آشنایی با شغل مهندسی پلیمر

نوشته شده توسط

الو استخدام

آشنایی با شغل مهندسی پلیمر

رشته ی مهندسی پلیمر از رشته های نوپا و در حال پیشرفت بخصوص در ایران است که ابتدا از گرایش های مهندسی شیمی بود که طی سه دهه ی اخیر از آن جدا شده است. مهندسی پلیمر عمدتا منجر به تولید محصولات پلیمری از جمله لاستیک ،پلاستیک ،انواع چسب ها، رنگ ها و رزین ها و .... میشود. البته باتوجه به پیشرفت روز افزون این رشته تنها به موارد فوق محدود نمیشود و گستره ی آن حتی کاربرد های پزشکی همچون تولید لنزهای چشمی و دندان مصنوعی را نیز در بر میگیرد.

دانش اموزان متقاضی این رشته باید از اطلاعات و علاقه ی بالایی در موضوع شیمی و سنتزمواد برخوردار باشند به هر ترتیب یک پلیمریست نمیتواند با شیمی مواد ارتباط نداشته باشد و همواره با آن سرو کاردارد وهمچنین ریاضیات در بخش مهندسی اهمیت ویژه ای دارد . چون این رشته با تعداد واحد ها و پروژه های عملی و آزمایشگاهی متعدد همراه است توانایی کار طولانی مدت در آزمایشگاه ویژگی بارز یک مهندس پلیمر است و نباید حساسیتی نسبت به مواد شیمیایی پر کاربرد داشته باشد .

 


1.صنایع پلیمر:

 صنایع پلیمر عمدتا به طراحی ،شناخت ،تولید و تحلیل خواص فیزیکی و شیمیایی سه ماده ی اصلی لاستیک ،پلاستیک و کامپوزیت می پردازد و هدف از این رشته تولید و بهبود خواص محصولات پلیمری مورد نیاز در صنعت است. با به کارگیری علم شیمی در بهبود ویژگی های پلیمر ها و کاربردآنها این رشته گسترش یافته و امروزه از مهمترین و کاربردی ترین رشته ها در صنعت محسوب میشود.

 


2. گرایش تکنولوژی و علوم رنگ:

 در واقع مهندسی پلیمر در شاخه ی رنگ مربوط به بررسی و سنتز مواد رنگزا و به کاربردن علم شیمی برای بهبود و تغییر ویژگی های رنگ هاست . باتوجه به کاربردهای صنعتی رنگ ها و اهمیت اقتصادی به کارگیری پوشش ها در موادی که دچار خوردگی و آسیب میشوند این رشته در صنعت بسیار مهم تلقی میشود .

با توجه به نیاز اساسی جامعه ی امروز به رنگ ها و پوشش های سطوح در مقیاس بالا و با ویژگی های خاص؛ یک مهندس پلیمر و بخصوص رنگ پس از مقطع کارشناسی توانایی فعالیت در یک کارخانه ی رنگ سازی را دارد و نیاز به نیروی متخصص هم در کشور به گونه ای است که فارغ التحصیلان مشکل خاصی برای شروع فعالیت شغلی خود ندارند.

در زمینه ی کارآفرینی دست فارغ التحصیلان برای شروع کار یک کارگاه تولید رنگ و پیگمنت و پوشش های سطح باز بوده و نیاز به سرمایه ی آن چنانی ندارد اما ابتدا به فعالیت پژوهشی در حوزه ی ماده ی تولید شونده دارد. در مجموع این رشته شرایط خوبی نسبت به سایر رشته ها در عرصه ی کار آفرینی دارد.

شما به عنوان مهندس پلیمر محصولاتی را طراحی، تولید و یا اصلاح می کنید که در همه جا وجود داشته و همه ما تا حد زیادی به آنها وابسته هستیم و شاید در دنیای امروز زندگی بدون مواد و محصولات پلیمری بسیار سخت باشد. نمونه ای ساده از این محصولات عبارتند از مسواک، تیوب خمیردندان، دمپایی پلاستیکی، بسیاری از لباس ها، ظروف پلاستیکی و ملامینی آشپزخانه، جلد برخی از کتاب ها، بسیاری از قطعات تلویزیون، کامپیوتر و ...

به هر حال اگر شما در صنعت پلیمرسازی کار کنید باید بدانید هرکجا هستید، یکی‌ از فرآورده‌های‌ صنعت‌ پلیمر در اطراف‌ شما است‌. چرا که‌ این‌ صنعت‌ در ساخت‌ رنگ‌ درها و دیوارهای‌ خانه‌ها و پوشاک‌، پوشش‌ کابل‌ها و سیم‌ها و هرآنچه‌ که‌ از لاستیک‌ یا پلاستیک‌ ساخته‌ شده‌ است‌، نقش‌ کلیدی‌ دارد.

پلیمرها به‌ دو دسته‌ طبیعی‌ و مصنوعی‌ تقسیم‌ می‌شوند. پلیمرهای‌ طبیعی‌ موادی‌ مانند ترکیب‌های‌ سلولزی‌، چوب‌، کاغذ و پشم‌ هستند و از مواد نفتی‌ نیز می‌توان‌ مواد پلیمری‌ مصنوعی‌ را ساخت.

 

 

مهارت و توانمندی های لازم مهندس پلیمر

 


از آنجا که مهندسی پلیمر و مهندسی شیمی ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند (به طوری که مهندسی پلیمر در گذشته یکی از گرایش های مهندسی شیمی لحاظ می شده است)، يک پليمريست نمي‌تواند با شيمي بيگانه باشد. يعني بايد شيمي را بداند تا بتواند پليمر را به درستی درک کند.

همچنين رشته مهندسی پلیمر مثل همه رشته‌هاي مهندسي نياز به رياضيات قوي دارد و بالاخره دانشجوي اين رشته بايد به زبان انگليسي مسلط بوده و نحوه استفاده از رايانه را نيز بداند چون براي دسترسي به جديدترين اطلاعات در رشته مهندسی پلیمر بايد از شبکه اينترنت استفاده کرد.


همچنین مهندس پلیمر باید از توانایی های جسمی لازم برای کار با تجهیزات آزمایشگاهی و کار در کارخانه و همچنین حس بینایی قوی برای تفکیک رنگ های مختلف نیز برخوردار باشند.

توانایی کار تیمی، قدرت برقراری ارتباط مؤثر با دیگران، توانایی انتقال مفاهیم به دیگران (مثل کارگران کارخانه یا مدیران ارشد) نیز از دیگر توانمندی های لازم است برای اینکه شما یک مهندس پلیمر موفق شوید.

یکی از مهم ترین مهارت های لازم برای مهندس پلیمر، تسلط داشتن بر نرم افزارهای تخصصی حوزه مهندسی پلیمر است. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس پلیمر بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس پلیمر را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی پلیمر قرار داده اند.

 


میزان درآمد مهندس پلیمر

 


در جدیدترین پژوهش صورت گرفته توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندس پلیمر در گروههای شغلی مختلف استخراج شده است.

مطابق با این تحقیق حقوق مهندس پلیمر در گروههای مختلف شغلی به طور متوسط بین 1800000 تومان تا 4400000 تومان می باشد.

منبع : باجاب

ارسال نظر