بررسی استخدام و شرایط کار پشتیبان سایت

نوشته شده توسط

الواستخدام

بررسی استخدام و شرایط کار پشتیبان سایت

پشتیبان سایت یکی از مشاغل رایج و پر متقاضی در حوزه ارتباطات و فناوری محسوب می شود. امروزه شاهد رشد چشمگیر و فزاینده کسب و کارهای مختلف به صورت آنلاین و اینترنتی هستیم. در چنین شرایطی به روز بودن و اطمینان حاصل کردن از پشتیبانی و خدمات نگهداری سایت، برای متولیان عرصه کسب و کار بیش از پیش ضرورت و اهمیت پیدا می کند.

از سوی دیگر، یکی از روش های پرسود و پر بازده برای تبلیغات آنلاین یک محصول یا خدمات، برخورداری از یک وب سایت اینترنتی می باشد. پس از راه اندازی وب سایت پشتیبانی و مدیریت این فضا از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می گردد. برای پشتیبانی بهینه و مناسب از وب سایت، نیاز به بهره مندی از یک پشتیبان سایت مجرب برای بسیاری از کسب و کارهای آنلاین لازم و ضروری می شود. بر این اساس، بررسی مشکلات و خطاهای ایجاد شده و تلاش در جهت رفع آن، بخشی از وظایف پشتیبان سایت محسوب می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در سال های اخیر با توجه به رشد و گسترش فضای مجازی و رونق کسب و کارهای آنلاین، بهره مندی از خدمات پشتیبان سایت، برای هر سازمان و شرکتی، یک امر ضروری و لازم به شمار می رود. همچنین با توجه به متمایل شدن بسیاری از کسب و کارهای سنتی به سمت و سوی بستر اینترنت و فضای آنلاین، اغلب کسب و کارها طراحی و پیاده سازی وب سایت انحصاری خود را در دستور کار قرار می دهند. بدون تردید، به منظور بهبود بخشیدن و رشد و اعتلای یک کسب و کار، داشتن سایت بسیار مؤثر و تاثیرگذار است. از سوی دیگر، پس از پیاده سازی سایت، پشتیبانی، توسعه، کنترل امنیت و مدیریت آن، مهم و حائز اهمیت تلقی می گردد. به منظور مدیریت یک سایت به صورت کامل، نیاز به استفاده از پشتیبان سایت می باشد.

مهمترین وظایف پشتیبان سایت

به طور کلی، برای بقا و محافظت و مدیریت یک سایت، به برخورداری از یک پشتیبان سایت حرفه ای و کاربلد نیاز مبرم می شود. بدون تردید، برای یک سایت پشتیبانی، کنترل امنیت و به روز رسانی از مؤلفه های مهم و حائز اهمیت محسوب می گردد. از سوی دیگر، مدیریت صحیح و بهینه سایت، برای رونق و افزایش میزان فروش یک محصول یا کالا بسیار تاثیرگذار و مؤثر است. از طرف دیگر، بروز خطاها و مشکلات فنی جزئی لاینفک و جدا نشدنی یک سایت می باشد. بررسی و حل و برطرف کردن ایرادات و مشکلات فنی، یکی از وظایف پشتیبان سایت به شمار می آید. بر همین اساس، بسیاری از شرکت ها به منظور مدیریت مناسب سایت فروش محصولات خود، فرآیند استخدام پشتیبان سایت را در دستور کار قرار می دهند. نصب افزونه ها و نظارت مستقیم و بدون واسطه بر روی عملکرد سایت، از دیگر مسئولیت های شغل پشتیبان سایت تلقی می گردد. علاوه بر این، انجام به روز رسانی ها برای یک سایت از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. به روز رسانی سایت، کاربران را در جریان آخرین اخبار و رویدادهای مربوط به یک سازمان یا شرکت قرار می دهد. همچنین درج و انتشار محتواهای متناسب با حوزه فعالیت یک کسب و کار، از دیگر وظایف پشتیبان سایت محسوب می گردد. همچنین در پرتو وجود پشتیبانی سایت، ضریب امنیت یک سایت افزایش چشمگیری پیدا می کند. این امر در سایت هایی که محصولات خود را به صورت آنلاین به فروش می رسانند، بیش از پیش اهمیت و ضرورت می یابد. بر این اساس، مصون نگه داشتن سایت از هرگونه خطر و تهدید احتمالی، از دیگر وظایف مهم پشتیبان سایت قلمداد می گردد. همچنین ایجاد تغییر و تحولات در سایت، درج مطالب جدید، برطرف کردن مشکلات فنی و امنیتی، از دیگر وظایف و مسئولیت های یک پشتیبان سایت به حساب می آید.

مهمترین وظایف پشتیبان سایت

شرایط و ضوابط احراز شغل پشتیبان سایت

از آنجایی که شغل پشتیبان سایت، با حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات مرتبط می باشد، برخورداری از دانش و مهارت در این زمینه بسیار مهم و حائز اهمیت است. به عبارت دیگر، یکی از ضوابط مهم به منظور تصدی پست پشتیبان سایت، آشنایی کامل با اینترنت، کامپیوتر و سیستم عامل های مختلف می باشد. چراکه برای انجام فرآیند به روز رسانی و ورود اطلاعات مورد نیاز به سایت، برخورداری از این مهارت یک فاکتور بسیار مهم محسوب می گردد. برخورداری از روابط عمومی بالا، از دیگر شرایط لازم برای تصدی شغل پشتیبان سایت می باشد. از آنجایی که در سایت های مختلف ممکن است سوالات متعددی برای کاربران پیش آید، پشتیبان وب سایت باید توانایی پاسخگویی به سوالات مشتریان را داشته باشد. همچنین برخورد مناسب و صحیح با کاربران، یک امتیاز مثبت برای پشتیبان محسوب می گردد. توانایی و قدرت مدیریت و سازماندهی مناسب، از دیگر ضوابط لازم برای دستیابی به پست پشتیبان سایت به شمار می رود. علاوه بر این، برخورداری از روحیه کار تیمی، انگیزه بالا و روابط عمومی مناسب، شانس افراد را برای در اختیار گرفتن این شغل افزایش می دهد. توانایی تحلیل و بررسی خطاها و مشکلات رخ داده در سایت و به کار بستن اقدامات مقتضی در جهت رفع آن، یکی از مهارت های مهم پشتیبان سایت قلمداد می گردد. از آنجایی که پشتیبانی یک وب سایت، در زمره کارهای فنی و تخصصی به حساب می آید، تخصص، تجربه و دانش پشتیبان نقش برجسته و بارزی ایفا می نماید. همچنین پشتیبان سایت علاوه بر پشتیبانی فنی، پشتیبانی محتوایی یک سایت را نیز عهده دار می باشد. داشتن دانش و اطلاعات فنی به منظور نگهداری و محافظت از سایت مؤلفه ای مهم است. ناگفته نماند که توانایی کار در زمان طولانی و مهارت انجام کار تکراری و یکنواخت، از دیگر شرایط مورد نیاز برای به عهده گرفتن پست پشتیبان سایت می باشد.

وضعیت استخدام و بازار کار پشتیبان سایت

با توجه به رشد و گسترش روز افزون سایت های مختلف، توسعه ، نگهداری و مدیریت هر سایت نیاز به یک پشتیبان سایت دارد. بر همین اساس، میتوان ابراز نمود که وضعیت استخدام و بازار کار این حرفه، به ویژه در سال های اخیر با رشد و رونق همراه بوده است. بر اساس آمار و ارقام موجود، شغل پشتیبان وب سایت در کشور ما روند رو به رشد و سیر صعودی دارد. همچنین با توجه به نیاز سازمان ها، شرکتها و مؤسسات مختلف به استفاده از تخصص و مهارت پشتیبان سایت، میتوان افق های روشنی را در سال های آینده برای این شغل انتظار داشت. ناگفته نماند که توسعه و گسترش استفاده از اینترنت و فضای مجازی، حکایت از فراهم شدن فرصت های شغلی مناسب برای این شغل دارد. همچنین، با توجه به رقابتی بودن عرصه کسب و کارهای آنلاین، این امر رونق بازار کار و استخدام پشتیبان وب سایت را در پی خواهد داشت. علاوه بر این، بسیاری از شرکت ها امور مربوط به مدیریت و پشتیبانی وب سایت خود را از راه دور و به صورت آنلاین صورت می دهند. بر همین اساس، یک پشتیبان سایت میتواند بدون حضور در محیط شرکت، وظایف مورد انتظار را انجام دهد. با نگاهی به روزنامه ها، سایت ها و مراکز کاریابی، با حجم زیادی از آگهی های مربوط به استخدام پشتیبان وب سایت مواجه می شویم. لازم به ذکر است که بسیاری از سایت های فروشگاهی، به منظور مدیریت بهینه، همواره به یک پشتیبان ماهر و توانا نیاز دارند. همچنین یکی از فرصت های شغلی مناسب برای این حرفه فعالیت در شرکت های کامپیوتری می باشد. ناگفته نماند که میزان درآمد پشتیبان سایت متناسب با تجربه، تخصص و میزان تلاش متغیر و متفاوت می باشد.
وضعیت استخدام و بازار کار پشتیبان سایت

بازار کار پشتیبان سایت در دیگر کشورها

به طور کلی، بازار کار مشاغل مرتبط با فناوری و کامپیوتر در کشور آمریکا از رونق و شرایط فوق العاده ای برخوردار است. همچنین افراد فعال در این مشاغل درآمد نسبتا بالایی نیز کسب می کنند. پشتیبان سایت نیز از این قاعده مستثنا نبوده و از بازار کاری مناسبی در این کشور بهره می برد. شایان ذکر است که بازار کار کامپیوتر در کشور آمریکا در زمره بازارهای کاری برتر و در عین حال محبوب قرار دارد. بر اساس آمار و ارقام موجود، مشاغل حوزه فناوری در این کشور از سال 2018 تا 2028 رشدی برابر با 12 درصد را تجربه خواهد کرد. متوسط درآمد یک پشتیبان سایت در این سال رقمی در حدود 70000 دلار عنوان شده است. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد رشته های مرتبط با فناوری اطلاعات در کشور آمریکا از جمله رشته های پرسود و دارای درآمد بالا به حساب می آیند.

مشاغلی مانند پشتیبان سایت در سال 2019 در کشور کانادا از جمله مشاغل مورد نیاز و پر تقاضا بوده است. بازار کار این رسته در کشور کانادا با کمبود نیرو مواجه می باشد. میانگین درآمد سالیانه مصوب در کشور کانادا رقمی برابر با 44770 دلار است. این در حالی است که متوسط درآمد یک سال پشتیبان وب سایت رقمی در حدود 60000 دلار برآورد شده است. علاوه بر این، در کشور کانادا مشاغل مرتبط با کامپیوتر و حوزه فناوری از کیفیت بالای زندگی و درآمد مناسب برخوردار هستند. در کشورهای اروپایی نیز برای این دسته از افراد فرصت های شغلی مناسبی وجود دارد. در کشور آلمان متوسط درآمد پشتیبان وب سایت حدود 55000 یورو می باشد. همچنین میزان درآمد پشتیبان بدون سابقه کاری برابر با 35000 یورو است. از طرف دیگر، متوسط درآمد پشتیبان سایت در کشوری مانند هلند در حدود 60000 یورو است.

ارسال نظر