افزایش جذابیت جلسات جلسات آنلاین را چطور انجام دهیم؟

نوشته شده توسط

سمیرا نقیبی

افزایش جذابیت جلسات جلسات آنلاین را چطور انجام دهیم؟

برای افزایش جذابیت جلسات آنلاین از چه راهکارهایی می توان استفاده کرد و بهترین روش های بالا بردن راندمان کاری این جلسات کدام است؟ این موارد را در ادامه دنبال کنید.

با توجه به گسترش دورکاری در منزل و فرستادن اغلب کارکنان شرکت ها به خانه هایشان برای دنبال کردن فعالیت های سازمانی به صورت دورکاری، برگزاری جلسات آنلاین نیز به همان اندازه رونق پیدا کرده است. از این روی برای افزایش جذابیت جلسات آنلاین باید به راهکارهای مربوط به آن متوسل شد تا کارایی و راندمان لازم در این جلسات حفظ شده و خروجی به مراتب ارزشمندتری داشته باشند.

این جذابیت ها باید به وسیله مدیران شرکت ها و همین طور کلیه کارکنان و افرادی که در جلسه حضور دارند، تامین شده و به همین شکل تمامی طرفین برای به دست آوردن فضایی ارزنده تر، در تلاش باشند. وجود تعاملات دو طرفه و دو جانبه و همین طور رعایت پرستیژ کاری در این جلسات از اهمیت زیادی برخوردار است و در ضمن باید تفاوت های برگزاری آن با جلسات حضوری و شرکتی را نیز در نظر گرفت.

افزایش جذابیت جلسات آنلاین

سوالات را برای آخر جلسه نگذارید

لازم است که به طور پیوسته و مدام در طول جلسه آنلاین از حاضرین درخواست کنید که سوالات خود را مطرح نمایند. در نظر داشته باشید که علی رغم آنلاین بودن این جلسات، باید همچنان تعامل صورت بگیرد و هر یک از حاضرین در جلسه، بتواند سوالات یا نقطه نظرهای خود را مطرح نماید. به این ترتیب هر یک از حاضرین در جلسه فرصت پیدا می کند تا بتواند درست مانند جلسه حضوری، تعامل سازنده با تیم داشته و به خوبی حضور خود را ابراز نماید. در صورتی که سوالی وجود داشته باشد یا نیاز به تکمیل صحبت هایی پیدا شود، این افراد حاضر در جلسه بتوانند، کامل صحبت های خود را مطرح کرده و هیچ چیزی باقی نماند.

از نظرسنجی الکترونیکی استفاده کنید

با آماده کردن سوالات چند گزینه ای، می توانید یک نظرسنجی الکترونیکی به راه انداخته و آن را در جلسات آنلاین خود پیاده سازی کنید. به این شکل سطح مشارکت تیم را بالا برده و می توانید بازخوردهای لازم را نیز به دست آوردید. با مطرح کردن سوالات مناسب در این مرحله و سوالاتی که کاملا هدفمند باشند، می توانید به طور کلی نظرات افراد مختلف حاضر در جلسه را به دست بیاورید. سعی کنید سوالاتی مناسب طرح کرده و از قبل آمادگی پیاده‌سازی آن در جریان مباحثات و جلسات را داشته باشید.

به سراغ اپ های برگزاری جلسه آنلاین بروید

شما می توانید با استفاده از اپلیکیشن های برگزاری جلسات آنلاین، فرآیند برگزاری جلسه را به شکلی بهینه مدیریت کرده و حال و هوای بهتری به آن ببخشید. لازم است که چندین اپلیکیشن را مرور کرده و بهترین آن ها را انتخاب نمایید.

زمان را برای مشارکت دیگران مدیریت کنید

اگر ۲۰ دقیقه زمان برای جلسه آنلاین لحاظ کرده‌اید، سعی داشته باشید حداقل نیمی از آن را به سوالات و مباحثه بین افراد اختصاص دهید. اگر تمام زمان جلسه را صحبت کنید و در نهایت فرصت کوتاهی برای جواب دادن به سوالات اختصاص دهید، جلسه فایده خاصی نخواهد داشت. تعامل مهمترین نکته کلیدی جلسات آنلاین است.

توپ سوال کردن را به دیگران پاس ندهید

به یاد داشته باشید که مطرح کردن پرسش های مداوم چندان جالب نخواهد بود. اگر شما مدیریت جلسه آنلاین را برعهده دارید، هرگز این سوال را مرتب تکرار نکنید که آیا کسی سوال دارد یا خیر. در این صورت باید کمی مکث کرده و بیهوده منتظر باشید تا آیا دیگران سوالی مطرح می کنند یا خیر. به یاد داشته باشید که اگر شخصی از نفرات حاضر در جلسه سوال یا نکته ای داشته باشد، خود برای صحبت کردن پیش قدم خواهد شد.

پیش از آغاز جلسه آمادگی داشته باشید

معمولا بیشتر جلسه های آنلاین به همراه مواردی از اسلایدهای پاورپوینت طولانی و صورت جلسه نشست قبلی شروع خواهند شد، اما در نظر داشته باشید که باید پیش از شروع جلسه، آمادگی کافی برای آنداشته باشید و از چیزی که قرار است در طی آن مورد مباحثه قرار بگیرد، مطلع باشید. در حقیقت لازم است از پیش بدانید که ممکن است با توجه به موضوع چه سوالاتی پیش بیاید و برای آن ها پاسخ مناسب داشته باشید.

بحث را به بیراهه نبرید

در طی مباحثه در جلسه آنلاین، لازم است که در مسیر مباحثه باقی مانده و از خط صحبت ها خارج نشوید. در صورتی که پرسش هایی خارج از خط بحث های جاری در جلسه آنلاین دارید، بهتر است آن ها را به زمان مناسب دیگری موکول نمایید.

صحبت های خود را یادداشت کنید

لازم است که صحبت ها و نکات مورد نظر خود را که البته در قالب جلسه آنلاین قرار دارند، از پیش یادداشت کرده و در زمان برگزاری جلسه، اشراف خوبی بر مطالب داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است برخی از نکات و موارد مهم در نظر خود را فراموش کرده و به موقع نتوانید در خصوص آن ها صحبت کرده و هر یک را به مباحثه بگذارید.

منبع: fastcompany

 

برچسبها دورکاری
نظری برای این مقاله ثبت نشده است