر میزان درآمد و حقوق او تاثیرگذار است.

در نهایت باید بگوییم افرادی که رشته و شغل مهندسی برق را انتخاب می کنند باید روحیه ای سازگار با کارهای تیمی و همچنین علاقه مند به کارهای عملی با وسائل برقی داشته باشند. مسلط بودن به دو درس ریاضی و فیزیک که از اصلی ترین دروس این حرفه است بسیار حائز اهمیت است.

ارسال نظر