چطور درخواست دورکاری بدهیم؟

نوشته شده توسط

سمیرا نقیبی

چطور درخواست دورکاری بدهیم؟

چطور باید درخواست دورکاری را با رئیس شرکت مطرح کنیم که مورد موافقت وی واقع شده و حداقل با یک دوره آزمایشی آن موافقت حاصل کند؟

با توجه به شیوع ویروس کرونا و نامشخص بودن زمان به پایان رسیدن آن، تقاضا و درخواست دورکاری از سوی کارمندان شرکت های مختلف به وفور داده می شود که علی رغم توصیه ستاد کرونا، برخی از کارفرمایان با آن موافقت نمی کنند. در اینجا می خواهیم ببینیم این درخواست باید به چه شکلی مطرح شود تا مورد موافقت رئیس شرکت واقع شده و موقعیت شغلی فرد را نیز به خطر نیندازد.

در ادامه با الو استخدام همراه باشید.

علی رغم چیزی که در ابتدا به نظر می رسد شاید درخواست دورکاری در منزل تنها برای کارفرمای شما سخت هضم باشد، اما خود شما نیز باید آمادگی لازم برای قرار گرفتن در این شرایط جدید را داشته باشید. این درست است که دورکاری فرصت می دهد تا در خانه به کارهای خود پرداخته و تنظیم وقت قابل توجهی داشته باشید، اما کسالت، کاهش راندمان کاری و بسیاری مسائل دیگر نیز با آن همراه خواهند بود. از این جهت شما باید مدیریت درستی در زمان خود داشته باشید تا دورکاری به شکلی قابل توجه در زندگی شخصی و کاری شما مثبت ظاهر شود.

درخواست دورکاری

1. به قرارداد کاری خود نگاهی بیندازید

به قرارداد کاری خود نگاهی بیندازید و حتما این کار را پیش از ارائه درخواست دورکاری انجام دهید. ببینید که آیا در قرارداد کاری شما با شرکت چیزی در این خصوص ذکر شده است یا خیر؟ ممکن است پیشتر اشاره ای به امکان درخواست دورکاری شده و شما شانس آن را از قبل داشته باشید. همین طور در شرایطی به صورت صرف تاکید شده که به هیچ وجه کارمند مجاز به درخواست دورکاری نخواهد بود. البته در حال حاضر در شرایط خاصی به سر می بریم و احتمالا موفق به راضی کردن رئیس شرکت به دورکاری خود، علی رغم بند منع آن در قرار داد خواهید شد. اما لازم است که از پیش حتما نسبت به مفاد قرارداد آگاهی پیدا کرده و با داشتن این آگاهی به جلسه وارد شوید.

 

درخواست دورکاری

 

2. برنامه‌ریزی‌ خود برای دورکاری را یادداشت کنید

پس از بررسی متن قرارداد و پیش از مراجعه به دفتر رئیس شرکت، برنامه ریزی خود برای شرایط دورکاری را یادداشت کرده و این موارد را با رئیس شرکت در میان بگذارید. او باید بداند که شما پلن و برنامه ریزی کاملی برای دورکاری دارید و قرار نیست با خارج شدن از قالب شرکت، کارها افت پیدا کرده یا وظایف خودر ا فراموش کنید. حتما در این برنامه ریزی منافع شرکت و مسئولیت های خود را به ریز قید کرده و هیچ چیزی را از قلم نیندازید. رئیس شرکت باید متقاعد شود که در صورت قبول پیشنهاد دورکاری، همچنان قادر به ادامه دادن به وظایف خود خواهید بود و حتی ممکن است آن ها را با کیفیت بالاتری به انجام برسانید.

3. مزایای دورکاری را فهرست کنید

شما باید حتما رئیس خود را نسبت به مزایای دورکاری آگاه کرده و او را متقاعد سازید تا این مزایا را شناخته و آن ها را در نظر بگیرد. این مزایا می تواند در دو بخش شامل مزایایی باشد که به خود شما به عنوان کارمند مربوط شده و از جهتی دیگر به نفع شرکت باشد. به طور مثال عدم حضور یک شخص در شرکت، برخی هزینه های جاری روزانه را کاهش خواهد داد. همین طور عدم خستگی در رفت و آمد روزانه، می تواند راندمان کاری شما را نیز بالا ببرد. از این جهت حتما باید این مزایا را فهرست کرده و آن ها را به رئیس خود گوشزد کنید.

الو استخدام به عنوان یک مرجع جامع استخدام و وب سایت دورکاری در کشور فعالیت داشته و شما می توانید به عنوان کارفرما یا جوینده کار در این فضای گسترده، به ثبت درخواست کارجو یا ثبت درخواست کار بپردازید.

در الواستخدام، استخدام کلیه شهرها از جمله استخدام تهران، استخدام کرج، استخدام مشهد، استخدام اصفهان، استخدام تبریز، استخدام شیراز، استخدام اهواز، استخدام قم، استخدام کرمانشاه، استخدام ارومیه و ... را داریم.

شما می توانید همین طور در گروه های شغلی مختلف از جمله استخدام حسابدار، استخدام برنامه نویس، استخدام فروشنده، استخدام مستخدم، استخدام مشاغل فروش، استخدام مشاغل وب، استخدام مشاغلی مالی، استخدام مشاغل خدمات مشتری، استخدام بازاریاب، استخدام کارمند اداری، استخدام پیک موتوری، استخدام مدرس زبان انگلیسی، استخدام مشاغل بازاریابی، اسخدام مشاغل مهارتی، استخدام مشاغل آموزشی، استخدام کارشناس فروش، استخدام آشپز، استخدام راننده، استخدام گرافیست، استخدام مشاغل اداری، استخدام مشاغل مراقبت بهداشت، استخدام مشاغل آشپزی، استخدام منشی، استخدام ناخن کار، استخدام کارگر ساده، استخدام طراح وب سایت، استخدام مشاغل حسابداری، استخدام مشاغل طراحی خلاقانه، استخدام مشاغل حمل و نقل و ... وارد شوید.

الو استخدام، سایت حرفه ای جستجوی فرصت های شغلی و آگهی های استخدام، بر اساس آخرین متد شغل یابی طراحی گردیده است. امکان جستجوی انواع دسته بندی سنتی و عمومی مشاغل، عنوان شغلی، سن و جنسیت، نوع همکاری، محل کار و رشته تحصیلی مورد نیاز، فراهم گردیده است. همچنین با ثبت همکاری در هر آگهی استخدام، ارتباطی زیبا بین کارفرمایان و کارجویان استخدامی فراهم گردیده است. علاوه بر جستجو، کاربران می توانند با ایجاد زنگ شغلی، از آخرین و بهترین فرصت های شغلی با ارسال ایمیل مطلع گردند.

دسته بندی ها در این وب سایت شامل متخصصین و مهندسین، کارکنان رایانه و فناوری، کارکنان مالی و حسابداری، کارکنان مهارتی و خدماتی، کارکنان پشتیبانی و اداری، کارکنان فروش و بازاریابی، کارکنان حمل و نقل، کارکنان مشاغل ساده، کارکنان آموزشی و کارکنان هنری و رسانه می شوند.

4. با رئیس خود صحبت کنید

تمام مراحل بالا تنها مقدمه ای برای عنوان کردن اصل درخواست دورکاری به رئیس شرکت بود و پس از آن نوبت آن می رسدتا با اطلاعات و برنامه ریزی انجام شده، برای صحبت کردن پا پیش بگذارید. در صحبت های خود به یاد داشته باشید که نهایت ادب و احترام را رعایت کنید. لحن شما نباید به هیچ وجه به شکلی طلبکارانه باشد و اجازه ندهید صحبت های تان با رئیس شرکت به بحث کردن تبدیل شود. شما در اینجا تنها یک درخواست کننده یا پیشنهاد دهنده هستید و قرار است راجع به مزایای دو جانبه دورکاری درخواستی خود مطالبی عنوان کنید. حتما با رویی خوش و به شک درخواست برخورد کرده؛ اما خوش‌بینی خود را کنترل کنید تا در صورت شنیدن جواب منفی بر احساسات خود مسلط باشید. پس از پایان مکالمه خود در این خصوص نیز، به مدیر شرکت فرصت فکر کردن بدهید تا روی موضوعات حاشیه ای آن چون زمان، مکان، منابع انسانی و حجم پروژه های کاری فکر کند.
 
درخواست دورکاری
 

5. پیشنهاد دوره‌ آزمایشی دورکاری بدهید

در نهایت اگر رئیس شرکت تا حدودی نسبت به این درخواست نرم شده، اما همچنان به صورت 100 درصدی موافقت خود را اعلام نکرده است، می توانید پیشنهاد دوره آزمایشی دورکاری بدهید و به این صورت این فرصت را فراهم سازید تا زوایای آن بیشتر برای وی روشن شود. احتمالا رئیس شرکت که تا حدودی درخواست دورکاری شما را منطقی یافته با این دوره آزمایشی موافقت خواهد کرد و این فرصتی برای شما است تا تمامی مزایای آن را برای وی آشکار سازید تا با طولانی تر شدن دوره آن موافقت حاصل شود.

سخن پایانی

شغل كامل خود را در نظر بگیرید. برخی از ارزیابی های شغلی آنلاین را انجام دهید تا به شما در شناسایی سایر ارزش ها، علایق یا ویژگی های شخصیتی که ممکن است بخواهید در کار ایده آل خود قرار دهید ، کمک کند. اگر می خواهید در شناسایی جنبه های اصلی حرفه ای ایده آل خود موفق ظاهر شوید، می توانید از مشاور یک مشاور شغلی نیز استفاده کنید. اگر شرکتی رویایی در نظر دارید که دوست دارید برای آن کار کنید، اکنون ممکن است زمان ارتباط با آن ها باشد.

 
برچسبها دورکاری
نظری برای این مقاله ثبت نشده است