چطور کارمند نمونه باشیم؟ 10 راهکار عملی

نوشته شده توسط

سمیرا نقیبی

چطور کارمند نمونه باشیم؟ 10 راهکار عملی

ویژگی های یک کارمند نمونه چیست و چطور می توان به این شکل در محیط کاری به ارتقا شغلی دست یافت و بهترین شرایط کاری را تجربه کرد؟

 

اگر پس از مدت ها جستجو در سایت کاریابی سرانجام موفق به انتخاب یک شغل و استخدام در آن شده اید، لازم است که با دنبال کردن تکنیک ها و اصول رفتاری و عملکردی یک کارمند نمونه، خود را در این سطح قرار دهید. به این شکل نه تنها موقعیت شغلی فعلی تان را حفظ خواهید کرد، بلکه این باعث می شود تا در به دست آوردن ارتقا شغلی و طی کردن پله های ترقی نیز با سرعت عالی عمل کنید. چیزی که کارفرما را در خصوص اعطای پست های بالاتر به شما قانع خواهد ساخت، اخلاق کاری و حرفه ای و عملکرد ممتاز شما خواهد بود. پس این مطلب را دنبال کنید تا ببینیم 5 راهکار عملی برای تبدیل شدن به چنین کارمندی، کدامند.

ویژگی های یک کارمند نمونه

ارتباطات خود را محدود ساخته و آن ها را مدیریت کنید

برای آن که بتوانید تمرکز درستی بر کار خود داشته باشید، لازم است که ایمیل، پیام کوتاه، صدای ویبره گوشی تلفن همراه و ... را محدود ساخته و مرتبط به گوشی خود سرک نکشید. چنین چیزی در خصوص چک کردن ایمیل ها نیز می توان بسیار مهم باشد. اگر قرار باشد هر لحظه به صندوق ایمیل خود وارد شده و پیوسته در آن به دنبال باز کردن ایمیل های جدید باشید، قادر به تمرکز کامل بر کار خود نخواهید بود. از این روی لازم است که زمان خاصی را برای انجام این کار اختصاص دهید. به طور مثال هر نیم ساعت یک بار به صندوق ایمیل خود مراجعه داشته و در اوقات دیگر به سراغ آن نروید.

 

ویژگی های کارمند نمونه

 

با یک دست چند هندوانه برندارید

تلاش نکنید که در زمان واحد چندین کار را همزمان انجام دهید. در سال 2009 ، گروهی از محققان استنفورد تحقیقاتی را منتشر کردند که نشان می دهد افرادی که چند وظیفه ای سنگین انجام می دهند ، چندین مکالمه الکترونیکی را همزمان انجام می دهند و به صورت همزمان پیام کوتاه می کنند ، از یک وب سایت به وب سایت دیگر پرش می کنند و سعی می کنند همزمان کار کنند، بازدهی به اندازه کافی مناسب ندارند.

افکار ذهنی رئیس خود را در نظر بگیرید

موثرترین استراتژی کشف چیزهایی است که در ذهن رئیس و مدیر شرکت می گذرد و با در نظر گرفتن آن می توان به خوبی دریافت که چطور باید یه کارمند نمونه بود و رفتارهایی را در محیط کار دنبال کرد که بهترین اثربخشی را در جلب توجه و رضایت وی دارند. ببینید رئیس شما چه چیزهایی را در خصوص شرایط کار پسندیده و چه انتظاراتی دارد. پس از آن می توانید الگوی رفتاری خود را بر این زمینه پیش برده و رفته رفته درست مطابق چیزی باشید که مدیر شرکت می پسندد.

روابط محکمی را با همکاران خارج از حوزه مسئولیت خود ایجاد کنید

استوارت دیاموند، استاد دانشکده بازرگانی وارتون، در کتاب پرفروش خود درباره: چگونه برای دستیابی به اهداف خود در دنیای واقعی مذاکره کنیم، خاطرنشان می کند که "شرکت ها ، حتی شرکت های کوچک، می توانند مکان های بسیار سیاسی باشند." وی توصیه می کند با افرادی که می توانند به شما کمک کنند، از جمله کارمندانی که مدت زیادی در آنجا بوده اند و ممکن است دیگران را نادیده بگیرند، افرادی که در نیروی انسانی کار می کنند، کارمندان بخش فناوری اطلاعات، حتی نگهبانان امنیتی و کارکنان نظافتی که احتمالاً کارشان را انجام داده اند، مراوده اجتماعی داشته باشید.

 

ویژگی های کارمند نمونه

 

شنونده خوبی باشید

بیش از همه به رئیس خود گوش فرا دهید، اما به همکاران و زیردستان خود نیز توجه کنید. اگر یک شنونده خوب باشید، به خوبی درمی یابید که چطور باید رفتارهای کاری و روش های خود را تغییر دهید تا به بهترین شکل از عهده وظایف خود برآیید. به این ترتیب می توانید از نظرات دیگران نسبت به سیکل های کاری و روش های انجام امور آگاه شده و بهترین آن ها را در عملکرد خود پیاده سازی کنید.

از زمان جلوتر باشید

حتی 15 دقیقه جلوتر بودن از زمان، می تواند اثربخشی بسیار قابل توجهی برای شما داشته باشد. زودتر سر کار خود حاضر شده و اموری که به شما محول می شود را زودتر از موعد خود، تحویل بدهید. اگر چه ممکن است به این شکل کمی انتظارات را بالا ببرید، اما این باعث می شود که در چشم رئیس شرکت، آمده و زمینه های ارتقا شما به عنوان یک کارمند نمونه افزایش پیدا کند.

سخن آخر

شما چه عوامل دیگری را در تبدیل شدن به یک کارمند نمونه موثر می دانید که در بالا به آن ها اشاره نشده باشد؟ این موارد را در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران وبلاگ الو استخدام در میان بگذارید.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است