بررسی استخدام و شرایط کار حسابدار

نوشته شده توسط

الواستخدام

بررسی استخدام و شرایط کار حسابدار

گزینش و استخدام یک حسابدار، همواره یکی از دغدغه ها و چالش های قسمت سرمایه انسانی شرکت ها و سازمان های مختلف محسوب می شود. چراکه به علت مرتبط بودن این پست با مسائل و موضوعات مالی، از جمله پست های حساس برای یک مرکز تجاری یا شرکت به حساب می آید. از سوی دیگر، برخورداری از معیارها و ملاک هایی میتواند به عنوان یک مزیت و امتیاز ویژه برای حسابدار تلقی گردد.

بدون تردید، از اجزای لاینفک و اجتناب ناپذیر برای هر سازمان، موسسه و شرکتی، بهره مندی از یک حسابدار حاذق می باشد. بر این اساس، تصور کردن هر شرکت یا اداره ای در هر گوشه و کنار دنیا بدون حضور حسابدار امری غیر ممکن و نشدنی محسوب می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ثبت و تنظیم مسائل و موضوعات مالی و اقتصادی یک اداره، سازمان یا شرکت، در پرتو وجود حسابداران معنا و مفهوم پیدا می کند. به طور کلی، حسابداران یک مجموعه کلیه درآمدها و مخارج یک واحد کسب و کار را ثبت و طبقه بندی کرده و در مواقع مورد نیاز از اطلاعات و داده های ثبت شده استفاده به عمل می آورند.

لازم به ذکر است که شغل حسابدار از جمله شغل های حساس در سطح جامعه محسوب می شود. چراکه اعداد، ارقام، جزئیات و محاسبات در این شغل از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. بر این اساس، توجه بالا به جزئیات و دقت عمل حسابدار در این زمینه از پارامترهای لازم و ضروری به شمار می آید. جالب است بدانید که حرفه حسابدار در زمره مشاغل قدیمی موجود در جوامع بشری قرار دارد. برخورداری از قدمت و عقبه تاریخی بسیار زیاد گواهی بر این ادعا می باشد. علاوه بر این، این شاخه در زمره شاخه های مهم و حائز اهمیت علوم ریاضیات قرار می گیرد. از سوی دیگر، جمع آوری، ثبت، طبقه بندی و رسیدگی به اطلاعات و مسائل مالی، از مهمترین وظایف یک حسابدار تلقی می گردد. به عبارت دیگر، حسابداران یک مجموعه با شناسایی اطلاعات مالی و رسیدگی به امور مالی سروکار دارند. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که طبقه بندی و اندازه گیری اطلاعات مالی و سپس ارائه گزارش های مالی به مدیران شرکت ها و سازمان ها، از مهمترین مسئولیت های یک حسابدار به شمار می رود.

حسابدار

پارامترهای لازم برای استخدام یک حسابدار

گزینش و استخدام یک حسابدار، همواره یکی از دغدغه ها و چالش های قسمت سرمایه انسانی شرکت ها و سازمان های مختلف محسوب می شود. چرا که به علت مرتبط بودن این پست با مسائل و موضوعات مالی، از جمله پست های حساس برای یک مرکز تجاری یا شرکت به حساب می آید. از سوی دیگر، برخورداری از معیارها و ملاک هایی میتواند به عنوان یک مزیت و امتیاز ویژه برای حسابدار تلقی گردد. بر این اساس، یکی از پارامترهای مهم و حائز اهمیت در این زمینه به ویژگی نظم و دقت اختصاص پیدا می کند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که نامنظم بودن حسابدار میتواند زمینه مناسب برای شکست یک کسب و کار را فراهم آورد. علاوه بر این، برخورداری از دقت عمل بالا، برای ارائه اطلاعات و اسناد مالی شفاف و روشن به حسابرسان کمک شایانی می نماید. دقیق نبودن در این زمینه میتواند مشکلات بسیاری را در گزارش ها، مسائل و امور مالی شرکت ایجاد سازد. از دیگر معیارهای قابل توجه و مهم در این زمینه برخورداری از صراحت لازم می باشد. صراحت نداشتن شخص حسابدار سبب ارائه اطلاعات نادرست و غیر واقعی به مدیر یک سازمان یا شرکت می شود. در نتیجه این امر تعیین استراتژی ها و خط مشی یک واحد کسب و کار با اشتباهات زیادی همراه می گردد. برخورداری از دانش به روز از دیگر معیارهای بسیار مهم در این زمینه قلمداد می گردد. بر این اساس، اشراف داشتن به آخرین قوانین و مقررات مرتبط با امور مالی و مالیاتی یک فاکتور و برگ برنده برای حسابدار محسوب می شود. توانایی کار به صورت انفرادی، از دیگر مؤلفه های قابل ملاحظه در این زمینه به شمار می آید. اگرچه در فرآیند استخدام قابلیت کار گروهی همواره مدنظر کارفرمایان و مدیران قرار دارد، اما یک حسابدار علاوه بر توانایی کار تیمی، باید از قابلیت کار به صورت انفرادی نیز برخوردار باشد.

پارامترهای لازم برای استخدام یک حسابدار

شرایط لازم برای تصدی شغل حسابدار

در حوزه کسب و کار، برخورداری از توانایی ها و مهارت های لازم برای تصدی یک پست بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند. شغل حسابدار نیز از این قاعده مستثنا نبوده و مهارت ها و توانمندی هایی برای تصدی این شغل همواره مورد توجه مدیران و مسئولان رده بالای یک شرکت قرار دارد. از آنجایی که یک حسابدار به نمایندگی از سازمان یا شرکت مربوطه معاملات تجاری، اطلاعات و اسناد مالی را ثبت و بررسی می کند، برخورداری از توانایی حل مسئله و مهارت های عالی در زمینه حسابداری از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ثبت جریان پولی یک واحد کسب و کار و نظارت بر اطلاعات و مسائل مالی، در حوزه مسئولیت های شخص حسابدار محسوب می گردد. بر این اساس، درک روشن از اصول تجاری، توانایی های مالی قوی و توجه به جزئیات از ضوابط مورد نیاز و ضروری برای تصدی پست حسابدار به شمار می رود. مسلط بودن به نرم افزارها و ابزارهای مرتبط با حسابداری یک برگ برنده در این زمینه تلقی می گردد. یکی از نرم افزارهای کاربردی و حائز اهمیت برای یک حسابدار، برنامه Excel می باشد. از سوی دیگر، در حال حاضر بسیاری از شرکت ها و سازمان ها از این نرم افزار در طیف وسیع و گسترده ای استفاده به عمل می آورند. بنابراین برخورداری از این مهارت برای تصدی شغل حسابدار به افراد جویای کار کمک شایانی می نماید. مهارت تحلیلی از دیگر توانمندی های مورد نیاز برای تصدی این شغل محسوب می شود. توانایی تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات مالی با عنوان مهارت تحلیلی تفسیر و تعبیر می گردد. مهارت مدیریت زمان، وقت شناسی، پشتکار، استدلال ریاضی، مهارت عددی، متمرکز و دقیق بودن و روابط عمومی بالا، از دیگر ضوابط مورد نیاز برای یک حسابدار تلقی می گردد.

شرایط لازم برای تصدی شغل حسابدار

وضعیت استخدام و شرایط کار حسابدار

بازار کار حسابدار در زمره مشاغل دارای وضعیت مناسب و مطلوب برآورد می شود. بر این اساس، فرآیند استخدام در این زمینه از سوی بسیاری از واحدهای دولتی و خصوصی و تجاری صورت می گیرد. با توجه به بسط و گسترش فعالیت های اقتصادی و به تبع آن رشد سازمان و شرکت های مختلف، برخورداری از یک حسابدار مجرب به منظور ساماندهی امور و مسائل مالی یک سازمان از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. به عبارت دیگر، بسیاری از شرکت ها و سازمان ها اعم از خصوصی و دولتی به منظور نظارت و بررسی بر منابع مالی، ارائه اسناد و گزارش های شفاف مالی و رسیدگی به امور مالی، فرآیند استخدام حسابدار را در دستور کار قرار می دهند. لازم به ذکر است که فرصت های شغلی در این زمینه بسیار گسترده و وسیع می باشد. بر اساس آمار و ارقام موجود فارغ التحصیلان رشته حسابداری در مقایسه با سایر رشته ها از بازار کار مطلوب تری برخوردار هستند. همچنین به نسبت سایر رشته، آمار بیکاری در رشته حسابداری به مراتب تر پایین تر اعلام شده است. ناگفته نماند که امروزه بسیاری از واحدهای تولیدی و تجاری از یک واحد کوچک تا یک کارخانه بزرگ، به منظور بررسی امور مالی و تهیه و تنظیم اظهار نامه مالیاتی، به یک حسابدار مجرب و توانمند نیاز لازم و ضروری پیدا می کنند. حسابرسان میتوانند متناسب با تخصص و علاقه خود در زمینه های مختلفی مشغول به فعالیت شوند. بر این اساس، امکان استخدام حسابداران در بانک ها، موسسات بیمه، ادارات دارایی، کارخانه های صنعتی و شرکت های تولیدی، موسسات خصوصی و تجاری و ادارات و سازمان های دولتی وجود دارد. میزان حقوق این دسته افراد نیز متناسب با تجربه، تخصص و توانمندی متغیر می باشد. بر طبق آمار موجود و بر اساس سطوح مختلف، میزان حقوق یک حسابدار از 2 الی 15 میلیون تومان متفاوت می باشد.

وضعیت استخدام و شرایط کار حسابدار

بازار کار حسابدار در سایر کشورها

در کشور آمریکا فرصت های بسیاری زیادی برای یک حسابدار وجود دارد. در این کشور، سازمان و شرکت های مختلفی در طول سال متقاضی استخدام در این حوزه می باشند. از سوی دیگر، شغل حسابدار در کشور آمریکا در زمره شغل های پردرآمد و مناسب تلقی می گردد. لازم به ذکر است که متوسط درآمد سالانه حسابداران در این کشور رقمی برابر با 61690 دلار می باشد. در کشور کانادا نیز فرصت های شغلی بسیار زیادی برای حسابرسان در نظر گرفته شده است. از طرف دیگر، تجربه و تخصص در میزان حقوق افراد در این زمینه بسیار تاثیرگذار است. گفتنی است که متوسط درآمد در این کشور از 40000 الی 100000 دلار متغیر می باشد. در کشور کانادا سطوحی مانند مدیریت و سرپرست با در نظر گرفتن تجربه کاری، بیشترین درآمد را به خود اختصاص می دهند. از سوی دیگر، شغل هایی مانند کارکنان حقوق و دستمزد از نظر درآمد در سطح پایین تری قرار دارند. شایان ذکر است که میزان اشتغال حسابدار در کشور کانادا 90 درصد عنوان شده است. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که حوزه های مرتبط با امور مالی و حسابداری از لحاظ چشم انداز شغلی، از جمله مشاغل پردرآمد دنیا محسوب می شوند. بر این اساس، در کشورهای اروپایی میانگین درآمد سالانه یک حسابدار باتجربه رقمی برابر با 70000 دلار برآورد شده است. این در حالی است که متوسط درآمد سالانه در کشورهای خاورمیانه در سال 2019 رقمی برابر با 30000 دلار عنوان شده است. همچنین میانگین درآمد سالانه حسابداران در کشورهای آفریقایی برابر با 30000 دلار و در قاره آسیا معادل 28720 دلار می باشد. در مقایسه با درآمد متوسط جهانی، میزان درآمد در کشورهایی آسیایی به مراتب کمتر از سطح جهانی می باشد.    

نظری برای این مقاله ثبت نشده است