حفظ تمرکز در استرس چطور ممکن می شود؟

نوشته شده توسط

سمیرا نقیبی

حفظ تمرکز در استرس چطور ممکن می شود؟

برای حفظ تمرکز در استرس چه می توان کرد و چطور می توان در عین قرار داشتن در شرایط بحرانی و ضعف روحی، همچنان دقت کاری را بالا نگه داشت؟

اگر در میان نیازمندی های تهران به جستجوی فراوان پرداخته و سرانجام موفق به استخدام در شغل مورد نظر خود شده اید، عجیب نیست که بخواهید این شغل را با چنگ و دندان حفظ کنید. اما اگر شرایط فعلی استرس و اضطراب های زیادی برایتان در پی داشته باشد، باید بدانید که چطور در این شرایط تمرکز خود را حفظ کرده و همچنان با دقت عمل کنید.

برای این منظور و کشف روش های افزایش تمرکز در ادامه با الواستخدام همراه باشید.

حفظ تمرکز در استرس

در صورتی که زیاد از حد نگران بوده و استرس های زیادی را تحمل می کنید، بدن شما اجازه نمی‌دهد روی موارد مختلف تمرکز کند. بدن ما معمولا با پمپاژ هورمون استرس «کورتیزول» به وضعیت های این چنینی عکس العمل نشان می‌دهد. اگر برای مدت زمان طولانی این هورمون ترشح شود، روی عملکرد بخش‌های مختلف بدن مانند مغز و قلب تاثیر می‌گذارد و کاهش تمرکز را در پی دارد.

در اولین قدم باید موضوعی که باعث استرس شما می‌شود را شناسایی کرده و با آن روبه‌رو شوید. اگر از وضعیت جهان نگران، ناراحت یا عصبانی هستید، اطلاعات دریافتی خود را محدود کنید. اگر نمی‌توانید عوامل تاثیرگذار روی شرایط کنونی را کنترل کنید، بطور موقت توجهی به آن‌ها نداشته باشید تا بدن و مغزتان استراحت کنند.

وظایف خود را مدیریت کنید

 

در مرحله بعدی باید به سراغ وظایفتان بروید. بسیاری از ما قربانی عدم توانایی خود در نه گفتن می‌شویم. لیست وظایف خود را برداشته و مواردی که نباید انجام دهید را حذف کنید. زمانی که چندین کار روی سرتان ریخته باشد، استرس زیادی را تجربه می‌کنید، بنابراین حذف وظایفی که مربوط به شما نمی‌شوند، قدم مثبتی در این زمینه محسوب می‌شود و می‌توانید با کاهش تعداد آن‌ها حس کنترل روی شرایط را تجربه کنید.

از خودتان مراقبت کنید

مراقبت از بدن باعث می‌شود که بهتر تمرکز کنید. شما نمی‌توانید بدن خود را از چیزهایی که نیاز دارد، محروم کنید و دنبال تمرکز روی کارها باشید. این مراقبت مربوط به محیط و افراد اطراف شما نیز می‌شود. زمانی را برای افراد درنظر بگیرید یا ارزشمند بودن آن‌ها را نشان دهید. این کار استرس بد را کاهش داده و افزایش استرس خوب را در پی دارد.

خودتان را بشناسید

شناخت و محافظت از خودتان در زمانی که انرژی بالایی دارید و می‌توانید تمرکز کنید، اهمیت بالایی دارد. اگر در صبح بهترین عملکرد را دارید، در همین زمان شروع به کار کنید، در غیر اینصورت دنبال زمان مناسب خود باشید.

برای برخی افراد مدیتیشن یکی از کلیدهای اصلی برای تمرکز محسوب می‌شود و بعضی برای افزایش قدرت تمرکز از محیط خود خارج شده و در فضای آزاد یک فنجان چای یا قهوه می‌نوشند. باید خودتان را بشناسید و بر اساس این شناخت، کارها را انجام دهید. اگر احساس استرس می‌کنید، چندین دقیقه تنفس کرده و آرام شوید و سپس دنبال علت آن باشید.

منبع:

Fast Company

نظری برای این مقاله ثبت نشده است