مزایای دورکاری چیست و چطور دورکاری دنیای اشتغال را تکان داد؟

نوشته شده توسط

سمیرا نقیبی

مزایای دورکاری چیست و چطور دورکاری دنیای اشتغال را تکان داد؟

مزایای دورکاری چیست و چطور این سبک از اشتغال می تواند شکل کسب و کارها را تغییر داده و به افزایش بهره وری و کاهش هزینه های کارفرما و کارمندان منجر شود؟

بحران بهداشت عمومی COVID-19 مسیر جدیدی را پیش روی بسیاری از کارفرماها و همچنین افراد شاغل باز کرده است و آن هم روی آوردن به دورکاری است. این بیماری که مستقیما می تواند با رفت و آمد به دفتر، جلسات حضوری و چهره به چهره، دست به دست کردن مدارک و کاغذها و ... ارتباط داشته باشد، اکنون باعث شده تا کسب و کارها شیوه جدیدی را پیش بگیرند. با توجه به این مسئله بحرانی، امروز دورکاری امری بسیار مهم تلقی می شود و بسیار ضروری است تا کارفرمایان، کارکنان خود را به خانه منتقل کرده و آن ها را آماده همکاری از راه دور کنند. شاید این موضوع برای کارفرمایان و کارمندان امری سخت باشد اما با مطالعه مزایای دورکاری، درخواهید یافت که این موضوع می تواند به نفع هر دو طرف باشد.

چند سالی است که دورکاری به شکل استخدام و اشتغال سنتی اضافه شده است و افراد زیادی در حال حاضر به این شکل از کار و اشتغال روی آورده اند. شاید زمانی دورکاری را تنها نوعی از اشتغال برای بانوان متصور بودیم و این طور به نظر می رسید که تنها بانوانی که نیاز به خانه داری و یا نگهداری از کودکان خود دارند، گزینه های مناسبی برای دورکاری محسوب می شوند و باید این شکل از اشتغال را تنها برای این دسته در نظر گرفت. اما رفته رفته تجارت نشان داد که دورکاری برای تمامی افراد مناسب است و بسیار از آقایان نیز می توانند با دنبال کردن این نوع از کسب و کار و اشتغال، به شکلی بارها موثرتر و مفیدتر باشند. از این روی دورکاری توانست جای خود را در دنیای اشتغال باز کرده و به افراد این موقعیت را بدهد که در عین قرار گرفتن در محیط فیزیکی مورد نظر خود، به اتشغال پرداخته و کسب درآمد موثر داشته باشند.

به علاوه دورکاری این مزیت را به همراه داشت که شخص می توانست در زمان واحد محل های درآمد جداگانه ای داشته و به این شکل، به سطح درآمدی بالاتری دست یابد. این چیزی است که امروز و با توجه به نیاز شدید برخی از اقشار جامعه به چند شغلی بودن و داشتن درآمدهای جداگانه، بسیار کارآمد و کمک کننده خواهد بود.

مزایای دورکاری

نه تنها در این روزهای کرونایی، بلکه در زمانی که زمین به این ویروس آلوده نبود، برخی از شرکت ها برای تعدادی از پست های سازمانی خود، اقدام به جذب نیرو به صورت دورکاری می کردند. اما چرا دورکاری می تواند برای کارمند و کارفرما مفید باشد؟ در ادامه با مزایای دورکاری آشنا خواهید شد:

انعطاف پذیری در کار بیشتر خواهد بود

هر دو شواهد حکایتی و تحقیقات علمی از این عقیده حمایت می کنند که افرادی که به آن ها انعطاف پذیری شغلی داده می شود، بهره وری بیشتر نسبت به سایر افراد شاغل خواهند داشت. به عنوان مثال، در آماری که توسط Global Workplace Analytics جمع آوری شده است، نشان می داد که کارمندان دورکار JD Edvard  ، 20 الی 25 درصد بیشتر از همکارانی که حضوری در دفتر فعال بودند، کارآمد هستند. و کارمندان آمریکایی اکسپرس که از خانه کار می کردند 43 درصد بیشتر از کارمندان دفتر کارایی داشتند. این تا حدی به این دلیل است که افراد وقتی در زندگی کاری خود کنترل داشته باشند شادتر و سالم تر هستند.

انعطاف پذیری چیزی است که بسیار نیازمند آن در عصر جدید هستیم و محیط های کاری و شغلی خشک و آزاردهنده مدت ها است که برای کارمندان از جذابیت افتاده و مدتی پیشتر نیز شرکت های بزرگی چون گوگل و غیره برای به دست آوردن فضای کاری به مراتب جذاب تر اقداماتی انجام دادند. اما با این همه همچنان دورکاری می تواند شرایط بهینه تری داشته باشد و افراد با آزادی عمل بالاتری نسبت به شرایطی که در محیط های کاری بسته فعالیت می کنند، ظاهر خواهند شد. این چیزی است که زمینه دورکاری می تواند برای تمامی مشاغلی که پتانسیل آن را دارند، حاضر شده و کارمندان به این شکل بتوانند بازدهی کاری خود را بالاتر ببرند. 

در شرایطی دیگر باید بخش منفی این مورد را نیز در نظر گرفت. در صورتی که این آزادی عمل منجر به افت کیفیت کار افراد شود و نتوانند مدیریت مناسبی بر عملکرد کاری خود نشان دهند؛ بدتر راندمان کاری افت پیدا کرده و لازم است که حتما هر شخصی که تصمیم به شیفت شکل کاری خود به دورکاری می گیرد، خود را برای شرایط آن به درستی تمرین داده و طوری در آن ایفای نقش کند که نتایج مثبت و ارزنده ای به بار بیاید.

مزایا دورکاری

 

دورکاری گردش مالی را کاهش می دهد

استخدام و آموزش کارمندان جدید هزینه زیادی را برای یک شرکت دربردارد. به همین دلیل رئسای شرکت ها همیشه به دنبال راه هایی برای بهبود فرآیندهای استخدام خود و نگه داشتن کارکنانی هستند که آن ها را استخدام می کنند. انعطاف پذیری و ارتباط از راه دور می تواند از هر دو طرف بسیار مفید باشد. تمایل به استخدام به کارمندان دورکار، استعداد بالقوه آن ها را تحریک کرده تا به کارفرما ثابت کنند چیزی از افرادی که در شرکت فعالیت می کنند، کم ندارند. از سوی دیگر انعطاف پذیری در کار سبب می شود تا آن ها بیشترین و بالاترین سطح از بهره وری خود را افرایش دهند. در این حالت کمتر پیش می آید که فرد تمایلی به خروج از شرکت داشته باشد. از طرفی به ازای هر کارمندی که از خانه مشغول به کار است، بخشی از هزینه های تحمیل شده مانند هزینه خرید سیستم، اینترنت، برق و ...کاهش میابد. این شرکت ها چه در داخل کشور و چه در خارج، با باز گذاشتن دست کارکنان دورکار خود، می توانند راحت تر آن ها را در سیستم حفظ و نگهداری کنند.

تصور کنید که هر روز قرار است در محل کار خود حاضر شده و باید هر روز لباس بیرون خود را بپوشید، کفش به پا کرده و از کیف و سایر وسایل بیرون از منزل خود استفاده نمایید. با این حساب این تجهیزات پوششی شما یک استهلاک روزانه را خواهند داشت که شاید به ظاهر ساده به نظر برسد، اما در حقیقت این مخارج ماهیانه شما یا حداقل فصلی شما را بالا برده و نیاز است که مبالغ بیشتری برای خرید پوشش های خود، در نظر بگیرید. 

از طرفی دیگر هزینه های مربوط به ایاب و ذهاب نیز به هزینه های ماهیانه شما اضافه خواهند شد. حتی اگر برای رفت و آمد به محل کار خود از خودروی شخصی تان استفاده خواهید کرد، اما باز باید مبالغی بابت بنزین زدن به باک خودرو و نیز استهلاک آن در طول زمان، در نظر داشته باشید. به این ترتیب نیازی نیست که حتما این پول، پولی باشد که برای تاکسی گرفتن یا سوار شدن به اتوبوس یا مترو می پردازید. به هر ترتیب رفت و آمد به محل کار، باعث می شود تا هزینه های بیشتری پرداخت کنید و در مجموع هزینه های شما افزایش قابل توجهی پیدا کند. با این حساب دورکاری، در هزینه های جاری ماهیانه و هفتگی و سالیانه افراد تاثیر مثبتی می گذارد و به نوعی صرفه جویی در هزینه ها و مخارج محسوب می شود.

دورکاری می تواند سبب بهبود روحیه افراد شود

یکی از مزایای دورکاری را می توانیم بهبود روحیه افراد بنامیم. در این روزها که استرس ابتلا و شیوع ویروس کرونا بسیار بالا گرفته است، ماندن در خانه می تواند افراد را از نظر جسمی و عاطفی سالم تر نگه دارد. از سوی دیگر طبق تحقیقات به عمل آمده، نشان داده شده است که استرس و فرسودگی شغلی، بین کارمندانی که کار آن ها انعطاف پذیری داشته است، کمتر بوده است. انعطاف پذیری و آرامش حین کار، برای مغز بسیار خوب است و سبب می شود تا کارکنان تبدیل به کارکنانی شاد و خوشحال تری شوند که می توانند خلاقیت بیشتری از خود بروز دهند.

اگر شما فرزندی دارید، دورکاری باعث می شود که بتوانید مدت زمان بیشتری را کنار فرزند خود سپری کرده و از به دست آوردن توجه وی بهره مند شوید. داشتن روابط خانوادگی گسترده تر و قرار گرفتن در کنار خانواده نخستین آورده در این مبحث است که به ویژه خانم های دارای فرزند و همسر از آن سود زیادی خواهند برد. از این روی این واقعیت که دورکاری می تواند سبب بهبود روحیه افراد شود، یک موضوع واقعی و به شدت تاثیرگذار است و می تواند به تحکیم روابط خانوادگی و بهبود روحیه فرزندان بینجامد.

البته این موضوع در خصوص آقایان نیز صادق است و چیزی نیست که حتما بخواهیم آن را به بانوان محدود بدانیم. با حضور آقایان در منزل و کار کردن به شکل دورکاری نیز آن ها می توانند عملکرد بهینه ای داشته باشند و با به دست آوردن آرامش ناشی از قرار گرفتن در محیط مورد علاقه خود، کارایی بالاتری داشته و بازدهی بهتری برای مجموعه به همراه بیاورند. به هر ترتیب باید د رشخصیت و نیازهای هر شخص جستجو شده و با رسیدن به خودشناسی درست، ببینیم که آیا کاندید مناسبی برای دورکاری هستیم یا خیر. بعضی از افراد به هیچ وجه برای دورکاری مناسب نیستند و بدتر بازدهی منفی خواهند داشت.

 

مزایای دورکاری

 

سطح درآمدزایی بالا می رود

یکی از بهترین مزایای دورکاری برای کارکنان این است که آن ها می توانند سطح درآمدزایی خود را بالا ببرند. از آن جایی که وقت و زمان آن ها منعطف است، کارکنان می توانند ضمن رعایت قوانین و پایبند بودن به اصول شرکت، از فرصت ماندن در خانه استفاده کرده و با قبول پروژه های مختلف دیگر، میزان درآمد خود را بالا ببرند. البته همان طور که گفته شد، صرفه جویی در هزینه ها نیز برای شرکت از جمله مزایای استفاده از این روش در این روزهای کرونایی است. این یکی از بهترین امتیازات دورکاری است که به واسطه آن می توان، به درآمد بیشتری دست یافت. اگر بپرسید که چطور می توان به درآمد بیشتری دست یافت؟ راه حل آن داشتن چند شغل است. این طور نیست؟ بنابراین چه راهی بهتری از دورکاری برای این که بتوان به صورت واحد از چندین منبع مختلف، پروژه ها را دریافت کرده و آن ها را در یک موازات با هم پیش برد؟ به این شکل شما در عین حال که با تمامی پروژه ها در حال کار هستید، نتیجه کاری تان به دست آوردن درآمد چندگانه خواهد بود و این باعث می شود که بازدهی مالی به مراتب بالاتری داشته باشید.

تنها کافی است که مدیریت درستی روی این موارد داشته و بتوانید تمامی مشاغل را در یک راستا پیش برده و تمامی کارفرمایان خود را راضی نگه دارید. در صورتی که نتوانید مدیریت درستی روی این مشاغل داشته و تمامی آن ها را به درستی پیش ببرید، نتیجه کار شما مختل خواهد شد و لازم است که حتما دقت نظر کافی به این موضوع راضی نگه داشتن تمامی مشاغل، به خرج دهید.

سخن پایانی

دورکاری مزایای مختلفی هم برای کارمندان و هم برای شرکت ها دارد. اما شاید بزرگ ترین مزیت آن حفظ سلامت افراد و کمک به قطع زنجیره کرونا باشد. این بهترین کاری است که هر فرد مسئولیت پذیری می تواند این روزها انجام دهد.

برچسبها دورکاری
نظری برای این مقاله ثبت نشده است