10 ویژگی مهندس سخت افزار

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

10 ویژگی مهندس سخت افزار

هدف از نوشتن این مقاله بیان ویژگی های مهندس سخت افزار، توانایی ها و وظایف او بود. ما در این مقاله به معرفی این شغل و وضعیت استخدام آن پرداختیم. اگر شما نیز می خواهید که در این زمینه اطلاعات خود را افزایش دهید می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

قصد ما از نگارش این مقاله بیان 10 ویژگی مهندس سخت افزار است. از این رو قبل از این که به این موضوع بپردازیم ابتدا توضیح می دهیم که مهندس سخت افزار به چه کسی گفته می شود؟ جایگاه و اهمیت این شغل در ایران و سایر کشورها چگونه است؟ وضعیت استخدام مهندس سخت افزار را بررسی می کنیم. همچنین توضیح می دهیم که برای رسیدن به شغل مهندس سخت افزار باید در چه رشته ای و تا چه مقطعی تحصیل نمود.

برای دیدن پاسخ این سوالات و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهندس سخت افزار کامپیوتر تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی شغل مهندس سخت افزار

شاید اکثر ما بدانیم که مهندس سخت افزار زیر شاخه ای از مهندسی کامپیوتر است. در واقع رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سخت افزار و نرم افزار می باشد که موضوع این مقاله ما به مهندس سخت افزار کامپیوتر اختصاص یافته است. لازم به ذکر است که بدانید این دو گرایش در مقطع کارشناسی تفاوت زیادی با هم ندارند.

در گرایش مهندس سخت افزار کامپیوتر معمولا دانشجویان به شناخت مجموعه های سخت افزاری کامپیوتر می پردازند. این شناخت شامل انجام کارهای آموزشی و پژوهشی و صنعتی در رابطه با بخش های سخت افزاری کامپیوتر از قبیل بردها، قطعات، تجهیزات و در کل سیستم های کامپیوتر در اندازه های مختلف است.

معرفی شغل مهندس سخت افزار

آشنایی با شغل مهندس سخت افزار

کار پژوهشی این مهندسین بدین صورت است که در مورد این قطعات تحقیق می کنند و آن ها را طراحی و آزمایش می کنند. همچنین نظارت بر تولید قطعات سخت افزار کامپیوتر و نصب آن نیز بر عهده مهندس سخت افزار است که این قسمت از فعالیت های صنعتی این حرفه محسوب می شود. لازم به ذکر است که بدانید منظور از بخش سخت افزاری کامپیوتر قطعات و اجزایی همچون مدارهای چاپی و چیپ های کامپیوتری و همچنین سیستم کامپیوتری است که خود این سیستم دارای لوازم جانبی مانند مودم، موس، کیبرد، پرینتر و ... می باشد. پس تا اینجای مطالب متوجه شدیم که شغل مهندس سخت افزار کامپیوتر در رابطه با طراحی، ﺁزمایش، تحقیق و اجرا و نصب قطعات و تجهیزات سخت افزاری کامپیوتر است.

البته مهندسین سخت افزار در کشور ما به جز وظایف ذکر شده بالا به فعالیت های دیگری همچون تعمیر و خرید و فروش تجهیزات و قطعات کامپیوتر نیز مشغول می باشند. پس با توجه به این مشاغل می توان دریافت که محیط کاری مهندسان نرم افزار در مراکز تحقیقاتی و تولیدی و تعمیرگاه های شرکت ها معتبر می باشد.

در واقع می توان گفت که کار این مهندسین شبیه به مهندسین الکترونیک است با این تفاوت که مهندس سخت افزار فقط روی کامپیوتر و تجهیزات وابسته به آن کار می کند. از آنجایی که فناوری کامپیوتر روز به روز و به سرعت در حال پیشرفت است لذا یک مهندس سخت افزار باید دائما در حال تحقیق و پژوهش باشد تا همیشه علم و مهارت او به روز باشد.

آشنایی با شغل مهندس سخت افزار

مهارت های مهندس سخت افزار

توجه داشته باشید درست است که گرایش های سخت افزار و نرم افزار رشته کامپیوتر از هم جداست ولی این به این معنی نیست که کار آن ها نیز همیشه از هم جدا باشد. چرا که یک مهندس سخت افزار برای افزایش قابلیت ها و قدرت های قطعات سخت افزاری کامپیوتر باید چک و بررسی کند که ﺁیا این قطعات با آخرین مدل قطعات نرم افزاری متناسب است یا خیر. بنابراین مهندسان این دو گرایش باید در اکثر اوقات با هم در ارتباط باشند.

توانایی های مورد نیاز یک مهندس سخت افزار

از آنجایی که رشته کامپیوتر یک رشته جامع و پویاست لذا یک مهندس سخت افزار کامپیوتر باید پرتلاش و پیگیر کار باشد. همچنین همیشه باید به دنبال مطالب علمی جدید و بروز باشد چرا که علم کامپیوتر همیشه در حال آپدیت شدن است. از این رو توانایی علمی یکی از توانایی لازم این مهندسان است. این مهندسان باید دانش قوی در حوزه های ریاضی، فیزیک، کامپیوتر و الکترونیک و طراحی داشته باشد. همچنین داشتن خلاقیت برای این مهندسان برای ارائه راهکارهای ابتکاری لازم است.

همچنین برای اینکه یک مهندس سخت افزار بتواند در این حوزه پیشرفت های لازم را داشته باشد علاوه بر داشتن توانایی های علمی باید علاقه لازم برای یادگیری این علم و کار با کامپیوتر نیز را داشته باشد. استدلال استنتاجی، استدلال قیاسی، درک زبانی و درک نوشتاری از دیگر توانایی است که یک مهندس سخت افزار باید داشته باشد.

تحصیلات مورد نیاز برای ورود به شغل مهندس سخت افزار

افرادی که علاقه مند به ورود به شغل مهندس سخت افزار هستند باید در رشته هایی همچون مهندسی کامپیوتر سخت افزار، علوم کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی تحصیل و فارغ التحصیل شوند. البته توجه داشته باشید که افرادی که در سایر رشته ها تحصیل کرده اند ولی مشتاق به کار و فعالیت در این حرفه هستند می توانند با گذراندن دوره های آموزشی مهندس سخت افزار در مراکز آموزشی معتبر و یادگیری این فن می توانند وارد این شغل شوند.

فرصت های شغل مهندس سخت افزار

در ابتدا باید بدانید افرادی که مشغول تحصیل یا فارغ التحصیل سخت افزار هستند بسیار کمتر از سایر گرایش های کامپیوتر می باشند. از این رو بیشترین مکان ها و مراکزی که این مهندسین را جذب می کنند صنایع تولیدی تجهیزات کامپیوتری، صنایع ارتباطات و مخابرات و موسسات و مراکزی که مربوط به مشاوره کامپیوتر می باشند.

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که بسیاری از افراد بر این باورند که تنها فرصت شغلی که برای یک مهندس سخت افزار به وجود می آید به عنوان تعمیرکار کامپیوتر در محیط ها و فضاهای این چنینی است. در صورتی که این باوری غلط است. چرا که این مهندسان یک تعمیرکار یا نصاب یا راه انداز کامپیوتر نیستند.

درست است که این مهندسان می توانند این کارها را هم انجام دهند ولی تخصص و کار اصلی آن ها طراحی های سخت افزاری است. به همین دلیل است که درس هایی همچون ریاضی و فیزیک و مدارهای منطقی در دانشگاه از دروس اصلی آن ها محسوب می شود.

فرصت های شغل مهندس سخت افزار

آینده شغلی مهندس سخت افزار کامپیوتر

در کل می توان ﺁینده شغلی روشن و مطلوبی برای این تخصص و حرفه پیش بینی نمود چرا که هم صنعت تولید تجهیزات کامپیوتری روز به روز در حال پیشرفت است، هم نیاز جوامع خصوصا در تجارت به کامپیوتر در حال افزایش است و روز به روز سفارش سازی تجهیزات کامپیوتر پیچیده تر می شود. به همین دلیل است که انتظار می رود نیاز جوامع به مهندسین و مشاورین کامپیوتر روز به روز افزایش یابد.

به این دلیل می گوییم که نیاز این مهندسین در تجارت رو به افزایش است زیرا برخی از صاحبان کسب و کار با سفارش تجهیزات کامپیوتری و نصب آن ها بر روی کامپیوتر های خود کنترل دیگر دستگاه های کسب و کار خود را به دست می گیرند. مثلا از طریق کامپیوتر تلفن های همراه را کنترل می کنند. این است که می گوییم نیزا به مهندسان سخت افزار روز به روز در حال افزایش است.

مهارت های مورد نیاز شغل مهندس سخت افزار کامپیوتر

مهندسین سخت افزار برای اینکه راحت تر به مشاغل مد نظر خود دست یابند مانند سایر مشاغل علاوه بر تحصیلات آکادمیک باید مهارت های لازم را نیز داشته باشند. حتی می توان گفت که در این حرفه مهارت حرف اول را می زند.

برخی از مهارت هایی که یک مهندس سخت افزار بهتر است که از آن ها برخوردار باشد عبارتند از:

  • مهارت های تحلیلی: از آنجایی که شغل این مهندسین طراحی تجهیزات کامپیوتری است لذا باید این افراد مهارت لازم در خصوص تجزیه و تحلیل الگوریتم های طراحی و برطرف کردن نقص های تجهیزات کامپیوتر را داشته باشند.
  • داشتن خلاقیت: طراحی تجهیزات کامپیوتر نیازمند خلاقیت است لذا داشتن این مهارت باعث می شود که یک مهندس کامپیوتر برای طراحی و اجرای این تجهیزات ایده ها و راه کارهای جدید و مدرن ارائه دهد. یا حتی بتواند عیب و نقص طرح های قدیمی را کشف کند و برای حل آن ایده ای جدید اراده دهد.
  • مهارت های تفکر انتقادی و مهارت حل مساله از دیگر مهارت هایی است که داشتن آن برای یک مهندس سخت افزار مفید می باشد.

مهارت های مورد نیاز شغل مهندس سخت افزار کامپیوتر

برخی ویژگی های مهندس سخت افزار

  • مهارت های کاربری: همان طور که در مطالب بالا نیز اشاره نمود داشتن مهارت یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که باید یک مهندس سخت افزار موفق آن را کسب کند. داشتن این مهارت ها به انجام وظیفه بهتر این مهندسین کمک می کند. از جمله مهارت هایی که یک مهندس سخت افزار برای کسب موفقیت باید آن ها را تقویت کند عبارتند از: تحلیل سیستم و عملیات ها، نگارش، تفکر انتقادی، حل مسائل پیچیده، ارزیابی، نظارت بر عملکرد، کاربرد علوم، متقاعد سازی، مدیریت زمان و ...
  • سبک ‌های کاری سازگار با شغل: این سبک همان ویژگی های شخصی یک مهندس سخت افزار است که بر کار و عملکرد او بسیار تاثیر می گذارد. این سبک های کاری عبارتند از: متفکر و تحلیل گر تسلط داشتن روی خود سخت کوش و پیگیر، قابل اعتماد، جزئی نگر، مبتکر و خلاق، مستقل، مخترع، سازگار و ...
  • چگونگی مواجه شدن با خطرات شغلی: هر شغلی خطرات خاص خود را دارد و قاعدتا مهندسی سخت افزار نیز از قاعده مستثنی نمی باشد. برخی از خطرات احتمالی این شغل که امکان دارد برای مهندسین اتفاق بیافتد شامل کار در شرایط خطرناک، کار کردن با تجهیزات خطرناک، مرض شدن ناگهانی و .. می باشد که یک مهندس سخت افزار کامپیوتر باید بداند که در این مواقع چه واکنشی از خود نشان دهد.
  • مشکلات و سختی های شغل: این شغل نیز مانند سایر شغل ها چالش های خاص خود را دارد برخی از این مشکلات که یک مهندس ممکن است در طول روز کاری خود با آن ها رو به رو شود عبارتند از: مسئولیت داشتن در قبال کار، کار رقابتی، ارتباط و برخورد داشتن با افراد پرخاشگر و عصبی، مسئول سلامت و ایمنی دیگران، فشار زمانی و .. که از ویژگی های یک مهندس سخت افزار سازگار بودن با این مشکلات است.
  • داشتن اطلاعات عمومی: از ویژگی های بارز شغل مهندس سخت افزار داشتن اطلاعات عمومی است تا بتواند بهتر وظایف خود را انجام دهد. از جمله این اطلاعات عمومی می توان به مواردی همچون: دانش ریاضیات و فیزیک، کامپیوتر و الکترونیک، ایمنی و سلامت عمومی، مکانیک، زبان خارجی، طراحی، بازاریابی و فروش، تولید، آموزش و ... اشاره نمود.
  • داشتن تحصیلات: از مهم ترین ویژگی هایی که این رشته نیز مانند سایر رشته دارد داشتن تحصیلات تخصصی است. هر چند که در ایران افراد با داشتن تحصیلات غیر تخصصی و با گذراندن دوره های آموزشی وارد بازار کار می شوند ولی برای موفق تر شدن در این حوزه بهتر است که در این زمینه تحصیلات تخصصی بگذرانید.
  • داشتن توانایی های مورد نیاز برای شغل مهندسی سخت افزار: داشتن توانایی ها مورد نیاز این شغل اعم از توانایی های علمی، روانی، فکری و جسمی بر بهتر عمل کردن این مهندسان در شغل بسیار تاثیر می گذراند. برخی از توانایی های لازم که ویژگی یک مهندس سخت افزار محسوب می شود عبارتند از: داشتن توانایی های استدلالی(ریاضی، قیاسی، استقرایی و استنتاجی)، داشتن توانایی و قدرت بیا که قابل فهم و شفاف باشد، داشتن درک گفتاری و نوشتاری، ایده پردازی و خلاقیت، تصمیم گیری و حل مساله، پردازش اطلاعات، واقع گرا و جستجوگر و محقق، استقلال و ...

برخی ویژگی های مهندس سخت افزار

وظایف مهندس سخت افزار

طراحی، ساخت، ﺁزمایش مدل های کاربردی سخت افزاری ساخته شده، به روز نگه داشتن دانش و علم و مهارت خود همگام با پیشرفت های سریع دنیا در این حوزه، طراحی سخت افزار جدید و نوشتن ویژگی های کارکرد آن برخی از وظایف شغل مهندس سخت افزار کامپیوتر است. همچنین از آنجایی که امروزه ارتقای کامپیوترها بر عهده مهندس سخت افزار است لذا یکی دیگر از وظایف این مهندسان به روز کردن تجهیزات کامپیوترهاست تا بتوانند با نرم افزارهای جدید کار کنند.

وضعیت بازار کار و استخدام مهندس سخت افزار

همان طور که تا اینجای این مقاله توضیح دادیم می توان گفت که یک مهندس سخت افزار کامپیوتر می تواند در بخش های طراحی، آزمایش و ساخت تجهیزات و مدل های کامپیوتر کار کند. که این امکان برای این مهندسین در کشورهای توسعه یافته امکان پذیر است. به همین جهت اغلب این مهندسی در شرکت های تولیدی معتبر دنیا استخدام و مشغول به کار می شوند.

از دیگر فرصت های استخدام مهندس سخت افزار در این کشور ها می توان به گزینه هایی همچون: شرکت های طراحی سیستم های کامپیوتری و سازمان های دولتی اشاره نمود. اما در ایران به دلیل اینکه در عرصه های تحقیقاتی و تولیدی بازار کار مناسبی وجود ندارد معمولا این مهندسین به شغل هایی مانند خرید و فروش کامپیوتر و قطعات آن و ارائه خدمات و تعمیرات کامپیوتر مشغول می شوند.

همچنین از جمله کارهایی که فارغ التحصیلان این رشته می توانند با توجه به نیاز بازار کار ایران و سفارشاتی که از مراکز مختلف می گیرند انجام دهند مواردی همچون: برنامه نویسی سایت ها و سیستمی طراحی مدارهای مجتمع، ساخت ابزارهای جانبی کامپیوتر، ساخت مدارهای ساده منطقی، ساخت مدارهایی که می توانند با کامپیوتر ارتباط برقرار کنند و... می باشد.

ارسال نظر