معایب دورکاری که باید بدانید

نوشته شده توسط

سمیرا نقیبی

معایب دورکاری که باید بدانید

دورکاری یکی از مدرن ترین اشکال استخدام و اشتغال به کار است که البته در کنار مزایای خود، معایبی نیز به همراه دارد. در ادامه ببینیم معایب دورکاری چیست و چطور می توان از آن ها برحذر ماند.

دورکاری یکی از اشکال جذاب استخدام و اشتغال است که فرد می تواند ضمن پرداختن به زندگی شخصی خود و مدیریت زمان کاری خویش، به کسب درآمد پرداخته و در عین حال چندین محل درآمد نیز داشته باشد. اما از طرفی دیگر اگر چه دورکاری در نظر نخست به معنی سپری کردن زمان بیشتر با اعضای خانواده، استراحت بیشتر و کاهش هزینه‌های ناشی از رفت و آمد به محیط کار است، اما همین عوامل در بلندمدت می‌تواند روی سلامت جسمی و روانی کارکنان تاثیر منفی بر جای بگذارد که از آن ها با عنوان معایب دورکاری یاد می کنیم.

ویروس کرونا باعث شده است که دورکاری بیش از گذشته در کشورها و جوامع مختلف شکل گرفته و به نوعی به نقطه تثبیت و حتی رو به رشد برسد. به نظر می رسد که کارمندان و مدیران هم از این الگوی جدید چندان نارضایتی نداشته و رفته رفته با الگوریتم آن همراه شده اند. در ادامه با الو استخدام به بررسی این موضوعات می پردازیم.

معایب دورکاری

ببینیم معایب دورکاری کدامند و چطور زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

۱. خطرات سلامتی از جمله بیماری های حرکتی و افسردگی

آن دسته از کارمندانی که در منزل امکانات مناسب برای نشستن های طولانی مدت و کار کردن با سیستم های کامپیوتری خود را ندارند، خیلی زود دچار فرسودگی شده و مشکلات سلامتی و حرکتی را تجربه خواهند کرد. شاید تصور کنید این اثرات تنها به مواردی مثل درد عضلانی محدود خواهد شد، اما در طولانی مدت ممکن است به انواع سرطان ها بینجامد. از طرف دیگر ساعت ها خیره شدن مداوم به صفحه نمایشگر هم قرنیه چشم شخص را در معرض آسیب قرار خواهد داد.

به جز این موارد شرایطی را در نظر بگیرید که با کار در منزل، شما فرصت خوردن انواع خوراکی ها را خواهید داشت. یخچال در فاصله کمی از شما قرار دارد و به راحتی می توانید گاه و بیگاه به آن سر زده و خوراکی های مختلف را کنار دست خود بگذارید. به این شکل زمینه اضافه وزن، به سرعت فراهم خواهد شد و این چیزی است که در یک محیط کاری، کمتر از آن برخوردار خواهیم بود.

معایب دورکاری

۲. از دست دادن مرز و خط بین زندگی شخصی و کار

اگر چه رفت و آمد در ترافیک و آلودگی هوا در شرایط کار کردن معمولی ضرر های قابل توجه خود را به همراه دارد، اما دورکاری نیز می تواند به شکلی باعث از بین رفتن مرز میان کار و زندگی شخصی شود. اگر چه به نظر می رسد که این دورکاری و عدم حضور در ترافیک و شلوغی شهرها بتواند به شکلی به سلامت روح و روان و جسم افراد کم کند، اما نباید معایب آن را نیز از قلم انداخت. 

با کار کردن در منزل، به شکلی زندگی شخصی را از دست داده و پیوسته در حال انجام دادن وظایف خود خواهیم بود. به ویژه زمانی که ساعات کاری در میزان درآمد افراد به صورت مستقیم دخیل باشند، این از بین رفتن مرز میان زندگی شخصی و کار به مراتب بیشتر خواهد بود.

 

۳. تنهایی

با کار کردن در خانه می توان سطح تمرکز بالاتری داشت و کمتر حین صحبت کردن با همکاران و تعریف کردن وقایع و خاطرات، زمان بندی کارها را از دست داد. در واقع این شرایط به کارمندان کمک می‌کند به طور کامل کار خود را انجام دهند و در عین حال از نظر فیزیکی و روانشناختی نیز در کنار خانواده خود باشند. کسانی که از خانه کار می‌کنند می‌توانند زمان خود را برای کار و خانواده به گونه‌ای تقسیم کنند که به نفع همه باشد؛ به عنوان مثال کارمند می‌تواند از زمان استراحت خود برای غذا خوردن در کنار خانواده، یا همراهی با فرزند استفاده کرده و در مجموع ارتباطی عمیق‌تر و مفیدتر را شکل دهد.

در سمت دیگر افرادی را داریم که چندان هم با خانواده خود صمیمی نیستند و بیشتر این صیمیمت را در میان همکاران خود جستجو می کنند. گفتگوهایی که در محیط کار صورت می‌گیرند می‌توانند احساس بهتری در این دست از افراد ایجاد کنند.

معایب دورکاری

 

کلام آخر

در بالا به تعدادی از معایب دورکاری پرداختیم که هر یک از آن هر در نوع خود می تواند جدی و در دراز مدت خطرناک باشد. شما چه موارد دیگری در این زمینه می شناسید که در بالا به آن ها اشاره نشده باشد؟ این موارد را با ما و دیگر کاربران وبلاگ در میان بگذارید.

منبع: inverse

 
برچسبها دورکاری
نظری برای این مقاله ثبت نشده است