علائم فشار کاری و مشکلاتی که پرکاری زیاد از حد به وجود می آورد

نوشته شده توسط

سمیرا نقیبی

علائم فشار کاری و مشکلاتی که پرکاری زیاد از حد به وجود می آورد

علائم فشار کاری کدامند و چطور مشخص می شود که یک فرد بیش از توان خود تحت استرس های کاری و مسئولیت های مضاعف قرار گرفته است؟

پیش ا ز شروع پاندمی کرونا نیز شرایط کاری به سمت دورکاری و افزایش ساعت های کاری به این شکل، انجام می شد؛ اما به نظر می رسد که در قالب کار و اشتغال جدید، شرایط به شکلی پرفشارتر پیش می رود. برخی از افراد بر این تصور هستند که با ساعت های کار کردن طولانی تر، می توانند بازدهی بیشتری به دست بیاورند، اما  شاید تصور کنید با کار کردن بیشتر و بیشتر می‌توانید بازدهی را افزایش دهید اما عدم استراحت کافی نه تنها به افزایش کارایی منجر نمی‌شود بلکه با خسته و فرسوده کردن فرد بازدهی او را از حالت عادی هم پایین‌تر خواهد آورد. از این روی اگر در بهترین سایت کاریابی در تهران به دنبال مشاغل بیشتر و به دست گرفتن پروژه های اضافه هستید، کمی دست نگه داشته و ابتدا پتانسیل های خود را به خوبی شناسایی کنید. 

اگر هر یک از علائم زیر را در خود مشاهده می کنید، باید کمی از فشار کاری خود کاسته و میزان استرس های ناشی از آن را تا حد امکان کاهش دهید. شما در ریسک قرار گرفتن در معرض فشارهای زیاد از حد اشتغال هستید و روزهای خوبی برایتان متصور نیستیم.

علائم فشار کاری

۱. نمی‌توانید مسائل کاری را حل کنید

برخی از مشاغل حرفه‌ای مثل برنامه‌نویسی، مدیریت داده‌ها و حتی غیر حرفه‌ای با حل کردن مسائل و چالش‌ها سر و کار دارند. عبور از سد این چالش‌ها نیاز به تمرکز و قوای ذهنی دارد که در صورت خستگی بیش از حد کاهش پیدا خواهند کرد.

از اینرو اگر به مشکل یا مساله‌ای برخورد کردید که به راه‌حل‌های شما جواب نداد یا نتوانستید آنرا حل کنید، بهتر است به جای سماجت و پافشاری بر تکرار یک راه حل مشخص کمی دست از کار کشیده و به خودتان استراحت دهید. معمولا پس از این استراحت مغز اطلاعات دریافتی را منظم کرده و با بازیابی قوای ذهنی این امکان را به شما می‌دهد که از دریچه‌ای جدید به مساله نگریسته و آنرا به سادگی حل کنید

۲. آستانه تحمل شما کم شده است

در اغلب مشاغل خبری از تایید دائمی نیست و ممکن است دو قدم رو به جلو و یک قدم به عقب بر‌دارید اما باید آستانه تحمل به حدی باشد که این عقبگردهای مختصر شما را از ادامه راه باز ندارد. کاهش آستانه تحمل بر اثر کار بیش از حد خود را به چند شکل نشان می‌دهد.

حالت اول این است پس از ارسال نتیجه پروژه برای کارفرما یا مدیر از شما درخواست می‌شود بخشی یا حتی کل آنرا از نو انجام دهید. اگر تاب‌آوری شما کم شده باشد ممکن است در این شرایط خود را باخته و انگیزه‌‌تان را کاملا از دست بدید یا حتی با پرخاش با طرف مقابل برخورد کنید.

شکل دیگر ماجرا هم این است که در مقابل برخی رفتارهای ناخوشایند همکاران مثل پرسش های مکرر، خرابکاری در کارهایی که به آنها سپرده‌اید یا حتی برخوردی نابجا از کوره درمی‌روید. این درحالی است که در روزهای عادی با لبخند و روی خوش به آنها کمک کرده‌اید.

عواقب کاهش آستانه حمل بر اثر کار بیش از حد می‌تواند بسیار مخرب بوده و آینده شغلی شما را در خطر قرار دهد. بنابراین در صورتی که این اواخر فشار کاری زیادی را متحمل شده‌اید این نشانه را جدی بگیرید.

۳. بیش از حد کار کاذب انجام می‌دهید

قرار گرفتن پشت میز یا لپتاپ لزوما به این معنی نیست که مشغول کار شده‌اید و ممکن است کارهای کاذبی مثل وبگردی، گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های مورد علاقه شما را به خود مشغول کنند. مقداری کار کاذب بد نباشد اما تردید نکنید هرچه ساعت کاری بالاتر رود، به همان میزان بیشتر در کار کاذب غرق خواهید شد.

مشکل کار کاذب این است که در همان فضا و با استفاده از همان ابزارهای کار واقعی انجام می‌شود در نتیجه این حس را به شما می‌دهد که کل وقت را مشغول کار بوده‌اید و ذره‌ای به استراحت و آرامش ذهنی کمک نخواهد کرد. علاوه بر این وقتی پس از گذشت چندین ساعت به خود آمده و متوجه می‌شود که هیچ‌کاری نکرده‌اید سطح استرس و اضطراب هم دو چندان خواهد شد.

در نهایت به یاد داشته باشید که صرف کار کردن در ساعت‌های طولانی به معنی افزایش بازدهی نیست و شما را در خطر فرسودگی، افزایش استرس، آسیب‌های بدنی و کاهش آستانه تحمل قرار خواهد که هر کدام از آنها نیز تبعات جدی را به دنبال خواهند داشت. بنابراین با مشاهده هر یک از این نشانه‌ها برای ساعاتی از کامپیوتر فاصله گرفته و نفسی تازه کنید.

منبع:
fastcompany
برچسبها کاریابی
نظری برای این مقاله ثبت نشده است