استخدام سازمان آتش نشانی سال 99

نوشته شده توسط

الو استخدام

استخدام سازمان آتش نشانی سال 99

لازم به ذکر است که آزمون استخدام سازمان آتش نشانی در سال 99 همانند سایر آزمون های استخدامی در سراسر کشور برگزار می گردد. بر این اساس، علاقمندان و داوطلبان تصدی شغل آتش نشان باید در دو مرحله آزمون کتبی و عملی، توانایی ها و توانمندی های خود را مورد آزمایش و محک قرار دهند.

لازم به ذکر است که آزمون استخدام سازمان آتش نشانی در سال 99 همانند سایر آزمون های استخدامی در سراسر کشور برگزار می گردد. بر این اساس، علاقمندان و داوطلبان تصدی شغل آتش نشان باید در دو مرحله آزمون کتبی و عملی، توانایی ها و توانمندی های خود را مورد آزمایش و محک قرار دهند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که برای موفقیت در آزمون استخدام سازمان آتش نشانی، متقاضیان باید در ابتدای امر در آزمون علمی که شامل سوالات تخصصی و عمومی بوده شرکت نمایند. پس از طی این فرآیند و اعلام نتایج اولیه، پذیرفته شدگان و واجدین شرایط، به منظور بررسی مدارک و برگزاری آزمون عملی دعوت می شوند. ناگفته نماند که ثبت نام کنندگان و داوطلبان آزمون استخدام سازمان آتش نشانی می بایست در زمان معین شده در فرآیند آزمون این سازمان شرکت نمایند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فرآیند ثبت نام و استخدام سازمان آتش نشانی به منظور تامین نیروی انسانی مورد نیاز، پس از موافقت سازمان اداری و استخدامی کشور انجام می پذیرد. از سوی دیگر، متناسب با سهمیه استخدامی سازمان اداری و استخدامی، دهیاریها و سازمان شهرداری های کشور، آزمون استخدام سازمان آتش نشانی به صورت کتبی و عملی صورت می گیرد. داوطلبان، متقاضیان و افراد واجد شرایط، می توانند بر اساس مندرجات دفترچه راهنما که در بازه زمانی ثبت نام اعلام می شود، از شرایط و جزئیات این استخدام اطلاعات لازم را به دست آورند. اگرچه تاکنون تاریخ و زمان دقیق و قطعی آزمون استخدام سازمان آتش نشانی در سال 99 اعلام نشده است، اما این احتمال دارد که تاریخ برگزاری و فرآیند این آزمون در همان بازه زمانی آزمون استخدامی سال 98 و در مرداد ماه انجام گیرد. ناگفته نماند که اطلاعات لازم و مناسب از طریق سایت ها و خبرگزاری ها معتبر در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

استخدام سازمان آتش نشانی سال 99

شرایط و ضوابط استخدام سازمان آتش نشانی

به طور کلی، شرایط استخدام سازمان آتش نشانی همانند سایر نهادها و سازمان ها شامل شرایط عمومی و اختصاصی می شود. بدون تردید، آتش نشانی در ردیف شغل های سخت و دشوار در اقصی نقاط دنیا تلقی می گردد. با این وجود، بسیاری از جوانان و نوجوانان، علاقه وافری به این شغل پر مخاطره و سخت ابراز می کنند. از سوی دیگر، در نگاه بسیاری از مردم، یک آتش نشان مظهر و نماد فداکاری و ایثار محسوب می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که شرایط استخدام سازمان آتش نشانی همواره ثابت و مشخص می باشد. از سوی دیگر، به علت حساسیت های بسیار زیاد و سختی های آتش نشانی، فرآیند تصدی این شغل غالباً زمان بر و در عین حال دشوار می باشد. بر این اساس، افراد واجد شرایط پس از طی آزمون های مختلف علمی و ورزشی، مصاحبه تخصصی و معاینات جسمانی، تست شخصیت و در نهایت طی نمودن مراحل گزینش، به عنوان آتش نشان مشغول به کار می شوند. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد متقاضیانی که مراحل و شرایط در نظر گرفته شده را با موفقیت طی می نمایند، می بایست دوره های آموزشی نظیر امداد و نجات، حریق و آتش نشانی را پشت سر بگذارند. پس از طی این مراحل، به صورت آزمایشی به استخدام سازمان آتش نشانی درآمده و در صورت رضایت بخش و مثبت بودن عملکرد در دوره آموزشی، می توانند به استخدام رسمی سازمان آتش نشانی درآیند. ناگفته نماند که در آگهی استخدام سازمان آتش نشانی، شرایط مختلف متقاضیان مانند شرایط فیزیکی، تحصیلات و سن و ... در دفترچه راهنما به تفصیل توضیح داده می شود. شایان ذکر است که مفاد آزمون های علمی استخدام سازمان آتش نشانی کتاب هایی نظیر آموزش آتش نشانان، هوش، انگلیسی، ادبیات و زبان فارسی، اطلاعات دینی، شیمی و ریاضی را در بر می گیرد.

شرایط و ضوابط استخدام سازمان آتش نشانی

نگاهی به شرایط عمومی و اختصاصی استخدام سازمان آتش نشانی

به طور کلی، برای تصدی هر شغلی، شرایط، ضوابط و فیلترهایی در نظر گرفته می شود تا از این طریق افرادی که شایستگی های لازم را دارا هستند، به شغل مورد نظر خود دست پیدا کنند. شغل آتش نشان هم از این قاعده مستثنا نبوده و متقاضیان این شغل باید دارای شرایط و صلاحیت در نظر گرفته شده برای آن باشند. از طرف دیگر، شرایط لحاظ شده برای هر شغلی به شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم می گردد. بر همین اساس، استخدام سازمان آتش نشانی نیز از مجرای شرایط و ضوابط اختصاصی و عمومی صورت می گیرد.

برخورداری از مدرک تحصیلی دیپلم، عدم سوء سابقه و اشتهار به فساد اخلاقی، فاقد پیشینه کیفری بودن، تابعیت و التزام و اعتقاد به انقلاب اسلامی ایران، متدین بودن به ادیان مورد تایید و رسمی در ایران، عدم اعتیاد به مواد مخدر، برخورداری از سلامت کامل روانی و جسمانی، داشتن آمادگی جسمانی مناسب، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت ( به غیر از معافیت پزشکی ) و شرایط سنی حداقل 18 سال و حداکثر 35 سال متناسب با مدرک تحصیلی، از شرایط عمومی استخدام سازمان آتش نشانی تلقی می گردد.

داشتن گواهینامه رانندگی پایه سه یا پایه دو برای داوطلبان شغل آتش نشان و کاردان آتش نشان، داشتن گواهینامه پایه یک برای داوطلبان شغل راننده وسایل نقلیه تندرو و سنگین، داشتن حداقل 18 سال برای مدرک تحصیلی دیپلم و حداکثر 30 سال برای مدرک تحصیلی فوق دیپلم، داشتن حداکثر 35 سال سن برای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر، فرزندان شهدا و فرزندان آزادگان، برخی از شرایط اختصاصی استخدام سازمان آتش نشانی محسوب می شود. لازم به ذکر است که سازمان آتش نشانی متناسب با ظرفیت ها و سهمیه های موجود و مورد نیاز خود در ایستگاه های مختلف کشور، فرآیند استخدام و جذب نیروی انسانی مورد نیاز را در دستور کار قرار می دهد.

 

توانمندی های مورد نیاز برای تصدی شغل آتش نشان

بدون تردید، شغل آتش نشان در زمره شغل های پرخطر در حیطه مشاغل خدمات در یک جامعه تلقی می گردد. آتش نشان ها در هنگام بروز فجایع و حوادث جدی و بزرگ، با آغوش باز به کمک همنوعان خود می شتابند. بر همین اساس، به منظور کمک مؤثر به آسیب دیدگان و نجات افراد گرفتار شده در بند حوادث، یک آتش نشان باید از توانمندی های لازم و مناسب برخوردار باشد. به عبارت دیگر، از پیش شرط های لازم و ضروری برای استخدام سازمان آتش نشانی، برخورداری از توانمندی ها و مهارت های مناسب در این زمینه می باشد. شایان ذکر است که یک آتش نشان باید انواع مهارت های امداد و نجات و اطفاء حریق را فرا گرفته تا بتواند از دیگران در برابر حوادث، به ویژه آتش محافظت به عمل آورد. بر این اساس، برخورداری از آمادگی جسمانی مطلوب و مناسب، یکی از مهمترین توانایی ها برای استخدام سازمان آتش نشانی قلمداد می گردد. چراکه این دسته از افراد در معرض خطرات زیاد و در عین حال مخاطره آمیزی قرار دارند. به همین جهت، از خود گذشتگی، انسان دوستی، توان و استقامت بدنی بالا به منظور عکس العمل سریع و مناسب نشان دادن در شرایط بحرانی و خطرناک و شجاعت، از توانمندی های مورد نیاز برای استخدام سازمان آتش نشانی محسوب می شود. علاوه بر این، داشتن ابتکار عمل و تصمیم گیری در شرایط مخاطره آمیز، مهارت داشتن در هنگام استفاده از تجهیزات، برخورداری از اعتماد به نفس بالا، مهارت ارتباط خوب و مؤثر، توانایی کار تیمی، دقیق و سنجیده عمل کردن، خود انضباطی و تبعیت از قوانین و دستورات موجود، از دیگر توانمندی ها و مهارت های مهم برای تصدی شغل آتش نشان به شمار می رود.

ناگفته نماند که فرآیند ثبت نام و آزمون استخدام سازمان آتش نشانی با مشارکت و یاری مرکز آزمون جهاد دانشگاهی انجام می پذیرد.

نگاهی به شرایط عمومی و اختصاصی استخدام سازمان آتش نشانی

نکات مهم و کاربردی آزمون استخدام سازمان آتش نشانی

گفتنی است که داوطلبان و متقاضیان آزمون استخدام سازمان آتش نشانی، باید قبل از حضور در آزمون، نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه اقدام نمایند. بر روی کارت آزمون کلیه اطلاعات اعم از اطلاعات فردی داوطلب و محل برگزاری و ساعت شروع آزمون موجود می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که حوزه امتحانی متقاضیان در نزدیک ترین حوزه شهرستان اعلام شده به وسیله متقاضی تعیین می گردد. همچنین داوطلبان می توانند به منظور دریافت کارت آزمون استخدامی سازمان آتش نشانی به آدرس اینترنتی hrtc.ir  مراجعه کنند. ضمناً فرآیند آزمون استخدامی این سازمان در سال 98، در تاریخ 18 مرداد ماه انجام گرفت. اگرچه هنوز تاریخ برگزاری آزمون استخدام سازمان آتش نشانی در سال 99 اعلام نشده است اما احتمال دارد که این آزمون نیز در بازه زمانی مرداد ماه به مرحله اجرا درآید.

لازم به ذکر است که داوطلبان باید مدارک مورد نیاز برای انجام و تکمیل ثبت نام را اسکن نموده و هنگام نام نویسی در سایت تعیین شده آزمون بارگذاری کنند. داشتن یک عکس 3 در 4 مشخص و واضح، رنگی، دارای زمینه سفید و مربوط به سال جاری، کارت ملی، کارت پایان خدمت، گواهی نامه رانندگی، مدرک تحصیلی و صفحه اول شناسنامه، از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام استخدام سازمان آتش نشانی بوده که داوطلبان باید پس از اسکن این مدارک، نسبت به بارگذاری آنها در سایت مربوطه اقدام نمایند. ناگفته نماند که پس از انجام فرآیند آزمون کتبی، معرفی پذیرفته شدگان این آزمون تا سه برابر ظرفیت انجام می شود. گزینش نهایی پذیرفته شدگان، پس از پشت سر گذاشتن و موفق شدن در تمامی مراحل اعم از عملی و کتبی صورت می پذیرد. شایان ذکر است که نتایج آزمون استخدام سازمان آتش نشانی به وسیله مرکز آزمون جهاد دانشگاهی و سامانه اینترنتی آن اعلام خواهد شد.  

ارسال نظر