آشنایی با شغل مهندسی نفت

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با شغل مهندسی نفت

نفت ، ماده ای که با کشف شدنش جهان رو متحول کرد از همون اول هم با خودش پول و سرمایه رو به ارمغان اورد و به سرعت استفاده ازش گسترش یافت و به طبع دانش استفاده از اونم باید گسترش پیدا میکرد این دانش رو به صورت یک رشته در دانشگاه ها برای دانشجو ها در دسترس قرار دادند . در کشور ما ، ایران هم به خاطر منابع نفت عظیمی که وجود دارد مهندسی نفت یک شغل محبوب و پردرامد به حساب میاد.در ابتدا فقط یک دانشگاه نفت در آبادان بود ولی با گسترش میادین نفتی و پاسخ گو نبودن یک دانشگاه اکثر دانشگاه های فنی مهندسی این رشته را به رشته های خود اضافه کردند.

نفت از اون رشته هاست که برای تحصیل در اون باید رتبه خوبی کسب کنید و همین مسله خودش میتونه سندی بر حقوق بالای شاغلان این صنعت باشه برای تحصیل در این رشته علاوه بر ریاضیات قوی باید شیمی عالی هم داشته باشید چرا که نفت و مشتقاتش به طور مستقیم با علم شیمی رابطه دارند . اگه بخوام دانشگاه های برتر ارائه دهنده این رشته رو براتون طبقه بندی کنم به این صورت میشه : شریف ، پلی تکنیک ، صنعت نفت اهواز و آبادان . بچه ها ببینید اسم این رشته یه کمی گول زننده است . درسته که حقوق کارکنان صنعت نفت بالاست ولی این حقوق اکثرا به مدیران تعلق داره و مهندسین راه سختی برای رسیدن به اون درجه دارند ، چون پذیرش وزارت نفت اندک هست و زیرساخت های بخش خصوصی هم مناسب نیست . پس اگر این توانایی رو به طور کامل تو خودتون نمی بینید در انتخاب رشته کمی درنگ کنید . خوب دیگه سرتون رو درد نیارم برم سر اصل مطلب .

 گرایش های مختلف رشته نفتاولین قدم برا دستیابی به نفت کشف ان است . مهندسین با فرستادن امواج صوتی به زیر زمین و اندازه گیری بازگشت انها و سپس انلالیز امواج، منطقه را از نظر وجود یا عدم وجود و همچینین از نظر مقدار حدودی منابع را برسی میکنند.حفاریطراحی وسایل حفاری و انجام حفاری در شرایط مناسب و ارزیابی تاثیر حفاری بر محیط زیست کشور و ارائه راه حل برای جلوگیری از تخریب آن ، بخشی از وظایف این گرایش است . یک مهندس حفار خوب راه هایی را پیشنهاد میدهد که کمترین هزینه و پیشترین بازده را داشته باشد.مخازنعمده فعالیت این گرایش در زمینه محاسبه عددی مقدار و راندمان کار است . مثلا در عمق دو هزار متری زمین چه مقدار نفت و گاز داریم و یا چه مقدار از ان قابل دسترس میباشد و با چه سرعتی استخراج میشود و ...بهره برداری

 


گرایش بهره برداری به منظور برداشت بهینه از منابع نفت و گاز به وجود امده است . دانش بهره بردای نفت معمولا پس از اکتشاف و حفاری و شناخت مخازن به کار می اید و میتوان گفت مهمترین کار یک مهندس بهره برداری نفت جلوگیری از افت فشار چاه نفت بر اثر بهره برداری نا مناسب است .

 

 

توانایی لازم برای مهندسی نفتبرای اینکه شما بتوانید یک مهندس نفت کارآمد شوید، نیاز است همچون سایر علوم مهندسی، به ریاضیات علاقه مند بوده و در حل مسائل آن تسلط داشته باشید. همچنین تسلط بر علوم شیمی و زمین شناسی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. البته نوع گرایش شما مشخص می کند که تا چه حدی لازم است وارد کدام حوزه علمی شوید. به عنوان مثال دانشجویان رشته های مهندسی نفت گرایش اکتشاف یا حفاری به نسبت سایر دانشجویان مهندسی نفت باید مطالعات بیشتری در خصوص مسایل زمین شناسی داشته باشند.

همچنین انجام کار در شرایط سخت، خطرناک و دور از خانواده یکی دیگر از قابلیت ها و ظرفیت هایی است که باید در شما وجود داشته باشد، زیرا در خیلی از مواقع نیاز است به مأموریت های طولانی مدت و در شرایط آب و هوایی سخت بروید.

توان حل مسئله، انجام کار تیمی، خلاقیت و توان تحلیل مسائل نیز از جمله مهمترین ویژگی های دیگری است که باید در شما به عنوان یک مهندس نفت به نحو احسن وجود داشته باشد، اگر به دنبال پیشرفت در شغل مهندسی نفت می باشید، تسلط بر زبان انگلیسی نیز به عنوان یک از عوامل مهم و موثر در ورود و ارتقاء شما در این حوزه خواهد بود.

یکی از مهم ترین مهارت های لازم برای مهندس نفت، تسلط داشتن بر نرم افزارهای تخصصی حوزه مهندسی نفت است. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس نفت بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس نفت را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی نفت قرار داده اند.

بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی نفت موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را در حوزه تخصصی و بسیار رقابتی نفت و گاز پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی نفت یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

 درآمد مهندس نفت

 


برای مهندس نفت در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندسان نفتی که در سمت مدیر پروژه در رده مدیر کار می کنند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۲۰۷۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۶۶۵۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۴۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.

 منبع : باجاب

ارسال نظر