تیپ های شخصیتی ناموفق در محیط کار را بشناسیم

نوشته شده توسط

سمیرا نقیبی

تیپ های شخصیتی ناموفق در محیط کار را بشناسیم

تیپ های شخصیتی ناموفق در محیط های کاری کدامند و چه ویژگی ها و مشخصاتی دارند؟ در ادامه با ما همراه باشید.

از دورانی که روابط بین مدیریت شرکت ها و سازمان ها و نیز کارکنان بیشتر به سمت همکاری سوق پیدا کرده و شرکت های مختلف بر شکل دهی فرهنگ کاری مثبت تمرکز ایجاد کرده اند، اهمیت هوش عاطفی و مهارت های نرم از هر زمان دیگری بیشتر شده است. در چنین محیطی افراد با برخوردار بودن از بالاترین سطوح مهارت و استعداد هم اگر فاقد شخصیت حرفه ای مطلوب باشند، در محیط کاری خود که با مصیب های فراوان در سایت کاریابی یا معرفی این و آن پیدا کرده اند، مشکل پیدا خواهند کرد. تیپ های شخصیتی ناموفق در محیط کار را می توان به خوبی شناسایی کرد و کافی است که به فهرست زیر نگاه کرده و دریابید که آیا شباهتی به هیچ یک از این موارد دارید یا خیر.

به این صورت می توانید وضعیت خود را به عنوان یک کارمند بررسی کرده و متوجه شوید که درست در کجای کار قرار دارید و تا چه اندازه لازم است که وضعیت فعلی خود را اصلاح کرده و شرایط بهینه تری در محیط کار به دست آورید.

طبیعی است که شما میلی به از دست دادن شغل فعلی خود ندارید و ترجیح می دهید که روی همین شغل ابقا داشته باشید.

در ادامه با الواستخدام همراه باشید تا ببینیم این تیپ های شخصیتی ناموفق در محیط های کاری کدامند و چه ویژگی ها و مشخصاتی دارند. به این ترتیب می توانید حتی در صورتی که دارای یکی از این تیپ های شخصیتی هستید، رفته رفته رفتار خود را تغییر داده و الگوی بهتری را دنبال کنید.

افراد شایعه پراکن

افراد شایعه پراکن به طور پیوسته در پی کشف اطلاعاتی درباره زندگی شخصی و یا حتی حرفه ای و کاری همکاران خود هستند و البته این اطلاعات را قطعا با افراد دیگر نیز به اشتراک خواهند گذاشت و این بدترین اتفاقی است که در این مرحله رخ می دهد. این تیپ های شخصیتی بیش از آن که مشغول به کار خود بوده و درگیر این باشند که چطور باید وظایف محول شده به خویش را به نحو احسنت به انجام برسانند، درباره سیاست های مدیریت صحبت کرده و به غیبت و گمانه زنی در خصوص آن ها می پردازند. از این محل می توانید متوجه شوید که تا چه اندازه ممکن است در خصوص سایر افراد نیز چنین گپ و گفت های مبتنی بر نوعی شایعه پراکنی و غیبت را شکل دهند و غالبا دیگر اعضای شرکت و تیم کاری، اطمینان و اعتماد درستی به این عده ندارند. اعضای تیم برای اعتماد به این افراد با مشکل مواجه خواهند شد و اغلب نسبت به محل کار خود بدبین هستند.

تیپ شخصیتی مطیع

یک کارمند مطیع به همه چیز بله می گوید و در نه گفتن به وظایف جدید و ایده های بد مشکل دارد. کافی است که کمی دقت کنید، این تیپ های شخصیتی فارغ از این کار پیشنهادی به آن ها چه حالتی دارد و چقدر مثبت یا منفی است و حتی این که تا چه اندازه قدرت بهره برداری از آن را داشته و قادر به انجام آن هستند، به سرعت بله گفته و هر کاری را پذیرا خواهند بود. به نظر می رسد که هیچ درک درستی از این که آیا برای انجام آن شایسته بوده و حتی با تلاش بسیار قادر به انجام آن خواهند بود یا خیر، ندارند و تنها بی اندیشه و بدون تفکر لازم، پاسخ مثبت به پیشنهاد این کار می دهند. در حالی که عدم مخالفت آن ها می تواند به عنوان یک رفتار مهربانانه برداشت شود، چنین رفتاری می تواند به تیم آسیب بزند. این گروه از افراد در اولویت‌بندی مشکل دارند و اغلب از کارها عقب می مانند. این کارکنان عملکرد سریعی ندارند و نمی ‌توان چندان روی آن‌ ها حساب باز کرد.

افراد محافظه کار

این دسته از افراد کاملا عکس کارکنان مطیع هستند و در برابر ایده‌ های دیگران از خود مقاومت نشان می ‌دهند. آن ها به انجام کارهایی که عادت کرده ‌اند، ادامه می‌ دهند که به قیمت عدم پیشرفت تمام می ‌شود. این افراد در اعتماد به اعضای تیم مشکل دارند که باعث عدم دستیابی به بهترین عملکرد ممکن می ‌شود. در مجموع آن ها را می ‌توان نمونه بارزی از مدیریت خرد دانست که در ریزترین جزییات هم دست کارکنان را باز نمی ‌گذارند.

تیپ شخصیتی قربانی

فرقی نمی‌ کند این افراد چه نقشی در محل کار داشته باشند، چرا که هیچ اتفاقی را ناشی از اشتباه خود نمی ‌دانند. آن‌ها در قبول مسئولیت اشتباهات کاری یا از دست دادن موقعیت‌ ها مشکل دارند. افراد قربانی همیشه دیگران را مقصر می‌ دانند و سریعا اعتماد خود نسبت به سایر اعضای تیم را از دست می‌ دهند. این افراد به ظاهر همیشه قربانی اتفاقاتی هستند که خود هیچ نقشی در آن ها ندارند و نمی توان

تیپ شخصیتی عقل کل

عده ‌ای هستند که فوق ‌العاده باهوشند، اما به طریقی روی اعصاب و آزاردهنده. به نظر می رسد که همیشه هم هوش زیاد، جذاب نیست؟ این طور نیست؟ این افراد به خوبی می ‌دانند که هوشمندترین فرد حاضر در یک جمع بزرگ یا کوچک هستند، اما همچنان روش خاص خودشان را پیش می‌ گیرند و برای نشان دادن آن به شکلی آزاردهنده اصرار دارند. این دست از افراد تصور می ‌کنند وقتی کاری به اشتباه انجام شد، به خاطر این است که تیم کلی شرکت، فارغ از این که چه اعضایی در آن حضور داشته باشند، به نقشه یا طرح اولیه وفادار نمانده است؛ در سوی مقابل اگر هم چیزی درست انجام شد، به خاطر نبوغ آن ها بوده است.

این افراد باهوش، اما کاملا خودبین و خودخواه خیلی راحت می‌ توانند دیگران را کنار بگذارند و به شکلی خصمانه در جلسات و ارتباطات رفتار کنند، به همین ترتیب خیلی سخت می‌ توان به آن ها اعتماد کرد یا ایده‌ های خوبشان را به کار گرفت. اما خود آن ها متوجه این شرایط نیستند؛ آن ها باور دارند به شدت جذاب هستند و از این مزیت به عنوان ابزاری برای به کرسی نشاندن مقاصدشان استفاده می ‌کنند. در حقیقت چیزی که باعث می شود این افراد موجب نقص در عملکرد کلی تیم شود، خودمحوری و اتکا به نفس بیش از حد است. آن ها فکر می کنند که کاملا عقل کل هستند و دیگران هیچ بهره هوشی ندارند. همه چیز را تنها این افراد می فهمند و در تحلیل ها؛ همیشه تحلیل درستی به خرج می دهند. این چیزی است که باعث آزار دیگران و بعضی اوقات شکست پروژه هایی که چنین افرادی در آن حضور دارند، خواهد شد.

افراد بی اعصاب

یک فرد بی اعصاب ممکن است ۶۰ سال سن داشته باشد، اما همچنان نداند چطور خشمش را کنترل کند. کار کردن در کنار این افراد به راستی عذاب آور است و هرگز نمی توانید احساس خوشایندی از همراهی با این عده داشته باشید. در شرایطی که یک فرد بی اعصاب با مشکلی روبرو شود، اوضاع وخیمی ایجاد می شود و سایر همکاران نیز شرایط ناخوشایندی را تجربه خواهند کرد. چنین فردی وقتی شرایط در محیط کار بر وفق مرادش پیش نمی ‌رود، رفتاری ناشایست و دمدمی مزاج، بعضا توأم با خشونت و حتی فحاشی از خود نشان می‌ دهد، و به همین ترتیب هرگز نمی‌ توانند روابط خود با همکاران و اطرافیان را به درستی مدیریت کنند. کله خراب ‌ها احساسات خود را از طریق بروز خشونت، بی ادبی و اوقات تلخی نشان می‌ دهند و یا داد و فریاد می ‌کشند. به عنوان یک مدیر بی اعصاب هم با ایجاد فضای وحشت حکم ‌فرمایی کرده و گاهی جلوی بهترین عملکرد نیروهای کار را می ‌گیرد. در واقع زمانی که با یک مدیر یا رئیس بی اعصاب روبرو باشیم، اوضاع به مراتب وخیم تر شده و در بیشتر مواقع قابل تحمل نخواهد بود. در این شرایط آن عده ای که اتکا به نفس بیشتری داشته یا نیاز مالی شدید نداشته باشند، محیط کار را ترک کرده و مدت زمانی طولانی در کنار چنین مدیری باقی نخواهند ماند. در شرایطی نیز که یک کارمند با این شرایط باشد، تیم مدیریت مدت زمان زیادی او را در گروه خود نگه نخواهد داشت.

افراد سیاست‌مدار

در حالی که جاه طلبی برای هر شغلی مهم و مناسب به نظر می ‌رسد، یک فرد سیاست ‌مدار این جاه‌ طلبی را به مرحله دیگری می ‌برد. جاه طلبی تعریف مثبتی دارد و در صورتی که شخصی بتواند جاه طلبی را در مسیر مثبت خود پیش ببرد، این موجب ترقی او و احتمالا شرکتی که در آن مشغول به کار است، خواهد شد. با جاه طلبی فردی افراد در مسیر مثبت، تلاش آن ها برای انجام دادن بهینه وظایفی که بر عهده دارند، بیشتر شده و با به کار گیری درست این تلاش، در مسیر شغلی خود، موفق و موفق تر ظاهر خواهند شد. این دسته از افراد کاملا عکس کارکنان مطیع هستند و در برابر ایده‌ های دیگران از خود مقاومت نشان می ‌دهند. آن ها به انجام کارهایی که عادت کرده ‌اند، ادامه می‌ دهند که به قیمت عدم پیشرفت تمام می ‌شود. این افراد در اعتماد به اعضای تیم مشکل دارند که باعث عدم دستیابی به بهترین عملکرد ممکن می ‌شود. در مجموع آن ها را می ‌توان نمونه بارزی از مدیریت خرد دانست که در ریزترین جزییات هم دست کارکنان را باز نمی ‌گذارند.

 این موضوع باعث می شود تا این عده، بتوانند به درستی وظایف خود را انجام داده و بدیهی است که با انجام درست وظایف، نتیجه شغلی مناسبی به بار خواهد آمد. حال تصور کنید در سازمانی که افرادی برای جاه طلبی شخصی خود، تلاش های زیادی به خرج می دهند، چطور کارها بهتر پیش رفته و امور سامان بهتری به خود می گیرند. اما این موضوع در افراد سیاست مدار که تنها با سیاست مداری و بدون تلاش واقعی، برای رسیدن به ارتقا شغلی یا مزایای مالی در تلاش هستند، کاملات متفاوت است. برای آن ها، تمام هدف اصلی آنها در حرفه شغلی‌ شان، رسیدن به بالاترین مقام است و برای این موضوع حاضرند دست به هر کاری بزنند. آن ها تلاش می‌ کنند ایده ‌هایی که مال خودشان نیست را به نام خود بزنند، به یک سری از اطلاعات که خوب به نظر می‌ رسد در جلسات و به خصوص در حضور سهامداران تاکید کنند، دیگران را پایین بکشند و از کمک به سایر همراهان خودداری می ‌کنند. دست این افراد اما در نهایت رو می ‌شود و از گروه جدا می ‌مانند.

الو استخدام به عنوان یک مرجع جامع استخدام و وب سایت دورکاری در کشور فعالیت داشته و شما می توانید به عنوان کارفرما یا جوینده کار در این فضای گسترده، به ثبت درخواست کارجو یا ثبت درخواست کار بپردازید.

در الواستخدام، استخدام کلیه شهرها از جمله استخدام تهران، استخدام کرج، استخدام مشهد، استخدام اصفهان، استخدام تبریز، استخدام شیراز، استخدام اهواز، استخدام قم، استخدام کرمانشاه، استخدام ارومیه و ... را داریم.

شما می توانید همین طور در گروه های شغلی مختلف از جمله استخدام حسابدار، استخدام برنامه نویس، استخدام فروشنده، استخدام مستخدم، استخدام مشاغل فروش، استخدام مشاغل وب، استخدام مشاغلی مالی، استخدام مشاغل خدمات مشتری، استخدام بازاریاب، استخدام کارمند اداری، استخدام پیک موتوری، استخدام مدرس زبان انگلیسی، استخدام مشاغل بازاریابی، اسخدام مشاغل مهارتی، استخدام مشاغل آموزشی، استخدام کارشناس فروش، استخدام آشپز، استخدام راننده، استخدام گرافیست، استخدام مشاغل اداری، استخدام مشاغل مراقبت بهداشت، استخدام مشاغل آشپزی، استخدام منشی، استخدام ناخن کار، استخدام کارگر ساده، استخدام طراح وب سایت، استخدام مشاغل حسابداری، استخدام مشاغل طراحی خلاقانه، استخدام مشاغل حمل و نقل و ... وارد شوید.

الو استخدام، سایت حرفه ای جستجوی فرصت های شغلی و آگهی های استخدام، بر اساس آخرین متد شغل یابی طراحی گردیده است. امکان جستجوی انواع دسته بندی سنتی و عمومی مشاغل، عنوان شغلی، سن و جنسیت، نوع همکاری، محل کار و رشته تحصیلی مورد نیاز، فراهم گردیده است. همچنین با ثبت همکاری در هر آگهی استخدام، ارتباطی زیبا بین کارفرمایان و کارجویان استخدامی فراهم گردیده است. علاوه بر جستجو، کاربران می توانند با ایجاد زنگ شغلی، از آخرین و بهترین فرصت های شغلی با ارسال ایمیل مطلع گردند.

دسته بندی ها در این وب سایت شامل متخصصین و مهندسین، کارکنان رایانه و فناوری، کارکنان مالی و حسابداری، کارکنان مهارتی و خدماتی، کارکنان پشتیبانی و اداری، کارکنان فروش و بازاریابی، کارکنان حمل و نقل، کارکنان مشاغل ساده، کارکنان آموزشی و کارکنان هنری و رسانه می شوند.

 

منبع: businessinsider

نظری برای این مقاله ثبت نشده است