آشنایی با شغل کارشناس فروش

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با شغل کارشناس فروش

بدون تردید، مقوله فروش یکی از اهداف اصلی و کلیدی بسیاری از سازمان ها و شرکت ها به شمار می آید. برای جامه عمل پوشاندن به این امر، برخورداری از یک کارشناس فروش حرفه ای، بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند. به طور کلی، کارشناسان فروش، افرادی هستند که به مشتریان بالقوه محصول مورد نظر را معرفی می نمایند.

. بر همین اساس، کارشناس فروش در امر افزایش میزان فروش و تسهیل شدن فرآیند فروش، نقش بسزایی ایفا می کند. همچنین فروش محصولات و خدمات مورد نظر غالباً از طریق فروش حضوری یا تلفنی صورت می پذیرد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کارشناسان فروش وظیفه دارند به توضیح ویژگی ها و مشخصات خدمات یا محصول ارائه شده، به مشتریان بالقوه و با هدف فروش آن، مبادرت ورزند. برای موفقیت در این امر و رسیدن به میزان بالای فروش، در درجه اول اهمیت کارشناس فروش باید الفبای فروشندگی و بازاریابی را به خوبی فرا گرفته باشد. از سوی دیگر، با توجه به رقابتی شدن بازار، بسیاری از مدیران و متولیان شرکت های بازرگانی و تجاری، برای عقب نماندن از قافله رقبا، درصدد استخدام کارشناس فروش حرفه ای بر می آیند. چراکه کارشناسان فروش قادر هستند فرآیند فروش خدمات و کالای ارائه شده را به صورت تخصصی و حرفه ای به انجام برسانند. شایان ذکر است که یکی از مؤلفه های حائز اهمیت برای فروش، نحوه و نوع معرفی محصول می باشد. بر همین اساس، یک کارشناس فروش حرفه ای با معرفی تخصصی یک محصول می تواند در میزان فروش یک شرکت، تاثیر بسزایی از خود برجای گذارد. از آنجایی که مقوله بازاریابی و فروش برای بسیاری از سازمان ها و شرکت های تجاری، یک مؤلفه تاثیر گذار به شمار می آید، برخورداری از یک کارشناس فروش، برای آنها از درجه اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشد.

آشنایی با شغل کارشناس فروش

 

مهمترین وظایف و مسؤولیت های کارشناس فروش

بدون تردید، یک کارشناس فروش در حیطه کاری و شغلی خود و به منظور دستیابی به موفقیت و ارتقای میزان فروش، از وظایف و مسؤولیت های متعددی برخوردار می باشد. بر این اساس، شناسایی مشتریان بالقوه، یکی از وظایف بسیار مهم کارشناس فروش محسوب می شود. چراکه وجود مشتریان بالقوه، مقوله فروش را به معنای واقعی کلمه موجودیت می بخشد. برای محقق ساختن این امر کارشناسان فروش با بررسی ها و ارزیابی های به عمل آمده، می توانند لیستی از مشتریان احتمالی را فراهم آورند. از دیگر وظایف مهم یک کارشناس فروش، مشخص کردن هدف فروش می باشد. بدون تردید، برای سنجش میزان فروش یک فروشنده، هدف فروش عاملی مهم و تاثیر گذار تلقی می شود. به طور معمول، کارشناس فروش از یک تارگت مشخص ماهیانه، سالیانه و فصلی برخوردار بوده که برای تعیین میزان و هدف فروش آنها، به وسیله مدیران فروش تهیه و تنظیم می شود. برنامه ریزی، از دیگر وظایف قابل توجه و بسیار مهم کارشناسان فروش به شمار می رود. در پرتو وجود برنامه ریزی منسجم و منظم، قابلیت دستیابی به اهداف مورد نظر به نحو مطلوب امکان پذیر می گردد. به همین جهت، یک کارشناس فروش حرفه ای باید به منظور نائل شدن به اهداف خود، ضمن داشتن برنامه ریزی کاربردی، در این زمینه مطابق با برنامه، اقدامات لازم و مقتضی را به کار ببندد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که مشاوره و پاسخگویی به مشتریان، در زمره دیگر مسؤولیت های یک کارشناس فروش قرار دارد. چراکه با حضور مشتری، مقوله فروش معنا و مفهوم واقعی خود را پیدا می کند. ناگفته نماند که متقاعد سازی، پیگیری، عقد قرارداد مطابق با اصول شرکت و ارائه گزارش در بازه های زمانی معین به مدیران فروش، از دیگر وظایف مهم یک کارشناس فروش قلمداد می شود.

مهمترین وظایف و مسؤولیت های کارشناس فروش

مهارت های مورد نیاز برای تصدی شغل کارشناس فروش

به طور کلی، بهره مندی از مهارت ها و توانایی هایی از پیش شرط های لازم و ضروری برای در اختیار گرفتن شغل کارشناس فروش به شمار می رود. بر این اساس، توانایی مهارت کلامی، یکی از مهم ترین مهارت ها برای وارد شدن به این حیطه می باشد. به همین جهت، یک کارشناس فروش خوب باید بتواند خوبی ها و نقاط مثبت و مزایای یک محصول یا خدمات را به مشتری خود ابراز دارد. البته صرف تعریف کردن و گفتن و صحبت کردن کافی نمی باشد، بلکه کارشناسان فروش باید بتوانند مشتری را به خرید کالا یا خدمت ارائه شده متقاعد سازند. یکی از نکات حائز اهمیت در این زمینه دانش کافی و اشرافیت کامل کارشناس فروش از کالاها یا خدمات ارائه شده می باشد. برخورداری از مهارت و توانایی مذاکره برای تاثیر گذاشتن بر روی خریدار و مشتری، از دیگر توانایی های لازم برای تصدی شغل کارشناس فروش به شمار می رود. بدون تردید، نحوه مذاکره، از جمله عوامل مهم موفقیت در پروسه فروش یک کالا یا خدمات محسوب می شود. از دیگر مهارت مورد نیاز در این زمینه می توان به قدرت اقناع مشتری، اشاره نمود. لازم به ذکر است که برخورداری از مهارت های ارتباطی و روابط عمومی قوی، از پیش نیازهای اصلی و مهم برای تصدی شغل کارشناس فروش می باشد. چراکه روابط عمومی بالا، برای برقراری تعامل و ارتباط با مشتریان، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. از سوی دیگر، هماهنگی میان تن صدا و کلمات گفته شده نیز بسیار اهمیت دارد. برخورداری از انرژی بسیار بالا برای انجام کار طولانی، تحرک و پویایی داشتن، مسؤولیت پذیری، قدرت ریسک پذیری، توانایی برقراری ارتباط و تعامل مؤثر و سازنده با مشتریان، از دیگر توانایی های مورد نیاز برای یک کارشناس فروش حرفه ای تلقی می شود.

مهارت های مورد نیاز برای تصدی شغل کارشناس فروش

بازار کار و وضعیت استخدام کارشناس فروش

با نگاهی به روزنامه ها و آگهی های منتشر شده در می یابیم که سهم زیادی از این آگهی ها به استخدام کارشناس فروش اختصاص می یابد. از سوی دیگر، بسیاری از سازمان ها و شرکت ها برای عرضه محصول خود به مشتریان و افزایش آمار فروش خود، همواره به دنبال یک کارشناس فروش حرفه ای می باشند. بر این اساس، می توان اذعان نمود که بازار استخدام کارشناس فروش، بسیار خوب و مثبت ارزیابی می شود. بر همین اساس، بسیاری از کارشناسان فروش می توانند در شرکت ها و سازمان های تجاری و بازرگانی و خصوصی یا دولتی مشغول شوند. بدون تردید، هر شرکت یا سازمانی برای بقا و ادامه حیات خود به فروش محصولات، نیاز مبرم احتیاج پیدا می کند. بر همین اساس، برای عقب نماندن از دیگر رقبا و افزایش میزان فروش، بهره مندی از افراد متخصص، در این زمینه کمک شایانی می نماید. بر همین اساس، بسیاری از شرکت ها و سازمان ها برای محقق ساختن این امر استخدام کارشناس فروش را در دستور کار قرار می دهند. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که با معطوف شدن دولت برای خصوصی کردن سازمان های دولتی، به منظور تقویت بخش خصوصی، می توان ابراز نمود که در سال های آتی وضعیت استخدام کارشناس فروش با افزایش چشمگیری روبرو می شود. ناگفته نماند که در حال حاضر بخش بزرگی از آگهی های استخدام را جذب مدیر فروش یا کارشناس فروش در بر می گیرد. از سوی دیگر، با توجه به افزایش تولید محصولات داخلی و به تبع آن، افزایش شرکت ها و سازمان های مختلف، مقوله فروش بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند. بر همین اساس، بسیاری از شرکت ها و سازمان ها به علت اهمیت داشتن مقوله فروش کالا و خدمات، نگاه ویژه ای بر روی بازاریابی و فروش خود معطوف می سازند.

بازار کار و وضعیت استخدام کارشناس فروش

نیم نگاهی به میزان درآمد یک کارشناس فروش

به طور کلی، مقوله بازاریابی و فروش، از جمله مقوله های بسیار حائز اهمیت و در عین حال تخصصی برای شرکت ها و سازمان به شمار می آید. بدون تردید، برای عملیاتی نمودن امر بازاریابی و فروش و دستیابی به میزان هر چه بیشتر فروش، برخورداری از کارشناس فروش حرفه ای و تخصصی از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. از سوی دیگر، برای بسیاری از افراد میزان درآمد این حیطه کاری نیز مقوله جذاب و مهمی تلقی می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در تعیین حقوق و مزایای هر فردی مؤلفه های بسیاری به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تاثیر گذار و مؤثر می باشند. کارشناس فروش نیز از این قاعده مستثنا نبوده و سابقه کاری به انضمام تجربه کاری، از مؤلفه های بسیار مهم در تعیین میزان حقوق فرد به شمار می روند. بر این مبنا، با افزایش سابقه کاری کارشناسان فروش، متعاقب آن درآمد آنها نیز افزایش پیدا می کند. شایان ذکر است که برخی از سمت ها مانند کارشناس فروش، کارمندان فروش، مدیران و سرپرستان فروش، می توانند در شرکت های خصوصی و دولتی استخدام شده و فعالیت خود را آغاز نمایند. بر همین اساس، از نظر حقوق و درآمد استخدام در شرکت های دولتی با استخدام در شرکت های خصوصی با تفاوت هایی همراه می باشد. به طور معمول، درآمد کارشناس فروش در شرکت های دولتی بر مبنای قانون مدیریت خدمات کشوری پرداخت می گردد. بر همین اساس، میزان درآمد و حقوق کارشناسان فروش متناسب با این قانون در نظر گرفته می شود. در سوی مقابل، میزان درآمد کارشناس فروش در شرکتها و سازمان های خصوصی، متناسب با شرایط و ضوابط تعیین شده شرکت تعیین می گردد. بر این اساس، سابقه، تجربه و بهره مندی کارشناس فروش از توانایی ها و مهارت های ویژه، می تواند در میزان حقوق و درآمد آنها تاثیر بسزایی از خود برجای گذارد.

ارسال نظر