بررسی استخدام و شرایط کار گرافیست

نوشته شده توسط

الواستخدام

بررسی استخدام و شرایط کار گرافیست

شخصی که با تکیه بر حروف و تصاویر و به کارگیری هنر و خلاقیت خود، ایده یا پیامی را به مخاطب منتقل می سازد، در معنا و مفهوم گرافیست تعبیر می گردد. تصویرسازی، ارتباط بصری، ایده پردازی و خلاقیت، از مؤلفه های مهم و حائز اهمیت برای یک گرافیست محسوب می گردد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در سال های اخیر افراد بسیاری به سمت رشته گرافیک سوق پیدا کرده اند. انتقال پیام و مفهوم مورد نظر، یکی از مهمترین وظایف رشته گرافیک به شمار می رود. به کارگیری و اعمال روش های خلاقانه و نوآورانه در کنار خلاقیت و نبوغ، در پیشرفت و ارتقای یک گرافیست تاثیر مطلوب و بسزایی از خود برجای می گذارد. این دسته از افراد با استفاده از تکنیک ها و اصول مختلف بر روی سطوحی مانند پارچه، چوب، دیوار، کاغذ و نمایشگر، ذوق و هنر خود را به تصویر می کشند. در این رشته به منظور انتقال پیام خاص به مخاطب، از تکنیک هایی مانند چاپ، نقاشی و عکاسی استفاده به عمل می آورند.

شایان ذکر است که شغل گرافیست در زمره مشاغل با ثبات و پایدار در بازار کار کشور ما محسوب می شود. همچنین میزان درآمد گرافیست ها خوب و مطلوب عنوان گردیده است. ناگفته نماند که متاثر از بسط و گسترش فناوری های جدید، بازار کار و استخدام رشته گرافیک پیشرفت های قابل توجه و چشمگیری را در طی این سال ها تجربه نموده است. ناگفته نماند که رشته گرافیک از جمله رشته های متنوع و پرطرفدار شاخه فنی و حرفه ای به حساب می آید. فرصت های شغلی مطلوب، درآمد زایی مناسب، در کنار جذابیت های زیاد، زمینه مناسبی را برای فعالیت گرافیست ها فراهم آورده است. پارامترهایی نظیر جدیت و تلاش، برخورداری از انگیزه و پشتکار بالا، میتواند آینده روشن و درخشانی را برای یک گرافیست رقم بزند.  

بررسی استخدام و شرایط کار گرافیست

لزوم جذب و استخدام گرافیست

عصر حاضر که عنوان عصر ارتباطات و دیجیتال را یدک می کشد، رشد و رونق کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپ های مختلف را به دنبال داشته است. استفاده از جلوه های بصری در کنار خلاقیت و هنر، پای طراحان گرافیکی و گرافیست ها را به میان می کشد. از سوی دیگر، بسیاری از کسب و کارها به منظور انتقال پیام اصلی خود به مخاطبان، به یک طراح گرافیک نیاز مبرم پیدا می کنند. بدون تردید، استفاده از ایده پردازی خلاقانه و ادغام آن با ارتباط بصری و تصویرسازی، در جلب توجه بیشتر و بهتر مخاطبان بسیار تاثیرگذار و مؤثر است. بر همین اساس، بهره مندی از یک گرافیست خلاق و ایده پرداز، نیازها و توقعات واحدهای کسب و کار و استارتاپ ها را در این زمینه به خوبی برآورده می سازد. در حال حاضر فرصت های شغلی مناسب و قابل توجهی پیش روی طراحان گرافیک وجود دارد. از سوی دیگر، یکی از بهترین و مؤثرترین راهکارها برای انتقال پیام تجاری و تبلیغاتی هر واحد کسب و کار، استفاده از ابزارهای تبلیغاتی می باشد. بهره بردن از روش های صحیح و ابزارهای تبلیغات میتواند گام بلندی برای موفقیت و پیشرفت هر کسب و کاری تلقی گردد. دفاتر تبلیغاتی و چاپ، یکی از این ابزارها بوده که همواره مورد توجه بسیاری از متولیان عرصه کسب و کار قرار داشته است. طراحی بنر، طراحی کارت ویزیت و طراحی تابلوها و آگهی های تبلیغاتی در پرتو استفاده از خدمات گرافیست ها اجرایی می گردد. بدون تردید، دفاتر چاپ و تبلیغاتی از حوزه های قدیمی و در عین حال کلیدی رشته گرافیک محسوب می گردند. علاوه بر این، هر سازمان و شرکتی به منظور برخورداری از هویت بصری در جهت معرفی محصولات خود، نیازمند لوگوی اختصاصی می باشد. طراحی لوگو با تکیه بر نوآوری و خلاقیت های گرافیست ها به بهترین نحو صورت می گیرد.

لزوم جذب و استخدام گرافیست

ضوابط مهم برای تصدی شغل گرافیست

بدون تردید، یکی از پیش شرط های مهم و حائز اهمیت در شغل گرافیست، نوآوری و خلاقیت و تخیل می باشد. چراکه یکی از ارکان اصلی برای انجام کارهای هنری و ایده پردازی، برخورداری از قدرت خلاقیت و تخیل به شمار می رود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که هنر گرافیک از تلفیق هنرهایی مانند عکاسی، تصویرسازی، رنگ شناسی، خط، طراحی و هنرهای تجسمی به دست می آید. در شغل گرافیست آشنایی و تسلط داشتن بر نرم افزارهای تخصصی کامپیوتری به منظور ادیت عکس ها و آماده کردن طرح ها، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. شایان ذکر است که  نرم افزارهای کامپیوتری از ابزارهای مهم و حائز اهمیت برای انجام کار یک گرافیست تلقی می شوند. بر همین اساس، تسلط بر نرم افزارهای مربوطه میتواند شانس افراد برای تصدی این شغل را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. همچنین یکی از راه های مطمئن و مؤثر برای طی نمودن پله های ترقی در شغل گرافیست، فراگیری و تسلط بر نرم افزارهای گرافیکی می باشد. از نرم افزارهای مهم گرافیکی میتوان به 3D Studio max، InDesign، illustrator، Corel و Photoshop اشاره نمود. بنابراین، آشنایی و مهارت داشتن در استفاده از نرم افزارهای گرافیکی و کار با کامپیوتر، یکی از ضوابط لازم و ضروری برای یک گرافیست محسوب می شود. همچنین به روز بودن و اطلاع داشتن از آخرین تغییر و تحولات صورت گرفته در حوزه گرافیک، در کنار توان بازاریابی خوب، از دیگر شرایط مورد نیاز برای این شغل به شمار می رود. از آنجایی که رشته گرافیک با ذوق و هنر افراد پیوند خورده است، مهارت در طراحی و برخورداری از ذوق هنری، در پیشرفت طراحان گرافیک نقش بارز و برجسته ای ایفا می کند. مهارت مدیریت زمان، مسلط بودن بر تخصص هایی نظیر عکاسی و شیوه های چاپ، مهارت ارتباطی خوب، از دیگر شرایط لازم برای دستیابی به حرفه گرافیست قلمداد می گردد.

نگاهی به وضعیت استخدام و بازار کار گرافیست

به طور کلی، برای یک گرافیست حرفه ای فرصت های شغلی مناسبی در زمینه های مختلف موجود می باشد. کار در گالری ها، عکاسی ها به عنوان طراح پوستر، صفحه آرا و تصویرگر، طراح کاتالوگ، جلد کتاب و طراحی فیلم های تبلیغاتی، برخی از زمینه های فعالیت گرافیست ها محسوب می شود. همچنین از دیگر زمینه های کاری و فعالیت طراحان گرافیک میتوان طراحی اسکناس، تمبر و نشانه، طراحی عنوان بندی تولیدات تلویزیونی و طراحی تابلوها و آگهی های تبلیغاتی را عنوان نمود. شایان ذکر است که استخدام و بازار کار این رسته در سال های اخیر پیشرفت های قابل توجه و محسوسی را به خود دیده است. همچنین بسیاری از مؤسسات، شرکت ها و سازمان ها اعم از خصوصی و دولتی، همواره به دنبال جذب و استفاده از خدمات طراحان گرافیک می باشند. ناگفته نماند که زمینه فعالیت گرافیست ها در مراکزی مانند آتلیه های خصوصی، مراکز هنری، مطبوعات، صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امکان پذیر می باشد. لازم به ذکر است که رونق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، بستر مناسبی را برای ارائه خدمات و مهارت های طراحان گرافیک فراهم آورده است. امروزه بسیاری از کالاها، خدمات و محصولات مختلف، از طریق رسانه های اجتماعی در معرض نمایش قرار می گیرند. بر همین اساس، استفاده از عکس های هنری جذاب و منحصر به فرد برای معرفی بهتر محصولات راهکاری منطقی و مؤثر تلقی می گردد. ناگفته نماند که امکان استخدام و فعالیت گرافیست ها در چاپخانه ها و شرکت های تبلیغاتی مهیا می باشد. با توجه به نیاز بسیاری از شرکت ها و سازمان ها، به تبلیغات و بازاریابی و گسترش حوزه تصویرسازی، بازار کاری مطلوب و مناسبی برای گرافیست ها به ویژه در سال های آتی پیش بینی می گردد. همچنین متناسب با تجربه، تخصص و سابقه کاری، گرافیست ها از میزان درآمد مناسبی برخوردار می باشند.

نگاهی به وضعیت استخدام و بازار کار گرافیست

بازار کار گرافیست در دیگر کشورها

برای گرافیست ها در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، فرصت های شغلی مناسب و مطلوبی وجود دارد. در کشور آمریکا و بر اساس آمار و ارقام، بالغ بر 279 هزار شغل برای این دسته از افراد ایجاد شده است. نرخ اشتغال رشته گرافیک در این کشور از سال 2010 تا سال 2020 رشدی در حدود 13 درصد را تجربه کرده است. میزان درآمد یک گرافیست در کشور آمریکا به طور متوسط، برابر با 72000 دلار می باشد. همچنین افرادی که به صورت دورکاری یا بر اساس قرارداد در این حیطه فعالیت می نمایند، درآمدی برابر با 55000 دلار کسب می کنند. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که متاثر از گسترش تکنولوژی و سایه انداختن آن بر کسب و کارهای مختلف، کمبود نیروی متخصص به منظور انجام کارهای گرافیکی، در گوشه و کنار دنیا به شدت احساس می شود. بر همین اساس، برای طراحان گرافیک در اقصی نقاط جهان زمینه های کاری و شغلی قابل توجهی ایجاد شده است.

در کشور کانادا نیز برای یک گرافیست زمینه اشتغال و فعالیت به خوبی مهیا می باشد. میزان درآمد این شغل متناسب با خلاقیت، مهارت ها و تخصص متقاضی در کشور کانادا متغیر می باشد. بر این اساس، میانگین درآمد طراح گرافیک در این کشور رقمی در حدود 52000 دلار عنوان شده است. لازم به ذکر است که رشته گرافیک در سرتاسر جهان از لحاظ بازار کار و میزان درآمد، در وضعیت مناسب و مطلوبی به سر می برد. میانگین درآمد یک گرافیست در کشور آلمان و برای یک سال، 32000 الی 47000 یورو متغیر می باشد. این در حالی است که در سایر کشورها مانند انگلستان 23000 الی 31000 پوند متوسط درآمد سالیانه یک گرافیست است.          

ارسال نظر