چطور شغل مناسب خود را انتخاب کنیم؟

نوشته شده توسط

سمیرا نقیبی

چطور شغل مناسب خود را انتخاب کنیم؟

برای پیدا کردن شغل مناسب باید تخصص ها و پتانسیل های خود را به خوبی شناخته و آن را در تطابق با ویژگی های مشاغل گوناگون قرار دهیم.

آیا نمی دانید کدام شغل برای شما به بهترین شکل مناسب است و در میان آگهی های استخدام سردرگم هستید؟ برای کمک به تصمیم گیری و پیدا کردن شغل مناسب خود، از این راهنمای گام به گام استفاده نمایید.

آیا می خواهید بهترین توانمندی خود را در یک کار تازه، نشان داده و نقش کاملی را ایفا کنید؟ برای بسیاری از افراد متبحر و متخصص، برخی از کارها ناخوشایند و ناامیدکننده است، زیرا این کار سنخیتی با مهارت ها و تخصص آن ها یا حتی علاقه مندی هایشان ندارد.

اگر می خواهید برای یافتن یک شغل مناسب جدید، چیزی پیدا کنید که انگیزه های کافی به شما داده و در مقابل کارفرما نیز بسیار موثر و موفق ظاهر شوید، باید گام به گام به شغل مورد نظر خود نزدیک شده و آن را از میان آگهی های استخدام به درستی بیرون بکشید.

انتخاب شغل مناسب

شغل مناسب

  • هنگام تصمیم گیری در مورد نوع کار مناسب چه چیزی را باید در نظر بگیرید؟
  • اگر آخرین شغل خود را دوست نداشتید، علت آن چه بود؟ نوع کار شما؟ ردیف شغلی، تیمی که با آن همکاری می کردید؟ کل سازمان یا تنها بخشی که در آن مشغول به کار بودید؟
  • از چه چیزهایی بیشتر لذت می برید؟ تحصیلات آکادمیک، یادگیری و آموزش های شخصی، ورزش، وقت گذرانی و ...؟
  • کدام یک از مشاغلی که می بینید، برای شما جذاب و خوشایند هستند؟
  • کدام یک از آگهی های استخدام برای شما جذاب هستند؟
  • از بین تمامی مشاغلی که تاکنون داشته اید، کدام یک برای شما لذت بخش تر بوده و چرا؟
  • در خصوص چه موضوعات شغلی کنجکاو هستید و از یادگیری در خصوص آن ها، لذت می برید؟
  • اگر سطح درآمد تمام مشاغل یکسان بود، چه شغلی را انتخاب می کردید؟
  • اگر می توانستید شغل شخص دیگری را برای یک روز امتحان کنید، کدام نوع شغل را انتخاب می کردید؟

 

اما در گام بعدی باید آنالیزهای زیر را انجام دهید:

مهارت های خود را تجزیه و تحلیل کنید

به مهارت های خود نگاه کنید، به خصوص آن هایی که بیرون از محیط کاری به دست آورده اید. در چه نوع تخصص هایی مهارت دارید؟ و علاقه مند به استفاده از کدامیک هستید؟ اطمینان حاصل کنید که کدامیک از این مهارت ها برای شما جذابیت بیشتری داشته و مایل به توسعه دادن و یادگیری بیشتر در آن ها هستید.

انتخاب شغل مناسب

10 معیار برتر شغل مناسب خود را انتخاب نمایید

لیست خواسته های شخصی خود در خصوص انتخاب یک شغل را تهیه کرده و در نهایت به 10 معیار برتر برسید. چه مواردی در خصوص اشتغال برای شما اهمیت دارد و 10 مورد بااهمیت تر در میان آن ها کدام است؟ زمانی که در میان آگهی های استخدام در جستجو هستید، مشاغلی را برگزینید که حداقل با 6 مورد از این 10 مورد، تطابق داشته باشند.

روی عناصر شغلی تمرکز داشته باشید

به جای تمرکز بر عناوین، لازم است که روی عناصر شغلی متمرکز شوید. به یان شکل، به دنبال شغلی باشید که مهارت ها، دانش و سبک کار خاصی را دنبال کرده و به عناوین نپردازید.

با افرادی باتجربه مشورت کنید

پیش از تصدی شغلی خاص که برای شما تازه است، با افرادی که در آن تجربه کافی دارند، مشورت کنید. به این شکل فارغ از اطلاعات تئوری، به درستی درمی یابید که اشتغال در چنین رده شغلی، چه مسائل مثبت و منفی را با خود همراه خواهد داشت. به این ترتیب با پیش بینی کافی می دانید که در این شغل جدید، چه چیزهایی در انتظارتان خواهد بود و تا چه اندازه می توانید با آن همراه و همسو باشید. در این زمینه هم می توانید با افرادی که عاشق آن کار خاص هستند، صحبت کرده و هم نظرات منفی آن هایی که نسبت به آن ها احساس انزجار دارند را بشنوید. به این شکل جایگاه خود در این ردیف شغلی را از پیش تخمین خواهید زد و می توانید تصمیم گیری به مراتب بهتری داشته باشید.

سخن پایانی

شما چه نکات و اصول دیگری می شناسید که برای انتخاب و پیدا کردن یک شغل مناسب کارآمدی داشته باشند و بتوان به وسیله آن ها، موقعیت شغلی متناسب با نیازها، پتانسیل ها و تخصص خود پیدا کرد؟ ایده ها و پیشنهادات خود را در بخش نظرات وارد نمایید.

منبع: theguardian

نظری برای این مقاله ثبت نشده است